Šta je novo?

Ušće Kula 2 [Poslovni objekat | 28 000 m2]

To sam i ja cuo, izvor rece da ce u Kuli 2 sve po svojim standardima da urade iznova, kao i tih nekoliko spratova u Kuli 1 koje ce takodje uzeti.
 
Ne bih bas previse zakljucivao na osnovu ovog zakupa o Microsoft planovima u Srbiji. Za onoga ko ne zna, da vam otkrijem - nijedna velika korporacija ne investira strateski u razvoj u Srbiji, niti u bilo koji balkanski grad (ukljucujuci i Atinu). Visokoobrazovni sistem je jednostavno previse los (ukljucujuci i tehnicke fakultete) i proizvodi premalo kadrova za ozbiljnije razmatranje ovog dela sveta kao razvojne destinacije.

Kako se desavaju investicije:
1. Drzava subvencionise da dovede investitora - najgori oblik investicije za razvoj, jeste dobar za povecanje zaposlenosti, ali su te investicije uvek usmerene ka losijim poslovima. Cak i, recimo, u IT industriji, firme kao sto su Continental i Schneider koje imaju razvojne centre uz pomoc drzave, uglavnom tretiraju Srbiju kao Indiju
2. Akvizicije - ovo moze biti dobro ili lose, zavisno od slucaja. Nekad se akcizicija desi samo kako bi se preuzelo trziste bez ideje ulaganja u razvoj (npr Donesi kupljen od Glova), a nekad zbog preuzimanja ljudi koji moze dovesti do sirenja tima (npr kao kada je Nutanix kupio Frame)
3. Licna inicijativa - neki top menadzer iz neke korporacije odluci da otvori tim u svojoj domovini (koji se onda organski siri)

Microsoft je, koliko ja znam, ovaj poslednji slucaj. Tako da nema strateske ideje, samo organskog rasta. Ako se vratim na poslovni prostor, pretpostavljam da su izracunali sledece: prethodnih 5 godina smo porasli X%, dakle narednih 10 godina mozemo ocekivati rast od Y%, dakle taman za kulu - cista matematika, a ne neki strateski plan.
 
Sad proverena informacija celu kulu 2 su uzeli kao i 7 spratova kule 1, planiraju da se usele 2023.

@dzigz nebih se bas slozio da je los, da moze bolje moze sigurno, ako pogeldas ETF njima je najveci problem kapacitet, al izadje pre neki dan da ce i to siriti tako da bice vise kadrova. EFT je jedan od dobro rangiranih fakulteta, pre 6,7 godina smer SI je na budzet primao oko 10tak studenata plus 50tak samofinansiranje, sada mnogo vise a da nepricam da je 20studenata imalo preko 100 bodova na prijemnom (dodatni bodovi sa takmicenja iz srednje skole) sad SI mislim da prima oko 30 i oko 120 na samofinansiranje, plus ima sigurno 10tak mesta gde je studentima placena skolarina od strane drugih firmi kao sto su Microsoft i ...

Jesu nasi ljudi pogurali da se otvori Microsoft u Srbiji (sto je normalna stvar), al ovo shirenje su zasluzili sami, nebi se sirili da su losi :)
 
Ne znam kako se ovo razlikuje od onoga sto sam ja rekao. Microsoft, Google i ostale kompanije strateski ulazu u gradove koji imaju top svetske fakultete/univerzitete. Mi to nemamo, ETF nije nista posebno u svetskim okvirima. Dakle, moja poenta je da MS ovde zakupljuje kulu zbog ocekivanog organskog rasta, a ne zato sto misle da je ETF jak.
 
To je neko razmisljanje od pre 20,30godina. Danas Microsoft, Google, AWS i ... prave firme gde im trebaju data centri zbog raznih biznis planova i ugovora.

Na primer ako imas ugovor sa vladom Nemacke za neki projekat oni zahtevaju da se podaci cuvaju u data centrima u Nemackoj, i onda oni prave data centar u Nemackoj (ovo je samo primer)

A oni ce lagano da zaposle tu ljude. Tako jake firme zaposljavaju iz celog sveta i plate ti da predjes sa porodicom u taj grad gde si dobio posao.

Znam dosta ljudi koji su otisli i u MS, i u Google i u AWS, preselili se sa porodicom i to iz Srbije.
 
Inače, iskočila mi je reklama, ali nisam zapamtio ime: Elem, šef razvojnog tima u Beogradu je upravo unapređen u potpredsednika Majkrosofta za inženjering. Možda neki nagoveštaj da ovde stvarno planiraju veliku ekspanziju.
 
Nisam iz te branše, ovako kao laiku mi se čini odlična prilika za Beograd/Srbiju.
Treba spojiti dekana ETFa sa tim iz MS da se ponudi program koji bi pravio kadrove za još veći rast i razvoj poslovanja kompanije u Bg.
Naravno ukoliko taj naš iz MSa misli da je to izvodljivo.

Nešta slično je Rimac napravio u Hr gde je uveden ceo smer na ETF za kadrove u elektro autro industriji.
 
Postojao je ranije neki smer na FTN u Novom Sadu da kojeg su ljudi iglavnom odlazili u RT-RT tadašnji. Makar je takva priča kružila pre 5 godina otprilike.
 
FTN ima smer koji generise kadrove za DMS (Schneider), mada je to jedan od nepozeljnijih poslova u IT industriji, ima mnogo boljih kompanija za koje ne postoje odvojeni smerovi. Glavni razlog za smer je to sto DMS drzi na honoraru pola profesora sa FTN-a.

Znam da je ETF-u dosta firmi zasebno (ali i organizovano) dolazili sa raznim zahtevima za osavremenjivanje programa, prosirenje kapaciteta i sl., vecina je htela finansijski i kadrovski da pomogne. Nazalost, ETF je (kao i vecina nasih fakulteta) rastrzan unutrasnjim sukobima, te je status kvo jedino sto moze trenutno da se odrzi.

Inace, to sto je direktor Microsofta ovde dobio zvanje "potpredsednika za inzenjering" nista ne znaci za planove Microsofta ovde, u principu to u velikim tehnoloskim kompanijama znaci da on moze da vodi medjuregionalne projekte i timove, tj. da je menadzer i ljudima iz razvojnih centara u drugim zemljama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=885173#p885173:q91tkmqr je napisao(la):
jovanovm » 30 Сеп 2021 05:40 pm[/url]":q91tkmqr]Mislim da je u pitanju Dragan Tomić: https://news.microsoft.com/en-cee/2021/ ... microsoft/
Страна не може да се пронађе!

микрософт.JPG
 
Мајкрософт и те како планира овде велику експанзију. :wink:
 
Vrh