Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Dakle preko infostana moze da se sklopi ugovor da ide naplata za investiocno i tekuce odrzavanje zgrade iako zgradu ne odrzava GS?

Vrlo nam je ovo bitno jer hocemo da batalimo GS, ali da i dalje ljudi uplacuju za odrzavanje.
 
Moze i infostan uzima procenat za to
GS je izgubio monopol pojave na računima od donošenja novog zakona
 
Samo da napomenem da Infostan ne uzima 6% proviziju nego 10% + pdv tako da za upacenih 100 din preko infostana dobijate 88 din na racun stambene zajednice.
Bitno je da znate da sve troskove prinudne naplate delite zajedno sa infostanom. Ti troskovi ce vam se vratiti ako prinudna naplata uspe od duznika ali ako ne uspe onda nikom nista. Troskovi se ne dele pola - pola nego stambena zajednica ucestvuje procentualno u troskovima u zavisnosti koliko duznik duguje infostanu a koliko stambenoj zajednici. Ovo deluje ok na prvi pogled ali pitanje je koliko ce infostan da naduva troskove.

Vezano za raskid ugovora sa gradskim stambenim, ukoliko niste potpisali novi ugovor onda vam je otkazni rok 6 meseci a ukoliko ste potpisali novi ugovor otkazni rok je 3 meseca ali uz uslov da ste izmirili sve obaveze.
 
Da li neko zna dobru firmu za odrzavanje lifta, kao i opciju da se veci kvarovi otplacuju toj firmi na rate?
Da li je moguce dobiti kredit banke ako zgrada nema zajednicke prostorije?
 
Zavisi od modela lifta da li je hidraulicni ,električni, koliko je star ...
Ko vam sad održava lift ...
 
Teško da će vam neko preuzeti njihov lift pored njih ...nego krenite da sakupljate pare za novi...
 
наш је стар 30 год и ништа му не фали.

digitalhunt":16dp4nz6 je napisao(la):
Da li neko zna dobru firmu za odrzavanje lifta, kao i opciju da se veci kvarovi otplacuju toj firmi na rate?
Da li je moguce dobiti kredit banke ako zgrada nema zajednicke prostorije?
само мобилифт, остали изувају са ценама.
 
Evo jednog pozitivnog primjera sredjivanje vrata ulaznih u zgradu...
Vrata fotkana u maju
vrata01-2020-06-01-00-06-16.jpg


Danas isti mjesto
vrata01-2020-11-08-19-28-21.jpg


I kad covjek pomisli da je za temu ko im ovo dozvoli
Pozitivno se iznenadi...
vrata02-2020-11-08-19-28-21.jpg
 
Gde mogu precizno da vidim da li je neki deo zelene površine ili parkinga deo katastarske parcele zgrade tj SZ?

BlokBrateBlok
 
direktor":3vgg8055 je napisao(la):
Na sajtu geosrbija
Hvala. Pitam zbog toga, što u zgradi imamo komšiju koji hoće da SZ "preda zahtev da se korišćenje parking mesta ograniči samo za stanare".
Naravno on misli da to može tek tako da se reši.
Ja bih pokušao da mu dokažem da je to praktično nemoguće jer mi zapravo nismo vlasnici/korisnici te parcele gde su parking mesta.
Cenim da ću teško uspeti da ga ubedim.
Šta mislite na koga da ga uputim?
Gradski sekretarijat za saobraćaj?


BlokBrateBlok
 
bojim se da nema ništa od toga ako nije vaša korisnička parcela. A ako nije pojas ulice ni Sekretarijat sa tim nema ništa već samo vlasnik ili korisnik parcele. Osim toga koliko znam u komunalnom redu piše da se bilo kakve zapreke, stubići, ograde i slično ne mogu postavljati na javnim površinama. Sekretarijat to postavlja na javnim saobraćajnim površinama , trotoarima, ulicama a zelenilo na javnim zelenim površinama koje održava.
 
Ako je parcela ista na kojoj je zgrada i taj parking se nalazi u okviru vase parcele onda možete uraditi nesto ....
 
Drage “kolege”,
Molim Vas za pomoć i iskustva u vezi par pitanja.
U našoj zgradi postoj poslovni prostor u vlasništvu Ministarstva odbrane od 200m2 koji je ranije bio podrum, u nekom trenutku je konvertovan u poslovni prostor.

Da li i pred kojim telom možemo da saznamo na koji je način izvrešena konverzija zajedničkog dela zgrade u lični i promenjena namena?
Ja sam do sada pisao Vojnom pravobranilaštvu, Zaštitniku građana, Opštini, ali naravno, nailazio sam na zatvorena vrata.
Da li MO ima dužnost da plaća održavanje kao i ostali? I da li obzirom da se ne odazivaju mogu da se proglase nedostupnim?
 
Tražite originalni projekat zgrade da vidite
Kako ne znate kad je izvršena prenamjena prostora ....
Kad su vam uzeli podrume
Ko je gradio zgradu i kad
Da li je taj prostor upisan u katastar na MO ....
 
Unapred se izvinjavam ako sam pogrešio temu, ali bio bih vam zahvalan na odgovoru. Elem, investitor je svojom nepažnjom ili propustom plaćao zajedničku struju u zgradi i vodu u svim stanovima već dve godine, a mi nismo ni dobijali račune. Danas sam dobio poziv od jednog predstavnika investitora koji mi je javio da stanari moraju da im to nadoknade. Zanima me da li smo pravno u obavezi da to platimo ili ne?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=792580#p792580:1faalesb je napisao(la):
direktor » Čet Nov 12, 2020 7:15 pm[/url]":1faalesb]Tražite originalni projekat zgrade da vidite
Kako ne znate kad je izvršena prenamjena prostora ....
Kad su vam uzeli podrume
Ko je gradio zgradu i kad
Da li je taj prostor upisan u katastar na MO ....
Promena je izvršena pre više od 50godina. Tada je Vojska bila jedini vlasnik svih stanova. U katastru se 200m2 vodi na njih. Jedino da idem u arhiv i tražim projekat sa specifikacijama, ali se bojim da tamo neću naći kada je izvršena prenamena.
 
Znaci zgrada je izgrađena prije 1970 onda se dokumenta nalaze u arhivu grada beograda verovatno...
Ako su to uknjizili a vama nisu prodali podrume uz stanove i sve uradili dok je zgrada bila njihova tesko da ce te nesto uraditi ....

Zašto vam investitor nije preveo na stanare zajedničku struju da plaćaju preko infostana isto važi i za vodu...
Komunalije zastarevaju za 1 godinu ...
 
Ne znam da li je za ovu temu.
Da li ovi u novim blokovima zaista zabranjeno "fotografisanje"?
Dakle prijatelj je slikao nešto na ulici ispred zgrada, izašao je neki pripadnik obezbeđenja i rekao da je zabranjeno slikanje "ovaj blok je privatni posed"!
Naravno nigde znaka i obaveštenja takođe...

BlokBrateBlok
 
Ukoliko je javna ulica koja prolazi npr. kroz blok A u pitnaju verovatno samo pokušava da zaplaši u prazno ali ukoliko je neko unutrašnje dvorište onda je potpuno moguće.
 
Kakav bre privatni posed (?!).

Takvima sam ja xxx puta zapretio policijom, pa su se samo pokupili...

Ako je privatni posed, onda treba da je ograđeno.
Ako nije ograđeno, onda nije privatni posed...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793397#p793397:3tqxcxe5 je napisao(la):
bl3y4 » Ned Nov 15, 2020 7:58 pm[/url]":3tqxcxe5]Ukoliko je javna ulica koja prolazi npr. kroz blok A u pitnaju verovatno samo pokušava da zaplaši u prazno ali ukoliko je neko unutrašnje dvorište onda je potpuno moguće.
Savada ili Blok A je u pitanju...
 
Molio bih vas za hitan odgovor.
U mojoj zgradi gde sam izabran za upravnika iz redova stanara.
Zakupac jednog lokala zeli da promeni kabl od strujomera do lokala. Problem je sto se strujomeri nalaze u hodniku zgrade. Pre svega ne bih da rizikujem da se desi neka havarija a na kraju krajeva da i ja odgovaram sto sam im to dopustio.
Moje pitanje je ko je za to nadlezan i koja je procedura odnosno kakve dozvole su mu potrebne da se to uradi?
Hvala unapred
 
Vrh