Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Realno, više se ima posla kod starogradnje nego kod novogradnje, dok na cenu utiče i broj stanova. Sve ispod 400rsd nema govora o bilo kakvom kvalitetnom upravljanju.
a sta ako zgrada ima 10 stanova na primer? zar ce neko da se zeza sa njom za 4000 dinara mesecno? u tom slucaju bolje da ga nemammo nikako
 
U tom slučaju moja cena bi bila 600. Ja cenu formiran u odnosu na više faktora, tako da je to sve individualno.
 
20230711_194058.jpg
 
Ja sam kod mene u zgradi/ulazu upravnik, imamo 30 stanova, u početku je bilo 300rsd kao i kod prinudnog upravnika pre toga.
Onda su se stanari posle nekih godinu i kusur meseci samoinicijativno organizovali, napravili skupljanje glasova i podigli meni na 500rsd, a uz to i povećanje skupljanja za investiciju.
 
Ja sam kod mene u zgradi/ulazu upravnik, imamo 30 stanova, u početku je bilo 300rsd kao i kod prinudnog upravnika pre toga.
Onda su se stanari posle nekih godinu i kusur meseci samoinicijativno organizovali, napravili skupljanje glasova i podigli meni na 500rsd, a uz to i povećanje skupljanja za investiciju.
A kako ste organizovali plaćanje, na ruke ili sa računa
 
Sve preko računa, da sutra ne bude gde su pare.
Izvučem izvode , ubacim ih u moju evidenciju i lepo imam ko je platio, a ko ne, imao sam do sada samo jedan problematičan stan, zato što se tri vlasnika promenilo, ali i to sam delom naplatio, a može i inspekcija da odradi taj deo, i plus da plate i kaznu i dug, nego sam ja dobar komšija 😁
Imam dosta starijih, inače bi im samo prosleđivao QR code na Viber grupi i milina. Mada su se vremenom već navikli na sistem, pa i sami uplaćuju pre nego im i ubacim račune u sandučiće.
 
Da ne bude zabune, Vi kao fizičko lice skidate novac sa računa pravnog lica?
Jasan mi je deo gde Vi kao upravnik naplaćujete potraživanja od vlasnika, ali nemate pravo da kao upravnik skidate novac za vaše usluge, osim ako Vam SZ ne uplaćuje i doprinose.
 
Poslednja izmena:
Stanari treba da palte

1.Odrzavanje higijene zgrade
2.Naknada upravnika
3.Investicjono održavanje zgrade
4.Tekuce održavanje zgrade
 
Stanari treba da palte

1.Odrzavanje higijene zgrade
2.Naknada upravnika
3.Investicjono održavanje zgrade
4.Tekuce održavanje zgrade
ovde ne pričamo o tome šta su u obavezi plaćanja već o načinu. Upravnik može raditi pro bono ili uz nadoknadu na koju se obračunavaju porezi i nadoknade.
 
Ja sam kod mene u zgradi/ulazu upravnik, imamo 30 stanova, u početku je bilo 300rsd kao i kod prinudnog upravnika pre toga.
Onda su se stanari posle nekih godinu i kusur meseci samoinicijativno organizovali, napravili skupljanje glasova i podigli meni na 500rsd, a uz to i povećanje skupljanja za investiciju.
Pravno lice ne može da vrši isplate na račun fizičkog lica bez obračuna poreza i doprinosa na taj iznos. Jednostavno je protuvzakonito. U ovom slučaju je pravno lice stambena zajednica, a upravnik fizičko lice. Da to tako može onda bi svi to radili i ne bi bilo potrebe da bilo koji profesionalni upravnik plaća poreze, doprinose, takse itd. Pre ili kasnije će Poreska da primeti te uplate i onda ulazite u problem. Nećete biti ni prvi ni poslednji koji to tako radi, jer misli da to tako može.
 
Zato sam ja lepo ukinuo naknadu za upravnika i prebacio sve na stavku tekuće održavanje, pa svaki mesec podignem sredstva sa računa i svi stanari znaju za šta je to podignuto, a ti porezi i doprinosi su ionako smišljeni kako bi normalnom čoveku ogulili kožu s leđa, pa takve nebuloze treba zaobilaziti na sve moguće načine i ostavljati što manje para lopovskoj državi i njihovom nebuloznim propisima.
 
Zato sam ja lepo ukinuo naknadu za upravnika i prebacio sve na stavku tekuće održavanje, pa svaki mesec podignem sredstva sa računa i svi stanari znaju za šta je to podignuto, a ti porezi i doprinosi su ionako smišljeni kako bi normalnom čoveku ogulili kožu s leđa, pa takve nebuloze treba zaobilaziti na sve moguće načine i ostavljati što manje para lopovskoj državi i njihovom nebuloznim propisima.
Ja nemam problem sto plaćam poreze i ostalo, već imam pro lem na šta se troše te pare. Svako skidanje novca sa računa bez pokrića je prekršaj, novčano kažnjiv. Ja sam jedan od zagovornika da je najbolje da zgradom upravlja neko od stanara, ali da isti budu upoznati i obučeni za taj posao sa svim obavezama i pravima kao i prof upravnik.
 
Koliko plaćate PU u starogradnjama, znači nikakvi kondominijumi novogradnje i munje, nego obične starije zgrade?

Када су се први пут појавила та институција професионалног управника пре пар година дошао је неки и наплаћивао 1.500 дин за буквално ништа месец, два,
онда је на састанку станара договорено да уговор буде раскинут са њим и да изаберемо једног од нас за управника и плаћамо 300 дин месечно,

тако је и било, а скоро је подигнуто на 500 дин месечно,
у међувремену су од тих пара урађена нова улазна врата, то јест потпуно нови улаз целом ширином, интерфон са шифром и тагом и слично
 
A šta ste plaćali u tih 1500, pa posle 300 pa 500?

Када је донесен тај закон о професионалним управницима да свака зграда, улаз мора да има једног
тада су неки искористили прилику за лаку зараду и почели тиме да се баве, основали агенције и слично и наплаћивали скупо своје “услуге”,
међутим постојала је опција да ако станари сами међу собом изаберу управника није им потребан нико са стране и износ који би се плаћао би био део договора станара иои симболичан итд

те паре стоје на располагању згради, за редовна реновирања или ванредне ситуације или шта већ буде било потребно,
као што сам поменуо од њих је у потпуности реновиран улаз, улазна врата, сад хоће и камере, помињали су да мењају сандучиће…то се све договара на састанку кућног већа.
 
Zato sam ja lepo ukinuo naknadu za upravnika i prebacio sve na stavku tekuće održavanje, pa svaki mesec podignem sredstva sa računa i svi stanari znaju za šta je to podignuto, a ti porezi i doprinosi su ionako smišljeni kako bi normalnom čoveku ogulili kožu s leđa, pa takve nebuloze treba zaobilaziti na sve moguće načine i ostavljati što manje para lopovskoj državi i njihovom nebuloznim propisima.
naravno da može dok te ne uhvate :)
 
sigurno niste
Када су се први пут појавила та институција професионалног управника пре пар година дошао је неки и наплаћивао 1.500 дин за буквално ништа месец, два,
онда је на састанку станара договорено да уговор буде раскинут са њим и да изаберемо једног од нас за управника и плаћамо 300 дин месечно,

тако је и било, а скоро је подигнуто на 500 дин месечно,
у међувремену су од тих пара урађена нова улазна врата, то јест потпуно нови улаз целом ширином, интерфон са шифром и тагом и слично
sigurno niste plaćali naknadu za upravnika 1500 dinara, već je u tih 1500 dinara bilo uračunato i tekuće održavanje i sve se skupljalo na računu stambene zajednice. deo tog novca je bila i naknada za upravnika.
P.S. potpuno se slažem da su profesionalni upravnici najveća besmilica u najvećem broju slučajeva
 
sigurno niste

sigurno niste plaćali naknadu za upravnika 1500 dinara, već je u tih 1500 dinara bilo uračunato i tekuće održavanje i sve se skupljalo na računu stambene zajednice. deo tog novca je bila i naknada za upravnika.
P.S. potpuno se slažem da su profesionalni upravnici najveća besmilica u najvećem broju slučajeva
1500 din ukupnih troškova i nije neka van pameti cifra.
.
 
Sve više ljudi odustaje od uloge upravnika u svojoj SZ, i taj trend konstantno raste. Dok sdruge strane, ljudi se sve više aktivno uključuju u rad SZ, što je veoma bitno. Znači, poštuju svoje slobodno vreme, ne žele obavezu ali itekako žele da donose odluke u vezi svog životnog prostora, što je po meni ključno.
 
Mi plaćamo prof upravnika 400 i nešto din, a investiciono održavanje 500 i nešto, to je pored onog obaveznog održavanja zgrade sa liftom preko Gradskog stambenog. Zanimalo me je koliko je prosečno i realno samo za upravnika.
 
Ok cena ako i ok radi posao. Ima tu dosta parametara koji čine cenu upravljanja.
 
Nego jel poslije popisa izašao podatak o starosti stambenog fonda
Npr u hrv je 60 posto zgrada izgrađeno prije 1989 godine
 
Када је донесен тај закон о професионалним управницима да свака зграда, улаз мора да има једног
тада су неки искористили прилику за лаку зараду и почели тиме да се баве, основали агенције и слично и наплаћивали скупо своје “услуге”,
међутим постојала је опција да ако станари сами међу собом изаберу управника није им потребан нико са стране и износ који би се плаћао би био део договора станара иои симболичан итд

те паре стоје на располагању згради, за редовна реновирања или ванредне ситуације или шта већ буде било потребно,
као што сам поменуо од њих је у потпуности реновиран улаз, улазна врата, сад хоће и камере, помињали су да мењају сандучиће…то се све договара на састанку кућног већа.
Šta znači iskoristili priliku, nije niko mogao da vam dođe sa ulice i da naplaćuje po 1500 dinara mesečno tek tako. Mora neka odluka stanara da postoji 2/3 glasova da izaberu tog upravnika po ponudi, da predstavnik stanara potpiše ugovor sa tom firmom, da se registruje promena u opštini, pa tek onda da krene neka naplata.

Drugo, ako u tih 1500 dinara imate održavanje higijene, održavanje lifta, garaže, ne daj Bože auto-lift ili klackalice za parkiranje, tekući i investicioni fond, pa naknadu upravnika, tih 1500 je ništa, sve zavisi šta zgrada sve ima. Može tu biti i baštovana, održavanja zelenila, obezbeđenja itd itd. U novim modernim naseljima se plaća i po 5000 dinara mesečno, često i mnogo više. Manja zgrada sa obezbeđenjem plaća mesečno i po 20.000 din.
 
Vrh