Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

Postavljeno je pred raskrsnicu (gore gde imaju oni horizontalni semafori). Tu gde sa leve strane ima neko naselje

Nego jel su ovo prve zaštite od buke na teritoriji Srbije :D ?
 
kopmania":31olpmke je napisao(la):
Postavljeno je pred raskrsnicu (gore gde imaju oni horizontalni semafori). Tu gde sa leve strane ima neko naselje

Nego jel su ovo prve zaštite od buke na teritoriji Srbije :D ?

Neko mi je rekao da nesto slicno ima i u Ovcar Banji.

Takve stvari su bile planirane i u odredjenim delovima Novog Beograda uz auto put, ali valjda to bas nije jeftino, pa je ostalo da se stavi samo za stanovnije Senjaka. Pretpostavljam da Mirijevo ili Karaburma nikad ne bi ni dobili nesto slicno, dok se na Senjaku, Dedinju, i sl. naseljima tako nesto podrazumeva.
 
da ne bi naletale druge ptice na staklo ...na njemackom se zove " warnvogel" na srpkom neznam !!!
 
^ warnvogel - u slobodnom prevodu: upozorenje pticama :)
 
VITO":y4gph8sk je napisao(la):
da ne bi naletale druge ptice na staklo ...na njemackom se zove " warnvogel" na srpkom neznam !!!

Ptice se stite tako da izgleda kao da se druge ptice vide na nebu ili prolecu tamo gde je ustvari staklo? Uzevsi u obzir da, sem grabljivica, vecina ima nikakav 3D vid zbog polozaja ociju, ili da je u protiv svetlu nemoguce videti bilo sta osim konture druge ptice? Nije li to pomalo cudan izbor? Pre ce biti da je to namenjeno onima koji nemaju krila pa bi vise voleli da gledaju nesto sto leti nego jos malo automobila. Mi smo oni koje treba ubediti da ustvari gledaju i vide nebo, a ne ono sto im je pred nosom: jos jedan komplet zidova jednog zatvora koji je sve dalji i dalji od prirode.
 
Marcus Wulffings":26duor3d je napisao(la):
sam2798.jpg


sam2799h.jpg


Koliko sam ja shvatio, a moguće je da sam pogrešno shvatio, siluete ptica se lepe na "bukobrane" da bi se smanjila verovatnića da će neka ptica ili jato da izleti iz šume ili visokog žbunja - duž auto puta - i udari u bukobran. Takođe, i vozač duž puta ne gleda monotoni niz stubova koji može da nepovoljno utiče na pažnju - pogotovo kod umornog vozača.
Plus - i zanimljivije je dok se voziš.

E, sad, teško mi je da poverujem da će neka ptica da se velikom brzinom zaleti baš kroz ovaj "otvor" - tj ram koji drži pleksiglas (ili šta je već), jer bukobran se nalazi na nadvožnjaku.

Uostalom, to su samo nalepnice koje ništa ne koštaju, a maloj deci će svakako biti zanimljivo da gledaju "crtać" na ogradi dok prilaze pored :)
 
BelgradeFan":1h92huzi je napisao(la):
Feanor":1h92huzi je napisao(la):
Koja je fora sa tim pticicama na staklima?

Ukoliko sam u pravu, ovo je jako kreativna zamisao.

Ne razumem se tačno u filmsku terminologiju, ali mislim da je namera da se postigne efekat filmskih slajdova. Tj. zamislimo da se nalazimo u kolima i brzo prolazimo u jednom smeru. Ukoliko bismo gledali ova stakla s slikama ptica (a ako malo bolje zagledamo, primetićemo da nisu slike identične već se siluete ptica nalaze u malo različitim pozicijama) dobili bismo efekat leta ptice. :)

Gde je ovo tačno postavljeno?

A ako bismo se baš pažljivo zagledali, dobili bismo pravi leteći auto :lol:
 
Sta mislite o ideji da su umesto ptica trebali da stave metro vozilo pa da izgleda dok prolazis da ides pored metroa? :cool:
 
Na delu gde je postavljeno stako postojala je šumica sa prepunom fazana ,divljih pataka i ostalim pričicama a i vevericama.Sad je ispod šut i opšte ruglo od nasutog otpada.Verovatno će sletati samo vrane.
 
radovi na novom toboganu napreduju solidno i koliko sam primetio, isti se nalazi tacno izmedju sadasnjeg tobogana i podvoznjaka.

jel zna neko da li je to taj koji ce manjati vec postojeci ili je to taj kojice menjai podvoznjak?

u svakom slucaju, fino napreduje i taj deo
 
nostradamus":4axknae1 je napisao(la):
radovi na novom toboganu napreduju solidno i koliko sam primetio, isti se nalazi tacno izmedju sadasnjeg tobogana i podvoznjaka.

jel zna neko da li je to taj koji ce manjati vec postojeci ili je to taj kojice menjai podvoznjak?

Mislim da je taj umesto podvožnjaka, a drugi smer će da prave kada poruše postojeći tobogan.
 
i meni se cini da je tako.

bice tobogani jos blize vodi, imace vozaci lepsi pogled, a i ona krivina koju pravi podvoznjak ce se ispraviti.
 
Petko":x9rzimi4 je napisao(la):
nostradamus":x9rzimi4 je napisao(la):
radovi na novom toboganu napreduju solidno i koliko sam primetio, isti se nalazi tacno izmedju sadasnjeg tobogana i podvoznjaka.

jel zna neko da li je to taj koji ce manjati vec postojeci ili je to taj kojice menjai podvoznjak?

Mislim da je taj umesto podvožnjaka, a drugi smer će da prave kada poruše postojeći tobogan.

Tako bi trebalo biti koliko i ja razumeh.

Ne verujem da ce sada rusiti tobogan,to ce biti na kraju posle tunela.
 
relja":2kp8ilio je napisao(la):
Koliko sam ja shvatio, a moguće je da sam pogrešno shvatio, siluete ptica se lepe na "bukobrane" da bi se smanjila verovatnića da će neka ptica ili jato da izleti iz šume ili visokog žbunja - duž auto puta - i udari u bukobran. Takođe, i vozač duž puta ne gleda monotoni niz stubova koji može da nepovoljno utiče na pažnju - pogotovo kod umornog vozača. Plus - i zanimljivije je dok se voziš.

E, sad, teško mi je da poverujem da će neka ptica da se velikom brzinom zaleti baš kroz ovaj "otvor" - tj ram koji drži pleksiglas (ili šta je već), jer bukobran se nalazi na nadvožnjaku.

Kao sto sam napisao, lepljenjem siluete ptice na staklo povecava se iluzija da tu nema nista, da gledas direktno u ptice na nebu, umesto da se smanjuje. Da nema nicega mozda bi neko uocio da to nije prazan otvor jer je nebo druge boje, prljavo itd. Zbog toga je cudno da kao oznaku da tu postoji staklo, a ne prazan otvor, nalepe bas pticu, a ne nesto neprirodno, nesto sto ne postoji na nebu.

Medjutim, sada si me naterao da razmisljam pa sam shvatio o cemu se radi. Ovo je silueta neke grabljivice, sokola ili orla. Pogledaj raspon krila u odnosu na telo. Princip je ustvari veoma elegantan. Znajuci da ce ptice tesko uociti staklo, sa ili bez oznake na njemu, ide se bas na ono sto sam rekao: da se ptice ubede da tu nema nicega, da gledaju direktno u nebo, ali nebo na kome se nalazi opasnost. One beze na drugu stranu zbog sokola a ne zbog toga sto im oznaka omogucuje da vide da je tu ustvari staklo. Ocigledno da svako zivo bice ima svoj set saobracajnih znakova, samo treba izabrati pravi jezik. Vrlo lepo resenje.
 
Ta ptica nema veze sa ostalim pravim pticama koje bi pomislile da nema pleksiglasa pa da ih otera.

Kao sto je neko ranije objasnio, radi se o principu crtanog filma gde na svakom sledecem pano-u su postavljena drugacije krila ptice tako da kad se uzme u obzir brzina auta, dobija se efekat da ptica mase krilima. To je simpaticna iluzija stvorena da odusevi decu u kolima koja ce gledati to kroz prozor i pomisliti da tu ima neka ptica koja stvarno leti prateci auto.
 
spatiotecte":3vlvo4qt je napisao(la):
Ta ptica nema veze sa ostalim pravim pticama koje bi pomislile da nema pleksiglasa pa da ih otera.

Kao sto je neko ranije objasnio, radi se o principu crtanog filma gde na svakom sledecem pano-u su postavljena drugacije krila ptice tako da kad se uzme u obzir brzina auta, dobija se efekat da ptica mase krilima. To je simpaticna iluzija stvorena da odusevi decu u kolima koja ce gledati to kroz prozor i pomisliti da tu ima neka ptica koja stvarno leti prateci auto.


Iluzija od koliko, 20 slika ? I koja bi brzina trebala da bude da bi se dobila takva iluzija?
 
ljudi..to se stavja svude ode u njemackoj na sopping center ili bilo koj staklo.... ptica ima silueta od nekod orao!! kad druge ptice vidu takve siluetu se provuku ot tamo.... to je taj efekt!! i nista drugo... izvinite... dugo nisam pricao srpski tako da dosta gresim !! :)
 
ok, od ove dve 'teorije', ipak mislim da je ona sa teranjem ptica bliža istini.
Sve u svemu, opet moram da ponovim opasku. Sa bukobranima ili ne, sa ptičicama ili ne, ovaj deo Senjaka je srozao svoju i ambijentalnu i tržišnu vrednost na duge staze. Mislim da vlasnici vila u blizini nisu ni malo impresionirani koliko se grad brine za njihov mir.... ;)
 
spatiotecte":kjlq03l9 je napisao(la):
Ta ptica nema veze sa ostalim pravim pticama koje bi pomislile da nema pleksiglasa pa da ih otera.

Kao sto je neko ranije objasnio, radi se o principu crtanog filma gde na svakom sledecem pano-u su postavljena drugacije krila ptice tako da kad se uzme u obzir brzina auta, dobija se efekat da ptica mase krilima. To je simpaticna iluzija stvorena da odusevi decu u kolima koja ce gledati to kroz prozor i pomisliti da tu ima neka ptica koja stvarno leti prateci auto.

Sumnjam. Iluzija filma (kretanja) postoji samo ako se sukcesivne slike razlikuju veoma malo, samo po ivicama. Mozak mora da misli da i dalje gleda niz slika istog objekta, samo sto mu se neka ivica malo pomerila jer se krece. Kada se posmatraju iz automobila nacrtane ptice su "razmazane" horizontalno, ni jedna posebna slika nije ostra dovoljno dugo da bi se jasno videla, i nema nicega sto stapa sledecu sliku sa prethodnom bez bitnog pomeranja osnovnog "volumena" objekta koji se gleda. Fali ono sto u mehanickom projektoru radi "zatvarac", ono sto zatamni prethodnu sliku dok se postavlja nova, da vertikalni pomeraj filma ne pokvari utisak. Mozda je moguce da se u oku koje prati jednu odredjenu sliku u sekvenci za trenutak i bar donekle izostri samo ona, a kasnije neka druga, ali sumnjam. Cak i da je tako, to bi bio vrlo jadan, kratak i mutan film. Vise smisla ima teorija da je ovo kompromis. Ljudima je lepse ako imaju sire vidike i manje zidova oko njih - otuda staklo - a nacrtane ptice, sem sto lepo izgledaju, drasticno poboljsavaju iluziju da nema ni stakla. Ali se onda od stakla moraju zastiti prave ptice, i to je druga i vaznija funkcija nacrtanih silueta opasnih ptica.
 
Nadjoh ovu sluku mosta, slikanu veceras, pa reko da podelim sa vama
most-i-mesec.jpg
 
Vrh