Šta je novo?

Trg Slavija

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457000#p457000:28vqs2qw je napisao(la):
laki72 » 09 Јун 2017 08:03 am[/url]":28vqs2qw]
stf":28vqs2qw je napisao(la):
@ Zuma

Као што рекох, тротоари ће бити реконструкцијом проширени са свих страна, отприлике за једну саобраћајну траку. Испред НБС се формира плато те та теза да "не треба градити нешто што се не може сагледати" не стоји. Имаће се одакле сагледати када се реконструкција заврши. Не разумем то формирање коначних ставова после завршене 1/4 најављене реконструкције трга, а да притом до детаља знамо како ће изгледати када се заврши ....

Kako to mislis "zavrsene 1/4 najavljene rekonstrukcije trga" ???
Ovde je samo umesto spomenika Tucovicu i zelene povrsine oko njega, uradjena fontana. Nista vise STf-e. I to nikako ne moze da predstavlja 1/4 rekonstrukcije, ako uzmemo u obzir sta je realno sve potrebno uraditi.
Ali ako celj samo 'sminkati babu' zarad kratkotrajnog dizanja rejtinga pred izbore 2018, onda se mogu sloziti, pa cak dodati da je i cela trecina u pitanju.
(E sad, sto su ti troskovi "sminkanja babe" dugorocno gledano bacanje para, to je neka sasvim druga prica... )
Нисам сигуран да сам те разумео то око шминкања бабе ...
1/4 - фонтана
2/4 - плато испред НБС
3/4 - саобраћајнице
4/4 - тротоари

И све ће се то радити једно за другим. Фонтана је део укупне приче реконструкције и касније реурбанизације целог трга, те ми није јасно то формирање коначних ставова о нечему на основу завршене прве фазе у низу фаза ... град треба да ради његов део посла, тј. да уреди његово власништво, подигне му атрактивност, па ће самим тим касније доћи и приватни инвеститори да улажу у те зграде које треба да се граде ...

Моје лично мишљење о фонтани као фонтани је следеће ... фонтана на кружном току - да наравно. Музичка? Не, бесмислено је. Мој предлог је да инсталирају дискретније звучнике на будућем платоу код НБС и да само присутни на том платоу чују музику. Ово надгласавање са саобраћајем је глупаво. Плус што се ништа не чује када трола или бус пролази кроз ток. Јесте то рађено по угледу на Барсу, али је мени и тамошња музичка фонтана - глупава идеја. Иако је изграђена на далеко примеренијем месту. Рецимо, требали су наши тако нешто да изграде у центру парка Мањеж нпр ...
 
Najavljena i zapoceta rusenja +
Saobracajci u svecanim odelima +
Ali to sto nisu pomerili centar fontane, veliki -
Kapiram da ce sarenis da se ublazi vremenom i da ce fontana postati skladan deo Slavije.
Jedva cekam da se resi Miticeva rupa i parking
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=456852#p456852:33z136sp je napisao(la):
Пантограф » Thu Jun 08, 2017 4:55 pm[/url]":33z136sp]Kružni tok su napravili - nacisti.


A vi iznad, apologete svih urbicida, sjašite Zumi sa grbače!

Zuma ima desetku kod mene za onaj sentimentalni esej o vagonskoj kompoziciji koja mili oko Beograda. ho ho ho Šalim se ja dobronamerno sa Zumom, čovek ima znanje, ali priznaćete jeste vala staromodan. Malo vas shvata da gradove ne grade urbanisti već obični ljudi, moćnici, i novac. Profesionalna deformacija! :D



Molim inventivne fotografe da snime fontanu sa hramom Sv. Save u pozadini. Imam osećaj da će to biti lepa kompozicija!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457021#p457021:bkt540cw je napisao(la):
DzonTravolta » Pet Jun 09, 2017 10:58 am[/url]":bkt540cw]BREAKING NEWS: Otišao i "Vožd" pod mač. :shock: :cry: :cry:

Zavrsice oni sve. Kazem ja, kad god idu neki Gradski ili Opstinski izbori ja tada trcim na pisarnice. :dil:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457021#p457021:19odv0zk je napisao(la):
DzonTravolta » Pet Jun 09, 2017 10:58 am[/url]":19odv0zk]BREAKING NEWS: Otišao i "Vožd" pod mač. :shock: :cry: :cry:

Zavrsice oni sve. Kazem ja, kad god idu neki Gradski ili Opstinski izbori ja tada trcim na pisarnice. :dil:
 
Neće to biti generalno loše.
Što se Zume tiče, najveći problem je što su mu sva izlaganja u vidu romana, tako da se forumaši nerviraju: dobar učesnik diskusije sve što ima iznese u 2-3 rečenice, pa ako ima pitanja, može da obrazloži.
Staromodnost na stranu, znanje mu niko ne dovodi u pitanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457046#p457046:32rd1ltp je napisao(la):
Garfild » 09 Jun 2017, 11:58[/url]":32rd1ltp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457021#p457021:32rd1ltp je napisao(la):
DzonTravolta » Pet Jun 09, 2017 10:58 am[/url]":32rd1ltp]BREAKING NEWS: Otišao i "Vožd" pod mač. :shock: :cry: :cry:

Zavrsice oni sve. Kazem ja, kad god idu neki Gradski ili Opstinski izbori ja tada trcim na pisarnice. :dil:
Dok ne vidim da se nešto radi:
1) na praznim placevima;
2) oko udžerica okolo;
ne priznajem da je ozbiljnije sređivanje počelo ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457041#p457041:381q9tbc je napisao(la):
JarJarBinks » 09 Jun 2017 10:52 am[/url]":381q9tbc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=456852#p456852:381q9tbc je napisao(la):
Пантограф » Thu Jun 08, 2017 4:55 pm[/url]":381q9tbc]Kružni tok su napravili - nacisti.


A vi iznad, apologete svih urbicida, sjašite Zumi sa grbače!

Zuma ima desetku kod mene za onaj sentimentalni esej o vagonskoj kompoziciji koja mili oko Beograda. ho ho ho Šalim se ja dobronamerno sa Zumom, čovek ima znanje, ali priznaćete jeste vala staromodan. Malo vas shvata da gradove ne grade urbanisti već obični ljudi, moćnici, i novac. Profesionalna deformacija! :D



Molim inventivne fotografe da snime fontanu sa hramom Sv. Save u pozadini. Imam osećaj da će to biti lepa kompozicija!

Zapravo mislim da si potpuno promašio poentu. Uvek su gradove gradili i oblikovali moćnici i novac, a svetski trend je takav da se sve više gradi po meri običnog čoveka i planovima urbanista. Neki za tim trendom žestoko kasne (hint ISTOK), tako da možeš nazivati Zumu kako god, ali definitivno nije staromodan. Jedino što je staromodno jeste divljanje i bahaćenje investitora.
 
Dobro si mu odgovorio Goje, sa taktom. Poisključivao sam ove nadobudne miševe, ali mi njihove mozgarije sevnu kroz poneki citat, na žalost. "Malo vas shvata..." ej, od staromodnog Duleje bi dobio samo sočnu macolu zbog drskosti!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457054#p457054:3umzh8lr je napisao(la):
DzonTravolta » Pet Jun 09, 2017 12:16 pm[/url]":3umzh8lr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457046#p457046:3umzh8lr je napisao(la):
Garfild » 09 Jun 2017, 11:58[/url]":3umzh8lr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=457021#p457021:3umzh8lr je napisao(la):
DzonTravolta » Pet Jun 09, 2017 10:58 am[/url]":3umzh8lr]BREAKING NEWS: Otišao i "Vožd" pod mač. :shock: :cry: :cry:

Zavrsice oni sve. Kazem ja, kad god idu neki Gradski ili Opstinski izbori ja tada trcim na pisarnice. :dil:
Dok ne vidim da se nešto radi:
1) na praznim placevima;
2) oko udžerica okolo;
ne priznajem da je ozbiljnije sređivanje počelo ;)

Ma normalno, ja to 'nako kazem, iskustveno :kafa: Kad god mi je nesto trebalo znala sam kad je idealno da trazim. :dil: :dil:
 
Svaka čast na planovima za uređenje platoa ispred banke, ali zašto ne iskoristiti SAV trenutno nezauzet prostor oko trga? Beograd trenutno nema NI JEDAN pošten trg, pa stanje u tom pogledu nije samo loše, nego je tragično. Nisam siguran koliko će trotoari biti prošireni, pa ne mogu da dam konačan sud, ali sada su toliko uski da postoje prilične šanse da ćemo po proširenju dobiti samo "pristojan" trotoar na kome ljudi i dalje ne mogu da stoje ili sede, nego mogu samo komotno PROĆI jedan pored drugog. Ali po mom predlogu bi dobili trg u kome se ljudi mogu zadržavati, koji je lep po sebi, pa može postati i cilj, a ne samo sredstvo da se stigne negde drugde. Ovako velika fontana sa audio vizuelnim programom je očigledno namenjena nekome ko NIJE u prolazu, nego ima vremena da stoji, da je gleda i sluša. Čak i da diriguje. Uz navijače. Što u praksi znači da je ovde došao zbog toga, a ne da bi promenio stanicu GSP-a ili pronašao najbližu rupu za metro. Plato koji se priprema ispred banke ipak nije dovoljno veliki (samo 1/6 kruga) da bi takvo "opušteno" ponašanje masovno zaživelo na jednom bučnom, zagađenom i, zbog velike, vizelno dominantne fontane i jezvog saobraćaja, za neke možda i neprijatnom trgu. Potreban je prostor da bi se sve uklopilo. Sam trg, nezavisno od fontane, TAKOĐE mora biti privlačan, u vizuelnom i svakom drugom skladu sa njom, pa tek zajedno, uz dovoljno mesta i za zadržavanje i za prolaz, ovo može postati i pešački a ne samo automobilski trg.

Nisam ja izabrao tu vrstu fontane. Oni koji su je izabrali neka sada slede sopstveni izbor tamo kuda on vodi i dorade trg tako da se fontana nađe u okruženju u kome ima smisla, gde može da opravda i svoj dizajn i cenu od 1,8 milona Evra. Ne razumem ko nas bije po ušima da se zgrade baš moraju napraviti i na parkingu i u Mitićevoj rupi? Da li su nam važnije JOŠ dve zgrade ili trg koga nemamo? Ovo je ipak jedinstvena prilika za veliki grad, da dva neizgrađena placa postoje uz onaj pored banke, i da korišćenjem ta tri MOŽEMO dobiti pravi trg. Iskoristimo ga. Ovakve stvari se ne ponavljaju (da ne spominjem još i pitanje gde će da bude metro stanica). To je razlog zašto sam predložio da se označeni prostor rezerviše.

Slavija_2.jpeg
 
SUTRA KREĆU RADOVI NA SLAVIJI Vesić: Sve će biti gotovo do 7. novembra

xYaktkqTURBXy84Njc5OGQxYjlmMjI4Y2E4ZDQyMmMzNzg5OTQ4OGQ5MS5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA

Uređenje Trga Slavija započinje sutra rušenjem nelegalnih objekata, a građani će blagovremeno biti obavešteni o novoj organizaciji saobraćaja na skveru kojim dnevno prođe 70.000 pešaka i dvostruko više vozila, rekao je gradski menadžer Goran Vesić gostujući na Televiziji Pink.


– Na samom trgu i u pravcu Bulevara oslobođenja opština Savski venac je već počela da ruši nelegalne objekte, koje niko nije dirao dvadeset godina. Čestitam im na tome. Irena Vujović, predsednica, ulaže veliki napor da sredi ovu opštinu – rekao je Vesić.

Biće uređen potpuno nov park između Ulica kralja Milutina i Slavije, preko puta Mitićeve rupe, gde će građani moći da se okupljaju i posmatraju ili fotografišu fontanu. U tom parku će biti spomenik Dimitriju Tucoviću, koji je do pre par meseci bio na Slaviji. Za vikend kreće rušenje već napuštene zgrade na uglu Slavije i Kralja Milana, prekoputa Mitićeve rupe, čime će ovaj prostor biti spreman za uređenje parka.



– Odluka da se napravi muzička fonatana doneta je 2012. godine kada su na vlasti bili ovi što danas kritikuju ovaj projekat. Slavija će biti potpuno drugačija i uređena do 7. novembra – rekao je Vesić i dodao da je primetno da postoje određene grupe koje pokušavaju da ospore sve što uradi gradska vlast, iako ovakvi projekti ne bi trebalo da budu deo politike.

Prema njegovim rečima, činjenica je da se veliki broj građana okuplja svake večeri i da su prihvatili fontanu kao atrakciju, te da je žalosno je što je nekima postala izraz političke borbe, ali kada već nemaju politiku, tada im je i fontana dobra da pokušaju da dobiju prostor u medijima.

Vesić je posebno naglasio da su kineski investitori pre nekoliko dana u budžet grada uplatili 417 miliona dinara, kao naknadu za građevinsko zemljište za izgradnju kineskog kulturnog centra u Novom Beogradu.

– To će biti najveći kineski kulturni centar u Evropi, što pokazuje koliko je Srbija važna Kini, koja je jedna od globalno najznačajnijih sila – rekao je Vesić.

IZVOR BLIC
 
Jedna fiks ideja... kako bi bilo da se umesto parkinga postave visoke tribine (poput onih na Tajms Skveru).

Ne mislim na slicnu montaznu konstrukciju, nego na nesto u skladnom sklopu sa buducem parkom sa druge strane. Stavise, mislim da bi tribine trebalo biti bas visoke. Umesto tribina, nesto poput suplje kuce sa spratovima? Fontana bi se bas lepo videla, dobio bi se pogled na Terazije, a visoka zgrada u zaledjini bi bila "prepolovljena" u visini, pa te rupe oko Slavije bi se donekle popunile. Ljubi bi imali gde da sednu (da li zgrada iza pruza zastitu od sunca?).

Necu da poredim tu moju ideju sa Tajms Skverom, jer neonske bilborde ne podnosim, mada fontana nije daleko. Lepo projektovana i sagradjena, cini mi se da ta ideja ima neki potencijal. Sta vi mislite?
 
Uspeo sam naci nesto slicno, ne znam da li ce link da radi - https://goo.gl/images/QV2iql (Ateliers OS Architectes)

Pogledajte prilog 1

Pogledao sam i Zuminu sliku detaljnije, taj parking je mnogo veci nego sto ga se secam, tako da bi zgrada sa tribinama mogla jednim delom (daljim od kruznog toka) da ide i u visinu (sa privatnom bastom / terasom na vrhu?)

Plus, visoki prazni zid od zgrade iza da se pokrije visecim vrtom? (Samo deo sa biljkama, bez parkinga)

 
Zanimljivo je da nigde u medijima ne pominju rusenja lokala kod okretnica 47ice, 59ke...?
Ima li jos neka kamera gde se Slavija moze uzivo posmatrati, posto je ova usmerena ka Mekenzijevoj, a bilo bi zanimljivo posmatrati rusenje sutra uzivo.
 
Prema onome što mi drugar reče, bio je u prolazu danas, možemo samo reći RIP Vožd. :D
 
Da li je neko prolazio Slavijom?
Je li ovo čudo stvarno popustilo, ili je neko fotošopirao?
 
Сравњено све са земљом на том троуглу где су били Вожд, Миле кувар и кладионица до данас око 1. Иначе лепо је видети саобраћајце у белим униформама на Славији :) А да има воде то стоји.
 
Ja mislim da je vlaga na asfaltu od vetra. Samo na toj strani sam osetio kapljice pre neki dan.

Da li su zakazali senzori ili šta god da je u pitanju sigurno će reći da su to normalne dečje bolesto kod ovako grandioznih projekata.
 
Vode na kolovozu nije bilo do pre 30-tak minuta, sada se preko Naxi kamera vidi slicna stvar kao sa slike gore, a sama fontana jedva da radi, bice pre da je nesto puklo nego da je naneo vetar jer prethodnih par dana kolovoz nije bio mokar uopste, a fontana je radila "do daske".

Da nije u pitanju neka starija infrastruktura koje dolazi do same fontane?

Edit: Kako sam poslao poruku tako proradi fontana do maksimuma :), vetar duva na suprotnu stranu vidi se po centralnom mlazu... nesto drugo je problem ;)
 
Испред Мека су се пре неки дан лепо осећале ситне капљице у ваздуху.
 
Vrh