Šta je novo?

Usce Multifunctional Centre - [ Tržni Centar | 130 000 m² ]

Unapred se izvinjavam sto cu ovo da kazem, nikad nisam planirao da uznemirim ljude na ovom sajtu. Cutao sam I gledao kako napreduje usce I na pocetku sam bio pun nade. Ali kako su skice evoluirale moje su nade postajale skromnije. Ipak sam se tajno ponadao da ce unutrasnjost biti uradjena u nekom adekvatnom stilu. Ovih zadnjih nedelju dana kako sam gledao rezultate nekako se u meni pojavila duboka mrznja ovog projekta. Nisam ni sam znao zasto je to, ali sam prvo primetio kako sam projekat lici na nesto sto nije uopste u sinhroniji duha grada. Prvo me je zapanjila absolutna dominacija pravih linija i sterilitet prostora. Na prvi pogled sam mislio da je to mozda I bila concepcija projekta. Prodaja narodu ideje zapada koji je dosao u Beograd ( Iako I na zapadu vole I prirodu a I oble linije koje associraju na neznost I mekanost). Nazalost sto sam vise gledao u konacni dizajn to se dublja neugodnost pojavila u meni. Izbor boja mi je uvek bio cudan, I nisam mogao da shvatim zasto takva kombinacija cvene bele i crne.. tako uznemiravajuce boje pune snage, i neke pritajene morbidnosti. Nisam mogao da shvatim gde sam video te boje i zasto me nerviraju ... i onda mi je bilo jasno ... pa naravno .. nacisticka zastava.
http://www.nazi-lauck-nsdapao.com/FLAG201low.jpg Sklonjen embeded image, ostavljen link. Moderator
A sto se tice same strukturalne kompozicije, to me totalno podseca na nacisticki stil komuniciranja sile, nekompromisa, i glomaznosti sto mozete videtu u dizajnu svega sto je taj sistem stvorio, od vojnih automobila
stummel_boehler1.jpg

do zgrada.
Ztrib.jpg

Sto se enterijera tice, manje mi lici na udoban prostor u kome je covek spreman da se oprosti od svog novca, i vise na centar za sterilizaciju i euthaneziju gde ces da se oprosctis od svojih imperfektnih rodjaka. Kad pogledam skice unutrasnjosti jednostavno se najezim i ocekujem da ce interfon da prozove red mentalno zaostalih na tusiranje u sobi A357. Ovo lici na trzni centar u kome mozes naci koji god proizvod oces ali da izgubis dusu. Mozda bi trebao da se zove centar izgubljenih dusa, ili sajmiste 2.

(And now for those of you who don't know the Serbian language, and will probably very badly misinterpret the post above without a translation in English)
I apologize ahead of time for saying my piece, I never planed to be a disturbing presence on this site. I silently watched the progress of this project and in the beginning I was full of hope. As plans kept evolving I lowered my expectations. Despite this I secretly clinched on to hope that the interior of the building will be adequately done. These last couple of weeks, as I watched all the work come together a deep seeded hatred for this project awoke in me. I didn't know why that was, but I first noticed that the project is not in synchrony with the spirit of the city. At first I was stunned by the absolute dominance of straight lines and the sterility of the place. At first I thought that this could be the conception behind the project. Selling the idea that the west has arrived in Belgrade ( despite the fact that in the west people also love nature and soft curvy lines that associate with softness and tenderness). Sadly the more I stared at the final design the more unnerved I became. The choice of colors was always strange to me and I never understood the choice of red white and black, such disturbingly powerful colors, filled with hidden morbidity. I didn't understand where did i see those colors and why do i not like them.. and then it was clear to me ... why of course .. the nazi flag. And as far as the structural composition is concerned, it totally reminds me of the nazi style of communicating something powerful, uncompromising, and gargantuan. You can see that in the design of everything that came out of that system from their military vehicles, to ther buildings. As far as the interior is concerned, it doesn't look like a place where a person would willfully part with their money, but a center for sterilization and euthanasia where a person would part ways with their imperfect cousins. Looking at the interior is a hair raising experience where I expect the voice on the loudspeaker to call out the column of mentally defective for a shower in the room A357. This looks like a shopping center where you can buy any product you want and in exchange loose your soul. Maybe it should be called the center of lost souls or Sajmiste 2 (Sajmiste was a site of a concentration camp during ww2 and it was located across the street from this place)
 
nadam se da će "neko_daleko" biti što dalje od bgd-a i ubuduće :bash: te da će iz te iste evrope nama davati uputstva kako da odbacimo mrski nam zapad
 
Evo otvorio se jutros objekat i za široke narodne mase pa bi red bio da dam svoje utiske o celoj ovoj fami (bespotrebnoj) oko objekta. Da krenemo redom.

Lokacija
Blok 16 je sa bivšom zgradom CK stvarno bio upečatljiv. Taj koncept usamljene zgrade u sred zelene oaze je jedinstven u Beogradu. Godine prolaze, došlo je neko novo vreme, a sa njim su i apetiti porasli i neko je smislio da je OK graditi još nešto na toj parceli. Iskreno, ta odluka me nije baš obradovala iz više razloga. Prvi, jer se ruši koncept tog bloka, a drugi je vezan za saobraćajne gužve. Sad ja mogu da kukam kao neki forumaši kako objekat treba srušiti i slično, ali je to dečije razmišljanje, a deca nismo i nemam nameru da gubim svoju energiju na neke tako nerealne ideje. Neki ljudi su spominjali da takvom objektu nije mesto u centru grada i da to treba da se gradi na periferiji. Iako mislim da ova lokacija nije zgodna za tržni centar (ako ni zbog čega drugog ono zbog saobraćaja) ne zastupam ni tu tezu da takvi objekti treba da budu 20km od centra. Glavna stvar kod gradnje ovakvih objekata je da urbanisti u okviru DUP-a dobro osmisle trenutna i buduća kretanja ljudi i da objekat to kretanje ne ometa ili usporava. Objekat je uzgrađen pa bi bio red da kažem nešto i o njemu.

Izgled fasade
Nije tajna da je mene ono sa rendera oduševilo, ali čak i tada neki ljudi sa kojima sam pričao su se zgražavali tim izgledom. E sad zašto se meni sviđa ovakav izgled. Mislim da je studio "Chapman Taylor" bio vrlo svestan prostora na kojem rade i da su pokušali da izvuku najbolje iz toga (konačan izgled fasade usvojen je tek na pola izgradnje objekta). Zgrada je namerno puna mnogih preseka kako bi pokušao da se vizuelno smanji njen gabarit. Mešanje boja samo treba dodatno da pomogne u tom cilju. Ukoliko pogledate danas blok 16, pažnju će vam svakako privući tržni centar, ali po meni su ipak uspeli u nameri da on ne zaseni kulu već da ono makar budu jednaki u oku posmatrača. Ovo je jedan od prvih objekata u Beogradu gde je pozvano neko poznato ime iz svetske arhitekture i to se odmah primetilo. Objekat je iskočio iz klasičnog klišea za našu građevinsku scenu gde se fasadi ne posvećuje tolika važnost. Uporedite spoljašnjost DC i USC i onda pokušajte da zamislite Ušće sa DC. Izgledalo bi ružno, zar ne? Izbor crvene i "zlatne" boje kao glavnih nosioca prednje strane je bio hrabar potez koji se tek na kraju može ceniti. Izgled centra noću je fenomenalan jer je nekako ulepšao taj , noću, smrtno dosadan deo NBG. Jedino što kvari utisak jeste roze osvetljenje u food court-u. Ta odluka mi nikako ne ide u glavu. Mislim da bi neka bledo plava bila bolji izbor, a ništa ne bi falilo ni standardnoj žutoj svetlosti.

Unutrašnjost
Ovo ću samo kratko. Objekat unutra dok se krećete hodnicima uopšte ne deluje da je veći od DC, štaviše. No, kada uđete u neki od lokala odmah primećujete razliku, jer su stvanro ogromni. Ja se odlično snalazim u ovakvim prostorima, ali sam imao malko problema oko orijentacije iako je to fakani pravougaonik, ali sam se nešto ubagovao. Lepa su stakla kao i klupice unutra, ali ono što mi smeta je monotonost stubova. Neka bež boja preko njih bi možda ubila malo tu dosadu. Food court je lepo sređen sa finim stolicama koje su pojam za one iz DC-a. Kanta za otpatke je malko teža za otvaranje tako da će žene i deca imati problema prilikom bacanja ostataka sa tanjira. WC su mali, makar muški i to je veliki minus. Svetla po unutrašnjosti objekta su perverzija. Prostor ipak deluje malo smorno, verovatno će dodatkom nekih reklama ili traka malo da oživi.

Da se osvrnem na razlog svog ćutanja. Kada je polako počeo da se približava završetak izgradnje sve češće se čulo kako će objekat da bude kao pleh, skroz u sivim panelima i slično. Da ne bih upao u tu zamku lepo sam odlučio da iskuliram raspravu na tu temu dok ne vidim konačan izgled. Na kraju se ispostavilo da je render ispoštovan, ali sa nekoliko izmena koje ću ilustrovati posle slikama. Joše jedna zamerka je vezana za čudno regulisan plato ispred drugog ulaza u objekat iz Mihajla Pupina, to je moglo biti bolje rešeno. Kad smo već kod paltoa, njihov izgled je odlično rešen i 100 puta bolji od DC-a. Mislim da bi mogli samo da dodaju još klupica spolja.

Evo kako sam razmišljao tamo negde oko 1. marta.
Mislio sam da će probiti rok, a da će fasada da bude kao što su i najavili. Sad se vidi da sam za ono prvo pogrešio, mada realnog gledano objekat još nije gotov :D Što se tiče samih lokala unutra, meni je to bilo manje interesantno jer sve što mi treba već postoji u Beogradu. Nisam opterećen time d ajurim po "mall"-u, ali sam svestan posla ljudi iz PR i marketing odeljenja MPC-a i njihovih napora da privuku ljude i pozicioniraju se, te stoga razumem u potpunosti reklame na objektu (koje iskreno ne čine ni 2% površine fasade).

Eto to bi bilo neko moje razmišljanje na ovu temu. Ništa specijalno, nikakav mit, samo nisam hteo da pričam dok ne vidim.


Nagradno pitanje: Ko otvara sledeći "shopping mall" u Beogradu? Miško ili Plaza?

p.s. evo slika sa razlikama

prvo render sa beobuild-a
23hv9qf.jpg

pa sad razlike
23h4mtd.jpg

a sad render sa sajta chapman taylora koji se delimično slaže sa ovim razlikama, ali uvodi jednu novu kod zlatne rešetke
11m6stg.jpg
 
Sad posto je otvoren. Da li se ova tema seli u gotovi projekti. :)

Nije to toliko lose...ajde molim vas,ko jos veruje renderima. To je vrlo otprilike. Pa znamo svi kako se to radi :)
 
@shmeksi,

Ipak moraš da priznaš da je tvoje postovanje ovde (a naročito preterena količina slika), stvorilo jedno ubeđenje kod svih nas da si ozbiljeno opčinjen ovim objektom.

Meni se objekat ipak sviđa, i mislim da je pravo osveženje za BG, i mislim da mu nije mesto tu gde jeste (ali je ta tema odavno zatvorena). U datim uslovima ja sam prilično zadovoljan kako je ispalo. E sad nas čeka problem saobraćaja. Mislim da će sve okolo (uključujući i most) biti kolapsirano za vreme vikend gužvi.

Za one koji misle da su IDEA u USC-u i Supermaxi u DC-u promašaj, ne znam kako može bez njih i da li u Svetu postoji tržni centar bez supermarketa. Toliko.
 
Мени смета ова црноцрвена шиптарска комбинација и стварно делује као да објекту ту није место, не уклапа се са зградом Ушћа...али обзиром на јако лоше стање у земљи, многе српске фирме су доста добиле градећи објекат, као и 1200 нових радних места...тако да, када се све сабере и одузме, зажмурећу на једно око и рећи, добро је...Сви градови у Србији, поготову неразвијеној јужној би све дали да имају неколико пута мањи овакав објекат...

Надам се уједно, да ће ово због предстојећег загушења саобраћаја бити благи притисак да се што пре споји Булевар Николе Тесле са Владимира Поповића...мада не верујем да ће некога то да дирне јер се изградњом Родића и Идее направила гужва у Омладинских бригада, а никоме није пало на памет да пробије железнички насип и спајањем Др. Агостина Нета и Булевара Уметности направи одличну паралелу улици Омл. бриг. од тренутно пусте две улице које се буквално користе само за блоковски саобраћај...
Едит: Када неко хоће да тестира аутомобил кочење, убрзање, лежање на путу иде у Др. Агостина Нета...,,само" мора да се пази на циганчиће који понекад умеју да излете, кучиће, којих ја јако пуно и набачени песак да се неко не залети много пред крај улице па касно схвати да неће успети да закочи...;)...дакле, улица је празна!!!
 
zaista, kako je moglo da bude, ispalo je super.

jedino i dalje stojim pri kritici logotipova (osim naravno logoa samog trznog centra), posebno na glavnog fasadi, mada ni sa strane nije nista bolje. izgledaju uzasno i potpuno obesmisljavaju sav trud ulozen u odabir i kompoziciju fasadnih materijala.
 
neko_daleko":3mtxlry1 je napisao(la):
Unapred se izvinjavam sto cu ovo da kazem, nikad nisam planirao da uznemirim ljude na ovom sajtu. Cutao sam I gledao kako napreduje usce I na pocetku sam bio pun nade. Ali kako su skice evoluirale moje su nade postajale skromnije. Ipak sam se tajno ponadao da ce unutrasnjost biti uradjena u nekom adekvatnom stilu. Ovih zadnjih nedelju dana kako sam gledao rezultate nekako se u meni pojavila duboka mrznja ovog projekta. Nisam ni sam znao zasto je to, ali sam prvo primetio kako sam projekat lici na nesto sto nije uopste u sinhroniji duha grada. Prvo me je zapanjila absolutna dominacija pravih linija i sterilitet prostora. Na prvi pogled sam mislio da je to mozda I bila concepcija projekta. Prodaja narodu ideje zapada koji je dosao u Beograd ( Iako I na zapadu vole I prirodu a I oble linije koje associraju na neznost I mekanost). Nazalost sto sam vise gledao u konacni dizajn to se dublja neugodnost pojavila u meni. Izbor boja mi je uvek bio cudan, I nisam mogao da shvatim zasto takva kombinacija cvene bele i crne.. tako uznemiravajuce boje pune snage, i neke pritajene morbidnosti. Nisam mogao da shvatim gde sam video te boje i zasto me nerviraju ... i onda mi je bilo jasno ... pa naravno .. nacisticka zastava.
http://www.nazi-lauck-nsdapao.com/FLAG201low.jpg Sklonjen embeded image, ostavljen link. Moderator
A sto se tice same strukturalne kompozicije, to me totalno podseca na nacisticki stil komuniciranja sile, nekompromisa, i glomaznosti sto mozete videtu u dizajnu svega sto je taj sistem stvorio, od vojnih automobila
http://www.missing-lynx.com/gallery/german/stummel_boehler1.jpg
do zgrada.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/3d/Ztrib.jpg
Sto se enterijera tice, manje mi lici na udoban prostor u kome je covek spreman da se oprosti od svog novca, i vise na centar za sterilizaciju i euthaneziju gde ces da se oprosctis od svojih imperfektnih rodjaka. Kad pogledam skice unutrasnjosti jednostavno se najezim i ocekujem da ce interfon da prozove red mentalno zaostalih na tusiranje u sobi A357. Ovo lici na trzni centar u kome mozes naci koji god proizvod oces ali da izgubis dusu. Mozda bi trebao da se zove centar izgubljenih dusa, ili sajmiste 2.

(And now for those of you who don't know the Serbian language, and will probably very badly misinterpret the post above without a translation in English)
I apologize ahead of time for saying my piece, I never planed to be a disturbing presence on this site. I silently watched the progress of this project and in the beginning I was full of hope. As plans kept evolving I lowered my expectations. Despite this I secretly clinched on to hope that the interior of the building will be adequately done. These last couple of weeks, as I watched all the work come together a deep seeded hatred for this project awoke in me. I didn't know why that was, but I first noticed that the project is not in synchrony with the spirit of the city. At first I was stunned by the absolute dominance of straight lines and the sterility of the place. At first I thought that this could be the conception behind the project. Selling the idea that the west has arrived in Belgrade ( despite the fact that in the west people also love nature and soft curvy lines that associate with softness and tenderness). Sadly the more I stared at the final design the more unnerved I became. The choice of colors was always strange to me and I never understood the choice of red white and black, such disturbingly powerful colors, filled with hidden morbidity. I didn't understand where did i see those colors and why do i not like them.. and then it was clear to me ... why of course .. the nazi flag. And as far as the structural composition is concerned, it totally reminds me of the nazi style of communicating something powerful, uncompromising, and gargantuan. You can see that in the design of everything that came out of that system from their military vehicles, to ther buildings. As far as the interior is concerned, it doesn't look like a place where a person would willfully part with their money, but a center for sterilization and euthanasia where a person would part ways with their imperfect cousins. Looking at the interior is a hair raising experience where I expect the voice on the loudspeaker to call out the column of mentally defective for a shower in the room A357. This looks like a shopping center where you can buy any product you want and in exchange loose your soul. Maybe it should be called the center of lost souls or Sajmiste 2 (Sajmiste was a site of a concentration camp during ww2 and it was located across the street from this place)
Au druze... ala tebi radi masta :laugh:
 
ne kapiram o kakvom zaglusenju saobracaja zbog Usca se govori... pa zar se kolima ne ulazi iz one ulice (Mihajla Pupina/Nikole Tesle?) koja je iovako uvek prazna?

spram delta-cityja jedne jevtine gradjevine koja svojim malim kupicama, jevtinom podnom oblogom i kaficima znatno ispod beogradksog proseka vise pase nekom turistickom scenariju sa Malte ili Kipra, Usce je remek-delo.

Post delimično editovan od strane Moderatora
 
Lucifer":19h0muxh je napisao(la):
ne kapiram o kakvom zaglusenju saobracaja zbog Usca se govori... pa zar se kolima ne ulazi iz one ulice (Mihajla Pupina/Nikole Tesle?) koja je iovako uvek prazna?
Misliš, do sada je bila prazna. Objekat Ušće kula 1, koristi možda najviše u ludim snovima 5,000 ljudi dnevno, ili par hiljada automobila.

Pomnoži to sa 20 i sa samo jednim ulazom i jednim izlazom i dobićeš ono što ćemo svi uostalom da gledamo vrlo brzo
 
Lucifer":3rr3mrsc je napisao(la):
spram delta-cityja jedne jevtine gradjevine koja svojim malim kupicama, jevtinom podnom oblogom i kaficima znatno ispod beogradksog proseka vise pase nekom turistickom scenariju sa Malte ili Kipra, Usce je remek-delo.
Usce ce zato imati natprosecne kafice i elitne kupce :laugh:
 
Lucifer":1ocppbc6 je napisao(la):
ne kapiram o kakvom zaglusenju saobracaja zbog Usca se govori... pa zar se kolima ne ulazi iz one ulice (Mihajla Pupina/Nikole Tesle?) koja je iovako uvek prazna?
Људи ће да долазе ис свих праваца са жељом да дођу до центра, тако да ће да се повећа број аутомобила, поготову у првих неколико месеци док међу људима овај објекат буде ,,атракција и ствар престижа"...Када се Делта град направио биле су гужве као код пијаце на Бубањ потоку...касније су се смањиле, али никада се није вратио првобитни обим саобраћаја пра пуштања објекта у рад...претпостављам да ће тако да буде и са овим објектом...

mitadigimon":1ocppbc6 je napisao(la):
Наравно да не, али ја не волим ту комбинацију боја из наведених разлога и не разумем што би некоме сметало то што се мени та комбинација боја не свиђа? :)

Post delimično editovan od strane Moderatora
 
vrachar":29336nin je napisao(la):
Lucifer":29336nin je napisao(la):
spram delta-cityja jedne jevtine gradjevine koja svojim malim kupicama, jevtinom podnom oblogom i kaficima znatno ispod beogradksog proseka vise pase nekom turistickom scenariju sa Malte ili Kipra, Usce je remek-delo.
Usce ce zato imati natprosecne kafice i elitne kupce :laugh:
nisam napisao mali kupci, vec male kupice ;)
 
retardinjo":jzzeqpki je napisao(la):
Наравно да не, али ја не волим ту комбинацију боја из наведених разлога и не разумем што би некоме сметало то што се мени та комбинација боја не свиђа? :)
Naravno da mi ne smeta sto se tebi ona ne svidja, to je tvoja stvar... Nismo se razumeli. Izvinjavam se ako sam te uvredio, nisam imao nameru... Samo me je, u najmanju ruku, zacudila ta tvoja recenica, jer ne vidim poentu iznosenja licnog (vec odavno izlizanog) politickog stava u ovakvom trenutku, kada smo dobili nesto veliko i, ako ne lepo, onda barem korisno za sve Beogradjane.
 
Da odgovorim samo na shmeksijevo pitanje - sledeci trzni centar (shopping mall) u BG-u, prema mom mislejnju, nece otvoriti ni Plaza, ni Delta, vec Verano na Trosarini. cini mi se da su oni trenutno najspremniji za svoj projekat i da ce pocetiki izgradnju krajem ove, ili pocetkom naredne godine.

Usce je izazvalo, za mene licno, neocekivane reakcije. Ne u smislu kvaliteta, vec kvantiteta reakcija. Mislim da ja svoj sud ne mogu jos da artikulisem na pravi nacin, ali enterijer mi se dopada jako - znam da mnogi isle da je to hladno ili bezdusno, ali meni izaziva pozitivan utisak u stomaku, jednostavno volim takav dizajn. Eksterijer mi je cas lep, cas nije. Gledano iz jednog ugla se odesevljavam, a opet iz nekog drugog mi bode oci. Slazem se sa onima kojima se ne svidjaju neonske reklame i natpisi za trzni centar - preterano.

Inace jedan duboki naklon za svaku sijalicu na ovom trznom centru, osvetljenje - kako spolja, tako i unutra - je mrak :cool:

Nazalost, obim reakcija na ovu temu je mozda i signal jedne lose stvari, a to je da je gradjevinska aktivnost u BG-u toliko opala da jednostavno nemamo o cemu drugom da diskutujemo.
 
@ Homere

jeste opala gradjevinska aktivnost, ali ne juce ili prekljuce, vec pre skoro 20 godina... ovo je prva gradjevina u Beograd posle 20 godina koja donosi neki pomak u estetskim standardima i kvalitetu obrade, odnosa isprojektovano/realizovano.
 
Inace, vidi se ko su najverniji kupci na jutro otvaranja - srpska omladina :D

6685581949d1d833d8281087524042.jpg
 
Да, било је на РТС-у, смејао сам се...чини ми се, било је две цурице у снимку који су приказали...остало све старци...:)
 
Omladinci pozurili da uzmu zejtina i secera.

omladinac 1:"Daj mi cero 12litri zejtina,vidis kakva je kriza na sve strane"
omladinac 2:"Ne brini se Omladinac 1,cuva nas Krkobaba ne da u svoje pulene"
omladinac 3:"Ne verujem Krkobabi,gde su ovde televizori?
omladinac 1:"Kriza je to poskupljuju novine"
omladinac 3:"Kakve novine???!!!!televizori gde su"
omladinac 2:"Ja sam jos 56te govorio da samo novine treba citati"
omladinac 3:"56te nije bilo televizora,uzmi ti kupi slusni aparat"
omladinac 1:"secer gde je pala mi je zaliha na 120kg,dok je Tito bio ziv..."

:) Ajde malo sale...gotova je kuca. Nekom lepa nekom ne.

Da li MPC ima ugovorenu sledecu kucu? Gde su otkopali temelje?
 
jos jedan snimak. Provalite matorog na 00:30 koji skriva lice od kamere (mozda je Mladic) :lool:

http://blip.tv/play/Afb3eZD5UA

BTW - sada sam pregledao komentare na vest na b92.net i nasao sam samo dva (2) pozitivna od 46 postavljenih.
 
Vrh