Šta je novo?

Trolejbusi

Moras da razikujes prenosenje vijesti sa navodjenjem izvora od koriscenja necije intelektalne svoine u komercjalne svrhe bez znanja autora i naknade .Fine pare se dobijaju kad ti rts uzme fotku i objavi bez potpisa npr.
Sto se tice foruma za fotke isto pravilo lako je dokazati ko je sta uzeo odakle .Dok za komentare sa foruma koje novinari uzimaju je vec teze i oni ovo smatraju slobodnim izvorom bez autorstva i dobro im dodje da bez mnogo cimanja iz svog kombinata prave vijesti
 
@Bender Rodriguez
Nije problem to što je preneta "vest" sa foruma, to se desilo milion puta do sada, najčešće u dobre svrhe i ukazivanje problema. Problem je ovde nastao u tome što je ovaj kvazi novinar preneo ovu vest u takvom maniru kao da je vest do njih došla od strane građana koji su uočili ove promene na trolama ili da je on sam ili neko od kolega to primetio. Dakle, potpuno je napisano kao neka izmišljena priča. Ne znam zaista zašto je toliko teško obratiti se ljudima ovde i pitati da li se slažu da se napiše članak o tome.
 
Slažem se da je novinar mogao samo da doda negde ''članovi Beobuild foruma primetili su...'' i ne bi mu otpala kruna s glave, niti bi izgubio čitaoce. A Beobuild bi dobio još jedan mali plus u očima javnog mnjenja. Da. mogao je. I trebalo je. Ali nije. I to je to.

U svetu interneta, praviti problem oko ovakvih sitnica je kao kad bismo u stvarnom svetu pokretali postupak kad god neko ukrade olovku ili uzme više uplatnica u banci. Da, to nije moralno i tehnički je protivzakonito. Ali jel mislite da će neko da se cima zbog toga? E isto važi i za internet. Kad vam neko ukrade neke izuzetno važne a ekskluzivne slike pa na tome zaradi, onda imate svako pravo, a i mogućnosti, da ih gonite zbog toga. Ali kad se radi o ovako beznačajnim stvarima, u jednom moru podataka i znanja kao što je internet, praviti frku i zahtevati nešto zbog slike trolejbusa i rečenice je prosto nerealno. Mislim niko vam ne brani, ali ne očekujte ništa od toga.

I opet kažem, svako ko koristi internet mora najpre da prihvati da on funkcioniše upravo po sistemu ''nešto daš, nešto dobiješ''. Znači neko vama drpi par slika, al isto tako i vi drpite nečiju drugu sliku, tekst, pa čak i veće stvari. I zato svako ko nešto kači na njega mora da bude svestan da postoji šansa da neko to zloupotrebi. Evo i ja sam pre par dana ispisao jedan članak na kome sam se svojski iscimao. I svestan sam da neko može da ga iskopira i zloupotrebi. Ali me to ič ne pogađa. Prvo, jer sam prihvatio posledice korišćenja i kačenja stvari na net. I pozitivne i negativne. A drugo jer znam da ovo nisu 1930-te kad se na svakoj 5. slici i tekstu dobijaju solidne pare, nego 2017. godina, era informacija, deljenja i okeana podataka koji opstaje, opet kažem, upravo zbog tog sistema ''nešto daš, nešto uzmeš''.
 
Na kraju krajeva, treba se podsetiti šta je suština i svrha ovog foruma. Jel svrha da samo pišemo i razmenjujemo slike u nedogled... ili je svrha i to da se skrene pažnja na neke probleme, da se izdejstvuju promene, da se edukuje javnost...? A recite mi, kako bi se sve to odvijalo ako bi se svako stezao za sve što ikad okači ili ispiše ovde? Ili na bilo kom drugom forumu. Primera radi, jel znate vi koliko bi svet danas bio u zaostatku kada bi programerski forumi poput Stack Overflow bili zatvoreni i ponašali se kao pomenuti GSP Top Secret forum? Ali ne, ljudi su prihvatili internet takav kakav jeste, i napravili nešto što danas svi cene, upravo zbog te otvorenosti i dostupnosti.

Elem... ja npr nisam zamerio Blicu kad su, uz @korisnikkk-ovu dobronamernu pomoć, iskoristili moje slike da bi digli frku zbog sveže unakažane fasade. Štaviše, bilo mi je drago, jer sam doprineo da se nešto u gradu promeni na bolje. Plus, video sam da i dalje ima odgovornih novinara, a i čitalaca kojima je stalo do toga.
E zašto bi onda pravili frku kad se isto uradi sa slikom trolejbusa? Pa valjda je poenta da se to izbije u javnost i da se čuje o tom problemu i da se utiče na nadležne i odgovorne, a ne da te slike stoje ovde i skupljaju prašinu u arhivama. Sve dok im ne istekne hosting, pa tek onda postanu potpuno beznačajne i zaboravljene. :roll:
 
На страну сва прича о преношењу вести, мени није јасно како је ГСПу тешко да набави оригиналне фарове за БКМ из Белорусије? А са друге стране имају белоруске гасне аутобусе склопљене у КГ и планирају набавку МАЗ тролејбуса.
 
Verovatno im jednostavno nije do davanja para na nešto ako mogu da iskoriste postojeće zalihe koje im stoje u magacinima. Vide BKMove kojima farovi crkavaju, a onda vide pun magacin ZIU farova koji i dalje rade. I eto im ideje.

Što je donekle razumljivo. Ne kažem da je ispravno (pogotovu ovako nakazno urađeno), ali je razumljivo.
 
Mjenjanje farova na trolejbusu je mjenjaje karakteristika koje je dao proizvodjac i suprotno homologaciji vozila i podlijeze proverama i referntnim lab kod nas na masincu npr krse se propisi zbog necije lijenosti nesposobnosti
Mogli su te okrugle na katice da stave mozgovi
 
Дошљак":227qwrys je napisao(la):
На страну сва прича о преношењу вести, мени није јасно како је ГСПу тешко да набави оригиналне фарове за БКМ из Белорусије? А са друге стране имају белоруске гасне аутобусе склопљене у КГ и планирају набавку МАЗ тролејбуса.
Tesko im je zbog idiotske procedure sa tenderima i javnim nabavkama.
Za te farove, nemaju mogucnost hitne nabavke, jer ne ugrozava odvijanje osnovne delatnosti. Morali bi u nekoj sledecoj nabavci tek da ih svrstaju, a to bi verovatno docekalo sledecu godinu.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
По том принципу могу разни делови да се крпе, па да нпр. директорима да на Аудије стављају фарове од кечева јел ето остали су на лагеру а компликована је процедура набавке.
 
Ja uopste nemam nameru da polemisem, niti smatram da je ovo dobro i estetski lepo resenje.
Samo navodim sta bi MOGAO da bude uzrok ovakve intervencije (modifikacije), jer se direktno suocavam sa posledicama i problemima ovakvog nacina (tenderske procedure), posebno u siromasnim drustvima, poput naseg.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495817#p495817:1q7h9maz je napisao(la):
Bender Rodriguez » 26 Nov 2017 02:59 am[/url]":1q7h9maz]Ljudi, previše se zgražavate nad nečim što je sasvim normalno na internetu. Kao što mi ''krademo'' članke iz novina kopirajući njihov sadržaj, tako i oni kradu tuđe slike i tekstove. Jednostavno takav je internet. Svačiji i ničiji. I jedini način da se neka ideja/svojina sačuva je ili da se nikad ni ne stavlja na net, ili da se lupi veliki pečat preko nje čije je to. Što nažalost previše ljudi danas i radi, i zato danas imamo top secret forume o javnom prevozu i slike autobusa sa vodenim žigovima ko da se radi o ne znam ni ja čemu... Jer ljudi sebi daju za pravo da bez pardona besplatno skidaju sve i svašta s neta, al kad neko skine neku njihovu sličicu onda se osete bog zna kako uvređenim i oštećenim. A na stranom delu interneta pak imamo situaciju da ne možete više da nađete neke istorijske slike bez idiotskog žiga jer su svi sve rasprodali pohlepnim servisima ne bi li zaradili 50 centi po slici a servisi naravno udare desetostruko veću cenu i onda treba da platiš da bi video nešto što je nekad bilo besplatno, pa čak i nešto u čemu si sam učestvovao (npr. jedna slika 5. oktobra koju sam našao a koju je Getty Images brže bolje zasrao žigovima).

Elem, znam da iritiraju takve situacije kad vam neko nešto drpi, ma koliko malo bilo. Al jbg, to se dešava i dešavaće se. Na kraju krajeva, nije vam niko ukrao knjigu ili patent, nego se najčešće radi o ovakvim sitnim stvarima - o komentaru, slikama ili reportaži. I nije kao da će da zaradi milione na tome.


I ovo ne pišem samo zbog ovog slučaja nego i zbog drugih, koji se neretko dešavaju ovde. Pošto vidim često se diže frka što Pera ukrade Miki sliku ili vest a zaboravi se da je isto tako i taj Mika pre par dana ukrao vest iz novina ili neku sliku s neta. Al to je normalno, to je internet. I zato ne treba praviti frku od toga.
Tu bandu od blica treba zatvoriti, meni su ukrali tekst pre nekoliko nedelja i upravo spremam tužbu. Ajde da razumem kada neki forumaš ili sitni sajt nešto "pozajme" bez namere da plate, ali nešto da digne blic koji je u top tri medija u Srbiji i koji ne zna od para je čist kriminal. Zato ću i potražiti pravdu na sudu, pa kud puklo da puklo. A samo su trebali da potpišu izvor teksta, ali ne... To je gospodi ispod časti. Stoga :dil:
 
Ja mislim da ništa nećeš uraditi s time. Al dobro, tvoja stvar.

U međuvremenu razmisli o tome koliko puta si ti uzeo nešto s neta što, striktno zakonski gledano, nije bilo tvoje.
 
Ponudice mu nagodbu a ili ce se malo vucarati po sudu i platiti
Nemozes da poredis kad nesto uzme anonimni forumas i nestavi link i ne nspise izvor
Drugo je kad to urade neke novine iz komercjalnih razloga i od toga ostvare materijanu korist
Aneko se iscimao da pribavi i prkupi sav materijsl napise tekst
 
Novine svakog dana kradu tekstove jedne od drugih. I to ne samo u Srbiji nego u celom svetu. Tako da teško da će neko da se cima što je Blic uzeo tekst od nekog forumaša. Samo kažem.
 
Znam jedan mali medij koji je dobio Blic na sudu. Suština priče je da treba terati bandu na sud, a ima advokata koji rade na procenat i dobijaju ih na zicer. Problem je što većina ljudi ne shvata da i tekstovi mogu da se dokažu kao autorsko delo, a ne samo fotografije. Izvinite na offu.

Ontopic, posle rekonstrukcije Slavije ludim kolike su gužve u trolama 21,22 i 29. A ako ne grešim 22 i dalje tera neke polupane zglobove na kojima po pravilu na srednjim vratima ne rade desna krila. Da ne govorimo što su bučni kao da jašeš motor golfa 2ke na golo
 
MAZ trola već neko vreme u GSP-u. Kakav je plan ni sam nisam uspeo da saznam. Uglavnom ima i garažni broj nalepljen.

Foto: Božidar
http://gspbeograd.net/viewtopic.php?f=11&t=62&start=560

20171121_153440.jpg

 
Pa valjda ce na probu za pocetak bez putnika kasnije sa putnicima
 
Ohoho! :) Svaka čast i hvala za slike!


Usput, vidim da su zadnjih par nedelja izvukli dosta BKMova iz one starije serije. Neki su i malo sređeni. 2177 je dobio novu crvenu boju a reko bih i limariju. I izgleda baš lepo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495769#p495769:1kp8iokp je napisao(la):
marrecar » Sat Nov 25, 2017 11:50 pm[/url]":1kp8iokp]Ja iskreno ne znam kako nije sramota tog "novinara" da napiše članak kao da su oni to saznali i u stilu da im se neko obratio, kao da imaju ekskluzivu. A očigledno je da je to sve pročitano ovde, pa čak i ono sa bubašvabom.

Evo tek sad stizem da ugrabim vreme i odgovorim ovako javno, svima, a ne preko neke licne poruke. Urednik sam bg rubrike u blicu, bio sam isto to godinama u novostima.
Prvo oko ovog konkretnog slucaja nema veze o prepisivanju teksta niti uzimanju fotografija. Nikako.
Pre nekoliko meseci ova info o trolama se vec provlacila po drustvenim mrezama. Kao sto ste culi zamena farova je pocela pre dve godine. U medjuvremenu u blicu smo nedavno podsetili na pricu o tramvajima u koje su ugradjivani farovi od jugica. Tekst na beobuildu nas je, tacno je, podsetio da je bilo price i za trolejbuse. Sve posle toga je samostalni novinarski rad.
Novinarka je dobila zadatak, otisla na okretnicu stud. trg, razgovarala sa putnicima, vozacima i posle sacekala nekoliko dana da dobije odgovor gsp-a. I uslikala jedan pored drugog stare i nove farove.
U novinarskom poslu kakav je sada, a totalno je razlicit u odnosu na pet ili deset godina, a daleko je od savrsenog, sve drustvene mreze, ponajvise Tviter i Fejsbuk, kao i pojedini forumi postali su osnovni nacin za dobijanje informacija. Medjutim, jedno je dobiti informaciju a drugo ukrasti celu pricu. Mada se nama to svakodnevno desava od Telegrafa i Kurira.
Za koriscenje info sa drustvenih mreza nije obavezno navodjenje izvora, posto su to otvoreni kanali. Verujte mi u Blicu, barem u bg rubrici, veoma bodimo racuna da ne bude bilo kakvog nelegalnog koriscenja. Posebno fotografija.
Mogu da kazem da nam je forum Beobuilda veoma vazan izvor informacija, ja licno ga redovno pratim, 99 odsto vas znam po vasem username. Veoma postujem sve jer smo podjednako zaljubljenici u desavanja u ovom gradu. Mislim da dobru saradnju imamo i s ljudima sa sajta koje uvek pitamo za uzimanje nekih fotosa ili reportaza uz obavezan potpis. Pojedini clanovi mogu da vam potvrde i da sam ih licno kontaktirao bilo dok sam bio u vn il sad u blicu za neke fotose i potpisivao. Il kad je bila anketa za stari savski most obavezno navodili Beobuild. Muislim da je to najmanje sto mozemo da vam uzvratimo.
Sa druge strane vama to treba da imponuje da mediji, a znam i pojedinci iz gradske vlasti, prate forum i vase pisanje.
Izvinite na slovnim greskama, mobilni je.
Pozdrav, Vlada

http://www.blic.rs/vesti/beograd/evo-za ... ti/e1l9hcr

originalni tekst pa mozete da uporedite
 
Što neko reče da je Beograd festival pogrešno izvedenih radova, epa Beograd je i festival jeftinih vozila sa istoka. Kada vidim Liaza na Trgu Republike duša me zaboli i bude me sramota. Ako treba BKM-ove da menjamo Mazovima onda bolje i da ih ne menjamo, čak je i BKM po kvalitetu bolji od MAZ-ova. Pogledajte kako su lepi budimpeštanski solarisi.
 
Nevezano sad za ovaj slučaj sa tekstom o trolejbusima (to je nešto između vas i pojedinih drugih članova), da kažem da je lepo kad se dese ovakve stvari, da se javi neko iz redakcija/institucija/organa da lično komunicira sa ''rajom'' što bi rekli. :)


@Vlado, samo bih da iskoristim priliku kad ste već tu, da vas pitam koji je najbolji način da vas ubuduće kontaktiraju čitaoci koji bi da vas obaveste o nekoj vesti i događaju? Pitam jer sam nedavno pokušavao da dođem do bilo koga iz vaših novina i zvao sam nekoliko telefona od onih koji stoje na sajtu u odeljku ''kontakt'' ali se niko nije javljao. Istina, jeste bila nedelja tog dana, ali šta ću, tad je to bila sveža vest. A i očekivao sam da naletim na bar jednu živu osobu koja bi me posle uputila na pravu adresu, pa makar to bilo odloženo i do sutra. Ali nisam uspeo ni to.
Sad je to već davno prošlo, ali voleo bih da znam za ubuduće. I da vam skrenem pažnju na taj problem, ako može to nekako da se promeni i poboljša. Razumem da ceo Blic svakog dana dobija stotine emailova i ko zna koliko dopisa, oglasa, svega i svačega. Ali mislim da bi valjalo uspostaviti neki kanal i za komunikaciju sa čitaocima/izveštavačima. Pogotovu u ovo novo doba, kad svi sa sobom imaju kamere i telefone i kad može svašta da se dozna i od mnogo toga da se napravi priča, samo ako se malo oslušne šta obični ljudi imaju da kažu. Odnosno da jave.
 
@argus Наравно да нико ништа није украо , нзм шта су се поједини овде истриповали, да треба да им се пише заслуга јер су приметили да су тролејбуси добили другачије фарове? Као да то нико није могао да примети на улици својим очима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=498460#p498460:1j7kcr7d je napisao(la):
Biciklistkinja » Uto Dec 05, 2017 11:26 pm[/url]":1j7kcr7d]Što neko reče da je Beograd festival pogrešno izvedenih radova, epa Beograd je i festival jeftinih vozila sa istoka. Kada vidim Liaza na Trgu Republike duša me zaboli i bude me sramota. Ako treba BKM-ove da menjamo Mazovima onda bolje i da ih ne menjamo, čak je i BKM po kvalitetu bolji od MAZ-ova. Pogledajte kako su lepi budimpeštanski solarisi.
A šta tebi smeta kod ovih ''novih'' BKMova iz 2010/2011. ? Pitam samo.
 
Fino sto se javio urednik blica potvrdio pracenje foruma
evo jedan savjet prepravke zamjena farova i na katicama i na trolama svaka takva prepravka na vozilu zahtjeva ateste i papirologiju
Tako da je gsp u preksaju to niko ne pominje
Mjenjaju se karakteristike vozila koj je proizvodjac dao u homologaciji vozila
Takvo vozilo bez atesta nebi proslo tehnicki pregled i dobilo tablice
I da gsp vozi pola trolejbusa bez registarskih tablica
 
Vrh