Šta je novo?

Trg Slavija

U trenutku prskanja, slapovi su bili na najjačem.

Kada sam završavao krug, pesma se završila i tada su se slapovi smanjili.

Asfalt je izgledao suv, ali sitne kapljice su se osećale (kao na Trgu Nikole Pašića kada prođeš pored fontane).
 
Poređenje Slavije sa trgovima u svetu nije moguće zato što je kod nas problem toliko akutan da je pešacima teško čak i da prođu. Previše se vremena gubi na dugotrajni i mučni obilazak oko nje. Slavija je i veliko raskršće javnog saobraćaja, pa se zato nije smelo tolerisati da se novac PRVO troši na "lepotu", mada je i to ovde vrlo subjektivno pitanje, umesto da prioritet bude rešenje kretanja i ljudi i automobila. Dodatnu iritaciju izaziva i očigledna politička PR usmerenost u trošenju novca i vremena.

Da li vi mislite da je ovaj prolaz dovoljan da bi se novac prvo trošio na ulepšavanje sa "fontanom koja svira":

IMG_3623_1.jpg

IMG_3628_1.jpg

IMG_3626_1.jpg

IMG_3627_1.jpg
 
Ajd polako so fontanom .... i na skupštini prvo behu drečava svetla pa ga ublažiše ... :sesir:
 
Što se tiče prskanja, postoji DRASTIČNA razlika da li se vazduh kreće ili ne. Tu ne moramo da pogađamo. Imamo iskustvo prolaženja pored visokog vodoskoka na trgu Nikole Pašića. Trotoar pored njega je uvek kompletno mokar, čim bilo šta počne da duva.
 
evo još jedan snimak sa Majklom Džeksonom...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VKd9OMyo38E[/youtube]
 
Oprostite sto smaram opet, ali pre nego sto sam otisao iz Beograda, videti toliko ljudi na Slaviji da stoje i gledaju u bistu Tucovica, ja bih pomislio da je covek ustao iz groba :lool:

Fontana je kic, deluje jeftino, primitivno. Svi imamo milion i jednu zamerku, ali ja se i dalje nadam da kada se okolina sredi, da ce fontana izgledati kao da je tu oduvek pripadala. Istina je da ce jos mnogo decenija proci dok svi tramvaji ne budu besumni, dok elektricna vozila ne zamene stare krntije, dok se kablovi ne sklone iznad Slavije, dok se hotel ili ne srusi ili se jos jedan pored ne izgradi, dok se metro ne prokopa.

Ono po cemu ja pamtim Slaviju je sto se po njoj poznaju Beogradjani. Turisti se plase da predju ulicu, ljudi iz unutrasnjosti je izbegavaju u sirokom krugu, a Beogradjani - pa svako ima svoju, jedinu ispravnu, rutu od tacke A do tacke B.

Prelazak peske preko Slavije je takodje imao tu moc da ti ili ulepsa dan, ili potpuno upropasti. Jedan vozac koji te propusti, ili jedan koji te zamalo ubije.

... nazad u realnost...

Mozda Slavija zaista ne bi bila toliko ocajno mesto danas da su vozaci malo kulturniji? Pogledajte bar jedan od ovih snimaka fontane, na svakom se cuju sirene, na svakih nekoliko sekundi. To nije u redu. Kako projektovati kruzni tok, gradove, ulice, tako da se stane na kraj bahatoj voznji?
 
Nije fontana kic vec to osvetljenje koje menja boje na svakih por sekundi.
Imali smo istu raspravu pre par godina i za rasvetu mosta preko Ade, realno svaki objekat osvetljen kao vrteske na vasaru ce izgledati vasarski.
 
Samo jedna mala primedba -nisu samo vozači bahati, i pešaci umeju da budu žešća st***. U stvari većina nisu toliko st*** koliko ih prosto mrzi da razmišljaju o bilo čemu, pa tako i o drugima u svojoj neposrednoj okolini. To je jedan trend koji u poslednjih par godina primećujem generalno kod svih učesnika u saobraćaju. I kod pešaka i kod vozača pa i kod biciklista.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=456727#p456727:360ijevo je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Jun 07, 2017 11:12 pm[/url]":360ijevo]Samo jedna mala primedba -nisu samo vozači bahati, i pešaci umeju da budu žešća st***. U stvari većina nisu toliko st*** koliko ih prosto mrzi da razmišljaju o bilo čemu, pa tako i o drugima u svojoj neposrednoj okolini.

Beogradjani 8)
 
Nisam ljubitelj sarenisa ali tek da pitam da li je samo u nasem gradu takvo osvetljenje kako se kaze kic a u 'lepom' inostrastvu manje vise cesta pojava i sasvim normalna stvar.
 
Sve zavisi od konteksta, ili jednostavnije rečeno, od okoline i čitavog ambijenta gde se nešto nalazi. One zarđale metalne saksije za cveće ispred železničke stanice tamo deluju baš kao zarđale saksije, ali bi u nekom sofisticiranom, dobro osvetljenom, sterilno čistom i krajnje stilizovanom ambijentu izgledale savršeno i delovale kao visoka umetnost, kortenska "estetika rđe". Toplina i suptilno bogatstvo boja koje ta rđa ima su apsolutno zadivljujući. Ali tamo gde su ih stavili ne liče ni na šta. Tako i ovo. Ako ostavimo po strani mnogo važnije probleme i gledamo samo estetiku, ovako raskošan i veliki vodoskok previše odudara od okoline. I to je ovde glavni estetski problem. Kad se, i ako se sredi okolina, izgledaće mnogo bolje. U međuvremenu par saveta:

Treba ići na pastelnije bolje. Čiste boje treba da budu povremeni klimaks. Napustiti insistiranje na centralnoj simetriji. Trg Slavija u svom trenutnom izdanju blage veze nema sa BILO KAKVOM vrstom simetrije, a pogotovo sa krugom, valjcima i kupama na kojima se ovde toliko insistira. Previše odudara od okoline. Eksperimentisati sa nepravilnim oblicima. Napustiti monohromatske prizore. Boje povremeno treba mešati. Jedna na jednom delu fontane druga na drugom. Pa ih onda zavrteti u krug ... ili nešto slično. Menjajte ritam. Menjate muziku. Sinhronizujte zvuk, svetlo, ritam i oblike vode, pa naglo uništite harmoniju. Idite povremeno na namernu disonancu. Ovo je kompozicija, pogledajte kako se to radi u muzici. U svakom slučaju mnogo, mnogo maštovitije i kompleksnije. Ako je sve potpuno programabilno, kao što verovatno jeste, onda je samo nebo granica. Na ovome se mogu praviti prave audio vizuelne simfonije, mogu se prirediti pravi koncerti kao što se to radi u svetu. Otpustite partijske fah idiote. Angažujte studente umetničkih akademija da vam prave dinamičke programe za vodoskok. Ionako se sve može kontrolisati preko Interneta. Postavite dobru HiFi video kameru na trg pa direktan prenos na novi sajt gde su i konkursi za nove ideje i nove "dirigente". Mogu da rade i od kuće. Svakome za probu dajte po nedelju dana bez da mu se iko meša u izbor. Da budu kao klupski DJ-evi. Da se zna kad je čiji program na redu. Ljudi će kolektivno dolaziti na "predstave" da navijaju za svoje miljenike. Pa će se vremenom izdvojiti najbolji, a videće se i šta se najviše uklapa u okolinu. Itd, itd ... ukratko i pre svega, angažujte ljude koji umeju da razmišljaju i imaju mašte.

Par ilustracija ovih tvrdnji:

Meni je skoro dirljivo bilo gledati ovaj red ozbiljnih ljudi koji su došli na "predstavu". To govori koliko nam očajnički fale trgovi i mesta za druženje. Mi smo pre svega društveno pleme, a urbanisti nisu NIŠTA uradili da ljudima daju ono što im je potrebno. Sramota. A svima je žao što ne mogu da priđu i budu pored same vode i svetla.

IMG_3649_1.jpg

IMG_3623_1.jpg

IMG_3628_1.jpg


Pogledajte sad malo okolni ambijent. Idemo polako :)

IMG_3643_1.jpg

IMG_3646_1.jpg

IMG_3647_1.jpg

IMG_3648_1.jpg

IMG_3637_1.jpg

IMG_3641_1.jpg


A sad stvarno idem unaokolo, i to redom. Da vidite realnu pozadinu i okvir za ovaj festival svetlosti i vode.

IMG_3650_1.jpg

IMG_3651_1.jpg

IMG_3652_1.jpg

IMG_3653_1.jpg

IMG_3654_1.jpg

IMG_3657_1.jpg

IMG_3667_1.jpg

IMG_3670_1.jpg

IMG_3673_1.jpg

IMG_3674_1.jpg

IMG_3681_1.jpg

IMG_3683_1.jpg

IMG_3684_1.jpg


Na ovoj strani je posebno upečatljivo "slaganje" stilova, boja i tekstura okolnih zgrada. Izgleda kao neka vrsta trajnog bombardovanja ili bar konzumiranja posebno neprijatne supstance ...

IMG_3688_1.jpg

IMG_3685_1.jpg

IMG_3686_1.jpg

IMG_3689_1.jpg

IMG_3655_1.jpg


Dakle, sredite okolinu, tako da vodoskok koji se sastoji pre svega od čistog svetla ne izgleda kao halucinantno strano telo, kao leteći tanjir koji se spustio sa Marsa u ratom opustošeni Beograd, i promenite "program" fontane, pa će izgledati mnogo bolje.
 
Jel sam ja nesto propustio, ili je normalno sto se dve muzicke numere cuju istovremeno?

Kapljice su se sinoc oko 20.00 osecale na kozi, ali nisu uspevale da kolovoz ucine vlaznim.

Boje? ne bih nista dodao.
Takva nam je praksa u zadnje vreme. Meni se ne dopada, ali ko mene pita. ;)

Opsti utisak mi je...
Pa ne znam, mozda Trokadero u Budvi :D
Mozda mi se promeni misljenje, kada 'operem noge' ;)
:D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Pitam se samo koliko ce to da traje sa ovom muzikom i bojama.
 
Sinoc je fontana pevala Beograde Beograde i Billy Jean, dosta neprijatno iskustvo za moje usi i oci.
 
vucic-fontana.gif


Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
@ Zuma

Тротоари ће током реконструкције бити проширени, на неким позицијама и за 100% ширине.
 
Mene ovo okupljanje narodnih masa u odredjeno vreme podseca na slicna okupljanja od pre nekoliko decenija i iscekivanje Beogradskog Fantoma.
Ispratismo Fantoma docekasmo Fontanu pa i nema bas neke razlike..u slovima.., narodu,.. fale jos samo marice :mrgreen:
 
Kada počinje sređivanje dela ispred Narodne Banke?
Dobro, jeste onaj deo zgrada Slavije kod Meka ko babini zubi, tu bi trebalo podići zgrade da se sakriju one višlje iza, što se tiče parkinga tu sam isto za zgradu (ako može sa nekim širim platoom, ne mora baš do ulice) , a što se tiče Mitićeve rupe, tu sam apsolutno da ostane park. Možda eventualno uža zgrada uzdužno da pokrije one zidove drugih zgrada što su ostavljeni goli, ali apsolutno da većina parka ostane. Plus može se vrati sunčani sat.
 
Prodaja hotela Slavija, Parking u zgradu, Miticeva rupa u zgradu, mc donald zgrada, sledeca zgradica izvucena ona u pjacetu. Tako bih ja.

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Jutros, na putu za posao, prođoh pored. Za razliku od prethodnih jutara, fontana NE RADI. ?? (muzika ionako ne svira u to doba rano, ali fontana je svako jutro radila, danas ne, vreme oko 8:30).
 
Evo sada radi. I pici naravno Majkl Djekson.

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=456772#p456772:27188c4t je napisao(la):
Drakche » Čet Jun 08, 2017 9:40 am[/url]":27188c4t]par starih fotki
file.php

file.php


Pa ovo je bilo prelepo! Sta ucinise od slavije?!! :bash: :bash: :bash: :bash:
 
Vrh