Šta je novo?

Upotreba ћирилице i latinice

Bilo kako bilo, Vukova ćirilica je kao ćirilica prihvaćeno pismo. Današnja ćirilica=Vukova ćirilica. Voleo bih da vidim da neko izvan crkvenih krugova koristi neko drugo ćirilično pismo.
A što se tiče ovog "kažnjavanja" ljudi koji koriste latinicu, to je notorna glupost. Pre bi trebalo pronaći način da se subvencionišu oni koji koriste ćirilicu, ako je već državi stalo do toga da primarno ustavno pismo bude više zastupljeno.
 
Ja сам za glaгољицu a моže i Виnčanско piсмо
 
Ilic u prscaniku palamudi kako po obicaju zasto se ne izbori za cirilicnu verziju sajta pescanik to bi po njemu bilo retrogradno i sta njega briga koju ce cirilicu da stite on se sad odjednom naso povredjen i uvredjen
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457801#p457801:28yt5a9o je napisao(la):
trialin » 12 Jun 2017 10:29[/url]":28yt5a9o]Ja сам za glaгољицu a моže i Виnčanско piсмо
Evo ovako stoje stvari oko pisama :)
Винчанске културе, је најстарији неолитске културе у југоисточној Европи, од за период 5,500-4,500 БЦ. (2)

Године 1908., највеће праисторијско неолитско насеље у Европи је откривена у селу Винча,
само неколико миља од српске престонице Београда, на обалама Дунава.
Винча је ископано између 1918. и 1934. године и био је откривена као цивилизација сам по себи.
Заиста, већ у 6. миленијум пре нове ере, три миленијума пре династијском Египту, Винча култура је већ пуноправна цивилизација.
Типичан Град се састоји од куће са сложеним архитектонским распореда и неколико просторија,
изграђене од дрвета које је прекривено блатом. Куће сат дуж улице, чиме Винча први урбано насеље у Европи,
али је далеко старија од градова Месопотамији и Египту.
И сам град Винча је била само једна од неколико метропола, са другима у Дивостин, Потпорњу, Селевцу, Плочник и Предионици.... :dil:


Gledajuci Vinčansko pismo pitam samog sebe sta li su to onda nam doneli Ćirilo i Metodije :lol:
a za Vuka-mrs*mud* mi je sve odavno jasno :rant:

Evo i sličice sa uporednim pismima :sesir:
 
Мени су пре пар година на једном форуму за аутомобилизам (Кенон Бол Комјунити, www.cbc.rs ), забранили да пишем ћирилицом !!! Годину и нешто сам био члан и задњих пар месеци пре забране, су ме опомињали да не пишем ћирилицом јер је као званично писмо на форуму латиница !
Питао сам администратора, иначе и власника тог форума, како је то могуће да се не поштује српско писмо, само ми је рекао да је то тако (забрањено) и да не може.

После забране сам хтео да му свашта напишем, чак сам написао и концепт на папиру, али сам се после пар дана охладио и сам себи рекао, што да се замајавам са будалама. Само сам се једноставно одјавио за сва времена и више ни као гост не посећујем овај ..... (убаците било коју безобразну реч, јер то и јесу) форум. Интересантно је да ми је тај администратор пре неких годину и нешто, можда већ две, послао е-пошту са питањем што ме нема на форуму и што сам се одјавио !!!!!!!!!!!!!!!! Е кратке ли памети и заборавности. Наравно нисам му ни одговорио јер што бих губио време и спуштао се на тако низак ниво људскости, васпитања, опхођења,.... главног администратора и власника овог форума.

Толико о томе и поштовању нашег писма од стране неких појединаца.
 
Gde ste videli ravnopravnost latinice i cirilice ? :roll:
U zakonu nad svim zakonima u prvom delu član 10. -vrlo jasno piše - samo jedno pismo :kk:

УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ


ПРВИ ДЕО
НАЧЕЛА УСТАВА
Република Србија

Члан 1.
Република Србија је држава српског народа и свих грађана који у њој живе, заснована на владавини права и социјалној правди, начелима грађанске демократије, људским и мањинским правима и слободама и припадности европским принципима и вредностима.
Носиоци суверености

Члан 2.
Сувереност потиче од грађана који је врше референдумом, народном иницијативом и преко својих слободно изабраних представника.
Ниједан државни орган, политичка организација, група или појединац не може присвојити сувереност од грађана, нити успоставити власт мимо слободно изражене воље грађана.
Владавина права

Члан 3.
Владавина права је основна претпоставка Устава и почива на неотуђивим људским правима.
Владавина права се остварује слободним и непосредним изборима, уставним јемствима људских и мањинских права, поделом власти, независном судском влашћу и повиновањем власти Уставу и закону.
Подела власти

Члан 4.
Правни поредак је јединствен.
Уређење власти почива на подели власти на законодавну, извршну и судску.
Однос три гране власти заснива се на равнотежи и међусобној контроли.
Судска власт је независна.
Политичке странке

Члан 5.
Јемчи се и признаје улога политичких странака у демократском обликовању политичке воље грађана.
Оснивање политичких странака је слободно.
Недопуштено је деловање политичких странака које је усмерено на насилно рушење уставног поретка, кршење зајемчених људских или мањинских права или изазивање расне, националне или верске мржње.
Политичке странке не могу непосредно вршити власт, нити је потчинити себи.
Забрана сукоба интереса

Члан 6.
Нико не може вршити државну или јавну функцију која је у сукобу са његовим другим функцијама, пословима или приватним интересима.
Постојање сукоба интереса и одговорност при његовом решавању одређују се Уставом и законом.
Грб, застава и химна

Члан 7.
Република Србија има свој грб, заставу и химну.
Грб Републике Србије се користи као Велики грб и као Мали грб.
Застава Републике Србије постоји и користи се као Народна застава и као Државна застава.
Химна Републике Србије јесте свечана песма "Боже правде".
Изглед и употреба грба, заставе и химне, уређују се законом.
Територија и граница

Члан 8.
Територија Републике Србије је јединствена и недељива.
Граница Републике Србије је неповредива, а мења се по поступку предвиђеном за промену Устава.
Главни град

Члан 9.
Главни град Републике Србије је Београд.


Језик и писмо
Члан 10.
У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.


Световност државе

Члан 11.
Република Србија је световна држава.
Цркве и верске заједнице су одвојене од државе.
Ниједна религија не може се успоставити као државна или обавезна.
Покрајинска аутономија и локална самоуправа

Члан 12.
Државна власт ограничена је правом грађана на покрајинску аутономију и локалну самоуправу.
Право грађана на покрајинску аутономију и локалну самоуправу подлеже само надзору уставности и законитости.
Заштита држављана и Срба у иностранству

Члан 13.
Република Србија штити права и интересе својих држављана у иностранству.
Република Србија развија и унапређује односе Срба који живе у иностранству са матичном државом.
Заштита националних мањина

Члан 14.
Република Србија штити права националних мањина.
Држава јемчи посебну заштиту националним мањинама ради остваривања потпуне равноправности и очувања њиховог идентитета.
Равноправност полова

Члан 15.
Држава јемчи равноправност жена и мушкараца и развија политику једнаких могућности.
Међународни односи

Члан 16.
Спољна политика Републике Србије почива на општепризнатим принципима и правилима међународног права.
Општеприхваћена правила међународног права и потврђени међународни уговори саставни су део правног поретка Републике Србије и непосредно се примењују. Потврђени међународни уговори морају бити у складу с Уставом.
Положај странаца

Члан 17.
Странци, у складу са међународним уговорима, имају у Републици Србији сва права зајемчена Уставом и законом, изузев права која по Уставу и закону имају само држављани Републике Србије.



Ћирилица ili Latinica? Pitanje je sad ili nikad :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458063#p458063:ukl18up8 je napisao(la):
Вожд » 13 Јун 2017 06:00 am[/url]":ukl18up8]Плус за принципијелност Гаго.
Хвала @Вожде :sesir:
Плусићћћ укњижен

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458065#p458065:ukl18up8 je napisao(la):
JohnnyLee » 13 Јун 2017 07:01 am[/url]":ukl18up8]е идем да се учланим, и да тролујем са ћирилицом
@Џони Ли, молим те јави шта су ти све рекли/написали, баш ме интересује.
Иначе :kk: , плусићћћ укњижен
 
Danas u internet izdanju Politike (nema celog članka, pa je možda izvučeno iz konteksta)
Ћирилица између Светог писма и судског позива

Сваки окупатор је прво забрањивао ћирилицу. И да нема никаквог другог разлога да је сачувамо – тај би био довољан. Ако не знамо зашто је ћирилица забрањивана, можемо да их питамо, каже Матија Бећковић

Ja koliko se sećam slika, skoro sam siguran da su okupatorska saopštenja u Srbiji u 2. svetskom ratu bila samo na ćirilici.
 
Ministar kulture Vladan Vukosavljevic i Teofil Pancic

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zoQgQhmF5q8[/youtube]

Sustina konflikta oko cirilice se pokazuje na kraju klipa, tek kada su udarili u beton ideoloskih razlika.
 
Astro dal njemacke naredbe i obavjestenja ili okupacjone marjonetske vlasti mislim da je bilo mjesano
Teofil smorio
 
Sve su to za mene okupatori :)
300px-20_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B0_1941_%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5.jpg


300px-Sender_Belgrad_1942.jpg


220px-Saop%C5%A1tenje_o_streljenju_komunista.jpg
 
Kada smo kod cirilice i nacista u istom kontekstu,
cirilica je fakat postala obelezje fastista i fasizoida, nazalost.
Ako budem poceo da pisem cirilicom to cu raditi u inat ovoj pojavi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460625#p460625:17fg9hsk je napisao(la):
Drakche » 22 Јун 2017 05:58 am[/url]":17fg9hsk]
cirilica je fakat postala obelezje fastista i fasizoida, nazalost.

И на овом ставу инсистирају псеуолиберали много више него домаћи фашисти. Много више ... да нема толико гласних псеудлиберала који ће фетишизаторски да инсистирају на указивању на ту појаву, било би далеко више нормалног света који користи ћирилицу.

псеудолиберали - корисни идиоти новог светског поретка!
 
ти си Дракче аутофашиста, тако да је свака дискусија са тобом на ову тему бесмислена (пс. мој претходни одоговор је избрисан. уааа!)
 
Naravno da je obrisan kada je prostacki. Molim da se diskusija upristoji
 
Ne znam zbog cega se vi koji ovde pisete cirilicom osetili pogodjenim ovim sto sam rekao?

Pricam o onom sto masovno primecujem, ne samo na mrezama i internetu, i ne samo ja.
Postalo je tako predvidljivo da je neko ko pise cirilicom; "srpski patriota" -do ultra-nacionaliste, i kakav ce polit. diskurs pritom da zauzme.
Ovi sto su malo ludji su mahom neki marginalci, ali tu se najbolje vidi ono sto se u centru zakuvava.
 
Ovaj Teofil čak i kad ima neki razuman stav, upropasti ga svojom arogancijom i džangrizavošću. I mnogo je zadrt u svemu. Iako sam za sebe kaže da se bori baš protiv zadrtosti. Mislim da on kad prođe pored neke okačene srpske zastave na državnoj zgradi, da i u tome vidi nekakav nacionalizam i šovinizam. Ne znam dal sam ikad video da napiše ili kaže nešto pozitivno.
 
Очито човеку нешто озбиљно фали. А и овима који прихватају његове изливе.
 
Procitaj sta je fasizam sta je u korijenu rijeci a fasisoid to je neka tvoja kovanica a vidim da te povukao agramsko purgerski fakat = zaista
 
Vrh