Она није политичар, и било би боље да је тако не доживљавамо. Она је у најбољем случају гласник своје Владе, али то је све на неформалном нивоу у смислу гаранција да ће посао бити завршен овако или онако. Сваки договор, споразум и реализација посла мора бити правно обликована и ту можемо говорити о гаранцијама као правним механизмима који прете у случају да се нека обавеза не испуни.
Мада, с обзиром на комунистички систем и хијерархију у Кини(повезаност јавних предузећа са државом и партијом), она можда и има утицај, али све је то неформално... Не намеравам да пишем даље на ову тему.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Миро, ситуација у Кини је јако климава јер се солидан део финансијског система заснива на тржишту некретнина које се урушило ове године. Толико је грађевина направљено које у књигама имају записану вредност, али у којима нико није живео или користио.
Испоставило се да је теза тачна и да су дугови највећих инвеститорских фондова већи од њихове имовине. Такви велики фондови издају велики број обвезница које купују и највећи фондови на Западу. Последња камата на обвезнице није исплаћена ни после грејс периода од 30 дана од дана доспелости... Чини се да за сада нема назнака да ће кинеска влада покушати да их спаси, али то је шпекулација...
Најважније је питање колика је директна и индиректна изложеност Запада овом сценарију који се развија. Запад за сада доста гласно ћути и само површно извештава о ситуацији.
Ако је изложеност велика, то може да буде катализатор за нову финансијску кризу на Западу...