Šta je novo?

Trg Slavija

ako i kada metro bude trebao da prođe bulevarom tada će on biti zreo za novu rekonstrukciju.
 
Homer Jay":1z6jvnv6 je napisao(la):
@jLaki

Mislim da je najbolje da se obratiš Agenciji za investicije i stanovanje. Ako se ne varam, oni sprovode sve te projekte koji se finansiraju iz kredita EBRD-a.

A koliko vidim na listi kapitalnih projekata, iz odluke o privremenom finansiranju Grada Beograda, rekonstrukcija Slavije, Bulevara oslobođenja, Karađorđeve itd. - sve to je stavljeno pod Agenciju za investicije i stanovanje.

Ta žalna je još uvek aktuelna, pa se nadam da će oni koji rade na mom zahtevu skontati isto što si i ti skontao. Hvala na informaciji :)
 
laki72":27zgld8h je napisao(la):
Kao sto razuman domacin nece stavljati skupe tapete, glipsanu dekoraciju, hrastov parket i slicno u kucu kojoj je potrebna totalna rekonstrukcija, tako ni domacinska vlast nece ulagati novac u Slaviju pre nego se vidi i odluci oce li i kako tuda proci metro, oce li biti metro stanice, kakva ce biti veza buduce Z. Stanice Prokop kroz Deligradsku.
Poenta je da u Beogradu nema domacinskog vodjenja, odgovornost za potrosen novac ne postoji. Odlican primer je Bulevar koji je rekonstruisan, a predvidjen za raskopavanje za prvu metro liniju. Cemu sve to? Dal smo zaista toliko bogati da nekoliko puta placamo isto? Izgleda da jesmo, cim cutimo i nista ne preduzimamo.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2

Ti si laki naravno uglavnom u pravu i takvih primera "nedomacinskih" odluka ima koliko hoces, ali je u pravu i Milisav. I zato ja npr. na Bulevar gledam kao na pokazatelj da se tu metro ne planira jos dugo.

Takodje, imamo priliku da vidimo da rekonstrukcije radjene od 2000. naovamo uglavnom nisu mnogo kvalitetne. Da li je to namenski radjeno znajuci da je sve to u sustini privremeno, ili je jednostavno fusareno (i drpano), uz opravdanju stednju jer se para nema koliko treba a rekonkstrukcije su bile hitne i bitne, to ne znam (mada pre naginjem na ovo drugo, uz veci stepen fusarenja i drpanja nego sto se da podneti), ali to je tako. Uz to imas standardno beogradsko (ne)odrzavanje koje svemu tome jos doprinosi. Kao i ona Betras studija, mislim da se u gradu sve radi gledajuci samo 15, eventualno 20 godina unapred, i da je sve sto se radi i rekonstruise smisljeno da izdrzi taj period, a posle u fazonu, pa videcemo sta ce biti...
 
Slavija čeka fontanu - Grad Beograd u martu 2014. raspisuje konkurs za izradu tehničke dokumentacije
Petak, 31. 01. 2014.|12:07 | Izvor: eKapija
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
fontana_slavija_310114_tw1024.jpg

Rešenje Vladana Drndarevića osvojilo je jedan od otkupa na konkursu

Grad Beograd priprema teren za izgradnju fontane na Trgu Slavija. Agencija za investicije najavila je da će u martu raspisati javni poziv za izradu tehničke dokumentacije, odnosno izradu glavnog projekta, nacrta, procene troškova itd.

Prema tom prethodnom raspisu, ugovor sa kućom koja će izraditi tehničku dokumentaciju biće zaključen do maja 2014.

Nakon urbanističko-arhitektonskog konkursa krajem 2012, odabrano je šest rešenja koja bi trebalo da posluže kao osnova budućeg izgleda Slavije, odnosno dodeljene su četiri nagrade i dva otkupa. Jedan takmičar je potom odustao, a ostali su nastavili da tokom 2013. razrađuju svoje ideje (svako u svom "delu" Slavije), o čemu je "eKapija" već pisala.

Kako za naš portal kaže Zorica Pokrajac iz Agencije za investicije, za fontanu je bio zadužen arhitekta Vladan Drndarević. Po njegovom idejnom rešenju, koje je razrađeno, trebalo bi da bude izrađen glavni projekat.

Podsećamo, CIP radi glavni projekat preuređenja, odnosno saobraćajne rekonstrukcije Trga Slavija.

Inače, prema Odluci o privremenom finansiranju grada Beograda, za rekonstrukciju Trga Slavija planirano je 27 miliona tokom 2014, dok bi ova saobraćajnica predstavljala ključnu stavku u budžetu za 2015. sa svojih skoro 8 mil EUR.

Izvor: eKapija

Nekako sam očekivao da će izbor rešenja fontane ići u ovom pravcu. Raskošno, ali nekako neupečatljivo :( Definitivno nije po mom ukusu. Meni su se mnogo više dopadali Abadićev "cilindar" i svetleći "ježić" 4of7.
 
Mene vise brine CIP i njhovo saobracajno rijesenje i to sve za izbore
 
ма ово је први рендер, пред конкурс. ово није ни скица већ као памфлет.
 
Nije, ovo je onaj prvi render pred konkurs:

1489222slavijav.jpg


a ovo je Drndarevićev rad sa konkursa:

a-Image00005.jpg


a-Image00006.jpg


a-Image00007.jpg


Image00003.jpg


Geometrijska forma zarubljene kupe svojim omotačem vodu fontane spušta na nivo podzemnog prolaza, formirajući novi trg u pešačkoj zoni. Predviđen je i režim rada fontane sa posebnom upotrebim svetlosnih efekata i prevljenjem vodene izmaglice, tako da se omoguđava laserski prikaz slika na površini fontane.

Prostor ispod fontane formira novi sadržaj – akvarijum, posvećen podvodnom svetu Save i Dunava. Za sagledavanje sadržaja akvarijuma predviđeni su veliki akrilni ekrani, dimenzija 8m sa 2.4m.

Izvor: Superprostor

Dakle, fontanu radi Vladan Drnarević, plato ispred NBS Re:act i 4of7, a podzemne prolaze Merar studio. Ne znam šta tačno radi tim Jovana Mitrovića, a izgleda da je Zoran Abadić odustao.
 
Koja glupost
ostrva su pojela celu saobracajnu traku i u ovako ,,napregnutoj,, Slaviji
Sama fontana bajata i nezanimljiva
Dimitrije uklonjen za badava a pesacima sam centar kao fatamorgana i dalje ne dostupan. . .

Prosle godine bilo je bar 10 vrednijih predloga ovde na forumu od ovog prikazanog :evil:
 
Ja sam i dalje za to da se sačeka sa Slavijom. Da se uradi kompletno rešenje za celu okolinu i da se to uradi kada bude bilo para. Jer to sigurno ne bi bilo jeftino. A ono izmeštanje tramvaja sigurno ne bi bilo loše rešenje. I da se podzemni prolazi urade za sve prelaze.
 
Петровић: Реконструкција Славије, граде се школе и вртићи

untitled-1.jpg

Трг Славија вапи за оправком Фото Д. Јевремовић

БЕОГРАД – Трг Славија у Београду ускоро ће бити потпуно реконструисан, најавио је данас Директор Агенције за инвестиције и становање града Београда Лука Петровић, и додао да ће за две недеље почети градња школе, а потом и вртића у насељу Степа Степановић.

Петровић је истакао да ће у марту почети реконструкција улице Војводе Степе на Вождовцу, а да ће у другој половини године бити реконструисани трг Славија и Булевар ослобођења до Ветеринарског факултета.

„Трг Славија ће добити потпуно нови изглед с подземним пролазима за пешаке, фонтаном у средишту трга, посебном коловозном траком за трамваје и градски саобраћај и три коловозне траке за аутомобиле. С поносом могу да кажем да ће Славија постати један од најлепших тргова у Београду”, рекао је Петровић, а објављено је на сајту Беоинфо.

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ci.sr.html (ceo tekst )
 
Evo i nekoliko komentara na prethodni post:

Ali i SVE OSTAJE ISTO | 14/02/2014 12:54

Pred IZBORE se uvek " gradi, isplacuje, uplacuje, planira, obecava" i zamajava narod.
A Slavija ce i dalje da propada bas kao i Svetosavski Plato, Karadjordjev Park i CELA njihova direktna okolina i to najvise zato sto se SVE DOZVOLJAVA gradjevinskim PROFITERIMA i politicarima : "PARA VRTI GDE BURGIJA NECE !"
Beograd NIJE "voljeni Glavni Grad" KAKO je to obicaj u Svetu jer ga dodjosi unistavaju vec decenijama i tendenciozno mu MENJAJU LIK i ubijaju tako jedinstveni topli SARM.
Nekada se dolazilo u Beli Grad na studije i postajalo integralni deo SVIH negovih lepota, mogucnosti i sirokogrudosti da bi se KASNIJE SVE to RASADJIVALO sirom tadasnje VELIKE DRZAVE a sada se dolazi u njega da bi se materijalno opeljesio, uruzneo, provincijalizovao, ubio mu dusu i isterao njegove starosedeoce iz Centra.
" Gradite skole, deca vas mole" je samo floskula trenutnog znacaja a sto IMAMO SVE manje DECE to NIKOGA ne zabrinjava i za to NIKO ni ne TRAZI razloge.
Opsta pljacka naroda se nastavlja!

Bulaja Kovic | 14/02/2014 13:12

Pozivam ovog gospodina da svrati, u goste, u naselje Stepa Stepanović da vidi štroku (đubre, lišće, građevinski otpad) i pacove koje su za sobom ostavili radnici prilikom izgradnje, a koje do sada , niko nije našao za shodno da pokupi. Za početak, mogli bi da očiste jedini park, a do škole i obdaništa i prvog jula , ko živ ko mrtav. O kakvoj građevinskoj sezoni (nekako zgodno pred izbore) ovaj čovek priča?! Rusi zidaju na - 20, a ovi kilaći iz SNS i NS ne mogu ni na +17! Čekaju početak "građevinske sezone"?! Da nikne cvet na kajsiji?! Gluposti! Metle u ruke i na posao, odmah!

Aleksandar M | 14/02/2014 13:16

Nikom vise nista ne verujem dok ne vidim da je zavrseno. Onda se hvalite. Sve ove najave u futuru me ne zanimaju. Zar zaista mislite da je narod toliko naivan? Kada nesto konkretno zavrsite, onda objavite, a do tada su to samo prazna obecanja, kojih su novine pune, naravno, pred izbore.

Petrovic P | 14/02/2014 13:50

Lepe zelje i prazna predizborna obecanja. Gospodo slatkorecivost ne pomaze, jer se nista ne radi i pravi i popravlja bez para.

Gde su vam pare????, novi krediti, vise ni to ne mozete dobiti.
 
slavija.jpg


Đilas: Ne verujte onima koji pričaju bajke
Tanjug | 21. februar 2014. 12:30 | Komentara: 17
Kandidat DS za gradonačelnika Dragan Đilas danas je predstavio projekat rekonstrukcije trga Slavija pozvavši građane da veruju onima čija dela mogu da "pipnu rukama"
2102-2014-djilas-ds-kampanj_620x0.jpg


BEOGRAD - Kandidat Demokratske stranke za gradonacelnika Dragan Đilas danas je predstavio projekat rekonstrukcije trga Slavija pozvavši građane da veruju onima čija dela mogu da "pipnu rukama", a ne onima koji pričaju bajke.
"Samo želimo da pokažemo kako Slavija za godinu dana izgledati kada građani 16. marta daju poverenje onima čije radove i dela mogu da pipnu rukama, a ne da veruju u bajke", rekao je Đilas, saopštila je DS.
On je istakao i da su, dok je bio gradonačelnik sve pripremne radnje za rekonstrukciju Slavije bile završene i da smo "obezbedili sredstva kroz kredite EBRD-a".
"Na žalost, i ovaj projekat kao i svi ostali projekti koje smo planirali u Beogradu, danas kasni. Trebalo je da pocnu radovi ovog leta...", rekao je Đilas, navodi se u saopštenju.
Prema njegovim rečima, projekat inače rešava protočnost saobra pešaci bi prolazili ispod zemlje, a planirali smo i fontanu sa svetlosnim i muzičkim efektima, vikendom bi zatvarali saobraćaj da bi se ljudi tu okupljali.
"Planirali smo i rekonstrukciju Bulevara oslobodenja sa još jednom trakom, proširenje Mekenzijeve sa još jednom trakom do Kneginje Zorke", rekao je Đilas u okviru kampanje za gradske izbore liste "Sa Demokratskom strankom za demokratski Beograd - Dragan Đilas".
On je dodao i da su "sva ova rešenja dobijena su na konkursu", a da "i danas to stoji, a pojedinci se čak hvale kao da je to njihovo".

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/po ... 4.facebook
 
Vikendom bi tu zatvarali za saobraćaj??? Sviđa mi se samo sklanjanje pešaka u podzemlje, pod uslovom da se svi prelazi tako urade, to bi sigurno doprinelo ubrzanju saobraćaja. Šteta što se trambajski saobraćaj nije sklonio. Ali zatvarati takvu žilu kucavicu??? I inače je glupo što nema još saobraćajnica koje povezuju dve strane auto puta. Taj deo UMP-a je mene posebno obradovao. Sad kad njega nema u planovima i nisam tako srećan.
 
"Sviđa mi se samo sklanjanje pešaka u podzemlje"

Vidi se da vozis i da vrlo malo setas... :)
 
Slavija je jednina Beogradska saobracajnica sa šest traka u istom smeru

i sada bi niže palanački ,,srtučnjaci,, da je smanje na tri - četri trake

Fali nam da još da ta razdelna ostrva ozelene prazilukom . . .
 
boca-ica":3vu2yrxu je napisao(la):
Slavija je jednina Beogradska saobracajnica sa šest traka u istom smeru

i sada bi niže palanački ,,srtučnjaci,, da je smanje na tri - četri trake

Fali nam da još da ta razdelna ostrva ozelene prazilukom . . .

Ja se izvinjavam, kojih 6 traka u istom smeru? :shock:
 
Feanor":354ii5nz je napisao(la):
"Sviđa mi se samo sklanjanje pešaka u podzemlje"

Vidi se da vozis i da vrlo malo setas... :)

Zapravo, po Beogradu sada jako malo vozim jer nemam svoj auto. Rekreativno idem i na ture od 15-20 km pešaka, biciklom turice od 30km ili 50.

Moj komentar nema veze sa ličnim navikama prevoza. Sviđa mi se ta ideja jer neke od svih tipova saobraćaja koji tuda prolaze moraju da se sklone inače ništa nisi uradio. Pešaci koče izlaz iz kružnog toga, ako ih skloniš. brža že oticati saobraćaj. Tramvaji ga isto koče. ali verujem da vlasti nikako ne bi ulupali pare da ga izmeste. E onda bar te pešake jadne malo da sklone :) Ne za njihovo dobro već za dobrobit ostalih.
 
Kad sklonis pjesake koji kontrolisu saobracaj izmjestices samo 100 m nize na raskrsnicu kneza milosa nemanjina ,Izmjestanje tramvaja kostalo bi isto koliko i njihovo postavljanje u novi krs polozaj koji predlaze cipiripi
 
Ljudi, resenje zagusenja u centru se ne resava nikakvom intervencijom na mestu zagusenja. Jedino UMP, sa svim svojim nedostatcima bi znacajnije rasteretio sam centar. U tome se slazem sa Direktorom, da ce se bar sto se Nemanjine, Beogradske i Kralja Milana zagusenje samo pomeriti za 100-tinak metara.
Sto se tice podzemnih prolaza, meni ne smetaju, godinama sam koristio terazijski. Naravno da se srede, komercijalizuju, moze to biti i prijatan prostor, ako se osmisli kako treba.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Sa Slavijom radi se i potes Bulevara oslobođenja od Slavije do Veterinarskog faksa, ako sam dobro zapamtio. Hoce li tu biti nekih izmena? Recimo, centralno ostrvo (baštica) za tramvaje? Onda ne bi više sekli ceo Bulevar kod Veterinarskog (kod Franša), već samo pola. :)

Sent from my M8 pro using Tapatalk
 
Gorstak89":1nigc99d je napisao(la):
Pešaci koče izlaz iz kružnog toga, ako ih skloniš. brža že oticati saobraćaj.
Zapravo, analize pojedinih saobraćajnih stručnjaka su pokazale da pešaci zapravo regulišu saobraćaj na Slaviji i tim "kočenjem" dopuštaju odlivnim ulicama da postepeno primaju saobraćaj sa kružnog toka.
Uklanjanjem pešaka Slavija će postati "prohodnija" ali će se čepovi stvarati samo 50 - 100 metara dalje na prvi sledećim raskrsnicama jer te raskrsnice neće moći da prime dodatno ubrzan saobraćaj sa Slavije.

To je tehnički razlog zašto NE TREBA sklanjati pešake u podzemlje na kružnom toku. Postoje naravno i humanistički razlozi, jer taj princip je u svetu odavno napušten. U svim ozbiqnim svetskim metropolama automobili se guraju pod zemlju a pešacima se vraćaju ulice na naročito TRGOVI. Kakav je to trg a pešaci ko pacovi?

Slavija od drugog svetskog rata nije bila trg, a po predloženom projektu, trg neće ni postati.

Gorstak89":1nigc99d je napisao(la):
Tramvaji ga isto koče. ali verujem da vlasti nikako ne bi ulupali pare da ga izmeste.
Izmeštanje tramvaja u ulicu Kralja Milutina po predlogu Imamo plan bi koštala isto kao i izmeštanje na obod kružnog toka. Ono što podiže cenu rekonstrukcije tramvajske pruge je upravo podloga. Ako se ulaže u ganc novu podlogu, onda je bolje izmestiti tramvaj na funkcionalnije mesto. Za dobrobit svih učesnika u saobraćaju.

CIP je uradio retrogradan projekat po nalogu nekoga ko je saobraćajno i urbanistički nepismen i ulupaćemo silne pare u sranje.

Gorstak89":1nigc99d je napisao(la):
E onda bar te pešake jadne malo da sklone :) Ne za njihovo dobro već za dobrobit ostalih.
Lepo si opisao, skloniti pešake, NE za njihovo dobro... :) Međutim, cifre govore da se pešaci izmeštaju, i javni prevoz sklanja na obod zarad pomoći drumskom saobraćaju. Cifre kažu da se zarad 20% korisnika sa trga Salvija, projektom sklanja 80%.

Reci mi, da li je to razumno? :)
 
Gorstak89":2mhc3wgc je napisao(la):
Vikendom bi tu zatvarali za saobraćaj??? Sviđa mi se samo sklanjanje pešaka u podzemlje, pod uslovom da se svi prelazi tako urade, to bi sigurno doprinelo ubrzanju saobraćaja. Šteta što se trambajski saobraćaj nije sklonio. Ali zatvarati takvu žilu kucavicu??? I inače je glupo što nema još saobraćajnica koje povezuju dve strane auto puta. Taj deo UMP-a je mene posebno obradovao. Sad kad njega nema u planovima i nisam tako srećan.

Imajući u vidu da je kampanja u toku, čudi me da nisu obećali i da će vikendom deliti besplatno pivo i sendviče za one koji dođu da gledaju "kako fontana svira"...
 
Vrh