MilisaV":3aywkm22 je napisao(la):
Wile E. Coyote":3aywkm22 je napisao(la):
Чекај, бре, кад је и одакле сељен?
dovežen iz titela 42 godine...
Вили, ево краће историје "старог Савског моста":
"Када је априла 1941. године срушен Мост краља Александра Карађорђевића и кад су Немци потом ушли у Београд хитно им је био неопходан мост за пребацивање трупа и опреме из средње у југоисточну Европу, као и сировина, али и рањеника у обрнутом смеру. Како је оправка постојећег моста била крупнији залогај решење је пронађено у Жабљу, где је непосредно пре тога, с циљем да премости Тису, из Немачке у деловима допремљен нови мост. Пошто је мост у Београду био неопходнији то је несуђени жабаљски хитно пребачен у Београд, монтиран, и током 1942. године пуштен у саобраћај.
Мост је у почетку имао дрвено газиште и служио је само за друмски саобраћај, а на његовој средини налазила се граница између Србије и НДХ. Дрвено газиште временом је трулило и када је то, почетком шездесетих, постало опасно, мост је затворен за саобраћај. У међувремену је отворен Нови (како су га многи и звали) на месту старог Моста краља Александра, тако да се са обновом тзв. Старог моста није журило и она је трајала од 1964. до 1969. године. Трамвај је њиме кренуо пут Новог Београда тек осамдесетих година прошлог века када је, под паролом "Трамвајем у 21. век", трамвајска линија после готово пола века прешла на леву обалу Саве. Овај мост, потом, међу грађанима добија и назив "трамвајски", тако да му се право име данас заправо и не зна.
Последња реконструкција моста је започела 13. октобра 2007, а друмски саобраћај је преко њега обновљен 31. марта 2008. Током реконструкције 2007/2008, коловозне траке на самом мосту, али и његовим прилазима су проширене како би се повећала проточност саобраћаја и постављено је декоративно осветљење.
Занимљиво, и овај мост је био "виђен" за рушење крајем Другог светског рата, када су га Немци комплетно минирали и припремили да активирају експлозив чим се приликом повлачења, октобра 1944, њихове последње јединице домогну земунске обале. За очување тог моста, а тиме и за спас небројених живота ослободилаца Београда који нису били принуђени да под непријатељским мецима форсирају Саву, заслужан је један Београђанин који је у ноћи између 19. и 20. октобра 1944. године, излажући се смртној опасности, онемогућио дизање моста у ваздух. То је био учитељ Миладин Зарић који је живео у Карађорђевој улици и с прозора свог стана данима посматрао минирање, а потом и повлачење немачких трупа. Чим су и последње јединице замакле, он је, ризикујући живот, истрчао и пресекао каблове, спасивши од рушења тада једини београдски мост на Сави."
Извори: Публикација општине Савски Венац, Википедија, дневна штампа
Једна лепа слика старог Савског моста још док је имао декоративна светла: