Спор око ауторства над другом кулом на Ушћу
Render rešenja biroa ARCVS iz 2007.
У „Политици” од 27. октобра ове године на 17. страни објављен je текст „Кула близнакиња на Ушћу”. Информацијама у њему нанета је професионална и маркетиншка штета београдском пројектном бироу ARCVS и мени као његовом суоснивачу и сувласнику.
Зато желимо да обавестимо јавност, посебно стручну, да је чешки огранак пројектног бироа „Chapman Taylor”, кога је ангажовао „MPC Properties” (према информацији из вашег листа), неовлашћено користио и прерадио ARCVS-ово идејно решење куле 2, потцелине 1, блок 16 – Ушће, из јуна и септембра 2007. године. На то недвосмислено указује у вашем листу пласирана слика екстеријера куле 2, потцелине 1, блок 16 Ушће.
ARCVS, дакле, није на предлог инвеститора уступио своја ауторска права на том архитектонском ауторском делу, није консултован и није дао сагласност за коришћење елемената свог идејног решења, чије је верзије у јуну и затим септембру 2007. године званично доставио инвеститору. Иначе, основ израде овог идејног решења Блока 16 је уговор бр. 121/07 (оверен 31. 5. 2007. Члан 2 тачка Б ) између „European Constructionа” („MPC Properties”), као наручиоца и ARCVS-а као пројектанта. Прихвативши уговорену документацију, наручилац је уговорени износ у целини исплатио пројектанту.
Коначно усвојена верзија идејног решења из септембра 2007. била је основ израде Плана детаљне регулације (ПДР) у чијој смо реализацији имали уговорну обавезу ауторске сарадње са носиоцем израде ПДР-а.
Управо зато параметри ПДР-a, у спрези са верзијама идејног решења из јуна и септембра 2007, недвосмислено указују на ARCVS и његов креативни тим као изворне носиоце ауторског права на том архитектонском ауторском делу.
Рендер „Chapman Taylorа” објављен на сајту beobuild.rs 27. октобра ове године
Свој аргументовани став о овом питању је професионална асоцијација Друштво архитеката Београда (ДАБ) у писаном облику јасно артикулисала 4. 8. 2016. године. Тај званичан став упућен је инвеститору „Balkans Real Estate” („MPC Properties”), Ревизионој комисији Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре РС и Дирекцији за грађевинско земљиште. До сада није било реакције на његову садржину.
Да не би било недоумица код инвеститора, државних органа и стручне јавности, на основу Закона о ауторском праву и сродним правима Србије, ARCVS и његов креативни тим не дозвољавају прераду свог ауторског дела – поменутог идејног решења. Тај став се односи и на претенциозну текстуру транспарентног сегмента фасаде, који смо сасвим другачије конципирали.
Блок 16 је локација од јавног интереса за Београд. Овај интерeс је већ једном грубо повређен 2008. године учешћем „Chapman Taylora Milano” на редизајну фасадног платна и партера нашег ауторског пројекта тржни центар „Ушће”. Тада смо били принуђени да се сагласимо са девастацијом нашег изворног дизајна фасаде. Овог пута то нећемо дозволити по цену судског спора.
Овде изнете чињенице досад нису биле доступне широј јавности. Зато желимо да упозоримо на њихову озбиљност чланове ДАБ-а, који су укључени у Ревизиону комисију надлежног министарства, као и одговорне из ресорног министарства.
Посебно апелујемо на професионалну и институционалну одговорност члана Управног одбора ДАБ-а архитекту Горана Војводића, власника архитектонског бироа „Biro Via”, који је упркос подршке поменутом писму Управног одбора ДАБ-а, наставио административну и професионалну сарадњу са локалном фирмом ВМС и „Chapman Taylor” из Прага.
Изнад свега, упозоравамо јавност и политички естаблишмент на неосновано и недопустиво инфериоран професионални статус осведочено креативних и успешних српских пројектних бироа.
Стихија другоразредних регионалних огранака реномираних иностраних бироа својим површним дизајн-концептима девастира: јавни интерес града и грађења, институцију српског конкурса као елемента јавног интереса и перспективу зрелих и посебно перспективу младих професионалаца.
Autor: U ime ARCVS-a, arhitekta Branislav Redžić