Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

dusan":29731bwx je napisao(la):
a sta ako se most posmatra pod pravim uglom, ne svetli uopste?!
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Bravo!
Naime, pratim ovaj forum vec 2 godine, veoma cesto, mada nisam htio da ucetvujem u diskusiji, posto nisam ima puno vremena da posvetim istoj, tako da sam smatrao da moje ucestvovanje nebi doprinelo kvalitetu iste. Trenutno sam na off u Srbiji par mjeseci, pa opet natrag, pa rek'o da se prikljucom malo. Necu smarati o cjeni, velicinim potebi ili ne potrebi izgradnje istog. Sada kada vidim ove slike u zadnja 2 dana, " nista ja tu nebi dir'o". Neka nam je nazdravlje most.
Nego komentar ovog kralja me natjerao da se registriram, donekle. Vidim sliku sa NBG strane kao i sa druge strane, na obe strane most se vidi osvjetljen samo na, uslovno receno, beogradskoj strani, a vi raspredate jeli moguce da je osvjetljen samo sa jedne strane... Ocigledno je da radi samo polovina osvjetljenja trenutno... :kk: Zivili, i jos jednom nek' nam je nazdravlje! :vops:
 
Kartograf":28wfb5b5 je napisao(la):
16.12.2011.

img2973a.jpg

Ako moze neko samo da mi pojasni posto ne mogu da razaznam, sta predstavljaju one grede iznad zelznicke pruge. Dal su ono neki stubovi ili sta, i za sta ce to da se koristi?
 
Мислим да је тако јер ту надвожња крелази пругу под малим углом, а пошто је четири колосека, морало је овако. Тај део би требало да је завршен. Колко је угао мали види се овде:

83163014.jpg
 
gygy11":pslz5njh je napisao(la):
ja mislim da je ovo samo proba i da nije ukljuceno kompletno osvetljenje mosta ,jer mi deluje kao da je ukljucena samo Cukaricka strana kablova,a novobeogradska nije.

kumkat":pslz5njh je napisao(la):
Kao sto rekoste osvetljenje kablova je samo sa cukaricke strane

blagoje":pslz5njh je napisao(la):
Trenutno su uključeni samo oni na čukaričkoj strani.

dusan":pslz5njh je napisao(la):
a sta ako se most posmatra pod pravim uglom, ne svetli uopste?!

KNNS":pslz5njh je napisao(la):
Ocigledno je da radi samo polovina osvjetljenja trenutno... :kk: Zivili, i jos jednom nek' nam je nazdravlje! :vops:

Sad sam vec spreman da se opkladim u :vops: da niste u pravu. Mislim da ce jednostavno doveka izgledati ovako: gledano sa Novog Beograda ce delovati kao da samo cukaricka strana svetli, a gledano sa Cukarice kao da samo novobeogradska radi. :grand: A objasnjenje je jednostavno: kablovi su okrugli, rasveta je tacno ISPOD njih. Zamislite sematski ceo most iz profila: :dil: jednostavno nema nacina da se osvetli i spoljna, tj. gornja strana kablova, ne postoji pozicija na koju bi mogao da se postavi reflektor koji bi bio dovoljno jak da obasja i kosinu kablova odozgo, zar ne? I zato mi je sada vec savrseno logicno da mora biti ovako, dakle samo donja strana, tj. strana kablova okrenuta ka pilonu moze biti osvetljena, ova druga ce uvek izgledati kao da je u mraku. I uvek ce delovati da na onoj blizoj strani stede struju. A kada se gleda sa boka, recimo sa Gazele ili sa Ade, videce se jasno da su obe strane osvetljene. Ako vam to zvuci komplikovano nacrtacu...

Dokazni materijal 1. (pogled sa boka - obe strane svetle):
sem_lumis":pslz5njh je napisao(la):

Dokazni materijal 2. (pogled sa Novog beograda - cukaricka strana svetli):
kumkat":pslz5njh je napisao(la):

Dokazni materijal 3. (pogled sa Cukarice - novobeogradska strana svetli):
karim":pslz5njh je napisao(la):

I rest my case :kafa:
 
sto se tice osvetljenja mosta

KNNS nije most osvetljen samo sa jedne strane, i ne vidi se sa obe strane kao da je osvetljen samo sa beogradske strane

kablovi su osvetljeni sa boka odozdo na gore, znaci osvetljeni su donji i bocni delovi, kad gledas sa boka skoro pod 90 stepeni, ceo most je osvetljen ali sto vise ides na jednu stranu i smanjujes ugao, kablovi sa dalje strane ti izgledaju sve svetliji a sa blize strane manje su svetli, dok ne dodjes do situacije da se jedva primecuju a dalja strana bljesti,

znaci primenjivo sa obe strane, suprotna strana je svetla, karim je objasnio lepo a i postavio sliku iz suprotnog ugla u odnosu na kumkatove slike
 
karim":2hyb677r je napisao(la):
gygy11":2hyb677r je napisao(la):
ja mislim da je ovo samo proba i da nije ukljuceno kompletno osvetljenje mosta ,jer mi deluje kao da je ukljucena samo Cukaricka strana kablova,a novobeogradska nije.

kumkat":2hyb677r je napisao(la):
Kao sto rekoste osvetljenje kablova je samo sa cukaricke strane

blagoje":2hyb677r je napisao(la):
Trenutno su uključeni samo oni na čukaričkoj strani.

dusan":2hyb677r je napisao(la):
a sta ako se most posmatra pod pravim uglom, ne svetli uopste?!

KNNS":2hyb677r je napisao(la):
Ocigledno je da radi samo polovina osvjetljenja trenutno... :kk: Zivili, i jos jednom nek' nam je nazdravlje! :vops:

Sad sam vec spreman da se opkladim u :vops: da niste u pravu. Mislim da ce jednostavno doveka izgledati ovako: gledano sa Novog Beograda ce delovati kao da samo cukaricka strana svetli, a gledano sa Cukarice kao da samo novobeogradska radi. :grand: A objasnjenje je jednostavno: kablovi su okrugli, rasveta je tacno ISPOD njih. Zamislite sematski ceo most iz profila: :dil: jednostavno nema nacina da se osvetli i spoljna, tj. gornja strana kablova, ne postoji pozicija na koju bi mogao da se postavi reflektor koji bi bio dovoljno jak da obasja i kosinu kablova odozgo, zar ne? I zato mi je sada vec savrseno logicno da mora biti ovako, dakle samo donja strana, tj. strana kablova okrenuta ka pilonu moze biti osvetljena, ova druga ce uvek izgledati kao da je u mraku. I uvek ce delovati da na onoj blizoj strani stede struju. A kada se gleda sa boka, recimo sa Gazele ili sa Ade, videce se jasno da su obe strane osvetljene. Ako vam to zvuci komplikovano nacrtacu...

Dokazni materijal 1. (pogled sa boka - obe strane svetle):
sem_lumis":2hyb677r je napisao(la):

Dokazni materijal 2. (pogled sa Novog beograda - cukaricka strana svetli):
kumkat":2hyb677r je napisao(la):

Dokazni materijal 3. (pogled sa Cukarice - novobeogradska strana svetli):
karim":2hyb677r je napisao(la):

I rest my case :kafa:

Kao sto rekoh, trenutno..
Ja sam opet ubjedjen da u jednom trenutku nije bilo upaljeno osvetljenje sa obe strane pilona. Pogledajte sliku koju je postavi dr strangelove, na prethodnoj strani, cini mi se da gledajuci sa ljeve strane, ne rade 3 (nakaradno postavljena) osvjetljavajuca reflektora, a na slici koju je postavio sem_luis, rade svi. Ispravite me ako grjesim, no hard feelings... Jednostavno slike nisu fotografisane u isto vreme.
I jos nesto, nemoj(te) mi persirati, tek presa 25 :vops:
Sad vidim da mi nisi persirao, ipak bila mnozina :bash:
 
relja":1w6rq1b8 je napisao(la):
spatiotecte":1w6rq1b8 je napisao(la):
relja":1w6rq1b8 je napisao(la):
Hvala Gizmo za fotografiju.

Mogao bi da budeš prvi koji će da proleti ispod mosta, pa makar to bilo i sa RC helikopterom :p

Moja devojka je bila prva kome se brodic pokvario tacno ispod mosta pa ja morala da skoci u vodu da odglavi propeler motora. :p

Osim ako i ti nisi tada bio na tom brodiću, dramatično si porastao u mojim očima :p

hahahaha! :D ;)
 
Kad je neko dokon ima vremena i za crtanje :)

Bez obzira da li je sada bio upaljen samo deo svetala, cak i kad sva budu upaljena, efekat ce biti isti. Dalji deo kablova ce biti jace osvetljen. Ako onu stranu jednog kabla koja gleda ka pilonu nazovemo unutrasnji deo kabla, buduci da su reflektori skoro potpuno ispod kablova (sem zanemarljivog pomeraja u stranu za sirinu svih traka u jednom smeru), onda je ocigledno da ce na svim kablovima biti osvetljena skoro iskljucivo unutrasnja strana ( i tek za vrlo mali dodatni ugao strana okrenuta ka blizoj ivici mosta ). Sa donje skice se vidi da bez obzira gde ste, uvek vidite veci deo unutrasnje strane onih kablova koji su iza pilona, odnosno dalje od vas u odnosu na pilon. Zbog toga oni izgledaju svetliji.

Gledano normalno na ravan koju otprilike odredjuju pilon i kablovi, osvetljeno je tek nesto vise od cetvrtine kruga koji cini normalni presek jednog kabla, ili jednostavnije receno, neznatno vise od pola vidljivog dela jednog kabla. Gledano duz ose mosta, ako se gledaju kablovi iza pilona, osvetljen je ceo vidljivi deo kabla. Ako se gledaju kablovi pre pilona, kabl uopste nije osvetljen. Za uglove koju su negde izmedju, deo osvetljenog dela kabla koji je moguce videti se moze odrediti na osnovu ovakve skice.

5vds02.jpg
 
Zuma":2m6rl8ha je napisao(la):
Kad je neko dokon ima vremena i za crtanje :)

Bez obzira da li je sada bio upaljen samo deo svetala, cak i kad sva budu upaljena, efekat ce biti isti. Dalji deo kablova ce biti jace osvetljen. Ako onu polovinu jednog kabla koja gleda ka pilonu nazovemo unutrasnji deo kabla, buduci da su reflektori skoro potpuno ispod kablova (sem zanemarljivog pomeraja u stranu za sirinu svih traka u jednom smeru), onda je ocigledno da ce na svim kablovima biti osverljena samo unutrasnja strana ( i vrlo mali deo sa strane ). Sa donje skice se vidi da bez obzira gde ste, uvek vidite veci deo unutrasnje strane onih kablova koji su iza pilona, odnosno dalje od vas u odnosu na pilon. Zbog toga oni izgledaju svetliji.

5vds02.jpg

To u sustini mozda nece biti losa vizuelna igra, mada meni u principu ide na nerve uperivanje jakih reflektorcina u nebo. Ovde jos i 'ajde ali kad tako osvetljavaju stare zgrade to mi je odvratno.

Most ima taj kvalitet da je i po danu jedna zestoka vertikala iz pravca skijaske staze na Banovom brdu i delova Novog Beograda. Igla ili raketa koja samo sto ne poleti na gore. A kad ga gledas iz grada ili sa reke bukvalno se raskrilio i nekako misticno lebdi nad gradom. Kao zmaj.

Ovo mi samo govori da ta vizuelna zagonetka ima i drugi deo; Nocu, kada se upale svetla. Samo molim Boga da se ne smenjuju neke boje, cista bela svetlost je u sustini najefektivnija. I objekat je tako interesantan sam po sebi da bi boje od toga napravile samo sabanluk.
 
Ova slika još nije viđena ovde. Meni se čini da će još morati da se igraju sa pozicijama i usmeravanjem reflektora. Odavde bi morali da se vide osvetljeni kompletni kablovi, a i rekao bih i da su ove probe i rađene u tom cilju i da su reflektori veći deo vremena svetleli po segmentima:

photo.jpg


(Aleksandar_M sa SSC)
 
Ovo je detalj sa slike koja je vec poslata. Lepo se vidi ugao pod kojim pada svetlo, a onda je lako zamisliti i kako ce izgledati osvetljenje kad se posmatra iz raznih pravaca. Obratite paznju na senku najviseg kabla. Prakticno je vertikalna.

vcqre1.jpg
 
Zuma":1lm6saq0 je napisao(la):
Kad je neko dokon ima vremena i za crtanje :)

Bez obzira da li je sada bio upaljen samo deo svetala, cak i kad sva budu upaljena, efekat ce biti isti. Dalji deo kablova ce biti jace osvetljen...

E bravo, to sam upravo pokusavao da objasnim. Uz tvoj crtez mislim da ce svima biti mnogo jasnije, tnx, imas :vops: od mene!
 
KNNS":3oyrz9r9 je napisao(la):
Kao sto rekoh, trenutno..
Ja sam opet ubjedjen da u jednom trenutku nije bilo upaljeno osvetljenje sa obe strane pilona. Pogledajte sliku koju je postavi dr strangelove, na prethodnoj strani, cini mi se da gledajuci sa ljeve strane, ne rade 3 (nakaradno postavljena) osvjetljavajuca reflektora, a na slici koju je postavio sem_luis, rade svi. Ispravite me ako grjesim, no hard feelings... Jednostavno slike nisu fotografisane u isto vreme.
U pravu si, nisu bili upaljeni svi reflektori prema novobeogradskoj strani, a to se, kad se pazljivije pogleda, vidi na sve tri slike koje sam prilozio kao dokazni materijal, i na ovoj poslednjoj od Blagoja (sa tramvajem) jos i bolje. Cak i gledano iz pravca Cukarice (dokazni materijal 3.) se vidi da novobeogradski kablovi nisu do kraja osveljeni (to je ono zatamnjenje sasvim u desnom cosku). A, kao sto je Zuma jos bolje objasnio, identican ce biti efekat i kada se ukljuce i preostali reflektori.

Ma naravno, niko se ne ljuti ni najmanje, sve drugarski, smatram ovom konstruktivnom razmenom misljenja, ziveo i dobrodosao :kk:
 
Na nasoj strani nije bilo osvetljeno do kraja, to je bilo ocigledno i ne znam zasto valjda ce sve biti OK kad bude proradio ...
Inace sinoc kad sam se vratio sa kafe u bloku pa kad sam izasao na prozor, brateee kako je mocno izgledalo svaka i mcast!
 
Jao ljudi, noćas nam je most kompletno pokisao, eno mu stub sav mokar. Brinem se da nam se ne prehladi... :p
 
blagoje":1a0nzpsm je napisao(la):
Ova slika još nije viđena ovde. Meni se čini da će još morati da se igraju sa pozicijama i usmeravanjem reflektora. Odavde bi morali da se vide osvetljeni kompletni kablovi, a i rekao bih i da su ove probe i rađene u tom cilju i da su reflektori veći deo vremena svetleli po segmentima:

photo.jpg


(Aleksandar_M sa SSC)

Na ovoj fotki izgleda kao da su kablovi na novobeogradskoj strani osvetljeni samo reflektorima sa strane (onima koji su postavljeni na stubove na pesackoj stazi), ali ne i onima odozdo.

Cekamo 29. decembar i konacno osvetljenje :)
 
A dok se čeka dekorativno osvetljenje, ispod novog železničkog nadvožnjaka u Jurija Gagarina, smer ka Gazeli, se danas gradi još jedna traka za skretanje ka Milutina Milankovića i Milentija Popovića.

Razdelno ostrvo je raskopano i gradi se nova leva traka.

Ovo je poslednji trenutak da se ovo uradi pre nego što se pusti saobraćaj.
Sa mosta se silazi u krajnju desnu, tako da je još jedna traka neophodna.
 
Кад смо већ код декоративног осветљења и празничног расположења.Шта мислите, која "звезда" ће прва снимити спот на новом мосту?Надам се само не неко из "гранда" мада ми по бојама тако делује. :D
 
Slikah danas iz privredne komore most.Malo se sitno vidi,ali se nazire.A zastava je bonus,nadam se da vam se svidja :)

most.jpg
 
I večeras svetli... Nakon dnevne, i panorama Bg-a noću se trajno promenila :)

most11.jpg


most2-2.jpg
 
Vrh