Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

GOJE

Expert
Učlanjen(a)
15.04.2008.
Poruke
7.018
Pohvaljen
24.222
Lokacija
Dort Yol
Okej odoh u špacirung pa sa vamilijom u market.

Meeeeeeeslim, ako iskreni ljubitelji srpskog jezika i pisma ovo ne doživljavaju kao skrnavljenje onda stvarno........
 
ја сам својој фамилији јуче купио телевизор у супермаркету, био је на рафу одмах поред монитора...
 
Nurko7000":3ojr75hv je napisao(la):
ја сам својој фамилији јуче купио телевизор у супермаркету, био је на рафу одмах поред монитора...
Samo kratak komentar:

Trebalo bi razlikovati reči koje imaju "paralelu" :) i na srpskom, od reči koje nemaju istu. I naravno koristiti srpske reči umesto paralela.
 
Kad si vec zagovornik srpskih paralela, evo ti jedna:

komentar = napomena, opaska, primedba

:)

Nije bas tako jednostavno reci recenicu na srpskom bez upotrebe stranih ili prisvojenih reci. Ili treba da razmisljamo kao Hrvati (koji poticu od Francuza) i danas ni sami sebe ne razumeju sa okolokucnimvodopisalima i medjunoznim guralima.
 
Језик је жив организам, речи се усвајају и адаптирају у народу.
Најбоља ствар је што народ то све сам прежваће и на крају се нека реч одомаћи.

Рецимо подједнако је успешна новокомпонова "рачунар" и адаптирана "компјутер", (имали смо часописе и са једним и са другим називом) што има више синонима језик је богатији и за касније творбе имамо веће могућности...

Рецимо "датотека" и "фајл" је подједнако одомаћено, али кад се твори "фајл систем" имамо могућност да изаберемо њега уместо "датотечни систем" што је рогобатно.

Што више речи то боље...
 
guimaraes":1u80tiy6 je napisao(la):
Ozbiljno si zabrijao sa tom latinicofobijom. Ljudi koriste latinicu zato što je praktičnije, a ne zato što se stide svog pisma ili misle da su cool ako pišu latinicom.

edit. odnosi se na Vračar-ev (?) komentar
Poštedi me priča "ako nisi s nama protiv nas si", molim te. Ja ništa loše nisam napisao protiv latinice, i kao što vidiš pišem po forumu upravo tim pismom.

Što se tiče praktičnosti, ono što je možda praktičnije tebi, ne znači da je praktičnije i nekom drugom, tako da nemoj da navodiš odmah svoj primer za opšti. Praktičnost u korišćenju pisma ima veze sa logo-om koliko i Zemun sa Lisabonom, ili Gimarajšom. ;)

Ja sam se usprotivio upravo ćirilicofobiji koja vrišti iz gotovo svakog posta protiv ovog logo-a ali ne latinicofobijom, kako si ti shvatio.
 
Ivan Klajn":2uot983l je napisao(la):
(...) Zakonska formulacija o "ravnopravnosti ćirilice i latinice", znamo, nije nova. Imali smo je tokom pola veka i videli smo da ona u praksi znači povlačenje ćirilice pred latinicom. Ne zbog komunista, mondijalista ili nekakve "vatikansko-kominternovske zavere", nego zato što latinica i ćirilica naprosto nisu u istom položaju, nisu simetrične. Latinica vam je neophodna za engleski, za latinski, za većinu stranih jezika koji se uče kod nas, za formule u matematici, fizici, hemiji, za apotekarske recepte, za automobilske registracije, za dopisivanje sa inostranstvom, za adrese na Internetu i i-mejlu, za SMS poruke i tako dalje. Ćirilica ne služi ni za jednu od tih funkcija. Njome može samo da se piše srpski, i treba da se piše. Ali srpski se može pisati I LATINICOM, pa mnogi (većina) tako i čine. U tome je čvor. Ako bismo hteli po svaku cenu da ukinemo dvoazbučnost, da zadržimo samo jedno pismo – to bi morala da bude latinica. (...)
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Tema-nedelje/Odumiranje-cirilice/t3267.lt.html

Znaimljiv je čitav tekstić.
Ja nisam osetio neku "ćirilicofobiju", već gnušanje tragičnom izboru fonta i lošim dizajnom. Npr. logo RK Beograd ima ćirilični font i niko ga nije pljuvao, naprotiv.
 
Ko zeli cirilicu, neka cita ili pise cirilicom, ko zeli latinicom, neka cita ili pise latinocom. Ako je vec jezik dvoazbucan, to treba da bude specificnost srpskog jezika a ne mana, imas vise opcija, pa koja ti se svidja ti izvoli ;)
Ako zele pisati poslovnim jezikom to bi bila latinica, ako zele knjizevnim to bi bila cirilica, mada ne mora biti striktnih pridrzavanja, vazno je da svi ljudi znaju oba pisma, jer ako bi znali samo jedno bili bi polupismeni sto se svog jezika i pisma tice ;)
 
Slažem se, dvoazbučnost je naša prednost i naše bogatstvo. Ali bi ljudi isto tako trebali da poštuju (vole) oba pisma jednako. Logo nije loš sam po sebi ako je ispisan ćirilicom. :kk:
 
Tacno ;) Jos samo kad bi postojala dugmad za tastature sa srpskom, pa kupis 1 set, i ubacis na svoj model tastature to bi bilo extra, ovako se zbunim ako krenem da pisem bilo na cirilici bilo na latinici i ne stavljam na SR vec na EN jer je tastatura takva, imao sam "srpsku" pa je crkla :(
 
Video sam srpsku tastaturu sa oba pisma na TV-u. Imala je crna latinična slova u levom-gornjem uglu tipke i crvena ćirilična u donjem desnom uglu iste tipke. Tražio sam je posle po gradu ali nisam nigde mogao da je nađem. Bilo je samo latiničnih tastatura a pisanje ćirilicom pomoću njih mi je mnogo komplikovano, šta ću.
 
Vračar":jtag6cm1 je napisao(la):
Poštedi me priča "ako nisi s nama protiv nas si", molim te. Ja ništa loše nisam napisao protiv latinice, i kao što vidiš pišem po forumu upravo tim pismom.
Ne, ali si odmah počeo da paranoišeš i izmišljaš zavere protiv ćirilice. Čak si iskonstruisao priču kako je zato što se mladi stide ćirilice i kako misle da su cool ako pišu latinicom.

Užasno me nervira dreka koja se diže oko korišćenja bilo ćirilice bilo latinice. Jezik i pismo se ne mogu kontrolisati, koristiće se ono pismo koje ljudi izaberu da koriste.

Vračar":jtag6cm1 je napisao(la):
Praktičnost u korišćenju pisma ima veze sa logo-om koliko i Zemun sa Lisabonom, ili Gimarajšom. ;)
Objasni.

edit: jbg, pišem s posla ne refreshujem stranu tako često, malo kasnim pa nisam video molbu da se prestane sa pisanjem na ovu temu.
 
Moze nova tema u Relax ;)
Ko voli nek izvoli, ja ipak vise volim da pricam o zgradama nego o problemima srpskog pisma :p
 
Ako bude interesovanja, diskusija o cirilici i latinici sa teme o Robnim kucama "Beograd" moze ovde da se nastavi!
 
guimaraes":2j8f8o38 je napisao(la):
Vračar":2j8f8o38 je napisao(la):
Poštedi me priča "ako nisi s nama protiv nas si", molim te. Ja ništa loše nisam napisao protiv latinice, i kao što vidiš pišem po forumu upravo tim pismom.
Ne, ali si odmah počeo da paranoišeš i izmišljaš zavere protiv ćirilice. Čak si iskonstruisao priču kako je zato što se mladi stide ćirilice i kako misle da su cool ako pišu latinicom.

Užasno me nervira dreka koja se diže oko korišćenja bilo ćirilice bilo latinice. Jezik i pismo se ne mogu kontrolisati, koristiće se ono pismo koje ljudi izaberu da koriste.
Nazovi ti to kako želiš ali to što sam ja "iskonstruisao" se može pročitati vrlo jasno iz dotičnih postova. Čak i bez zalaženja među redove. Toliko srdžbe oko nečega (običnog logoa još običnije prodavnice), skoro ne videh na ovom forumu. Kao da se radi o državnom simbolu, u najmanju ruku. Šta je po sredi, lako se da zaključiti.

A da se jezik i pismo itekako mogu kontrolisati i kanalisati u poželjne tokove, dokaz ti je Crna Gora i njena televizija.
 
@ vračar: Pročitaj ponovo, ja nisam donosio predlagao nikakve odluke, samo da potvrdim da ako bi se odlučivalo latinica - ćirilica, morala bi da bude latinica. Na isti način je ćirilica potisla glagoljicu, i tako dalje.

A da si pročitao čitav Klajnov članak skapirao bi. I da citiram sebe:
Ja nisam osetio neku "ćirilicofobiju", već gnušanje tragičnom izboru fonta i lošim dizajnom. Npr. logo RK Beograd ima ćirilični font i niko ga nije pljuvao, naprotiv.
 
^^
Pročitao sam Klajnov članak i nisam se složio sa njim. Veoma je površan i pretenciozan. Za moje pojmove i neozbiljan.
Ne može ćirilica na tablice, ma nemoj? Je l' to ne može samo kod Srba, a Rusi, Bugari, Grci (ovde već grčki alfabet) su ludaci pa met'li na tablice ćirilicu (tj. grčki alfabet).

Voleo bih da nam je samo 10% strasti kojom Grci brane svoje pismo. Bugari uguraše ćirilicu za zvanično evropsko pismo a pojaviće se i na evropskim novčanicama.

No, mi smo kao narod osuđeni na propast i to se, vidim, ne može nikako sprečiti.
 
Haha, baš si naivan. Bugari ugurali ćirilicu? Ne zasmejavaj me, od kako postoji EU zvanični jezici EU su svi zvanični jezici zemalja članica.

Pa jesu, stavili su je na tablice, al je kanda smešno. Kao što je smešno kad čuješ hrvatski novorijek, i "najbolje" kovanice koje bira Jutarnji list, valjda.

Treba očuvati komparativnu prednost - dva pisma. Ali samo treba početi koristiti normalne fontove - ili možda da koristimo Miroslava za tablice?
 
Vračar":1nzwmfyk je napisao(la):
Nazovi ti to kako želiš ali to što sam ja "iskonstruisao" se može pročitati vrlo jasno iz dotičnih postova. Čak i bez zalaženja među redove. Toliko srdžbe oko nečega (običnog logoa još običnije prodavnice), skoro ne videh na ovom forumu. Kao da se radi o državnom simbolu, u najmanju ruku. Šta je po sredi, lako se da zaključiti.

A da se jezik i pismo itekako mogu kontrolisati i kanalisati u poželjne tokove, dokaz ti je Crna Gora i njena televizija.
Toliko srdžbe oko logoa obične prodavnice ja tumačim nedostatkom nekih velikih projekata u Gradu, pa je sada obnova RK i odabir logoa vest koja se komentariše sa velikom strašću, a ne nekakvom ćirilicofobijom.

Što se tiče Grka, Bugara, Makedonaca i ostalih naroda koje si pobrojao, a koji koriste ćirilicu, primetićeš da jezici tih zemalja imaju samo ćirilicu kao alfabet, osim u slučaju stranih reči, kada koriste i latinicu. Dok je Srbiji (Beogradu da budem precizniji) potpuno drugačija situacija: uglavnom se koristi latinica (mediji, reklame po gradu, ljudi). To niko nije nametnuo, nego ljudi koriste, svako iz svojih razloga.

Uostalom, to što je ćirilica nekada bilo zvanično srpsko pismo, ne znači da mora tako i da ostane. Ja čak predviđam da će vrlo brzo latinica potpuno da potisne ćirilicu. I to ne bi bila nikakva tragedija, isto se desilo i Rumunima.
 
Na grckim i makedonskim tablicama, za bugarske nisam siguran, nema nijednog tipicno cirilicnog slova. Jedino makedonske tablice imaju na malom crvenom polju sitan cirilicni parnjak (kao sto ce biti i na nasim tablicama). Takodje, cak i takav ultranacionalno orijentisani narod, kao sto je grcki, ima toliko mozga da na saobracajne znakove pored termina napisanih alfabetom stavlja engleske pandane. Po meni, to je prava formula.
 
Pa sto se znakova tice, mislim da je trenutna varijanta (cirilica i latinica) odlicna, naravno sa imenima na jezicima nac. manjina u mestima gde su one zastupljene (Vojvodina, PBM, Timocka Krajina, itd...)... Mislim da table sa vise razlicitih azbuka/alfabeta lepo izgledaju...

Takodje, voleo bih da vise proizvodjaca nudi tastature na ovaj fazon - meni je strasno tesko da kucam na cirilici latinicnom tastaturom (iako kucam na slepo)... cak mislim da treba podrzati zakonsku regulativu koja ce promovisati dvoazbucne tastature (srpska latinica i cirilica)

engusinter.jpg
 
Posto je ova tema potekla od loga "Familija market" i zamerki nekih zbog odabira cirilicnog pisma, videcu da ovih dana slikam logo/natpis jedne lokalne kafanice pa cisto da se vidi da moze i bez mnogo muke da bude lep cirilcni logo.
 
Ambassador":a7n2wgqu je napisao(la):
Haha, baš si naivan. Bugari ugurali ćirilicu? Ne zasmejavaj me, od kako postoji EU zvanični jezici EU su svi zvanični jezici zemalja članica.

Pa jesu, stavili su je na tablice, al je kanda smešno. Kao što je smešno kad čuješ hrvatski novorijek, i "najbolje" kovanice koje bira Jutarnji list, valjda.

Treba očuvati komparativnu prednost - dva pisma. Ali samo treba početi koristiti normalne fontove - ili možda da koristimo Miroslava za tablice?
Jeste, samo što su neki malo "zvaničniji". Koliko je bugarski zvaničan jezik vidi se i po tome što su hteli da im nametnu tuđu reč (EURO) umesto njihove rođene (EVRO). Da smo mi bili u toj situaciji, sigurno bismo ga ćutke progutali. Bugari to nisu, pa je sada i "EBPO" zvaničan naziv ove valute.

http://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Bulgaria_to_the_European_Union (deo "Cyrillic alphabet")

E tako se to radi, što bi rekao jedan naš poznati glumac. Učimo od pametnijih!
 
guimaraes":2a1bjs4w je napisao(la):
Toliko srdžbe oko logoa obične prodavnice ja tumačim nedostatkom nekih velikih projekata u Gradu, pa je sada obnova RK i odabir logoa vest koja se komentariše sa velikom strašću, a ne nekakvom ćirilicofobijom.

Što se tiče Grka, Bugara, Makedonaca i ostalih naroda koje si pobrojao, a koji koriste ćirilicu, primetićeš da jezici tih zemalja imaju samo ćirilicu kao alfabet, osim u slučaju stranih reči, kada koriste i latinicu. Dok je Srbiji (Beogradu da budem precizniji) potpuno drugačija situacija: uglavnom se koristi latinica (mediji, reklame po gradu, ljudi). To niko nije nametnuo, nego ljudi koriste, svako iz svojih razloga.

Uostalom, to što je ćirilica nekada bilo zvanično srpsko pismo, ne znači da mora tako i da ostane. Ja čak predviđam da će vrlo brzo latinica potpuno da potisne ćirilicu. I to ne bi bila nikakva tragedija, isto se desilo i Rumunima.
Mora tako da ostane inače nas neće biti više, vrlo je jasno. I upravo je to najveća tragedija, barem meni.
 
Vrh