Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Pa napraviš pločice od plastike metala
Izgraviraju ti za sandučad i interfon
https://sistemcd.rs/ kod njih sam radio
Brojevi iznad vrata ako fale pločice za oznake spratova itd
 
Zanima me sta ovo tacno znaci?

"Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 ukupnog broja glasova članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova."

Da li to znaci da SZ moze da donese odluku da kvorum cini 2/3 ukupnog broja glasova?
 
Zanima me sta ovo tacno znaci?

"Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 ukupnog broja glasova članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova."

Da li to znaci da SZ moze da donese odluku da kvorum cini 2/3 ukupnog broja glasova?
Znači upravo to što i piše. Ne vidim razlog da se kvorum diže na 2/3 od ukupnog broja za ponovljenu sednicu, može obrazloženje.
 
Da mi je jasno sto pise ne bih pitao
Na sednicama se pojavljuje 5-10 vlasnika stanova, u zgradi u kojoj ima 45 stanova. U slucaju da dobijemo ponudu za renoviranje fasade, gde bi se mesecno placalo recimo 50e po stanu, da li je potrebno da dobijemo saglasnost 30 (+1) stanova ili je dovoljno da se 3 puta za redom sloze ljudi koji dolaze na sednice?
Zbog ovoga pitam
 
Direktore to već imamo urađeno po sandučićima, nešto mi estetski ne odgovara za interfon. Vidim ima inbus otvaranje, probaću...
 
"Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 ukupnog broja glasova članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova."

Da li to znaci da SZ moze da donese odluku da kvorum cini 2/3 ukupnog broja glasova?

Treba ti manji a ne veći kvorum. Ponovljena sednica je 1/3 od 45 stanova. Sad za tu fasadu ne znam, s obzirom da bi bilo plaćanje, dal se to vodi pod kreditno zaduživanje i dal se traži 2/3 većina. Ako je tako mislim da ne možete da ''kratite'' kvorum, nama nisu dali za razrešenje profi upravnika. Idi do registratora na opštini pa pitaj. Isto, ponavljam, probajte elektronske sednice, odziv će vam biti mnogo, mnogo bolji. Napravite Viber grupu, dodajte ljude i rešen problem kvoruma.
 
Treba ti manji a ne veći kvorum. Ponovljena sednica je 1/3 od 45 stanova. Sad za tu fasadu ne znam, s obzirom da bi bilo plaćanje, dal se to vodi pod kreditno zaduživanje i dal se traži 2/3 većina. Ako je tako mislim da ne možete da ''kratite'' kvorum, nama nisu dali za razrešenje profi upravnika. Idi do registratora na opštini pa pitaj. Isto, ponavljam, probajte elektronske sednice, odziv će vam biti mnogo, mnogo bolji. Napravite Viber grupu, dodajte ljude i rešen problem kvoruma.

Ja sam dao predlog oko pokretanja Teams grupe, gde bismo održavali redovne sastanke, kačili razne ponude i omogućili proces glasanja oko određenih odluka na efikasan način. Ljudi su me gledali belo. Možda je dvoje ljudi bilo za. Mora se definitivno raditi na informatičkoj pismenosti, jer živimo u jako brzim vremenima. Ljudi sve manje imaju vremena.
 
Ja sam par meseci jurila komsije i ukljucivala ih u viber grupu.Sada gladamo u anketi putem vibera,mada i tu ima pasivnih posmatraca.Nije najbolje resenje u slucaju da vam trebaju i potpisi (tad idem od vrata do vrata),ali masu stvari tako resavamo.Niko ne moze da kaze da ga nismo pitali.
 
Kvorum je minimalni broj stanara da bi se održala sednica, a to je 50+1. Kod običnih odluka, potrebna je prosta većina od prisutnih na toj sednici. Kod odluka gde je potrebna 2/3 glasova, onda je potrebna saglasnost od ukupnog broja vlasnika. Zato se ide na obaranje broja vlasnika proglašavanjem nedostupnosti, jer se tad smanjuje kvorum a samim tim i potreban broj glasova, jer u suprotnom dolazimo do opstrukcije rada skupštine. Što se tiče online ili glasova na daljinu. Priznaju se samo glasovi na papiru pristigli postom i sl., i glasovi sa mailova koji su registrovani tj utvrđeni da pripadaju tom vlasniku/cima. Postoji ok opcija na gmail anketama, sve ide kliktanjem i veoma komforno. Bitno je da se kod stampanja tih glasova lepo vidi sa kog maila na koji mail ne stiglo, bitno je da SZ ima email adresu. Glasovi sa viber, whattsup, telegram i sl. nemaju nikakvo zakonsko pravo ni vaznost.
 
Na Čukarici ne može da se smanji kvorum proglašenjem nedostupnosti za biranje i razrešenje profi upravnika. Što se tiče elektronske sednice nisam baš sigurna da si u pravu, čl.44 stav 4 glasi: Vlasnik posebnog dela može glasati i pisanim ili elektronskim putem, u kom slučaju se za potrebe izračunavanja kvoruma smatra da taj član stambene zajednice prisustvuje sednici.
Nigde kasnije nije definisano da elektronsko glasanje mora biti isključivo putem mejla, gugl anketa a ne telefonskog broja. AKo postoje druga saznanja o ovome, neka zakonska odredba ili mišljenje ministarstva molim te podeli. Ja sednice za tekuća pitanja oko gluposti planiram da držim putem Vibera i vidim da su svi za, a kad bude bilo ozbiljnijih stvari vidimo se uživo. Skrinšotovi Viber grupe i mirna Bačka. Naravno napravim zapisnik i sve što ide po proceduri.
 
Na Čukarici ne može da se smanji kvorum proglašenjem nedostupnosti za biranje i razrešenje profi upravnika. Što se tiče elektronske sednice nisam baš sigurna da si u pravu, čl.44 stav 4 glasi: Vlasnik posebnog dela može glasati i pisanim ili elektronskim putem, u kom slučaju se za potrebe izračunavanja kvoruma smatra da taj član stambene zajednice prisustvuje sednici.
Nigde kasnije nije definisano da elektronsko glasanje mora biti isključivo putem mejla, gugl anketa a ne telefonskog broja. AKo postoje druga saznanja o ovome, neka zakonska odredba ili mišljenje ministarstva molim te podeli. Ja sednice za tekuća pitanja oko gluposti planiram da držim putem Vibera i vidim da su svi za, a kad bude bilo ozbiljnijih stvari vidimo se uživo. Skrinšotovi Viber grupe i mirna Bačka. Naravno napravim zapisnik i sve što ide po proceduri.
Tako i mi radimo.Za sitnije stvari tipa gelender,drzaci za bicikle putem viber ankete,za ostalo live sastanak.
 
Tako i mi radimo.Za sitnije stvari tipa gelender,drzaci za bicikle putem viber ankete,za ostalo live sastanak.

Može i putem video call-a da se odradi sve. Virtuelne sednice mogu da se odrade bez problema, jedino ako je baš nešto specifično onda uživo. Meni se zato sviđa MS teams, jer nudi dosta mogućnosti, uključujući i snimanje sastanaka, što olakšava kreiranje zapisnika nakon svake sednice.
 
Poslednja izmena:
To što na pojedinim opštinama registratori tumače zakon kako se njima prohte je nešto drugo, a kad se odbije takva prijava, ide se na drugostepenu gradsku komisiju i priča završena. Isto tako su pojedini opštinari gadljivi na email glasove, pa negde ograničavaju na 15-25% od mase. Email je jedini zakonski priznat vid elektronske korespodencije, sve ostalo se ne priznaje. Istina, bilo je nekih eksperimenata za vreme vanrednog stanja, čim je to prošlo tako se i završilo tj zabranilo. Što se tiče glasanja jedino validno je lično, pisano, preko ovlašćenika i mail.
Svi glasovi, osim ličnih, se evidentiraju pre početka sednice, i u zapisnik se stavlja napomena o broju istih. Sami vlasnici se upisuju u prisutne i učestvuju u kvorumu.
 
Da li postoji mogućnost kombinovanja elektronskih glasova i potpisa? Pitam zato što imamo nekoliko vlasnika stanova od 70+ godina koji nisu tehnološki potkovani.
 
Na Čukarici ne može da se smanji kvorum proglašenjem nedostupnosti za biranje i razrešenje profi upravnika. Što se tiče elektronske sednice nisam baš sigurna da si u pravu, čl.44 stav 4 glasi: Vlasnik posebnog dela može glasati i pisanim ili elektronskim putem, u kom slučaju se za potrebe izračunavanja kvoruma smatra da taj član stambene zajednice prisustvuje sednici.
Nigde kasnije nije definisano da elektronsko glasanje mora biti isključivo putem mejla, gugl anketa a ne telefonskog broja. AKo postoje druga saznanja o ovome, neka zakonska odredba ili mišljenje ministarstva molim te podeli. Ja sednice za tekuća pitanja oko gluposti planiram da držim putem Vibera i vidim da su svi za, a kad bude bilo ozbiljnijih stvari vidimo se uživo. Skrinšotovi Viber grupe i mirna Bačka. Naravno napravim zapisnik i sve što ide po proceduri.
Lični mail je priznat način komunikacije elektronskim putem, skrinšot sa vibera nije. Ako mogu viberom mogu i mailom, lakše je i za Vas jer ste potkovaniji. I računi stižu na mail, a ne na viber. Za proglašenje nedostupnosti ne verujem da opština može odlučivati o tome, tražite zvanično mišljenje.
 
Da li postoji mogućnost kombinovanja elektronskih glasova i potpisa? Pitam zato što imamo nekoliko vlasnika stanova od 70+ godina koji nisu tehnološki potkovani.
Ako se misli da jedan deo glasova stiže u formi papira a drugi na mail, naravno.
Zašto je sve ovo bitno da se primenjuje po slovu zakona, da se takve odluke ne bi obarale na sudu.
Primer koji imam trenutno u jednoj zgradi...bivši upravnik iz red stanara je krivotvorio spisak glasova, i glasovi koji su bili za njegov izbor na mesto upravnika, iskoristio je za nadogradnju.
Znači sednica je zakon, ko je tu tu je, ko je glasao na daljinu glasao je, ko nije bio tu i potpisao se nakon sednice tj na vratima, to je neregularan glas i kome god padne na pamet takvu odluku može sudski da obori na keca.
I ovo je savet za kolege. Nema potrebe dovijati se, muljati, ići stanarima na noge tj vrata. Zakon je sve predvideo i za svaku situaciju ima rešenje.
 
Pa ako mogu Viberom ne mogu mejlom jer su se babe opismenile za Viber ali za mejl nisu. Svakako ne pravim sednicu preko Vibera o nadogradnji već o banalnim stvarima kao što sam rekla. Sledeća Viber sednica će biti o tome da li da sadimo cveće ispred ulaza i koju vrstu. Ako će da me tužakaju za to, samo neka izvole.
 
Dobio sam odgovor od ministarstva gradjevinarstva, saobracaja i infrastrukture:

Поштовани,

Инвестиционо одржавање обухвата активности и радове на поправци и замени старих и постављању нових елемената (кровне конструкције и других конструктивних елемената зграде, лифта, фасаде, ограде, подова, плафона, зидова, хидро и термо изолација и др), инсталација (електро, водоводних, топлотних и др), уређеја и друге опреме. У складу са чланом 44. став 1. Закона о становању и одржавању зграда („Службени гласни РС“, број 104/16 I 9/20; у даљем тексту: Закон) скупштина стамбене заједнице доноси одлуке обичном већином гласова присутних чланова који имају право гласа по одређеном питању, осим ако овим законом није другачије прописано. Уколико стамбена заједница донесе одлуку о санирању фасаде, промени лофта и сл. сви власници посебних делова дужни су да учествују у трошковима у складу са чланом 63. Закона.

Такође, обавештавамо Вас да је за већину ових радова потребно прибавити дозвулу надлежне јединице локалне самоуправе која у зависности од својих прописа може захтевати другачију већину за добијање дозволе.



Чланом 43. став 4. Закона прописано је да “уколико је власник посебног дела недоступан, његов глас се не урачунава у кворум, односно укупан број гласова у поступку одлучивања“. Сматра се да је власник посебног дела недоступан уколико се три пута узастопно не одазове на седницу скупштине стамбене заједнице на коју је уредно позван, а да при томе није обавестио управника, односно стамбену заједницу о разлозима свог неодазивања”. Када се утврди да је власник посебног дела недоступан (јер се три пута узастопно није одазвао), његов глас се не урачунава у кворум и ако он настави да се не одазива и убудуће (четврти, пети итд. пут се не одазива на седницу) његов глас се не урачунава у кворум, али он се на сваку седницу позива истицањем обавештења у заједничком делу зграде.
 
Ono sto mene jedino brine ovde jeste ovaj deo

"Такође, обавештавамо Вас да је за већину ових радова потребно прибавити дозвулу надлежне јединице локалне самоуправе која у зависности од својих прописа може захтевати другачију већину за добијање дозволе."

Ali kontaktirao sam i opstinu pa cu videti sta kazu
 
Opstina Vozdovac zahteva 2/3 vecinu. Ono sto mene zanima da li to znaci da mora 2/3 svih stanara da se slozi, ili 2/3 kvoruma?

Edit: Proverio sam i to, 2/3 vecina od dostupnih vlasnika posebnog dela.
 
I sad ako je potrebno ideš na smanjivanje tj proglasavanje nedostupnih, ako je potrebno.
 
Ako ne dolaze na sastanak onda glasanje preko vibera ili maila. Kod mene je bar tako. Ali za sad od prof. upravnika nismo ni jednom na uvid dobili rezultate glasanja nekog. Trazeno mu je sto puta on cuti i to je to.
 
Vrh