Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

img4994.jpg


img4998.jpg
 
Израелски инвеститори - тренутно број 1 у Београду.
Свака част.
 
Mislim da ce biti velelepan objekat. Samo bih voleo i mali trg koji se nadovezuje na Knez. To jos uvek ne znamo kako ce izgledati...
 
Koliko god se trudili da pohvalite radove i potrebu za trgovima, meni ovaj shopping mall izgleda jeftin. Kao da je poslalo vreme u rikverc. Gradi se i bice novo, a meni ta praznina izleda kao da je vec bila koriscena i da sada cekaju da demoliraju zgradu koja stoji na par metalnih stubova. Pa kao eto, imace krov da se prolaznik sakrije od kise pod tim nadstresnicama koje su ostale da zvrje. Ko prevara madjionicara. Stvarno i nestvarno. Fata Morgana.
 
Eto dobismo i ime novog trga ispred TC :) Fatin trg :laugh:
 
relja":vgnykm1d je napisao(la):
I ja sam u prvi mah pomislio na Mujinu ženu ili Morganovu ćerku :)
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A4%D0%B ... 0%BD%D0%B0


Ali, dan u kojem čovek ne nauči nešto novo je protraćen dan (pričam u svoje ime)
https://en.wikipedia.org/wiki/Fata_Morgana_%28mirage%29


A Fata Morgana is an unusual and complex form of superior mirage that is seen in a narrow band right above the horizon. It is the Italian name for the Arthurian sorceress Morgan le Fay, from a belief that these mirages, often seen in the Strait of Messina, were fairy castles in the air or false land created by her witchcraft to lure sailors to their death. Although the term Fata Morgana is sometimes applied to other, more common kinds of mirages, the true Fata Morgana is not the same as an ordinary superior mirage, nor is it the same as an inferior mirage.

Fata Morgana mirages distort the object or objects which they are based on significantly, often such that the object is completely unrecognizable. A Fata Morgana can be seen on land or at sea, in polar regions or in deserts. This kind of mirage can involve almost any kind of distant object, including boats, islands, and the coastline.
A Fata Morgana is often rapidly changing. The mirage comprises several inverted (upside down) and erect (right side up) images that are stacked on top of one another. Fata Morgana mirages also show alternating compressed and stretched zones.[1]

This optical phenomenon occurs because rays of light are bent when they pass through air layers of different temperatures in a steep thermal inversion where an atmospheric duct has formed.[1] (A thermal inversion is an atmospheric condition where warmer air exists in a well-defined layer above a layer of significantly cooler air. This temperature inversion is the opposite of what is normally the case; air is usually warmer close to the surface, and cooler higher up.)
 
Jesu li svi radovi Izraelaca po gradu samo fatamorgane?

Da li je bolje imati rupu(e) u centralnoj pešačkoj zoni jos 65 godina, ili još 650 godina?

Da li je bolje graditi nove saobraćajnice i/ili stambene zgrade umesto trgova, parkova?

Ako je odgovor na bar jedno od tri pitanja "ne", razmisliti o svakom sledećem postu pre unosa na ovaj opterećeni i veoma posećeni forum...
 
arsa.arsa":v2y1o18p je napisao(la):
Jesu li svi radovi Izraelaca po gradu samo fatamorgane?

Da li je bolje imati rupu(e) u centralnoj pešačkoj zoni jos 65 godina, ili još 650 godina?

Da li je bolje graditi nove saobraćajnice i/ili stambene zgrade umesto trgova, parkova?

Ako je odgovor na bar jedno od tri pitanja "ne", razmisliti o svakom sledećem postu pre unosa na ovaj opterećeni i veoma posećeni forum...


Naravno da je bolje imati staklenac i novu ruinu, nego pustos. Vidim ja da se oni upinju, ali ne lici na nesto sto ce oduzimati dah. Kad ce se nesto u Bgd-u (osim Starog Mlina) izgraditi da traje, a ne da bude usputno, privremerno, resenje? A mi da prestanemo da se lozimo na prosek? Sav Bgd da bude "daj sta das"? Valjda je ovaj forum i oformljen da da podstreh kvalitetu, etetici i prakticnosti?
Jednostavno nije impresivno.
 
Или да су обновили срушене лепотице предратног Београда, или да су ангажовали неког од тренутно најбољих светских архитеката да издоминира..
Овако, тја..
 
Staklena_Wool_nica":3effj0i1 je napisao(la):
arsa.arsa":3effj0i1 je napisao(la):
Jesu li svi radovi Izraelaca po gradu samo fatamorgane?

Da li je bolje imati rupu(e) u centralnoj pešačkoj zoni jos 65 godina, ili još 650 godina?

Da li je bolje graditi nove saobraćajnice i/ili stambene zgrade umesto trgova, parkova?

Ako je odgovor na bar jedno od tri pitanja "ne", razmisliti o svakom sledećem postu pre unosa na ovaj opterećeni i veoma posećeni forum...


Naravno da je bolje imati staklenac i novu ruinu, nego pustos. Vidim ja da se oni upinju, ali ne lici na nesto sto ce oduzimati dah. Kad ce se nesto u Bgd-u (osim Starog Mlina) izgraditi da traje, a ne da bude usputno, privremerno, resenje? A mi da prestanemo da se lozimo na prosek? Sav Bgd da bude "daj sta das"? Valjda je ovaj forum i oformljen da da podstreh kvalitetu, etetici i prakticnosti?
Jednostavno nije impresivno.

Niti je ovo privremeno rešenje, niti je "sav Bgd" izgrađen po principu "daj šta daš"....

A porediti staklenac i ruine ili čak pustoš - sa ovim objektom, je prilično nezahvalno bar dok se objekat ne izgradi.
 
Ne ruina. To je nova ruina koja tako sjaji i sva je cista, jer je to na slici zapravo samo bela, uglacana maketa. Kad se umusavi to staklo, mislis da ce je redovno kupati i da ce se tako cakliti na suncu? Jos cu se ogresiti na Fatu zato sto sam je sa njom uporedjivala. Oprosti mi Fato unapred.
Eto pa vi nazovite pravim imenom ovaj “objekat” gde staklo povezuje par celicnih stubova.
 
Staklena_Wool_nica":2n5okhkx je napisao(la):
Ne ruina. To je nova ruina koja tako sjaji i sva je cista, jer je to na slici zapravo samo bela, uglacana maketa. Kad se umusavi to staklo, mislis da ce je redovno kupati i da ce se tako cakliti na suncu? Jos cu se ogresiti na Fatu zato sto sam je sa njom uporedjivala. Oprosti mi Fato unapred.
Eto pa vi nazovite pravim imenom ovaj “objekat” gde staklo povezuje par celicnih stubova.

Šta reče čoveče...? :o
 
-Jos cu se ogresiti na Fatu zato sto sam je sa njom uporedjivala.
-Šta reče čoveče...?
Wool-nica je žensko, koliko vidim ;)
 
Ha, ha, budi covek iako si zensko.

Pa vidi prethodnu stranu gde su prozivke u vezi Fate inicirane.

Ako nije Fata, sta je onda?
Da, da bolje je ovako, nego nikako. Moglo je i gore... bla bla. Ali da ne preterujemo, ovo nije bajno iako postoji zelja i zalaganje.
 
Delija":2lebpvt7 je napisao(la):
Тргић није лош. Фале нам такви простори у пешачкој зони. Оно шта ми смета је што макар на рендеру нема дрвећа. Према сенкама рендер као да је рађен у 10 сати пре подне. Од зграде ФЛУ нема готово никаквог халада па ће ЦЕО тргић бити на сунцу готово ЦЕО дан. Како сада стоје ствари ту није предвиђен простор за кафиће. Морам признати да нисам љубитељ шарених сунцобрана, најчешће рекламних (Лав, Јелен). Молио бих стручњаке за пејзажну архитектуру да дају предлоге за природну хладовину на тргу.
 
Нема и не треба да буде дрвећа на овом тргу. У питању је мањи плато/трг одговарајућих димензија за само језгро старог европског града. Овакви платои највише доприносе квалитету централних просторних целина. У осталом, Јовин се пројектовајући Кнез Михаолову на време изборио на адекватан број крошњи и Кнез михаиловој што у комбинацији са уличним фронтом даје константну заштиту од сунца током целог дана на скоро целој дужини улице па је овај плато на њеном крају по мени сасвим логичан и пожељан.

Од зеленила што бих могао да видим овде су евентуално пузавице на бочним фасадама и можда мањем делу ТЦ-а.
 
Mislim da je bolje sa drvecem po strani.
Evo primera (pozajmila sa interneta) iz Montreala ispred Notre Dame Basilike. Plato je od prilike slicne velicine. Postoje klupice (mada jako izgrebane, uglavnom zbog skateboardova) gde ljudi odmore i zastite se od sunca ispod tog drveca. Takodje zimi bez zelenih krosnji ne oduzima od urednog izgleda.


zJADX21n


5C4YoNJE


68qiSuXP
 
Плато из Монтреала је одприлике вишеструко већи од оног који ће бити испред тц-а.
 
Vrh