Šta je novo?

Trg Slavija

Инвеститори гледају да извуку максимум и по заузећу површине и по висини. Мислим да висина овде мора бити ограничена на масималну висину постојећих суседних објеката на сва три плаца. Ефекат кањона се може ублажити условљавањем да зграде имају у приземљу колонаде. А зеленило треба да се сачува унутар блока Митићеве рупе као паркић, који би можда и био безбеднији за децу онда тиме што није на изволте једном од јачих градаких преседачких чворишта.
 
Овде је буквално једино складно уоквирити градски блок и градско ткиво - по правилима за такве блокове и таква ткива. Дакле, градском кућом на углу адекватних габарита за једну од најважнијих градских локација. Све друго је сасвим нескладно. Једино чега се прибојавам - пошто, са разлога цене, ипак неће бити "мегапаркића", та опасност не постоји - јесте неки демагошки изнуђени компромис са "прозрачним зградама које комуницирају са природом".

Ту иде масивна и доминантна грађевина врхунске архитектуре и ништа друго. Баш - ништа.
 
Инвеститори гледају да извуку максимум и по заузећу површине и по висини. Мислим да висина овде мора бити ограничена на масималну висину постојећих суседних објеката на сва три плаца. Ефекат кањона се може ублажити условљавањем да зграде имају у приземљу колонаде. А зеленило треба да се сачува унутар блока Митићеве рупе као паркић, који би можда и био безбеднији за децу онда тиме што није на изволте једном од јачих градаких преседачких чворишта.
Jašta. Uveren sam da će sve to biti ispoštovano i urađeno u najboljem interesu građana.
Kao npr ovde. Ili ovde. Ili ovde. Ili u nekom od 300 drugih slučajeva širom grada.

Imajmo poverenja u investitore. A još više od toga, imajmo poverenja u naše ''institucije''. Ako nam iko želi dobro, onda su to oni.


Biće Slavija prava bombona. Velika, betonska bombona.
 
Poslednja izmena:
Eво како ја замишљам Митићеву рупу. Немојте замерити што је монтажа максимално упрошћена.
1646213303476.png

Објекат висине као највиши суседни објекат у блоку, са кривином на ћошку према кружном току која је овде произвољно нацртана, може да буде и већег полупречника (жеља да се ископира ефекат зграде АПР, Игуманове палате и радија Београд), у приземљу колонада (жуто су стубови), која је отворена према парку из правца Београдске, а у према Краља Милутина има улаз у зграду и локале. Колонада би одлично послужила и као заштита од падавина за путнике који чекају превоз.

1646213709360.png

Слично решење и за објекат на супротном плацу где је паркинг. Висина иста као највишег суседног објекта, на ћошку кривина, у приземљу колонада, само што би овде целом дужином били увучен локали.

Овакво уређење би допринело заокруживању празних блокова, складности висине, повећавања атрактивности Славије због десетине локала који би били у приземљу зграда (попут Теразије), дало би монументалну црту уласку у Београдску улицу и омогућило пешацима заштиту од падавина.
 
Poslednja izmena:
Toooo bre. Evo upravo sam počeo da na brzaka sklepam ilustraciju šta možemo očekivati na Slaviji i vidim da nam se vizije poklapaju, što je baš super.
Imajte samo u vidu da nije ni blizu gotovog, nisam stigao da ''usivim'' prostor unutar bloka, koji će verovatno bili velika tamna parkinčuga.
Ali suština je vidljiva - čelik, beton, staklo, sve kockasto i glomazno, naravno sve predimenzionirano i nabijeno što bliže kolovozu Beogradske.
Slavija kanjoncina.jpg

Sve u svemu, kanjončina i betončina FTW! 💪:cool:

Još kad i gospodin Stanković napravi svoju predimenzionisanu kutiju prekoputa Hiltona, i neko drugi napravi novi Skyline na mestu parkinga... ma ima bre da nam bude pravi mali Milanhetn! :bubanj:
 
Нисам за ове оштре углове. Они ломе простор и неприродни су. Ја бих на свим ћошковима направио лучно закљивљење попут Игуманове палате. Извините што се штуро изражавам, не знам тачан архитектонски израз.
 
Pa sad... ako investitor dozvoli... :D

Ako ne... jbga. Pešački tokovi će nam izgledati ovako:
Slavija pesacki tokovi.jpg


Ali dobro, šta, nije to ništa strašno... U mediteranskim gradovima™ je još gore. Ako mogu oni tako, moći ćemo i mi.
 
1646214811907.png


Eво како ја то замишљам из птичије перспективе. Не истичу се најбоље сиве линије колонаде у приземљу. Колонада би омогућила да се пресеку путање од Макензијеве до пешачког прелаза у Београдској и од прелаза до тролејбуског стајалишта у Краља Милана.
 
Aha znači nešto poput podzemnih prolaza, samo na površini, i bez svih prednosti koje podzemni prolazi nude a sa svim nedostacima hodanja kroz betonske tunele?
Pa ovo postaje sve humanije sa svakim novim postom.

Da vam uštedim vreme i da odmah pređemo na stvar - zašto prosto ne bismo učinili Slaviju zabranjenom zonom za pešake, i odmah rešili sve probleme i nedoumice?
Ukinemo trotoare, ukinemo zelenilo, ukinemo otvoreni prostor... I napravimo vako nešto:
5ebe40e0e0394-highway-bridge-centimeters-away-residential-area-coverimage.jpg

Realno, ovo je najjače. Ja glasam za ovo. Veeeeeiiliki kružni tok, i tik uz njegov kolovoz veeeeiiilike visoke zgradurine. I će da bude pravi lepi humani trgić i kružni tok.
 
Колонада као на Теразијама дуж улица. Пролаз као Безстан испод ћошка зграде којим би могло да се пресече пут од пешачког прелаза у Београдској до тролејбуског стајалишта.
Да, хуманије од подземног пролаза пошто нема степенице па је проходан за особе са инвалидитетом, старе и родитеље са децом у колицима.
 
Humanije od prolaza u smislu estetike i tu se sve humanost završava. Kad dune jači vetar, zapljusne auto, uleti pljusak (pod olujom, koje su sve češće u BG) ili zimi udari hladnoća, kolonada će imati sve te mane otvorenog prostora a uz sve estetske mane prolaza i pasaža.

Znači bukvalno sve najgore od otvorenog i sve najgore od podzemnih prolaza.

Ono što će se na kraju dobiti će biti ovakva divna, humana i lepa mesta:
182796_bezistan-1701-2022-1_iff.jpg

Takovska.jpg

Brankova.jpg

Terazije.jpg

Nema šta, ovo su baš i humana i lepa i funkcionalna mesta...

Još kad tik uz takva mesta budu kolovozi Slavije, puni baruština i vozača koji se zaleću... pa biće vrhunac i humanosti i lepote.
A i kad jednog dana zatreba da se zameni asfalt ili ploče ispod kolonada, a unutra ne može da uđe mehanizacija nego sve mora ručno...
I naravno, tako da se zatvori ceo prolaz odnosno pešački pravac...
 
Oва горе слика отпалог плафона је последица хроничног неодржавања а не лошег концепта. Друга слика није баш најсрећније решење, али алтернатива томе је била рушење зграде. То није класична колонада већ просечено приземље постојеће зграде. Трећи пример је најгори, али није ни близу онога што замишљам, опет има степеништа. Последње решење је сасвим пристојно, само што бих ја овде направио ширу колонаду.
1646216494117.png


Алтернатива колонади и пролазу попут Безистана јесте да имамо зграду до тротоара са локалима у приземљу, значи мањи простор за пешаке, плус потенцијалне опструкције кретања од нпр. људи који чекају у реду испред локала са брзом храном. Ситуација какву имамо у Браће Југовића између Деспота Стефана и Македноске. То је одличан пример нехуманог уређења простора за пешаке са додатним бахатим заузећем од локала са брзом храном, плус са неугодним ћошковима зграда под правим углом.

Очекивати да овде остане парк без икакве изградње је веома нереално. Просто се ради о плацевима који су нечија имовина. Значи имамо две опције, простор прилагођен пешацима урбанистичким условима, или излазак у сусрет инвеститору максимално као у Димитрија Туцовића.
 
Ne mora park da ostane po svaku cenu, ali ono što vi ovde predlažete je u stvari samo blaža verzija ovoga:
perfect-city-1.jpg

Postoje razlozi zašto se takve stvari nisu sprovodile u delo. Čak i u najopičenijim gradovima, poput SSSRovih.

Srećom po neke, Grad Beograd i investitorski kauboji koji jašu uz njega, su čvrsto rešeni da sprovedu sve one gluposti koje drugi po svetu nisu, ili su sprovodili pa odbacili. Tako da ćemo uskoro imati odvratnu mutaciju ovoga sa slike gore, sa mediteranskim sokacima (čitaj-favelama pre favela). Znači, sve najgore iz svakog sveta. Kao što obično i biva u Srbiji.
 
А заправо не.
То је нека скица модернистичког града и нема везе са класичним изгледом европских градова.
 
Znam da je Korbizjeovo. I napušteno je i odbačeno širom sveta iz više očiglednih i logičnih razloga. Zato što je čovek mislio da su ljudi mašine.
Ali ovo što se ovde predlaže je ništa drugo do reinkarnacija takvih šenutih ideja, mutirana sa ''šmekom Mediterana''.
Kao što rekoh, sve najgore iz svih svetova. Tipično za Srbiju.


Forum šatro o izgradnji i humanom Beogradu, a malo malo pa se navija da se eliminiše sva sunčeva svetlost, da se izbetonira svako zelenilo, i da se pešaci poizbacuju na kolovoze ili pod betonske polu-tunele/prolaze koji imaju sve mane svih varijanti, a nikakvu prednost.
 
Али ладно ово на Славији нема никакве везе с Корбизјеом. Баш његова архитектура и урбанизам су и донели бемислене отворене блокове у старо градско ткиво и глупе слободне просторе без квалитета. Баш је то тај "хумани" - а у ствари нехумани град који 60% Беобилда подржава стога што се баш и није помучио да прочита понешто из ове области.

А класичан, монументални европски град је ово:

madrid.jpg


Вероватно најсликанији кадар краљевског Мадрида.
Е, сад, да је на месту ове зграде на углу "паркић"... то би већ био морао бити Београд.
 
Pa ovo što se predlaže i planira na mestu Mitića, prekoputa Hiltona i gde je parking, će napraviti upravo Korbizotopiju sa crteža iznad.

A ove zgrade u Madridu su super. Koliko takvih zgrada, te lepote i te veličine, imamo na prostoru od Makenzijeve do Hiltona? Koliko sličnosti taj potez sadašnje Slavije ima sa tom slikom Madrida, pa da se ovde sanjari o pravljenju BG Madrida na Slaviji? Treće, i najbitnije - na osnovu čega mislite da će neko da pravi tako nešto ovde, ako može da napravi kocketinu koja će ići, ne od ivice do ivice placa, nego i preko, preko trotoara, pa sve do kolovoza?

Sve u svemu, ne uviđam sličnost između okačene slike Madrida i dela Slavije o kojem trenutno pričamo.


Ono što ćete na kraju isterati i izdejstvovati na Slaviji će na kraju biti nešto poput ovoga:
Slavija brankova.jpg
Kome je to humano i lepo... šta da mu kažem... složimo se da se ne slažemo i čekajmo realizaciju u realnosti pa da vidimo kako će ispasti.

P.S.
A forum može i da se preimenuje u BeoInvest ili BeoEstate.
 
Poslednja izmena:
Али Митићева рупа је грађевинско земљиште, паркић може опстати као део компромиса. Биће ту градње, свиђало се нама то или не. Зато треба да се тежи да се извуче највише што се извући може. Оваква слика као што је горе, нсрећни пролаз са Зеленог венца у Сремску тешко да може да буде на Славији. Можемо да добијемо нешто овако, што је исто веома неугодно за пешаке.

1646220176240.png
 
Koliko se secam vlasnicima Miticeve rupe se vraca samo trecina parka, parcela je bila u Kralja Milana, veci deo uz Njegosevu i Beogradsku moze da ostane parkovski?
 
Наравно да нам треба "кањон" зграда у историјском делу града, грађеном са "кањонима" који уоквирују затворене блокове. Све друго на том месту је апсурд. А ако "кањони" зграда не ваљају, онда не ваљају ни Париз, ни Мадрид (даље нећу да набрајам, може се дописати било који европски град а да нешто вреди).

Овде је једино добро што земљиште, авај, сад мора да се плати власницима и што ниједан демагог, ни ако победи на изборима, неће моћи да правда спаљивање толиких јавних пара да би се грађевинска парцела откупила од власника, е да би остала утрина. Појела маца, дошло тржиште и право својине - биће Славија град, а не периферија Улан Батора!

Pariz ima i brundave neudobne kaldrmetine svuda i ograničenje brzine na 30 km/h, tako da...


Kako vreme prolazi, poređenja tipa ''ali ovaj i onaj imaju to i to'' mi sve manje imaju težinu. Živim u Beogradu. U skladu sa time, predlažem i želim ono što treba Beogradu.
Kao kad se izgradio onaj monstrum iza Pedagoškog muzeja, i jedan od brojnih zločina koji se desi, jeste da stanari prelepe zgrade u Cincar Jankovoj dobiju mračnu kanjončinu sa nečijim spavaćim sobama na 3 metra od svoje, a prilaz za vatrogasne kamione i slično, se naravno ni ne računaju. Link. I onda dođu specijalci sa foruma pa mi kažu kako je ''tako i u Milanu i celom Mediteranu''. Fantastično. Ne mogu rečima da opišem koliko me zabole što je tako u Milanu. Kao što malopre napisa MC na drugoj temi, i u Holandiji su neke kuće tek 1980ih dobile WC i to poljake, pa ne vidim da je iko ovde to pominjao kao pozitivan primer na koji se treba ugledati.

Ko želi betonsko bure prepuno čađi i smoga na Slaviji... be my guest. Meni će uvek biti odvratvna (manje ili više) tako da ko želi da se igra Menhetna, Pariza, Madrida, Hong Konga... tjaa... pa nek se igra. Ružno ostaje ružno, bilo otvoreno ili izgrađeno, bilo prostrano ili kanjon. Pretvaranje u betonsko bure će samo potvrditi moj stav.
Problem je u tome, a to se lepo može videti i ovde na forumu, da imamo dve grupacije koje su dominantne u razmišljanju o onome što je potrebno Beogradu. Jedna je ona čiji stav zastupa @Пантограф , a druga ona čiji stav zastupa @Bender Rodriguez . Ovo sa stavom uslovno shvatititi.

Ono za šta se zalaze jedan deo ljudi, među kojima je i @Пантограф , da je Beogradu potrebno da bude poput Hong Konga i sl. gradova, gde su zgrade toliko udaljene jedna od druge da možeš da vidiš komšiju kako se šeta u gaćama. Tu imamo i jedan deo ljudi koji je za veliku pešačku zonu, jer su to videli po belom svetu, pa misle da to treba i može i kod nas, jer ako to funkcioniše u svetu, ne postoji ni jedan razlog zašto to ne bi funkcionisalo i kod nas. Takođe, jedan deo ljudi iz ove grupacije se mršti na svaki pomen zelenila, i ide se čak ddotle od strane pojedinaca, da ti kažu da se seliš na selo kada si toliko zapeo za zelenilo.

Sa druge strane, imamo grupaciju ljudi, među koje spadaju @Bender Rodriguez i ja, koji smo za kombinaciju zelenila sa postojećom okolinom, protiv ogromne pešačke zone od Gazele do Dunavskog kejai sl. stvarima. Umesto da se razgraniče oni koji su za simbiozu urbanizma i zelenila, od onih koji su zeleni ekstemisti (zalaze u jednu vrstu ekstrema), pomenute grupacije se izjednačavaju. Pa tako od strane ljubitelja betona, kako mi prikladno deluje opis prve grupacije, ova druga opcija ispada kao neka vrsta ljudi koji bi da žive u Amazonskoj prašumi i koji su kočničari napretka Beograda.
 
Ja samo postajem umoran od toga da se na forumu o izgradnji, ali pravilnoj izgradnji, plasiraju price "budimo kao ________ " (dopisati kao grad po zelji). Fantasticno je sto je neki grad takav kakav je. Svaka im cast, evo saljem im i poljupce. Ono dobro sto mogu, preuzecu od njega. Ono sto nije dobro, ili za mene nije dobro - prosto necu.

Ne zanima me, ali savrseno me ne zanima da propagiram i podrzavam manitu psihozu izgradnje svega na svakom cm2 u gradu koji ima citava prostranstva da se siri, i u zemlji kojoj populacija opada.

To je ono sto me ne zanima. A ono protiv cega sam vec poceo da se borim, a ako treba boricu se jos intenzivnije pa nek se ljutiko hoce, jeste:
1) plasiranje ideja koje vode u (jos gori) nehumani automobilski grad
2) stavljanje interesa investitorskih kaubojcina na prvo mesto, a potom pravdanje "pa tako je u ________". Super, ali zabole me sto je tako i gde je tako. Ja OVDE placam 300 haraca, OVDE trpim 300 sranja, OVDE iscasim zglob hodajuci po razrovanim plocama, OVDE mi retrovizor autobusa prolazi pored glave jer od razbacanih automobilcina nemam gde da hodam vise!!! I zato hocu OVDE da se uvaze moji interesi i potrebe. A za Parisku kaldrmu i Hong Kong gde zive u kavezima (ali bukvalno) me uopste nije briga, da ne kazem nesto jace.
3) zanemarivanje potreba ljudi koji ovde/tu zive i rade da bi se ugodilo nekom tamo gmazu koji tu kao pesak nikad nece prolaziti. Ali je u ocima vlasti i dela foruma heroj jer dici ce nam kulcinu i kockurinu...
4) Isto vazi i za SMART gmazine koji mi kasape prevozna sredstva i pravdaju to nekom strucnoscu a unutrasnjost autobusa i putnike koji vise i cimaju se ko orangutani vide jednom u 10 godina kada se slikaju za kampanje i promocije
5) promasene besmislene ideje i samozavaravanja koja donose vise problema nego koristi. Kvazi-ekoloski idiotluci i trendovi su prvi i najbolji primer, viideti moj potpis za primer. Kolektivno zavaravanje da menjanjem Solarisa Higerom resavamo nesto u gradu.
6) Kanjonizacija celog grada. I to ne samo duz ulice,nego i izmedju zgrada. Umesto da idu dve po dve zgrade, ide dvoriste oblika π i u njemu usamljena zgrada okruzena vazduhom. A ovamo kao hocemo vecu energetsku i toplotnu efikasnost???!!!
7) Betonizacija celog grada. Boli me bre Vesic sto je Grad Beograd zasadio 100 sadnica u parku ispod Skajlajna da se dodvori burzujima tamo. To nije povod da se jbna svaka ulica ili skver u gradu pretvore u kanjone i ringle
8) Generalno forsiranje, hvaljenje, podrzavanje i pumpanje svake gradnje pod parolom "samo nek se gradi" ne obaziruci se na to da li se gradi uz Bulevar Z.Dj. ili u zakrzljalom sokaku raspadnutog dela Vracara.

Deset godina sam trpeo razne grupacije ljudi u Beogradu i tesio se da je sve samo do vlasti i da ce ljudi nekako resiti nesto ili se dovesti u red. Prc. Ljudi su postali jos gori. Svaka dalabu voza i ostavlja automobilcinu gde mu se digne vesic, svako hoce parking mesto u hodniku zgrade i to po mogucstvu o trosku drzave. Svako hoce da otvori radnju u zgradi a da frizidercine i rafove drzi ba javnom trotoaru. Svako hoce kafic od 30 m2 a bastom od 300m2 na javnoj povrsink. Svako hoce da posred starog dela grada napravi KULCINU za sebe i svoje stanare (umesto da to radi na NBG) a to sto ce neko drugi ostati da gleda u zid i mrak, za to ga zabole. Epa dobro, nakon vise godina trpljenja i tesenja, i ja sam odlucio da me zabole. I ima da se borim i propagiram ono sto meni i ljudima oko mene treba. Pa cemo da vidimo kuda ce sve to da nas odvede.

Ja vec znam kuda - u guzvama, KULCINAMA, favelama i parkinzima paralisan grad. Ali dobro, neka. Ako treba da udarimo kulom u ledinu da bismo shvatili, neka bude tako. Ja po ovim pitanjima i gore navedenim stavkama necu ni za jednu trunku promeniti stav. Zato sto se kosi sa svime sto urbanizam i kolektivizam zastupaju i treba da resavaju.
 
Poslednja izmena:
Ono za šta se zalaze jedan deo ljudi, među kojima je i @Пантограф , da je Beogradu potrebno da bude poput Hong Konga i sl. gradova, gde su zgrade toliko udaljene jedna od druge da možeš da vidiš komšiju kako se šeta u gaćama. Tu imamo i jedan deo ljudi koji je za veliku pešačku zonu, jer su to videli po belom svetu, pa misle da to treba i može i kod nas, jer ako to funkcioniše u svetu, ne postoji ni jedan razlog zašto to ne bi funkcionisalo i kod nas. Takođe, jedan deo ljudi iz ove grupacije se mršti na svaki pomen zelenila, i ide se čak ddotle od strane pojedinaca, пa ti kažu da se seliš na selo kada si toliko zapeo za zelenilo.
Е, јбг, ово је за серијал Beobuild Gold: поставиш слику из Мадрида, напишу ти да си за Хонгконг...

Али, мимо тога, заиста мислим да неки исувише не волите зграде, бетон, асфалт за градске типове. Стога сте и против зграде тамо где је згради једино и место, и ничем другом, ко у Митићевој рупи. Мислим, отидите тамо и погледајте - заебите расправу на форуму и "бити у праву" трип, па реците треба ли град да изгледа као крезуба баба. И - још - да ли бисте да се од ваших пара сад плати која десетина милиона евра власницима, да би остало тренутно ругло? Ето, одговорите сами себи, а не мени, ја сам с тим одавно начисто.
 
Nek se sredi prvo krezubost Karadjordjeve a potom i celog Savskog amfiteatra pa cu onda mozda, ali mozda, da idem do Slavije da vizuelizujem zgrade i kolonade i kulcine palcine.

A sto se vlasnika tice, niko ne kaze da se ne gradi nista. To je njihova zemlja i imaju pravo.Ali dok nova zgrada ne ugrozava druge i ne ruzi okolinu. A ovde se izgleda veruje da ce da se pravi neka nova zgrada nalik SANU. Hoce al kad bi se zezali. Napravice spivastu kockurinu od 10 spratova i jos 2 penthausa na vrhu.

I onda ce da bude "e jbg... ko je mogao da zna..."
Zaista, posle 10 odnosno 20 odnosno 30 godina srozavanja i hohstapleraja, ko bi mogao da zna...
 
P.S.
Rodjen sam u GAKu KCS, proveo narednih 31 godinu zivota na pljuvometar od okretnice u Rajicevoj. Ali ne gledajuci u Kalemegdan, vec naprotiv u kanjon od ulice sa kaldrmetinom, bez ikakvog drvceta, okruzen betonom, asfaltom i automobilcinama koje brundaju non stop. I naravno zvukovima svega toga, cak i ljudskog govora koji se cuje do krova (jer je tu divni kanjon koji se ovde na forumu propagira i uzdize kao nesto tako napredno i urbano)

Ne znam, mozda bas zato uvidjam i lepote ali i idiotluke takvih ulica i protivim sirenju toga tamo gde NEMA POTRBE. Koje se ovde dozivljavaju kao bog zna kakav raskos i statusni simbol.
 
Али последњих пола века теоретичари урбанизма проведоше пишући како су хумане и човекомерне зграде до 5 спратова висине - зато што се до 5. спрата чује говор са улице...

А то што се овде назива "кањонима" критиковано је, својевремено, кад је грађен Нови Београд: "Неће се поглед губити, као у Кнез Михаиловој, у непрекидном низу зграда, него ће зграде слободно плутати у простору..." Стварно имам та булажњења негде у библиотеци. Не само што је такав став у урбанизму одонда исмејан, него људи у Београду од свих улица најрадије и иду у Кнез Михаилову, тј у "кањон". Једноставно, то је историјски тип града који је доказао своје вредности.
 
Vrh