Šta je novo?

Unifikacija naziva ulica u Beogradu

Umesto da su samo jednoj od tri ulice koje su se vodile kao Vojvode Toze , promene ime u Janisa Janulisa , oni to uradili za sve tri. :roll:

 
Da li ce da spoje ta tri parceta u jedno isto kao i sa generala horvatovica
Plus davanje slicnih naziva jedno do drugog ili paralelno
Vojvode bogdana vojvode brane
Pa oni popovici na nbg
Pa general horvatovic i vojvoda hrvoje itd
Grad bg pod hitno treba da napravi na sajtu rubliku o ulicama po kom i kad i zasto su dobile naziv
Brojevi kucni od broj tog do tog imaju li ili ne parne odbosno neparne brojeve jesu jednosmjerne dvosmjerne sirina duzina istih itd ...
 
Имају по приградским местима (а и не мора да значи) разних Тити, Крцуна, Моша и осталих рушилаца, да преименују до миле воље.
 
Ne manjka ni bliže centru. Već sam objasnio na koji način , da se ne ponavljam. Sve samo ne ovako kako su uradili sa Janisom.
 
Stvarno je žalosno šta rade sa imenima ulica.

Koliko smo primera dali ovde za osobe koje nisu nikako zadužili Srbiju (Jugoslaviju), toliko primera ulica koje nisu u ravnoj liniji, a oni menjaju ulice koje nemaju uopšte potrebe da diraju.
 
Наравно да је војвода бабунски изгубио улицу када је он класичан доказ да су, пре берл конгреса и насилног увођења бугарске егзархије, на простору данашње сев македоније живели искључиво и само срби и да им -ић нико није наметнуо 1918г већ да одувек носе српска презимена.
Тај јунак је рођен (централна мкд 1878) и живео са именом јован стојковић, са надимком бабунски који је тек много касније и после његове смрти македонски кукољ, у покушају затирања порекла, прекрстио у презиме наравно избацивши оно стојковић, и присвојивши га као мкд борца за осл од турака. Спрдња и од државе и од народа и од историје.
 
IMG-20190324-103009.jpg


IMG-20190324-103012.jpg


Vesele 70 te
 
Tunis dobio ulicu u Beogradu

Tunis je danas dobio ulicu u Beogradu, nakon što je nedavno Srbija dobila ulicu u gradu Tunisu.

Tablu novoimenovane Tuniske ulice koja se nalazi na uglu Žarka Pucara i Petra Martinovića na Banovom brdu, svečano su otkrili gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i gradonačelnica Tunisa Suad Abderahin.

Dačić se zahvalio narodu Tunisa za pomoć srpskoj vojsci tokom Prvog svetskog rata, za pruženo utočište i pomoć srpskim vojnicima, ranjenicima i civilima.

- Zahvaljujući velikom tuniskom srcu, 52.000 srpskih vojnika se oporavilo i vratilo na front da doprinese pobedi saveznika u ratu. Ostalo je preko 3.700 grobova srpskih vojnika i civila, kojima je Tunis večni dom. Srbija prijateljstvo i pomoć nikada ne može i neće zaboraviti, uz osećanje posebnosti veza sa Tunisom - rekao je Dačić.

On je rekao da na osnovu brojnih, istorijskih veza između naše dve zemlje i naših naroda, kao i sličnosti u spoljnoj politici naših država, možemo graditi odnose ne samo bliže saradnje i još većeg razumevanja, već i odnose strateškog partnerstva.

Dačić je podsetio da je u Tunisu jedna ulica ponela naziv Srbija, kao i da je otkrivena jedna sopmen ploča u Bizerti gde se iskrcala srpska vojska u Prvom svetskom ratu.

Radojičić je takođe podsetio da Srbija i Tunis imaju dugo prijateljstvo koje datira još iz Prvog svetskog rata.

- Prijateljstva treba negovati i to što smo otvorili ulicu Srbije u Tunisu i Tunisa u Beogradu govori da negujemo nase prijateljstvo - rekao je Radojičić i dodao da dve zemlje imaju puno oblasti u kojima mogu da sarađuju i da je o tome već razgovarao sa gradonačelnicom Tunisa.

KLfk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTUdRN01EQV8vZWVlMDEzOTMwMjYyYjhiNzg3OThlYjgyMDYwOWVhODIuanBlZ5GTAs0C5ACBAAU


izvor: Blic
 
Vesić: Bata Živojinović dobiće ulicu u Beogradu

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić najavio je da će legendarni srpski glumac Velimir Bata Živojinović u narednom periodu dobiti ulicu u Beogradu.

Glumački velikan Velimir Bata Živojinović zaslužuje da dobije ulicu u Beogradu zbog svega što je uradio za srpsku kulturu i društvo. Pošto su prošle tri godine od njegove smrti, ispunjeni su i formalni uslovi, a u narednom periodu ćemo, zajedno sa porodicom, odrediti ulicu koja će poneti ime tog gorostasa naše kinematografije – istakao je Goran Vesić.

Inicijativu da bard naše kinematografije dobije ulicu sa svojim imenom podnele su kompanija „Borba” i časopis „Bazar”, a supruzi pokojnog glumca Luli Živojinović predočili su je direktor „Borbe” Andrija Jorgić i urednica „Bazara” Suzana Perić.

izvor: studio B

P.S.
INK likes this
 
Ако може да то буде нека нова улица у БнВ.
 
Ulica Bate Živojinovića, spomenici despotu Stefanu Lazareviću, Mići Orloviću i Krasnovu, biste i spomen ploče

Gradski odbornici su na današnjoj sednici Skupštine Grada Beograda usvojili Odluku o izmeni i dopuni Odluke o utvrđivanju naziva ulica i drugih delova naseljenih mesta u opštinama Rakovica i Čukarica, kao i Odluku o izmeni naziva ulica na teritoriji opština Vračar i Zemun.

Zamenica predsednika Skupštine grada i predsednica Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Andrea Radulović, obrazlažući ove odluke, istakla je da je usvojen predlog da Bojanska ulica na Vračaru ponese ime slavnog srpskog i jugoslovenskog glumca Velimira Bate Živojinovića.

Ona je izrazila nesebično zadovoljstvo što će jedna ulica na Crvenom krstu poneti ime velike glumačke legende.

– Povodom obeležavanja tri godine od smrti slavnog glumca Velimira Bate Živojinovića, kompanija „Borba”, magazin „Bazar” i Goran Vesić, kao građanin gradske opštine Vračar, pokrenuli su inicijativu da jedna od ulica na opštini Vračar dobije naziv po Velimiru Bati Živojinoviću. Predlog Gorana Vesića je da Bojanska ulica na Crvenom krstu ponese ime velike glumačke legende – rekla je Radulovićeva.

Ona je istakla značaj Velimira Bate Živojinovića, koji je svojim nemerljivim umetničkim i kulturnim doprinosom obeležio jednu zlatnu eru srpske, jugoslovenske i svetske kinematografije.

– Naš slavni glumac ostaće večno naš Valter koji brani Sarajevo, Mirta u „Skupljačima perja”, komandant Stole u „Bici na Neretvi”. Čovek sa emocijom i karakterom koji je dao nemerljiv doprinos kulturi u Srbiji, regionu i šire – rekla je Radulovićeva.

Odbornici su usvojili i odluke za podizanje spomenika Mići Orloviću, despotu Stefanu Lazareviću i Nikolaju Krasnovu.

– Razlog za donošenje ove odluke jeste usvojena inicijativa Radio-televizije Srbije da se podigne spomenik Miloju Mići Orloviću, istaknutom televizijskom voditelju i novinaru. Spomenik Orloviću biće podignut ispred zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10. Kada je reč o spomeniku despotu Stefanu Lazareviću, kako se navodi u inicijativi Gorana Vesića, kao građanina Beograda, uzimajući u obzir činjenicu da dve ulice u Beogradu – Bulevar despota Stefana i Ulica Visokog Stevana već nose ime po njemu, a zbog izuzetnog značaja u našoj istoriji, odnosno u vođenju srpske despotovine u najtežim trenucima, kao i utemeljenju Beograda kao srpske prestonice, despot Stefan zaslužuje i spomen-obeležje. Predložena lokacija je prostor između ulica Gundulićev venac, Drinčićeve i Palmotićeve(mesto nekadašnje okretnice linija sa poteza 100) – objasnila je Andrea Radulović i dodala da će, na osnovu usvojene inicijative Sekretarijata za kulturu od 9. decembra 2015. godine, biti podignut spomenik i Nikolaju Krasnovu, jednom od najznačajnijih ruskih arhitekata koji je svojim stvaralaštvom ostavio važan i neizbrisiv trag u arhitekturi Beograda.

– Politika ovog grada u poslednjih šest godina ima za cilj da čuva kulturu sećanja na ličnosti koje su dale neprikosnoveni kulturni i društveni doprinos. Podizanjem spomen-obeležja, imenovanjem ulica brinemo o tradiciji koja je sastavni deo naše kulture i na taj način negujemo i čuvamo od zaborava ljude koji su zadužili kulturni razvoj ovog grada. Oni predstavljaju naše kulturno nasleđe i Grad Beograd će se još više ubuduće truditi da važne ličnosti za prestonicu i Srbiju dobiju mesto koje i zaslužuju – obrazložila je zamenica predsednika Skupštine grada Andrea Radulović.

Na sednici gradskog parlamenta usvojen je i Predlog odluke o izmeni i dopuni Odluke o utvrđivanju naziva ulica i drugih delova naseljenih mesta na teritoriji gradske opštine Rakovica, sadržan u inicijativi predsednika opštine Rakovica Vladana Kocića, da se na osnovu velikog broja zahteva građana ove opštine preimenuje Ulica Kaljavi potok u Ulicu Vojinovića kula.

Takođe je usvojen i Predlog odluke o utvrđivanju naziva ulica i drugih delova naseljenih mesta na teritoriji gradske opštine Čukarica, u okviru projekta ažuriranja Adresnog registra Vlade Republike Srbije, ukupno 150 ulica, kao i Predlog odluke o izmeni naziva ulice na teritoriji gradske opštine Zemun, odnosno preimenovanje Ulice partizanske četvrti deo u Ulicu dr Čede Simeunovića, za koji je usvojena inicijativa Luke Bunčića na sednici komisije od 14. decembra 2017. godine.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da je podizanje spomenika način da se sačuva sopstvena istorija, kao i sećanje na ljude koji su bili značajni za našu prošlost.

– Posebno je važno podizanje spomenika despotu Stefanu Lazareviću, koji ima obeležje na Kalemegdanu, ali nije u pitanju klasičan spomenik. On je pre više od šest vekova Beograd proglasio glavnim gradom Srbije i time zaslužio adekvatan spomenik koji će odražavati važnost njegovog mesta u srpskoj istoriji. Spomenik Nikolaju Krasnovu, ruskom emigrantu koji je došao u Beograd, dokaz je da umemo da kažemo hvala čoveku koji je toliko toga dao našem gradu. Mnoge zgrade koje je ovaj arhitekta podigao u Beogradu i danas su u funkciji i jedna su od najlepših zdanja srpske prestonice – kazao je Vesić.

Prema njegovim rečima, na sledećoj sednici na dnevnom redu će biti i spomenik Vudrou Vilsonu, američkom predsedniku koji je umnogome zadužio srpski narod, a koji je već dobio bulevar u okviru Beograda na vodi.

Posebno sam ponosan, dodao je Vesić, što će jedna ulica u našem gradu poneti ime Velimira Bate Živojinovića.

– U pitanju je ulica koja se nalazi u blizini Beogradskog dramskog pozorišta i mesta gde je živeo. Skver koji trenutno uređujemo, na uglu Mileševske i Cara Nikolaja, poneće ime Dragana Nikolića. Kada budu prošle tri godine od smrti Milene Dravić, skver će postati „Skver Dragana Nikolića i Milene Dravić” – rekao je Vesić.

Namera nam je, dodao je Vesić, da formiramo komisiju koja bi trebalo da odredi zgrade na kojima će stajati obeležja u vidu tabli koje će svedočiti o važnim događajima ili ljudima.

Trenutno raspisujemo konkurs za uređenje Trga „Politike”. Naša ideja je da nekoliko novinara te kuće prema izboru „Politike”, a ne grada, dobije biste, dok bi imena istaknutih novinara, takođe po izboru ove kuće, bila uklesana u kocku – zaključio je Vesić.

izvor: beograd.rs

Nemam ništa protiv Bate Živojinovića , ali da on ima svoju ulicu , a Dragan Nikolić i Milena Dravić samo skver , po meni je u neku ruku , nepoštovanje lika i dela Gage i Milene. Čak i kad pogledamo da su jednom Peki Dabčeviću dali bulevar...
 
Sivecu reci da despot ima spomenik na bg tvrdjavi ako nije upoznat sa tim ....
Poceli da zasijavaju grad spomenicima ko skoplje
 
Pročitaj ponovo tekst , al' pažljivo. Videćeš da Vesić to već zna i kaže da to nije klasičan spomenik.
 
Ono nije spomenik ono je ruganje Despotu Stefanu ono treba u zelezaru da istope, bruka na sta lici onaj frankestajn.
 
To sto on zna neznaci da zna sta je spomenik kako napraviti spomenik nekog za koga ima svega par prikaza ...izivljava svoje frustracije nad gradom ....
Spomenik je odlican ima finu istoriju ...kako je dosao na kalis
 
Izgleda da nijedna nasa zena nije zasluzila spomenik u Beogradu.
 
милунка савић, драга љочић и дијана будисављевић су такви родољуби и величине да не само да заслужују споменике него и неке од централних градских улица.

Него није ми јасно зашто неко не покрене иницијативу да се овај сраман назив француске улице преименује у ул хероја пуковника бинела. Историјски је доказано да нам французи никад не би притекли у помоћ да их није условила русија, плус бомбе ´99. Та захвалност француској је најобичнија карађорђевићска измишљотина јер је несрећни ретард александар био њихов масон па се и читава несрећна држава у потпуности на њих ослањала у безусловно-послушничком маниру.

Са друге стране, овај фрацуз је свесно ставио цео свој живот и егзистенцију на коцку и на крају робијао како би помогао србији у најтежем тренутку. Јесте још увек жив, али изузетака је већ било.
 
Са Андреом Радуловић као главном и одговорном за именовање улица и споменике можемо само да очекујемо улицу Синана Сакића и сл.
 
Sistem ulica Mali Leskovac na Karaburmi.Nekada su sve ulice imale u Malom Leskovcu različit naziv,išlo je:Druga Kornetska,Treća Kornetska,Drugi Prilaz Kornetksoj iz Mirijeva,...
A onda su odlučili da prosto sve promene u Mali Leskovac.I svi brojevi se vode pod Mali Leskovcem.Tako recimo možete u jednoj ulici imati br.31,a broj 19 je dve tri ulice dalje.
Stanovnici ulica Mali Leskovac su pisali razne molbe i pisali peticije,ali ništa nije učinjeno.Ulice imaju isti naziv tako da se često oni koji ne žive tu zbunjuju.
Inače sve ulice su veoma loše odrađenje,tj. nije asfalt,sem izuzetka u nekoliko ulica u romskom delu.
https://www.google.rs/maps/@44.8100734, ... 6656?hl=en
https://www.google.rs/maps/@44.8099129, ... 6656?hl=en
https://www.google.rs/maps/@44.8100168, ... 6656?hl=en
 
Sad videh da su neke od ulica u blizini , zavučene i sporedne , doble nazive Arsena Dedića , Radeta Markovića , Steve Žigona , Radmile Savićević , Davorina Jenka , Nikole Simića , Sonje Savić , Dragana Lakovića , Dr. Đorđe Jovanović , Draga Ljočić , Josifa Tatića i Ljube Tadića (neasfaltirane ulice) , Marka Todorovića...
Pri tom imamo čitav blok sa ulicama Mirijevsko brdo , Mali Leskovac i sl. , da mnogo veće i značajnije ulice imaju nazive: Ladne vode , Klanička stara , Zagrađe , Gradište , Salvadora Aljendea , Kornatska...
 
Ajde Salvadora Aljendea i Kornatska može proći,ali su ostali primeri kao Ladne Vode,Zagrađe,Gradište i sl. odvratne.Toliko imamo istorijskih ličnosti,a mi ulice nazivamo Zagrađe i Gradište.
Slična stvar i sa Malim Leskovcem i Mirijevskim brdom,mada bi bio dovoljan i normalan put.
 
Hteo sam samo da ilustrujem da ulice po komunistima i nekim manje bitnim geografskim pojmovima imaju znatno veće ulice , dok neko poput Arsena Dedića , Đorđa Jovanovića , Drage Ljočić i sl. , dobija neko sokače četvrtog reda u koje zalazi , otprilike samo onaj ko tu živi ili onaj ko se izgubio , dok šakom i kapom velike i značajne saobraćajnice opet dobijaju imena komunsta i članova NOB - a , prijateljskih nam nesvrstanih zemalja... Pa onda recimo Bata Živojinović dobija čitavu Bojansku ulicu za sebe , dok Dragan i Milena dobijaju skver (tako predložio zamenik zamenika gradonačelnika)... O pogrešnom načinu dodeljivanja (preimenovanja) određenih ulica po centru , ne nužno i osobama , da i ne govorim. Eto recimo , ja sam tek nedavno , sasvim slučajno saznao da Dragan Lukić ima svoju ulicu u Beogradu (zabiti deo Višnjice).
Ovo su samo neki primeri koji su mi pali odmah na pamet.
 
Ko се пита за имена улица, није ни чудо што је оваква ситуација.
 
Vrh