Mikie
Higher intermediate
- Učlanjen(a)
- 26.08.2019.
- Poruke
- 1.773
- Pohvaljen
- 3.751
ДОК ЧЕКАЈУ ПЛАН, ЖИВЕ У РУИНАМА! Трошни објекти налазе се на траси Унутрашњег магистралног попупрстена чије остварење није ни близу
КУЋЕ које се распадају, у којима зидови пуцају, а плафони се урушавају - део су слике Градиштанске улице на Звездари.
Није реч о немару власника, већ се сви ти трошни, запуштени објекти налазе на траси Унутрашњег магистралног попупрстена (УМП), који је одавно присутан као идеја, а остварењу није ни близу...Док су санкције, сукоби, недостатак пара у градској каси одлагали радове власници нису могли ни ексер да укуцају на својим објектима, јер за то нису могли да добију дозволу. А ње нема без плана детаљне регулације. Коначно, планови за секторе три, четири и пет могли би да се пред суграђанима на јавном увиду нађу у септембру, сазнају "Новости".
УМП треба да споји Нови Београд и Радничку, са Мостом преко Аде, да се онда тунелом испод Топчидерског брда стигне до пред Аутокоманду. Одатле, што је сектор три, идеја је да се од Динарске улице преко старе Аутокоманде стигне до постојећег ауто-пута и онда ка Шумицама. Од Шумица до Булевара краља Александра саобраћајница треба да иде коридором постојећих улица - Грчића Миленка и Поп Стојанове, што је сектор четири. Коридором Тршћанске, Градиштанске и Северног булевара овај прстен треба да стигне до Панчевалког моста и то је сектор пет.
- Планови детаљне регулације за секторе три, четири и пет УМП требало је да се нађу на јавном увиду овог лета, како би сви грађани чији се домови налазе на траси ове саобрађајнице могли да дају своје замерке - открива градски урбаниста Марко Стојчић. - Због епидемија вуруса корона јавни увид је одложен, а ако се ситуација мало смири, могао би да се пред оком јавности нађе на јесен.
Стојчић каже да је план рађен на основу предлога Урбанистичког завода, како би се утврдило шта од објеката треба да се поруши и колико је то домаћинстава, а шта од тога није за рушење.
- Идеја је била да ове секторе разматрамо обједињено. По усвајању ПДР знаће се колико плацева треба експроприсати и колико ће суграђана, чији су домови на путу те саобраћајнице, бити исплаћено. Други ће пак добити грађевинске дозволе које чекају деценијама, како би средили своје куће или градили нове објекте. На пример, у сектору четири, у појединим деловима, трасе смањили смо обухват плана, па сада неке парцеле око будуће саобраћајнице могу да добију дозволу за градњу - каже Стојчић.
На траси УМП у Градиштанској улици нашла се породична кућа са 12 ари плаца Светлане Крговић и њеног брата Предрага Стојаковића.
- Кућа је саграђена 1922. године, када је цигла лепљена блатом, и никада нисмо могли да добијемо дозволу да је обновимо - јада се Стојаковић (78) који овде живи са супругом, ћерком и унуцима. - Зидови пуцају, плафон прети да нам се сруши на главу, а ја не могу да добијем дозволу пет деценија ни кров да поправим. Једино што је споља окречена, па изгледа уредно. Још је наш покојни отац подносио молбе да бар мало уреди кућу, а ја сам последњи захтев општини слао 2017.
Како Светлана Крговић каже, деценијама они немају право да управљају својом својином, као ни њихове комшије. И док су неки градили и зидали без дозволе, некима су куће постале руине јер нису желели да крше закон.
ГОДИНЕ НЕИЗВЕСНОСТИ
- НАМА би требало да узму трећину плаца, али без плана нико то не зна засигурно. И зато би, када би постојао ПДР то знали и могли да добијемо дозволу за градњу, па да видимо шта ћемо са кућом. Само желимо да после пет деценија добијемо право да располажемо својом имовином - истиче наша саговорница Светлана Крговић.
УМП 17 КИЛОМЕТАРА
УНУТРАШЊИ магистрални полупрстен требало би да буде део градске магистралне мреже, а његова дужина је 17 километара. Укупна дужина тунела који би требало да се изграде је 3,4 километра, дужина конструкција и мостова 5,5 километара, а требало би да има 22 укрштања од којих је 15 денивелисаних. До сада је урађен сектор један, али ни он није довршен у потпуности, као и мост преко Саве до Радничке улице, што је део сектора два.
Вечерње новости 23.07.2020. год. | https://www.novosti.rs/c/beograd/vesti/ ... nije-blizu