Šta je novo?

Tramvaji

I ti kontrolori su mi čisto bacanje para! Razmiljam juče, pa više bi se isplatilo da kupe nekoliko invalidskih taxi vozila koji bi ih besplatno vozili, nego što plaćaju 100 ljudi svaki dan zaduženih za spuštanje rampe (koju i vozač može da spusti), a pri tome da li uđe i jedan invalid dnevno u vozilo. Nisam protiv toga da im se obezbedi nesmetan ulazak u vozilo, ali nije potrebno preterivati s tim asistentima, jer je broj tih vožnji zaista mali. Uostalom ne voze se oni samo sedmicom i 22-kom. Dakle... više kulture, empatije, pa će svi moći da uđu uz pomoć putnika.
 
sad sam gledao na studiu B neka dva idiota isarala sedista CAF-a i snimljeni su i sad ce roditelji da plate hiljade i hiljade dinara za ciscenje sedista
 
Malopre se prvi put vozio u Žikici. Doduše, jednu stanicu, toliko se poklapao s mojom trasom. Nisam znao da je počeo da ide na liniji 13L, šta god tačno 13L značilo.

Uživanje.

Jedina zamerka je što je sve vreme pisalo kako je sledeća stanica ekonomski fakultet. Nažalost, nisam video garažni broj..
 
Cuburac93":sucpeuw7 je napisao(la):
sad sam gledao na studiu B neka dva idiota isarala sedista CAF-a i snimljeni su i sad ce roditelji da plate hiljade i hiljade dinara za ciscenje sedista

Super vest!
 
Zanimljiv i relativno rizican momenat menjanja skretnice na autokomandi :grand:
DSC01005.jpg
 
kopmania":21vu0ige je napisao(la):
Evo pre neki dan šta se desilo u CAFu. Vozač je iz nemanjine trebao da skrene desno ka autobuskoj. Ali skretnica nije radila pa je morao da izadje, ali on je omogućio otvaranje vrata na svim vratima, umesto da je otvorio samo svoja... Da se neko igrao mogao je da izadje na sred nemanjine i da ga pokupi neki autobus ili auto odozgo..
Матеја Бељан":21vu0ige je napisao(la):
Prijavi ga, odgovoran je za to, znam da nije imao lošu nameru ali neznanje nije opravdanje jer su svi prošli obuku!

Ma 'ajte molim vas, zašto bi vozač bio odgovoran što je putnik bu****?
Pa, mater mu, ako bus stane na sred autoputa i ja se napravim pametna i izadjem iz vozila tu i pokupi me nešto, zašto bi vozač bio odgovoran za moj kretenluk?
Putnici treba da znaju da se izlazi na mestima predvidjenim za to, a ne na sred ulice i šlus.
 
nbumbic":3j0ezoj7 je napisao(la):
Neophodno je staviti nalepnicu koja putnicima objašnjava sistem otvaranja vrata.

У Панчеву је цела прва испорука половних француских аутобуса имала систем да се врата отварају тек након што се притисне дугме да се најави излазак, што је било написано на више места у бусу (руку на срце, уместо крштених налепница или барем једнообразних папира, штампали су и жврљали папире разних врста). То је трајало неко време уз сталне протесте грађана, неколико пута сам присуствовао сценама да је возач довикивао да не може да отвори врата док они не дају сигнал (и мени је чудно, причам шта сам видео, не разумем се у ту технику), тако да се после неког времена вратило на старо - возач отвара сва врата. Нисам сигуран да би људи схватили на брзину како то функционише, а и тада би по нашем устаљеном правилу за све новотарије, то сви дочекали на нож. Питање је само да ли би у ГСП-у и Дирекцији били довољно тврдоглави да истрају на томе.

Да не заборавим да се испрва покушало и са том праксом да бус не стаје ако нико не најави излаз. Ту је тек био лом. Да парадокс буде још већи, комбији (прво су били дивљи а сада су формални део градског превоза и то лепо функционише) имају ту праксу, да морате да најавите излаз иначе ће само да пројури, али ту се нико не буни.

Можда би јача кампања обавештавања, уз налепнице и постере на стајалиштима, као и стална звучна обавештења о новоуведеној пракси у самим трамвајима дала резултата.

Лично сматрам да је погрешно да возило не стаје на свим станицама, ако је непоуздан систем обавештавања путника током вожње о наредним стајалиштима. Ако сте ретко у неком крају, па нисте сасвим сигурни где треба да сиђете, то може да буде хорор. Ако се то среди, оба предлога апсолутно подржавам.
 
I meni se desila relativno skoro identina siuacija na istom mestu samo sto je Svajcarac bio u pitanju na liniji 9. Ispred njega je bila katica koja se ili pokvarila ili je isto problem bio sa skretnicom. Jedino razlika je sto nas je majstor sve istovario tj. rekao da mozemo izaci na sred Nemanjine ulice otprilike ma mestu gde se ukljucuju autobusi sa terminusa, jedino je bilo par ljudi koji su ostali da cekaju da se otkloni kvar ili sta vec. Posto sam posle presedao na 601 morao sam izaci, ali mi u tom trenutku nije bas bilo svejedno, sreca pa je bilo crveno svetlo na raskrsnici u tom trenutku.
 
''Суштина поенте'' је да се среде скретнице и остале техничке ствари, да бисмо што мање зависили од људског фактора тамо где то није неопходно. А понекад су такве ситуације заиста неизбежне, шта друго да се ради када се нпр. поквари трамвај на сред Немањине?
 
Људи ће се временом навићи. Не треба доказано добар систем мењати због почетничке некултуре.

Ја сам већ причао да су на свим аутобусима поискључивани СТОП тастери, јер је возаче нервирало што им се чује звук упозорења када неко тај тастер стисне. Али зато кад се распричају са гомилом својих пајтоса у возачком простору и не виде а и не чују путнике, морате дебело да одвалите грло да би уопште стао...стандардна појава на потезу 300..
 
Док не "попије" неку псовку не стаје, моја другарице редовно псује јер неће да јој стану :rolleyes: :laugh:
Ево мало више о девојкама које су ишарале седиште у КАф-у :rolleyes:

Апел грађанима да чувају возила јавног градског превоза

Сигурносне камере у новим шпанским трамвајима забележиле су недавно први, на срећу мањи инцидент. Наиме, на снимку са једне од камера виде се две девојке које улазе у трамвај, седају, а када неколико станица касније изађу, иза њих остаје ишарано седиште.

Из Агенције за инвестиције и ГСП-a још једном апелују на Београђане да чувају возила градског превоза и буду одговорни према јавној имовини.

Шпански трамваји опремљени су видео-надзором који покрива унутрашњост возила и на тај начин је могуће видети починиоце таквих дела. Захваљујући видео-надзору, починиоцима је лако ући у траг. Возила се по повратку из редовног саобраћаја прегледају и уколико се утврди да постоји неко оштећење, могуће је погледати снимак са камере.
1480456_1_Sedista_su_cista_s.jpg

1480459_2_Ulazak_u_tramvaj_s.jpg

1480462_3_Pisanje_po_sedistima_s.jpg

1480416_4_ponovo_pocinje_pisanje_s.jpg

1480425_5_ponovo_pisanje_s.jpg

1480433_6_devojke_ustaju_a_na_sedi__tu_ostaju_tragovi_s.jpg

1480465_7_Devojka_koja_je_pisala_i_trag_na_sedistu_s.jpg

1480450_isarano_sediste_s.jpg


Само батине!
 
Ne mislim da preteruje.To je gradjanska duznost svakog od nas,da kada se unistava javno dobro da se reaguje.
 
ovakvima kao sto su te devojcice bih zabranio boravak u urbanim zonama. Neki ljudi stvarno ne znaju sta ce od besa. Srbi su najgori narod u Evropi i tu vise nema dileme. Prekjuce sam bio u Temisvaru i oni su 1000 godina ispred nas. Nigde tagova, grafita i ostalih gluposti, niko ne prelazi na crveno, A nsai i dalje se*u po rumunima kao oni su ovakvi, onakvi. Mi smo bre najgori sljam i prolazimo kako zasluzujemo. Izvinjavam se za off ali ovo je stvarno prevrsilo svaku meru.
 
Da šamara? Baš mi se ne čini da to može uroditi plodom i doneti bilo kakvo dobro. Možda neki poziv na razgovor sa roditeljima i naplata štete. Onako jedan dobar blam i suočavanje sa sopstvenom glupošću, a ne trauma iz tramvaja. Da li bi smeo tako da ošamariš muškarca nekog, a?
 
Dakle, napredak je da kamere rade i da u GSP-u znaju da ih koriste :kk: A zbog takvih sistema tramvaj i kosta koliko kosta, pa treba od toga da se pokažu i koristi.
 
vucko":1z5hj6a2 je napisao(la):
Ne mislim da preteruje.To je gradjanska duznost svakog od nas,da kada se unistava javno dobro da se reaguje.

Ako mene pitas preteruje ako bi reagovao samaranjem bilo koga a pogotovo zenskog sveta u ovom slucaju devojcica. Jednostavno koliko sam mu podrzao potez od pre par dana i dao plus za penzionere u tramvaju a drago mi je da sam video i ostali da su dali bas dosta pluseva podrske tako bi ovde da mogu dao :notok:

Gradjanska duznost ustvari jeste ono sto je cuburac uradio u situaciji sa penzionerima i vratima da ih opomene i skrene paznju a ne da im lupa samare itd. Mislim ja razumem da mi volimo nas grad, vozila i gradski mobilijar ali mi nekako ne ide da preuzimamo kao pojedinci ulogu policije u najgorem mogucem obliku.
 
tragac":o2el1cpk je napisao(la):
ovakvima kao sto su te devojcice bih zabranio boravak u urbanim zonama. Neki ljudi stvarno ne znaju sta ce od besa. Srbi su najgori narod u Evropi i tu vise nema dileme. Prekjuce sam bio u Temisvaru i oni su 1000 godina ispred nas. Nigde tagova, grafita i ostalih gluposti, niko ne prelazi na crveno, A nsai i dalje se*u po rumunima kao oni su ovakvi, onakvi. Mi smo bre najgori sljam i prolazimo kako zasluzujemo. Izvinjavam se za off ali ovo je stvarno prevrsilo svaku meru.

Смањи доживљај са својим аутошовинизмом. Треба да видиш ишаран метро у Милану, ризик да се пређе преко зебре јер возачи само пиче, опуштене проласке кроз црвено и слично. Да не причао другим градовима широм Европе.

Једноставно, нико се није научен родио. Навикавање на нове, лепе ствари (чисте зграде, нове трамваје и слично) је процес који ће нас милион пута довести до лудила, али који се мора спровести.
 
Матеја Бељан":25q1a48j je napisao(la):
Onako jedan dobar blam i suočavanje sa sopstvenom glupošću, a ne trauma iz tramvaja.

Blam? Danas se klinci ponose i zavide jedni drugima na broju ucinjeni krivicnih i bilo kakvih drugih antisocijalnih dela. Sem toga, i roditelji sve cesce stite svoju decu na antisocijalan nacin (napadi na prosvetne radnike, vaspitacice, profesore, instruktore voznje i ostale kojima pravne norme daju neki vid autoriteta). Otkud znas da i roditelji ovih devojcica nece stati na njihovu stranu i pravdati njihovo ponasanje, cak iako mislis da je opravdanje, bar u ovom slucaju, nemoguce smisliti?
 
Izvinjavam se zbog mog pa aj da kazem nasilnickog pristupa. Ne bi ja digao ruke na zensko, nisam takav covek, ali odjednom me je obuhvatio bes zato sto je neko toliko drzak da unistava vozilio koje ce da ga preovzi svaki dan. Sada ce da ih zapamtiti ceo Beograd.

Jos jedno se izvinjavam svima vama na mom nasilnickom reagovanju, nece se vise ponoviti. Nadam se da primate izvinjenje
 
Vrh