Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

vucko":36daov3h je napisao(la):
Was is das Zaric?

Miladin Zarić, iz Zagrebačke ulice, po zanimajnu učitelj, u I svetkom ratu inženjerac, u II svetskom sprečio dizanje u vazduh onog što danas nazovamo Tramvajski most. "Ovekovečen" u "Povratku otpisanih". Samo što nije, kao u seriji, prišao noću čamcem i presekao kablove klještima, već je po danu, u pauzi između razmene vatre, dok se se Nemci spremali na Sajmištu da dočekaju Sovjetski juriš i dignu most u vazduh, izašao na most zakrčen mrtvim telima i uništenom tehnikom i vozlima, i vojničkim ašovom presekao štapin koji je već goreo, a zatim pozvao Sovjetske vojnike da krenu preko mosta.
Čovek je odlikovan tih dana, čak je i bio postavljen na neku funkciju u Beogradu, ali se nije dugo zadržao. Kažu da je, osim velike lične hrabrosti imao i nezgodnu narav i starovremenska shvatanja. Možete misliti kako se uklapao u novi sistem vlasti, pokačio se sa oslobodiocima i napustio fukciju.

Čovek je zadužio Beograd kao retko ko. Ko zna koliko bi rusa i partizana poginulo da je most bio srušen, koliko bi Beograđana poginulo da su Nemci ostali na Zemunskoj strani i artiljerijom gađali po gradu. Koliko bi se odužile borbe...

Da niej Otpisanih, više ga se niko ne bi sećao.

Bila je 80-tih inicijativa da se tramvajski nazove po njemu, ali od tog anije bilo ništa. Čuo sam za trač da su našli neku fotografiju njega u društvu četnika. Kako god, SUBNOR nikad ne zaboravlja.


Mislim da je zaslužio da most koji je on spasao nosi njegovo ime.
 
Miladin Zarić, iz Zagrebačke ulice, po zanimajnu učitelj, u I svetkom ratu inženjerac, u II svetskom sprečio dizanje u vazduh onog što danas nazovamo Tramvajski most. "Ovekovečen" u "Povratku otpisanih". Samo što nije, kao u seriji, prišao noću čamcem i presekao kablove klještima, već je po danu, u pauzi između razmene vatre, dok se se Nemci spremali na Sajmištu da dočekaju Sovjetski juriš i dignu most u vazduh, izašao na most zakrčen mrtvim telima i uništenom tehnikom i vozlima, i vojničkim ašovom presekao štapin koji je već goreo, a zatim pozvao Sovjetske vojnike da krenu preko mosta.
Čovek je odlikovan tih dana, čak je i bio postavljen na neku funkciju u Beogradu, ali se nije dugo zadržao. Kažu da je, osim velike lične hrabrosti imao i nezgodnu narav i starovremenska shvatanja. Možete misliti kako se uklapao u novi sistem vlasti, pokačio se sa oslobodiocima i napustio fukciju.

Čovek je zadužio Beograd kao retko ko. Ko zna koliko bi rusa i partizana poginulo da je most bio srušen, koliko bi Beograđana poginulo da su Nemci ostali na Zemunskoj strani i artiljerijom gađali po gradu. Koliko bi se odužile borbe...

Da niej Otpisanih, više ga se niko ne bi sećao.

Bila je 80-tih inicijativa da se tramvajski nazove po njemu, ali od tog anije bilo ništa. Čuo sam za trač da su našli neku fotografiju njega u društvu četnika. Kako god, SUBNOR nikad ne zaboravlja.

Mislim da je zaslužio da most koji je on spasao nosi njegovo ime.

koja prica.

+1

mada, posto se protivim obicaju da ulice, objekti itd. dobijaju imena po istaknutim ljudima (cak i u ovom slucaju) i dalje mislim da treba da se nazove most nade.
 
nova":24mjsjxh je napisao(la):
JohnyBgood":24mjsjxh je napisao(la):
И мени се чини да ту има нешто... метафизичко а у исто време се и поиграва са језиком, што му је стварно у духу. Можда се чак одомаћи "мост нади"

Most Nad(i) ... Beogradom/Belville-om

Image123.jpg

Image125.jpg

Eh jos kad bi ukosili ovaj avion da ne bude kao uzdignuti srednji prst. Sad kada je u panorami vrh pilona i ovi lepi kablovi koji se sire od njega jos vise dolazi do izrazaja neukus ove postavke.

Nadajmo se ali i trazimo bolje, Most Nadi :/ !
 
Jutros sam prošao Čukaričkom petljom. Čini mi se da postavljaju one metalne nosače na delovima kružnog toka na koje se šaluje vozna konstrukcija. :kk:
 
ink":2z8jfc4k je napisao(la):
mada, posto se protivim obicaju da ulice, objekti itd. dobijaju imena po istaknutim ljudima (cak i u ovom slucaju) i dalje mislim da treba da se nazove most nade.

ni meni ne lezi davanje imena istaknutih licnosti objektima, osim kao u reljinom slucaju zaricevog mosta, gde postoji povezanost... obicno to ime zavrsi kao upis na ploci u drugim slucajevima.... bilo bi logicno da ostane most na adi ali onda postoji mogucnost da nije dovoljno odredjeno.....a bilo koja konotacija na nadu mi je dramaticna i preteska.. svuda oko nas su asocijacije teskih vremena, pa nam zaista jos jedna ne treba....

ja sam svoj glas vec dala "caplji" :)
 
Mozda ipak Teslin most, kad krenu munje da pice u spic ima skroz da opravda naziv ;)
 
Ne bi bio pametno imati kružni tok tik ispre mosta, treba dati malo lufta.
 
Др Арчибалда Рајса. Све остало би довело до сукоба између четника и партизана, птица и сисара, као и политичара.
 
Imena davana na silu retko su bila naročito uspešna. Uvek su najbolja ona jednostavna, po mogućnosti nešto što narod već spontano koristi. O mostu je puno pričano i uvek je u razgovorima nazivan samo "most na adi". Pošto je to ipak opis a ne ime, a uz to je i nezgrapno za korišćenje, predlažem samo minimalnu intervenciju, običnu zamenu redosleda reči. Dakle, moj predlog je "Adin most".

Ovo je kratko, elegentno, lako se pamti, izgovara i menja po padežima. To jeste adin most i bukvalno i simbolički. Most je obeležava i predstavlja, a bivše ostrvo ga čak i fizički nosi, i to u celini, obadva kraka, kao neku zastavu na svom vrhu koja povezuje dve nekada različite zemlje. Ako ime ipak treba da bude povezano sa čovekom, predlažem da zamislimo devojku po imenu Ada. Recimo neku od onih Beograđanki o kojima je pisao Momo Kapor. Tako ćemo, od sada pa na dalje, odakle god da pogledamo panoramu grada, videti devojku kojoj je košava rasplela kose kako bdi nad Beogradom.

Adin most je naziv koji je jednostavan a asocijativno bogat, ima više paralelnih značenja, čak je i "vizuelno" odgovarajući, a pri tome je ipak "tačan", tj. sa čvrstom faktografskom vezom imena i njegovog objekta i tradicijom prethodnog spontanog korišćenja.
 
Da li će ova petlja biti efikasnija od petlji na gazeli? Sigurno da ima neki proračun koji kaže koji će most teoretski moći da primi više automobila? Opet tu je i semafor kod careve ćuprije.
 
Или једноставно "Нови мост", пошто мост у Савском (амфи)театру неће скоро да стигне на ред, а Земунски, Вишњички и Винчански мост већ имају имена.
 
Danas sam u zgradi zatekla na oglasnoj tabli zalepljen plakat kako nas opstina poziva za vikend da dodjemo na most... I skup baba pored istog koje se dogovaraju da idu i bas je divno sto su organizovali citavu jednu liniju koja ce voziti besplatno od opstine Novi Beograd do mosta... Ojjjjj zivote... :/
 
Frajla":pbha0ksg je napisao(la):
Danas sam u zgradi zatekla na oglasnoj tabli zalepljen plakat kako nas opstina poziva za vikend da dodjemo na most... I skup baba pored istog koje se dogovaraju da idu ................

Ovo za vikend je u stvari smišljena fora za probu statičke izdržljivosti.
 
Arnorian":2liw38ik je napisao(la):
Или једноставно "Нови мост", пошто мост у Савском (амфи)театру неће скоро да стигне на ред, а Земунски, Вишњички и Винчански мост већ имају имена.

Kako god da se nazove verovatno će ga narod zvati čukarički... ili most na adi
 
meni se svidja ovaj predlog Beogradska Harfa ili samo Harfa

"idem na nbg preko harfe"... jednostavno.
umesto "idem na nbg preko mosta na adi"

:)
 
pufna69":3h858h1z je napisao(la):
^^ :) hoce onda i na mars da pozovu?

Kolika nam je vojska, ne bi našli dovoljno ljudi da ga ispune.
Da pozivaju nas rezerviste dok se dešava ovo na severu Kosova, niti imaju *uda, plus rezervisti iz Beograda se i ovako ne odazivaju, a ove iz krajeva koji su "tradicionalno vezani za vojsku" (jug) baš zabole za most u Beogradu :p
 
Bice ovo most Arcibalda Rajsa koliko vidim po komentarima!Jasno je da narod verovatno tako nece zvati most,vec ce ga zvati most preko Ade,ali nema veze,valjalo bi ukazati cast coveku koji je toliko toga podario ovom narodu.

Takodje bi bilo lepo da umesto planirane crkve na Adi Ciganliji napravi spomenik izginulim ratnicima u odbrani Beograda tokom prvog svetskog rata.Ali neki prigodniji nego onaj na keju na Dorcolu.

U odbrani Beograda nasa vojska je bila bas na Adi Ciganliji kao sto se vidi na ovoj fotgrafiji.

Vojska_Ada_Ciganlija.jpg
 
Vrh