Šta je novo?

Veštačka inteligencija

,, ... "Pogrešno je reći da veštačka inteligencija ne može biti pametnija od ljudi jer su je stvorili ljudi. Ona sada samostalno uči, samostalno se obučava i samostalno zaključuje, baš kao i ljudska bića", naglasio je Son, prenosi CNN.... ,,

Zapravo dolazi do obrnutog procesa .
Ljudi ce oslanjajuci sr na veš. int. zapravo sve manje znati tj. postaju sve gluplji
 
1698163365890


Petak - 27. oktobar, od 14h na FON-u
 
Oni bi prvo trebalo da naprave i održavaju ažurnu online listu ko od pevača koristi autotune programe a ko stvarno ume da peva, pa ONDA da razmišljaju o veštačkoj inteligenciji. A kakva je naša muzička scena danas, veštačka inteligencija bi je samo poboljšala budući da je već davno prevazišla prosečan nivo inteligencije u tim pesmama.

Moj mali prilog njihovom panelu.
 
Ovaj prvi je sa mnom išao u odeljenje u gimnaziji, koju nije završio. Odustao je na 3ćoj godini. Al eto snađu se ljudi. Prvo je bio član neke hip hop grupe VIP, a sad vidim CEO.

Sad sam malo pretražio, nisam imao pojma gde je, šta je...

"Relja Milanković na listi najuspješnijih evropskih muzičkih profesionalaca​

Relja Milanković, direktor i osnivač produkcijske kuće Bassivity, najuticajnije u Srbiji, našao se na Impalinoj listi 20 ključnih ljudi koji su oblikovali nezavisni sektor evropske muzičke industrije."

Iz moje gimnazije su samo drop outs napravili nešto 😄 Relja, uspešan, Marko (Veliki brat, Zadruga) poznat... Eto od svih 50toro nas, od kojih su mnogi ljudi završili fakultete, postali dipl psiholozi, filozofi, lekari, ekonomisti, pravnici, defektolozi nigde nikog (ili teška sporadična pojavljivanja u javnosti) ali dvojica naduvanih blejača koji nisu izdržala do kraja ni tu srednju je*******enu raspalu gimnaziju su postali nešto. Pa svaka im čast. 😄 Danas je očigledno da su oni radili kako treba. Sve je kipelo od talenta i tada, a mi netalentovani smo morali da čitamo lektiru i dolazimo na časove.

Kad ti nemaš strpljenja i volje 5% časova da odslušaš... Znači bukvalno toliko te nema u školi. Kad dođe njih par, nabeđeni do besvesti. Razvlače se kao da su na nekim teškim drogama. Ova škola je nebitna stvar. Svi ste vi nebitni luzeri, štreberi, ja vas uopšte nemam volju da upoznam ko ste, sem nas par koji smo kul. (Inače je došao iz neke druge škole, premešten u 3ćoj godini i ubrzo odustao) Sve je nebitno. Ja imam svoj autentični put. Eto taj neki stav je imao. I očigledno je bio u pravu.

Sada prosipa mudrosti i još ga neko sluša i plaća za to. Znači svaka čast. Zavidim mu eto.
 
Još podataka o "Grok-u", AI verziji u Tesla automobilima. Uskoro ćete voditi vrlo neobične i duhovite razgovore sa svojim kolima. AI će imati real-time informacije jer se oslanja na ogromnu bazu podataka X-a, tj bivšeg Twitera.

Naziv "Grok" potiče iz Henlajnove SF knjige "Stranger in a strange land", a AI je modeliran verovatno prema "Marvinu" iz knjige "Autostoperski vodič kroz Galaksiju" Daglasa Adamsa. Elon Mask obećava da za razliku od drugih kod njega neće biti namernog političkog usmeravanja na bilo koju stranu (no bias) i samo minimalno neophodnog nivoa cenzure .

 
Stiven Fraj čita otvoreno pismo Nika Kejva o veštačkoj inteligenciji

 
Prvi problem sa AI

Možda još nije dobar za neke naprednije primene, ali su đaci odmah shvatili da je VEĆ dovoljno dobar da im piše domaće zadatke.

I tako, bar što se njih tiče, već je počelo novo zlatno doba. Dok je ChatGPT zauzet pisanjim njihovih zadataka, oni su napolju baveći se daleko ugodnijim stvarima.

Ali ... da li je ovakva vrsta "zlatnog doba" zaista ono što nam treba?

Ili je to možda isto kao i sa kalkulatorima? Ko još zna da samo uz pomoć olovke i papira deli velike brojeve?

Možda je to ustvari isto pitanje? Da li je ovakva vrsta "zlatnog doba" u oblasti računanja na papiru zaista ono što nam treba?

Ili je analogija duboko pogrešna?

pr7.jpg


 
Veoma važan trenutak. Tesla je najzad probranim korisnicima izvan firme pustio na testiranje beta verziju FSD softvera verzije 12. Dakle najzad kreće autonomna vožnja u kojoj je "vozač" isključivo "end-to-end" trenirana veštačka inteligencija. Pre oko godinu dana Elon Mask je uradio jedan od onih tipično njegovih, neverovatno rizičnih poteza. Svi drugi su prevelike kukavice i previše duboko socijalno programirani da bi se kockali sa tolikim parama. Sem njega. Shvativši da su neuralne mreže postale zaista dobre, odlučio da je kompletno odbaci sve što su do sada radili u FSD softveru, čitave godine rada na heurističkom tipu softvera (iako su u tome bili najbolji u svetu), i pređe na kompletni "end-to-end" AI. Dakle, umesto da se u softveru eksplicitno programira prepoznavanje okoline i saobraćajna pravila, komande i reakcije u vidu naredbi, AI vozač se trenira od početka, pri čemu su ulaz video snimci, a izlaz direktna kontrola vozila, bez posrednika i eksplicitno definisanih pravila između ta dva kraja (to znači izraz "AI od-kraja-do-kraja", tj AI svuda). Gledjući donje snimke treba imati na umu da softver u početku treninga čak ne zna ni šta je to čovek, a kamoli put ili semafor. On uči isključivo podražavanjem onoga što vidi da u sličnoj situaciji rade ljudski vozači. Ovo deluje veoma opasno, i naravno da jeste opasno, ali je ipak pravi i verovatno jedini ispravni put. Jer i deca uče na isti način. Niko im prvo ne objašnjava krajnje složenu gramatiku Srpskog jezika, oni SAMI, bez ičije pomoći, prepoznaju i izdvoje sva potrebna pravila između prve i druge godine života. Isto to radi i novi Teslin FSD softver.

I još, sasvim nezavisno od ovoga, neki eksperti smatraju da je baš ovo direktan put na opštoj veštačkoj inteligenciji nalik ljudskoj. Naime, ChatGPT i slični jezički modeli i pored sve svoje sofisticiranosti barataju samo sa rečima, što su za njih i dalje tek apstraktni simboli, dakle samo matematički kodovi bez drugih značenja sem konteksta drugih reči (kodova) koji su obično u okolini. Mogu da ih kombinuju na osnovu verovatnoća i asocijacija, ali im sve to zajedno ne znači ništa. Taj tekst njima nema nikakav drugi i viši smisao ili tumačenje. Jer ono što im (po tim ekspertima) fali do prave svesti je mogućnost povezivanja reči i izraza sa objektivnom realnošću, dakle sa direktnom percepcijom prostora i vremena u kojima su te reči originalno bile definisane i dobile svoje prvobitno i osnovno značenje. Drugim rečima, fale im telo, čula i ekstremiteti. Oči, uši, ruke, noge ili točkovi, tj mogućnost kretanja kroz prostor da bi njima apstraktne reči-kodovi neposrednim iskustvom mogli biti povezani sa nečim čvrstim, spoljašnjim i nepromenljivim (nečim apsolutnim), tj sa objektivnom fizičkom realnošću koju im prenose njihova sopstvena čula. Jer je upravo to u samom korenu pojma "objektivnosti", neposredni lični doživljaj spoljašnjeg sveta kako nam ga prenose naša sopstvena čula kojima najviše možemo verovati. Tek onda AI može shvatiti pravi smisao i značenje svih tih reči koje je naučio. I onda, možda, dolazimo do opšte veštačke inteligencije, do AGI.

Dakle, još i zato je ova prva verzija sasvim nove generacije Teslinog FSD softvera toliko značajna. Tesla po prvi put daje oči, uši, telo, točkove i noge vrhunskom AI softveru koji je (uglavnom) neograničen heuristikom i eksplicitnim komandama. Prvo u obliku električnog automobila, a kasnije u obliku njihovih čovekolikih Optimus robota. Pa srećno nam bilo :)

Komentar 1


Komentar 2


Vožnja 1


Vožnja 2

 
Pobrkao si čini mi se, podsmevao sam se, i podsmevam se i dalje - kriptovalutama. :) I Hyperloopu.

A ovo prosto smatram bolešću i ispadu jednog fijuka i egomanijaka. I porazom države koja mu je dozvolila takve stvari.

P.S.
I za VR i Google glasses su rekli da će zameniti konvencionalne kućne računare i mobilne telefone. Pa ispade prc u čabar. Bm li ga... 😦

P.P.S.
Za natprosečno inteligentnu, neverovatno uspešnu i masno bogatu osobu, mnogo se nešto opterećuješ šta ja mislim i govorim o ovome i onome. Živi brate taj svoj bogataško-inovatorski život i ne mari šta ja kažem i mislim. Ima toliko puno stvari koje možeš da postigneš za vreme i trud koje potrošiš na pisanje po forumu i smišljanje doskočica klošarima poput mene. Koji ionako ni posle toga neće promeniti mišljenje. 😆 I ti to vrlo dobro znaš, Bobo. 😆
Ne treba ti da se baviš i zanimaš ljudima poput mene, nije primereno i nismo isti nivo (ti si iznad mog nivoa). Uživaj u životu, j'š NN klošare sa neta i ispred dragstora. ;)
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno ako sa na dark netu sav kriminal finansira putem kripto...

Recimo kad se dolarom finansira org. kriminal države se trude da tom kriminalu stanu na put... ali ako se kriptom finansira kriminal, nema otpora, dozvoljeno... I koliko je iz tog aspekta kripto održiv? Znači sav kriminal se preneo na kripto...

I ne znam koje su posledice, pa zato pitam... Moraće da se pokažu pre ili kasnije i nekako odraze na stabilnost i vrednost valute...

Nisam ekonomista, pa prosto pitam...
 
A po kom zakonu je zabranjeno?

Ja da sam neka vlast 🙂

uveo bih rok od 5 godina da se pređe na isključivo samoupravljajuća vozila.

ukinuo polaganje ičega za vožnju, svima.

Od 5 godine života bi mogao da uđeš sam, ukucaš odredište i da se voziš.

Ostavio bih tehnički i registraciju (za dete, bi roditelji bili u obavezi)

Puno vas koji se ložite na automobile, kojima auto nije samo način da se od mesta a stigne na mesto b, koji imaju neposredne interese u parama, bi mi kucalo na vrata. Ne bi me zanimalo. Subvencionisao bih nova vozila. Doveo bih vam budućnost odmah.

Nema čukanja, povreda, naknada štete i lekarskih troškova, blokade saobraća, policije na terenu, sudskih postupaka, nepotrebne administracije, auto škola, polaganje ispita, saobraćajnih pravila... Ništa.

A sve će to ostaviti. Evo videćete nećeš smeti da sedneš u to ako nisi vozač, imaš dozvolu i sve drugo što ti ne treba samo kao plus ćeš moći to da aktiviraš nekad 2070. i to će ti dodatno naplatiti. Do tad je ovo high tech i fantazija za srpske drumove.

Neverovano je koliko smo spori i koliko me sve nervira. Opet je sve marketing a ne budućnost odmah. A tehnologija postoji... Tuga.

Kao naši ljudi vole manuelne menjače... voli da ga drnda, da ima neku kontrolu, da on upravlja... Ne možemo na neki najsavremeniji euro da ne lupam sad brojeve, kad ne znam, da pređemo jer postoji lobi polovnjaka itd.

Subvencionisao bih makar bankrotirala država i sve bih vas ukinuo. Taksisti. Nađite drugi posao. Smarači i kočničari društvenog razvoja.

Nikad nisam voleo automobile. A obožavam da putujem. Ali mi nikom nismo bitni.
 
Ljudi su se plašili da će nas AI ostaviti bez posla. Međutim rešenje problema se polako naslućuje.

Roboti će da rade u fabrikama, a ljudi će da budu u rovovima, da ratuju i ginu.

Svako će da radi ono u čemu je najbolji.
 
Vrh