Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

þ[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=772473#p772473:igl6k6bz je napisao(la):
direktor » Pon Sep 07, 2020 7:54 am[/url]":igl6k6bz]To sto ste vi radili je tekuce odrzavanje
To sto ce te raditi sa liftom je investicjono odrzavanje ...
To krecenje i rasvjetu ste trebali da radite preko vojnog stambenog...
Znam razliku izmedju tekuceg i investicionog odrzavanja, upravo sam o tome i pisala.

Po ugovoru sa vojno stambenim preduzecem, krecenje i zamena svetala nije u njihovoj nadleznosti, oni pokrivaju vrlo mali broj hitnih intervencija, tako da je novac za te stvari morao da se podigne sa tog racuna za inv odrzavanje.

Sve te redovne popravke 30 g nisu radjene upravo iz razloga sto nije bilo volje i mogucnosti madju stanarima da se novac skupi.
 
Ja se ne slažem da su pomenute cifre održavanja velike. Probajte da živite u kući pa da vidite koliko košta krov, fasada, sistem grejanja ovo ono. Još u stambenim zgradama uvek bude i nešto za dž odrađeno (izbori, investitor i slično) ili se ide u beskonačni minus kod GS. Kad sam se doselila iz kuće u zgradu potajno sam prezirala ljude koji ovde žive, dobili stanove za dž a ne mogu ne da daju neki dinar nego neće ni službu da pozovu koja im praktično dolazi besplatno. Prijavljivala sam kvarove, iz gs su nam uveli svetlo ispred podruma, zamenili sve sijalice po hodnicima, menjali napukle slivnike, to sve nisu mogli ili nisu hteli stanari. Sad imamo profi upravnika (tek posle opomene od inspekcije na vratima da moramo da registrujemo stambenu zajednicu) koji nam je sve lepo sredio. Ostalo nam je još krečenje. Ja sam tim čovekom prezadovoljna, pravi je profesionalac i car. I nema više izgovora od komšija mene to ne interesuje ja neću ovo neću ono. Ne bahatimo se i ne namećemo ljudima velike troškove ali nećemo ni da bauljamo po mraku i živimo u svinjcu. Inače oni što se najviše bune ni ne žive ovde već izdaju stanove na crno, i ugl prijavljuju manji broj stanara nego što zapravo živi u stanu. Ko neće da plaća naravno da postoji sistem naplate koji će ga naterati da plati. Svako mogu da garantujem ima tih par stotina dinara mesečno, ako ima za cigare, mobilni, benzin, ima i za zgradu da se ne raspada.
 
Ni meni ta suma nije velika, placam je redovno, ali mogu da razumem da je nekima problem da plate.

Da li te radove u zgradi placate sa racuna na koji leze novac za investiciono odrzavanje?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=772495#p772495:1j8ttt1q je napisao(la):
astrodule » 07 Sep 2020, 10:40[/url]":1j8ttt1q]U principu se slažem. jeste, mnogi su siromašni, ali ja sam surov u razmišljanju povodom takvih stvari - svako treba da živi tamo gde mu materijalni uslovi odgovaraju. Ponavljam, zvuči surovo, ali ja tu kao jedino rešenje vidim prodaju stana u kupovinu u skladu sa finansijama.

Ne gleda se samo cena stana, već i održavanje, porez i ostali prateći troškovi.

Sličnu paralelu imam i za automobile. Kupi Daćiju Daster, a ne Range rover ako hoćeš džip, a nemaš para.

Kada je reč o surovosti, ja bih bio surov i sirov prema onima koji ne plaćaju nijedan jedini račun, a baškare se u kućerinama po Dedinju, Senjaku, Topčideru, Banjici, Sunčanoj padini itd...

Tek onda kada takvi budu plaćali svoje obaveze, možemo da govorimo o obavezama ostalih, običnih građana, koji živ(otar)e od mizernih ili polumizernih primanja...
 
Naravno. Strogoću trenirati prvo od državnih preduzeća koja ne plaćaju struju i ostale dažbine, pa po poreskoj osnovici (od veće ka manjim)
 
Da li te radove u zgradi placate sa racuna na koji leze novac za investiciono odrzavanje?

Uglavnom da, ono što ne možemo da uradimo kod GS plaćamo sa tog računa.
 
Imam pitanje oko tih "računa" (Verovatno je o tome bilo govora, nego sad da vrtim unaza ne mogu).
Imamo profi upravnika plaćamo njega, izdvajamo neku minimalnu sumu plus da imamo u fondu zgrade.
Mene zanima onaj "račun" koji je kod GS.
Jasno mi je da je on za investiciono održavanje, ali sam sreo par ljudi koji su rekli da im nije dozvoljeno da dobiju informaciju o kojem iznosu se radi, tj. koje je tekuće stanje na tom računu?
Dakle jel iko ima/može da dobije uvid u to stanje pa da ga podeli sa nama stanarima?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Ne daju više te informacije, koliko ima novca, koliko se duguje. Neka ozbiljna muljaža je u pitanju. Inače njima se ne plaća investiciono održavanje nego tekuće. Investiciono ide na račun zgrade koji otvara upravnik u banci.
 
Nasa zgrada nema ugovor sa GS, nego sa tzv vojno stambenim preduzecem za odrzavanje zgrada.

Mislim da kod njih od samog pocetka nije postojao nikakav racun za pojedinacne zgrade
vec se sav novac, koji su uplacivali stanari zgrada koje imaju ugovor sa njima, slivao na jedan racun i da su onda oni intervenisali po potrebi, uglavnom su to bile hitne intervencije.

Jedan broj ljudi godinama nije placao te racune Pre par godina, kada je donet zakon o izvrsenju, dosta njih je dobilo opomenu pred izvrsenje,
a ko je i to izbegao, na zalost su imali blokirane penzije ili plate.
 
11030":1c70zsd0 je napisao(la):
Ne daju više te informacije, koliko ima novca, koliko se duguje. Neka ozbiljna muljaža je u pitanju. Inače njima se ne plaća investiciono održavanje nego tekuće. Investiciono ide na račun zgrade koji otvara upravnik u banci.
Izvinjavam se pobrkao sam tekuće/investiciono.
I dalje mi je sumanuto da ne može da se utvrdi stanje na tom saldu?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Po meni, treba tražiti uvid u stanje, a ako neće da daju - onda im treba zapretiti raskidom Ugovora, u kome piše da su dužni da svakog meseca dostavljaju stanje na računu Skupštini stanara/Stambene zajednice.
 
Tražili smo uvid u stanje, ne daju. Nadrealno ali je tako. Mi smo odlučili da ne tražimo raskid ugovora jer relativno često imamo pucanja cevi i da se ne bi desilo da cev pukne a mi ne možemo da skupimo pare za popravku, bićemo još na GS. Da nije tako išli bi na raskid. I mislim da je svakako isplativije naći nekog drugog za održavanje nego gs jer su teški fušeri a i sve što nije super hitno traje po godinu dana, od zahteva za popravku do trenutka kad dođu.
 
U pravu ste, ja više i zaboravim kada sam i da li sam uopšte podneo zahteve za neke stvari, jer prolazi i više od godine dana, a nemam povratnu informaciju, a kamoli nekakvu reakciju iz GS.

Evidentno je da GS reaguje samo u slučaju hitnih intervencija, a tako su mi i rekli kada sam bio kod njih u Danijelovoj.

Što se tiče raskida ugovora sa GS, ja sam uvek za, ali većina stanara baš i nije za to, pa onda neka i dalje ide kako ide...

Bojim se da bi u slučaju raskida ugovora bio još veći belaj, jer u tom slučaju bi bilo teško naći odgovarajuće majstore, a još teže mlatarati se oko plaćanja istih. Ovako, neka ide kako je i do sada išlo...
 
Znam za slucaj gde je skupstina stanara izglasala raskid ugovora sa vojno stambenim preduzecem i angazovala neku privatnu firmu koja se bavi time.

Ne znam kako to ide sa GS...
 
Ne znam, bilo je kad smo se mi raspitivali da ne dugujete ništa tj da zgrada nije u minusu, pošto smo bili u debelom minusu, odustali smo. Oni su nam na konto redovnog održavanja ugradili led rasvetu, postavili sandučiće, što me je začudilo jer ranije je to moralo da se plaća obaška. Ne isključujem da su nas zadužili ali da li su i za koliko to ne možemo znati jer uvid u stanje računa nemamo. Za ulazna vrata su nam tražili skoro 300.000 rsd, to smo odbili. Regularna cena mislim da je 2,5 puta manja. Za čišćenje sam pričala, navodno bio je problem što im niko od stanara ne da da sipaju vodu pa nisu mogli da čiste. Ne isključujem da su u pravu i da niko nije hteo da im otvori. Mi smo to rešili tako što smo se dogovorili da se česma ispred podruma osposobi za čistače i uzećemo povremeno od privatne firme generalno čišćenje zgrade, koje ćemo opet platiti iz investicionog fonda. U suštini investicioni fond nam služi za tekuće održavanje kad bolje razmislim. Da moramo da radimo lift, krov i slično morali bi da skupljamo pare, tako smo za interfon jer nam je bilo hitno a tek smo tad otvorili račun i bio je prazan.
 
U suštini investicioni fond nam služi za tekuće održavanje kad bolje razmislim.

Tako je i kod mene.
Podižem novac sa računa za investiciono održavanje - za neke tekuće posliće.
Nemam odakle, jer ono za tzv. tekuće održavanje već decenijama ide na račun GS.

Baš ću uskoro da tražim uvid u stanje na računu kod GS, poneću sa sobom i kopiju Ugovora o održavanju, pa ako odbiju da daju pregled stanja - da im stavim pod nos Ugovor i ono što piše u njemu.
 
Da ti skratim muke nece ti dato ako nemas velk dug dozvolice ti raskid bez da platis bilo posebo se raskda ciscenje posebno kvazi odrzavanje ...
Ponudice ti da potpises jos gori aneks ugovore ...
 
Direktore, hvala ti za info.

Ipak ću u dogledno vreme otići do GS, pa ću javiti ovde kako sam prošao. :D
 
Izolaciju ravnog krova radio li je ko? Ima li ko da preporuci pouzdanu firmu koja bi te radove izvela kvalitetno,i po migucstvu,po nekoj normalnoj ceni?
 
Treba mi mala pomoć: Kako se utrvdjuje da li je parcela zgrade javna ili privatna (kako god se to već zove). Naime parcela je takva da izlazi na “trotoar” ispred zgrade i pokriva ga do kolovoza. Kako da znam da li se tu mogu parkirati vozila stanara ili ne?
 
Vidis granice parcela na geosrbiji pa onda na katastru sta pise vjerovatno je izmedu zgrade i trotoara neko zelenilo.
 
Jel rešio neko i kako problem sa psećim izmetom ispred ulaza? Naš j eblizu trotoara i pretvorio se u kereći wc. Šta činiti?
 
direktor":2t9vs518 je napisao(la):
Vidis granice parcela na geosrbiji pa onda na katastru sta pise vjerovatno je izmedu zgrade i trotoara neko zelenilo.
To se sve lepo vidi ali zgrada izlazi direktno na trotoar (broj 1 ka 2 i 3)

daa8866863d618e936acee8bcc346609.jpg
 
Probate da vidite u projektu zgrade ili izvedete geometra
 
Vrh