Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Samo neka gube bice tu jos gubitaka spremaju se i drugi ....
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: sun
Када је кренула та прича око професионалних управника и код мене у зграду је дошао један, не знам како су га изабрали нисам се нешто превише интересовао, међутим плаћало се око 2.000 месечно и кад су сви у згради видели да је то сумануто само смо изабрали да управник буде један од станара ( што постоји као могућност) и плаћало се 300 дин месечно, сад повећано на 500, те паре се скупљају и искористе за нешто, на пример замену улазних врата, интерфона, камере итд
 
Novi način ooznačavanjaneispravnosti liftova
20230529_110501.jpg
 
Ništa novo, tako je već duže vreme. Ekipa za hitne intervencije dođe, izbavi zaglavljene iz kabine (ako ih ima) i onda nalepi to obaveštenje dok ne dođe ekipa servisera (privatna firma) da otkloni kvar i pusti lift u upotrebu.
 
Stanari kompleks zgrada ATRIUM 63 su se oslobodili velikog balasta. Renomirana PU je podnela sama ostavku,a obavljala je funkciju profesionalnog upravnika od jula 2020.godine.To su 4 stambene zajednice SZ JAPANSKA 3,SZ JAPANSKA 5,SZ EVROPSKA 13 i SZ EVROPSKA 15.Jedan stanar je pokrenuo akciju i posle višemesečnog rada rezultat je tu.
Renomirana firma, jer je samu sebe proglasila da je renomirana jer je kao iz Slovenije. Upravnik je pobegao glavom bez obzira, jer ništa nije ni radio. Da nije pobegao dobio bi bar 5 tužbi za zaloupotrebu položaja, pronevere itd. IGrom slučaja znam za ovo, jer sam tada stanovao u zgradi koju pominjete
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: sun
Njih dodeljuje opština, pa moguće da mogu samo da nastave. Ako oni rade, a vi plaćate, obligacioni odnosi.
Svakako i da imaju i da nemaju ugtovor, ako hoćete da ih menjate skupite većinu i zdravo zdravo.
ne dodeljuje opština sve profesionalne upravnike. To se dešava samo u slučaju prinudne uprave. U najvećem broju slučajeva se potpisuje ugovor koji se raskida na isti način kao i što je sklopljen. Stanari skupe potpise i pravac opština
 
Dugogodišnji sam korisnik usluga te renomirane firme.Vlasnicu te renomirane firme sam upoznao još prilikom primopredaje stana,jer joj je investitor dodelio ulogu života-predsednica komisije za primopredaju stanova u jednom kondominijumu u centru grada.Nepunih mesec dana kasnije saznao sam da je celom Centralgardenu dodelio investitor kao PU.Epitet renomirana je sama sebi dodelila jer je u svakom obraćanju stanarima napominjala da je njena firma renomirana i da bira s kime će da radi.Način na koji je vodila primopredaje stanova je sličan načinu kako upravlja brojnim SZ,jednostavno rečeno sve je podređeno i samo usmereno u jednom pravcu ka investitoru.Sklona je svakakvim mahinacijama,a moguće konsekvence je ne zanimaju.Bavi se i rentiranjem nekretnina.Povremeno pogledam registar stambenih zajednica da bih utvrdio da li se je još neka SZ oslobodila njenih kandži,tako sam i utvrdio da su se te novobeogradske SZ oslobodile njenih usluga.U Centralgardenu stanari još čekaju da im dostavi zvanični ugovor sa renomiranom firmom za (ne)održavanje i (ne)obezbeđenje od februara ove godine.Te dve firme vuče za sobom kao mačka mačiće,a stanari su miševi ćute,trpe i plaćaju.Mora se priznati da su se u poslednje vreme neki miševi pobunili, prestali da plaćaju,a ona im poslala čestitku od advokatice.Cilj ovih mojih postova je da je ljudi bolje upoznaju,da pomno prate i traže finansijske izveštaje da im ne bi preko noći nestao šestocifreni iznos sa računa.Sposobna je i da štampa račune SZ u kojima joj je istekao mandat(SZ S.Glavaša 26 i SZ Kneza Danila 9),ali i da preinači ograničeni mandat u neograničeni(SZ Kneza Danila 7).Zanatske poslove ume da poveri i firmama koje nisu registrovane u APR-u.Na kraju stanari iz CG se mogu samo Bogu pomoliti da im ne bude gore od trenutnog stanja.Deking se još drži,a dokle će ne zna se,ko preživi pričaće.
 
Dugogodišnji sam korisnik usluga te renomirane firme.Vlasnicu te renomirane firme sam upoznao još prilikom primopredaje stana,jer joj je investitor dodelio ulogu života-predsednica komisije za primopredaju stanova u jednom kondominijumu u centru grada.Nepunih mesec dana kasnije saznao sam da je celom Centralgardenu dodelio investitor kao PU.Epitet renomirana je sama sebi dodelila jer je u svakom obraćanju stanarima napominjala da je njena firma renomirana i da bira s kime će da radi.Način na koji je vodila primopredaje stanova je sličan načinu kako upravlja brojnim SZ,jednostavno rečeno sve je podređeno i samo usmereno u jednom pravcu ka investitoru.Sklona je svakakvim mahinacijama,a moguće konsekvence je ne zanimaju.Bavi se i rentiranjem nekretnina.Povremeno pogledam registar stambenih zajednica da bih utvrdio da li se je još neka SZ oslobodila njenih kandži,tako sam i utvrdio da su se te novobeogradske SZ oslobodile njenih usluga.U Centralgardenu stanari još čekaju da im dostavi zvanični ugovor sa renomiranom firmom za (ne)održavanje i (ne)obezbeđenje od februara ove godine.Te dve firme vuče za sobom kao mačka mačiće,a stanari su miševi ćute,trpe i plaćaju.Mora se priznati da su se u poslednje vreme neki miševi pobunili, prestali da plaćaju,a ona im poslala čestitku od advokatice.Cilj ovih mojih postova je da je ljudi bolje upoznaju,da pomno prate i traže finansijske izveštaje da im ne bi preko noći nestao šestocifreni iznos sa računa.Sposobna je i da štampa račune SZ u kojima joj je istekao mandat(SZ S.Glavaša 26 i SZ Kneza Danila 9),ali i da preinači ograničeni mandat u neograničeni(SZ Kneza Danila 7).Zanatske poslove ume da poveri i firmama koje nisu registrovane u APR-u.Na kraju stanari iz CG se mogu samo Bogu pomoliti da im ne bude gore od trenutnog stanja.Deking se još drži,a dokle će ne zna se,ko preživi pričaće.
U svom pretthodnoj objavi sam mislio i na nju, ali i na njenog prethodnika u Evropskoj i Japanskoj. "Rad" i jednih i drugih je poznat širom grada. I jedni drugi pričaju da su renomirani. Jedni su kao Slovenci, a ona je neka elitna upravnica koja ne radi sa bilo kim. U realnosti i jedni i drugi ne rade apsolutno ništa, zastupaju samo svoje interese, a ne interese stanara koji ih plaćčaju. Ne podnose bilo kakve izveštaje, nemaju plan rada, ne održavaju sastanke...nemaju nikakvu komunikaciju sa stanarima, a ono što savršeno znaju je da koriste neslogu stanara i situaciju u kojoj je veliki broj stanova izdat, pa se vlasnici i ne poznaju niti imaju komunikaciju. Jednom rečju SKANDALOZNO
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: sun
Pa to je barem lako rešiti, 50% vlasnika stanova na sastanku ili 33% na ponovljenom sastanku ako prvi saziv nema kvorum...
 
Netačno, za izbor profesionalnog upravnika je potrebno 2/3.
Za razrešenje istog je dovoljna prosta većina.
 
Logično da ako je za izbor profesionalnog upravnika potrebno 2/3 glasova, onda je isto toliko potrebno i za njegovu smenu. Ovako razmišljaju i registratori po opštinama pa će da odbiju smenu PU ukoliko nemate 2/3 glasova.
 
Ne samo da sam ga pročitao nego i primenio u potpunosti. Sa sve pravovremenim konsultacijama sa nadležnim opštinskim registratorom.

Rad i odlučivanje skupštine

Član 44

Skupština stambene zajednice donosi odluke običnom većinom glasova prisutnih članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, osim ako ovim zakonom nije drugačije propisano.

O raspolaganju zajedničkim delovima zgrade, poveravanju upravljanja profesionalnom upravniku i kreditnom zaduživanju stambene zajednice skupština stambene zajednice odlučuje većinom koju čine 2/3 ukupnog broja glasova.
 
Poštovani Danenmax,
na osnovu postavljenih pitanja mogu da zaključim da se bavite građevinom.
Bold1:Da bi jedan kondominijum funkcionisao,potrebno je da ima kvalitetnog PU,da su svi materijali kvalitetno primenjeni,a stanari ukoliko primete neko oštećenje to odmah prijave PU.Ako PU mesecima ne dolazi u CG,već šalje svoje zamenice ona ne zna pravo stanje stvari,kako se stanari muče s dekingom.Većina stanara nije upoznata sa garantnim rokovima i nada se da će nastala oštećenja po dvorištu rešiti renomirani investitor.U odnosu na početak izgradnje kondominijuma slovo je spalo samo na jednog investitora.Sve se odvija u interesu investitora,a neke reklamacije ne da nisu otklonjene verovatno nisu ni prijavljene investitoru.Postoji kompletna dokumentacija vezana za primopredaje.Scene prilikom primopredaje su bile prilično mučne.Ta renomirana PU ne samo što nije znala adekvatne građevinske termine kao predsednik komisije za primopredaju,nije dozvoljavala da se bilo šta što je skuplje upiše kao npr. loše postavljen brodski pod,loše postavljene i podne i zidne pločice,nema " pada" u kupatilu. Prilikom otklanjanja reklamacija nastajala su nova oštećenja.Bilo je lažnog predstavljanja odgovornih lica kad im je ukazivano na novonastala oštećenja.Za njih nije bilo bitno u nekim situacijama da li su u pitanju skriveni ili jasno uočljivi nedostaci jedno je zajedničko ili neće biti otklonjeni ili će se pojaviti novi.Renomirani glavni izvođač sa svojim vrsnim podizvođačima ima apsolutnu svu urednu dokumentaciju,sve papire,sve potpise,sve fotografije pre i posle.Objekat je dobio i upotrebnu dozvolu relativno brzo u odnosu na neke druge projekte građene u isto vreme,ali je održavanje jako loše što je posebno izraženo u zadnjih godinu dana.
 
Bold 2:Nije tako svuda.Najpozitivniji primer je park namenjen stanarima BWF Residences.Ulazak psa nosi sa sobom kaznu,sve je dobro pokriveno kamerama.Taj park nije ništa veći od ovog u CG.Neki vlasnici čiste iza svojih pasa,a neki smatraju da služba za održavanje treba da čisti iza njihovih pasa.Firma za održavanje moli vlasnike pasa da budu vezani dok su u dvorištu bez obzira na rasu,ali 90%vlasnika to ne poštuje.Jedna od radikalnih mera bi mogla biti i zabrana ulaska pasa u dvorište,a jedini dostupni ulazi za pse bi bili iz garažnog prostora.Neki psi obavljaju fiziološke potrebe i na travnjacima pored smećara,što je manje zlo u odnosu na ukrašavanje zidova psećim urinom.Površinu travnjaka bih maksimalno smanjio i posadi ukrasno grmlje, patuljastog rastinje,vredne solitarne primerke maksimalne visine do 2 metra.Investitor je dozvolio sadnju breza iznad ploče garažnog prostora ne misleći da će jednog dana hidroizolacija možda popustiti.
 
Bold 3:Firma koja održava kompleks CG je specifično organizovana i teško ju je kontrolisati.Kad se dogodi neki problem održavanje to prebacuje na obezbeđenje i tako u krug.Polovinom decembra prošle godine zazidan je peskarnik.Više stanara se je interesovalo zašto je to urađeno,ali niko nije dobio adekvatan odgovor.Renomirana firma za održavanje i obezbeđivanje među stanarima vodi politiku sličnu onoj zavadi pa vladaj.Nema svrhe prijavljivati prašnjav hodnik,jer u tom momentu su opet imali nedovoljno personala.Italgraniti pločice se mogu očistiti kvalitetno samo mašinski,ručno čišćenje je samo gubljenje vremena.Žene koje čiste se trude da očiste što bolje,a stanari se žale.Zidovi u hodnicima bi mogli da se okreče.Prilikom useljenja stanarima je obećano gratis krečenje,ali će to izgleda ostati samo puko obećanje.Novi momenat je da renomirana firma za održavanje nudi krečenje po najpovoljniji ceni.Prilikom izvođenja radova na poslovnoj kuli došlo je i do oštećenja fasada susednih stambenih zgrada,ništa nije otklonjeno.
 
Bold 4:Dokumentacija je bez ikakve sumnje uredna,ne nedostaje nijedan papir a ni potpis.Praksa i teorija se nekad mogu razlikovati.U drugoj polovini juna 2019.godine došlo je do prodora velike količine vode kroz garažne ulaze iz Dalmatinske ulice.Nekoliko garažnih mesta je bilo pod vodom.Voda je skupljana kofama. Kad su se vlasnici potopljenih garažnih mesta obratili službi za održavanje koja je kontaktirati glavnog izvođača dobijen je nezadovoljavajući odgovor.Loše su isprojektovane kanalice u tom delu ,mali ih je broj,kriva je firma za projektovanje.Takva nepogoda se retko dešava,a tom prilikom je popustio i jedan krov.Oko kanalica nijedna popucala betonska dilatacija nije sanirana.Ne postoji investiciono održavanje garažnog prostora.Na jednom nivou između 2 garažna mesta do ulaza u jednu ostavu gde je ponekad vlažan pod nedostaje protivpožarni aparat.U tehničkoj sobi gde je hidrocil i još neke instalacije se puši(to nije bila praksa kod prethodnog upravitelja).Jednog dana postaviće se i pitanje kako se održavaju PP sistemi.Dostavljaju redovno izveštaje,ali postoji strah da se ne desi situacija da garancija ne važi jer je održavanje bilo neadekvatno.U kompleksu ima i restorana koji su adaptacijom prostora oštetili pregradni zid i smrad iz njihovih kuhinja prodire u ulazni deo tih zgrada na sve spratova a oseća se i u liftu.Za kuvanje koriste plinske boce.Za kraj još nešto, posebnu specifičnost predstavljaju pleksiglas pregrade(ne dodiruju ni plafon ni pod ni staklenu ogradu) između komšijskih terasa ,koje su vlasnici prvi put videli na primopredaji.Nema stanara koji nije stavio tu reklamaciju,ali po tom pitanju ništa nisu nikom uradili.Hvala na pročitati poslovima izvinite zbog dužine.
 
Cim stoji uskoro znaci da nije inace bi se hvalili na sva zvona da su usvojili
I sadašnji zakoni su dovoljni kada bi se prijmjivali adekvatno
 
Renomirana firma za pružanje usluga profesionalnog upravljanja ostala je i bez poslednje SZ u okviru kondominijuma NOVI DORĆOL. SZ Venizelosova 29A je rekla:" NE",tako da je kompletna prva faza ND oslobođena usluga profesionalnog upravljanja te firme.
 
Zgrada u kojoj zivim vec dugo vremena nema upravnika, prethodnom je istekao odavno mandat, a stanari en mogu da se sloze i izaberu upravnika.
Da li se opstina automatski da nam izabere upravnika?
 
Vrh