Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Onda neću da otkazujem, ako se pojave nateraću ih da očiste -1 nivo do podrumskih vrata i to je to, eventualno prizemlje.
Mi smo pre par godina angažovali privatnu firmu za generalno čišćenje sa mašinskim pranjem podova, platili smo 15.000 prizemlje + 4 sprata, ok su očistili ali im je mašina crkla na prvom spratu pa je bilo samo ručno pranje.
Svakako vas sleduje jednom godisnje preko Gradskog stambenog, ne gubite nista osim mozda malo organizacije zbog struje koju neko mora da im da i zbog buke dok traje ciscenje.
 
Zdravo svima,

1) Da li upravnik zgrade moze da uvede neku uslugu ako nema potpise stanara? Npr. ako se samo usmeno dogovore sa prisutnima na sastanku, a niko od njih ne potpise?
2) Da li je za smenu upravnika neophodno 2/3 od prisutnih na sastanku ili 2/3 od svih stanara? Pitam, posto su neke odluke donete na osnovu prisutnih a njih je manje od polovine stanara.
Upravnik ne sme da uvodi uslugu bez saglasnosti stanara koja treba biti potvrđena i pisanim putem.

Rad i odlučivanje skupštine

Član 44

Skupština stambene zajednice donosi odluke običnom većinom glasova prisutnih članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, osim ako ovim zakonom nije drugačije propisano.

O raspolaganju zajedničkim delovima zgrade, poveravanju upravljanja profesionalnom upravniku i kreditnom zaduživanju stambene zajednice skupština stambene zajednice odlučuje većinom koju čine 2/3 ukupnog broja glasova.

Tu je i član 45 u vezi kvoruma

Kvorum

Član 45

Kvorum za održavanje i rad sednice skupštine čini obična većina od ukupnog broja glasova članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.

Ako se sednica skupštine nije mogla održati zbog nedostatka kvoruma, ponovo se saziva najranije tri, a najkasnije 30 dana od dana kada je sednica trebalo da bude održana, sa istim predloženim dnevnim redom (ponovljena sednica).

Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 ukupnog broja glasova članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.

 
Neki fino održavaju zgrade
IMG-20240415-WA0002.jpeg

IMG-20240415-WA0004.jpeg
IMG-20240415-WA0009.jpeg

IMG-20240415-WA0006.jpeg
 
Pre nekoliko dana u jednoj SZ iako je bila ostvarena preko potrebna dvotrećinska većina za smenu renomirane PU,do smene ipak nije došlo.Nažalost stanari nisu dobro pročitali dodatni papir koji su potpisivali prilikom kupovine stanova.U pitanju su "Pravila vlasnika" koje renomirana PU formuliše za svaku zgradu posebno uz pomoć svojih konsultanata.Registrator je uvidom u taj dokument zaključio da izvesni član i određen stav propisuje da svi vlasnici posebnih delova isključivo i jednoglasno odlučuju o izboru novog profesionalnog upravnika.U pitanju je SZ Omladinskih brigada 96,96A,96B,96V,96G,96D,96Ð,96E,96I,96J,96K,96L,96M,98 poznatiji kao "The One" i to prva faza.Nadam se da će svi stanari okupiti i sa smenom odgovornih lica doneti nova Pravila vlasnika bez takvih nepotrebnih članova tako važnog ugovora.
 
Pre nekoliko dana u jednoj SZ iako je bila ostvarena preko potrebna dvotrećinska većina za smenu renomirane PU,do smene ipak nije došlo.Nažalost stanari nisu dobro pročitali dodatni papir koji su potpisivali prilikom kupovine stanova.U pitanju su "Pravila vlasnika" koje renomirana PU formuliše za svaku zgradu posebno uz pomoć svojih konsultanata.Registrator je uvidom u taj dokument zaključio da izvesni član i određen stav propisuje da svi vlasnici posebnih delova isključivo i jednoglasno odlučuju o izboru novog profesionalnog upravnika.U pitanju je SZ Omladinskih brigada 96,96A,96B,96V,96G,96D,96Ð,96E,96I,96J,96K,96L,96M,98 poznatiji kao "The One" i to prva faza.Nadam se da će svi stanari okupiti i sa smenom odgovornih lica doneti nova Pravila vlasnika bez takvih nepotrebnih članova tako važnog ugovora.
Sve odredbe ugovora, uslova poslovanja i pravila koje nisu u skladu sa zakonom koji je zakonodavni i viši pravni akt su nezakonite i ne primenjuju se. Registrator u opštini Novi Beograd očigledno ne zna zakon ili ima motiv da se zakon ne primenjuje.
Bilo bi dobro da se to objavi javno kako bi se putem pritiska javnosti izvršio pritisak na registratora da radi po zakonu.
 
Poslednja izmena:
2/3 većina za smenu? Pa oni su zaštićeniji od političara! Nesmenjivi kao Tito jbt. Zar nije logičnije da se biraju posle određenog vremenskog perioda?
Kod mene u zgradi bar jedna četvrtina su gasterbajeteri! Mi ne možemo da skupimo 10 ljudi za najprostije stvari, pa se onda ti sastanci zakazuju po 3 puta. Valjda tako može da prođe odluka i sa manje ljudi?
 
Da, na sve moguće načine se dovijaju, a uz klauzule u tom istom dokumentu se i investitori da menjaju veličinu i namenu zajedničkih prostorija.
Kod mene u zgradi bar jedna četvrtina su gasterbajeteri! Mi ne možemo da skupimo 10 ljudi za najprostije stvari, pa se onda ti sastanci zakazuju po 3 puta. Valjda tako može da prođe odluka i sa manje ljudi?
A zašto na taj način pravite skupštine.
Potrebno je samo da proglasite nedostupne vlasnike i posle ide dosta lakše, pod uslovom da se isti ne pojavljuju lično ili se ne izjašnjavaju putem mejla, ovlašćene osobe...
 
Pa iskreno ne znam, ne znam ni zašto se zakazuje po 3 puta. Ono da je potrebno manje ljudi za odluku na trećem sastanku je samo moja pretpostavka! Ujedno eto i odgovora na Vaše pitanje, niko neće da se cima oko tih stvari. Eto ja prvi priznajem da isam zbog realnih stvari stigao ni na 1 od ta 3! Ipak, kad je već tako, ne bi smeli upravnici da imaju toliku moć da je potrebno 2/3 da se smene. Po meni bi bila dovoljna i apsolutna većina i to onih dostupnih, kako kažete!
 
Ljubo, evo citirao sam gore zakon u vezi kvoruma
Kvorum

Član 45

Kvorum za održavanje i rad sednice skupštine čini obična većina od ukupnog broja glasova članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.

Ako se sednica skupštine nije mogla održati zbog nedostatka kvoruma, ponovo se saziva najranije tri, a najkasnije 30 dana od dana kada je sednica trebalo da bude održana, sa istim predloženim dnevnim redom (ponovljena sednica).

Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 ukupnog broja glasova članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.
 
Na Čukarici ne može. Za smenu/biranje pu ili upravnika iz reda stanara ima da bude 2/3 ili 50%+1 makar svi bili na Marsu ili mrtvi. Neverovatno kako ti ljudi proizvoljno tumače zakon.
Što se banke tiče, NLB Komercijalna-katastrofa. Četiri puta sam išla po 30-40 min bez čekanja reda da službenik sve završi, oni su banka iz kamenog doba. Imam račun za fizička lica u Rajfajzenu, sve otvoreno i završava se online, provizije i održavanje računa 0 dinara, kartice isto. Nikada nisam otišla na šalter da nešto završim, kartice mi došle za 3 dana, ovde ću čekati 3 nedelje i naravno moram u buđavu ekspozituru da je podignem. Lik na šalteru koji mi je sve završavao ljubazan ali dekocentrisan, morala sam ja da mu napomenem da ukine karticu bivšem upravniku, onda mu je ukinuo pograšnu...jezivo.

AKo neko hoće da otvori iRačun u Rajfajzenu za fizička lica u aprilu je akcija, dobija se 2.500 din čim se otvori račun, potrebno je da vas neko preporuči (mogu ja javite se u pp da pošaljem link), sve je bukvalno besplatno, nema skrivenih troškova i završava se online.
 
Nisu isti računi za pravna i fizička lica niti se isto tretiraju.
 
U praksi malo stanara a i upravnika iz redova stanara zna za izjašnjavanje drugim putem nego prisustvovanjem sednici stambene zajednice.
Evo, baš gledam odluku za jednu stambenu zajednicu gde su se skoro svi stanari izjasnili mejlom, jedan je čak na drugom delu planete.
2024. godina je i trebamo koristiti sve prednosti koje nam moderna tehnologija pruža.
 
Pa ja bih se sigurno izjasnio da znam o čemu treba da se izjasnim. :ROFLMAO:
 
Znam da nisu isti za pravna i fizička lica, napravila sam poređenje u načinu poslovanja dve različite banke. Sa Komercijalnom sam i kao fizičko lice imala užasna iskustva, slavila sam kad sam zatvorila račun.
 
Ja sam imao loša iskustva sa raiff kao pravno lice jer imaju neka nebulozna pravila. Sve u svemu najlakše je zatvoriti račun i otvoriti gde Vam odgovara.
 
Ma jasno, kad sam se već izdrndala neću sad da ga zatvaram...Samo zapažanje.
 
Imamo situaciju u jednoj stambenoj zajednici. Stanarima je ponudjeno:

1. Zatvaranje parkinga sa stavljanjem rampe samo za hitne slucajeve.
2. Obelezavanje mesta i iznajmljivanje zainteresovanim bilo iz redova stanara bilo nekom drugom.
 
3. Parkiranje na trotoaru je zabranjeno (osim ako se ostavi min 1.6 metara za neometano kretanje pesaka a koji nije uz ivicu kolovoza)
 
Vrh