Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

E bedak...
Pretpostavljam da je Bobic dao pozitivno misljenje u vezi ovog projekta jer ga je cesto najavljivao... Hm..
 
Gad.arhitekta se i ne pita za pojedine projekte, nije mu to u nadležnosti.

Može da da svoje mišljenje, možemo i ti i ja, ali .. to je samo mišljenje.
 
Ne verujem da Djole ima bas neke veze sa ovim... Ovo je koliko mi se cini samo modifikacija pobednickog rada sa svojevremeno odrzanog konkursa (1999. godine)... Neka me neko ispravi ako greim, ali mislim da je projekat u Rajicevoj radio Vlada Lojanica, isti arhitekta koji je radio Holiday Inn u Trecem bulevaru (uvek mesam njega i Milana Lojanicu, Valda je valjda JR, a Milan SR)
 
Pokušao sam da nađem te 'rimske iskopine', ali osim ovog reda

nekih kamenih ploča, nema ničeg drugog u ostalim jamama :

312rajieva005nf6.jpg


312rajieva006lg9.jpg


Inače, stoji sve ne zaštićeno, a od velikog je značaja ....

. . .
 
Istorija pod gradilištem
Izgradnja luksuznog hotela kod Kalemegdana zaustavljena dok se ne obave arheološka iskopavanja

Dugo najavljivana izgradnja velelepnog hotelsko-poslovnog kompleksa između Knez Mihailove i Vasine ulice, po svemu sudeći, neće početi još nekoliko godina. Tako će jedna od najatraktivnijih lokacija u centru grada u Rajićevoj ulici „zvrjati” prazna dok se ne reše mnogi problemi. Kako smo uspeli da saznamo, poteškoće se odnose na parcelu pored restorana „Park”, kod Kalemegdana, a u pitanju je čitav splet nerešenih imovinsko-pravnih odnosa.

Prema rečima Ilije Bajića, generalnog direktora „Union inžinjeringa”, preduzeća koje je suinvestitor, vlasnički odnosi su regulisani, a novi gazda placa firma „ABD” ima izvesnih poteškoća u finansijskoj konstrukciji, odnosno nemaju novca, tako da neće biti ništa od izgradnje još jedno „duže vreme”.

Osim toga, upravo na tom lokalitetu trebalo bi da bude urađena završna faza arheoloških istraživanja, jer se ispod budućeg gradilišta nalazi put koji je vodio do nekadašnjeg rimskog vojnog logora.

Kako saznajemo od Nele Mićović, arheologa iz Zavoda za zaštitu spomenika Beograda, kada će početi završno iskopavanje na tom prostoru zavisi isključivo od „ABD-a”.

– Ispod Gradske biblioteke i pomenute parcele pronađeni su ostaci antičkog Singidunuma. Mi smo već uradili veći deo posla, međutim sa poslednjim iskopavanjima ne možemo da počnemo dok nas investitor ne pozove. Kad će, to ne znamo jer ga zakon ne obavezuje u kom roku to mora da uradi – kaže Nela Mićović.

Prema našim saznanjima, odluka gradskih vlasti da će svakom investitoru oduzeti prostor za gradnju ukoliko na gradilištu ne počnu radovi u roku od dve godine, u ovom slučaju ne važi. Odnosno, opravdanje su upravo nedovršena arheološka iskopavanja.

Marijana Davidović, asistentkinja Meira Avitala, vlasnika kompanije „Avital”, koja je osnivač firme „ABD”, rekla nam je da ćemo tek za dva meseca moći da dobijemo neke informacije, to jest kad se završi sezona godišnjih odmora.

U Direkciji za gradsko-građevinsko zemljište ne znaju zašto gradnja još nije počela, niti kada će. Kako smo saznali u sektoru za odnose sa javnošću, papirologija je urađena i sada su na potezu gradska uprava i investitor.


Đorđe Andrejić
[objavljeno: 25.06.2008]
извор Политика
линк http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Istorija-pod-gradilishtem.lt.html
 
jos jedan poslovicno nepismen clanak. jel arheolozi nece da rade, ili investitor nema para? koliko ja znam, zastitna ispitivanja generalno finansira investitor. a to sto im jos nisu oduzeli lokaciju je zaista kriminalno.
 
Kriminalno je što su dobili lokaciju. Što je bilo ko "dobio" lokaciju. Kriminalno je sto je to ipak nečija zemlja i što svi to znaju a prave se ludi.
 
Ako je ono kamenje iz rimskog perioda ( ništa ne piše na njemu)

onda je ta lokacija nekog rimljanina, tj. sadašnjeg italijana. :)
 
^^ jao, opet cemo morati na medjunarodni sud...bolje da nissta ne otkopavaju...:)

Ja sam imao neku viziju da se taj prostor u rajicevoj iskopa, jer su privali da ispod ima neki rimski trg i ulica, i da se to tako ostavi kao atrakcija, ali izgleda da ce opet sje*******ati i napraviti hotel
 
Imate u izdanju Geokarte istorijske mape Beograda, pa i onog rimskog, pa pogledajte gde je sta bilo... inace, ako popricate malo sa arheolozima, problem je sto njih finansiraju vecinom drzava i USAID, a od ovih potonjih nema nista od one krize sa paljenjem ambasada...

Evo vam primer Viminaciuma - ne mogu da licno tvrdim da li je ovo istina, ali kako su nama rekli ovi sto rade na iskopinama, tamo se nalazi zakopan amfiteatar of 13,000 mesta, a nasa drzava ne samo da nema para za iskopavanje toga, niti sluha za kulturnu i istorijsku bastinu, vec su pod tuzbom kostolacke termoelektrane ciji se depoziti uglja nalaze upravo u sred rimskog nekropolisa, pa je u pitanju trka ko ce sta prvo iskopati :) Trebaju nam pare - kad bi se za kulturu izdvajalo bar 10% od onoga sto se izdvaja za obnovu crkava i hramova ili za placanje kvazidrzavnih elemenata na Kosovu, gde bi nam kraj bio ...

Inace, Viminacium je imao 30,000 ljudi 1-4 v.n.e., ekvivalent danasnjeg grada of 5 miliona... :( Tamo stoji i dan danas grob za koji postoje ozbiljne indicije da je mauzolej rimskog imperatora...
 
Imate u izdanju Geokarte istorijske mape Beograda, pa i onog rimskog, pa pogledajte gde je sta bilo... inace, ako popricate malo sa arheolozima, problem je sto njih finansiraju vecinom drzava i USAID, a od ovih potonjih nema nista od one krize sa paljenjem ambasada...
Da li istorijske mapa rimskog Beograda ima na nekom sajtu?
 
још једна митићева рупа у граду... пардон, ова ће се звати рајићева рупа. :/
 
U pravu je covek, pocelo je :)

Danas ja prolazim kroz Kralja Petra, vidim iza ograde samo se dize kasika od bagera i spusta. Ne mogu da verujem svojim ocima, prodjem u Uzun Mirkovu, a tamo tri velika kiper Mercedesa.

Sumnjam da su tu zbog arheologije.

Kontam da su se ljudi vise smorili od tog gradilista i da niko nece ni skontati da se tu ista desava, pre nego sto zidovi izvire iznad ograde.

Inace u svoj toj neverici na plus osamsto stepeni, krenem da se hvatam za mob, toliko zbunjen kao da trazim kliker u dzepu. Pritisnem lepo taster na kameru, nacentriram kamionce taman kad je kapija bila otvorena, kad ono - puce baterija. Pali, gasi, resetuj. No way. Zainatilo se finsko cudo.
 
sumnjam da je pocelo, mogu samo da iskopaju do kote fundiranja jer temelji jos nisu reseni a o projektu da ne govorim
 
Znači, ko *ebe privatno vlasništvo i restituciju....
 
ja samo kazem sta sam video, a kopanje po placu je nesto sto se moze nazvati pocetkom, cak iako je pocetak gradjevinskih radova jos daleko.

@relja
problem restitucije toliko prevazilazi problem u Rajicevoj da bi bilo bolje da tu temu ne nacinjemo ovde, mislim da je negde otvoren zaseban topic.
 
Spontana reakcija na saznanje da se tamo ipak izvode neki radovi, nije reakcija na reakcije članova foruma.

@Homer Jay - da li problem restitucije prevazilazi problem u Rajićevoj ili ne?
Zavisi od shvatanja šta je u stvari problem kod Rajićeve, zar ne? (retoričko pitanje)
 
Projekat Hotelsko-poslovnog kompleksa na uglu Rajićeve i Knez Mihailove ulice u Beogradu - korak bliže realizaciji
Poznati projekat Hotelsko-poslovnog kompleksa u Bloku 20 (bivša okretnica trolejbusa na kraju Knez Mihailove ulice) prošao je još jednu fazu ka konačnoj realizaciji. Projekat su, između ostalog, pratili problemi sa arheološkim nalazištima na kompleksu, predratnim vlasnicima zemljišta i njihovim naslednicima, ali se to sve polako rešava.

Ovih dana je Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja donelo Rešenje o davanju saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu za ovaj kompleks.

Projektanti, naravno, već više godina rade svoj posao, a Urbanistički zavod iz Beograda je potpisnik Urbanističkog projekta koji je obrađivao teritoriju od 1.74 ha.

Budući hotel, unutar ovog kompleksa, će imati 243 sobe i apartmana, a ukupna planirana bruto površina kompleksa iznosiće 41.000m2 podzemnih i nadzemnih sadržaja. Dominiraće komercijalni sadržaji : trgovina, poslnekovni prostor i hotel, a u podzemnim etažama će biti garaže. U suterenu se planira hipermarket sa magacinskim prostorom i deo hotelskih sadržaja. U drugoj i trećoj podzemnoj etaži svoj depo dobiće Biblioteka grada Beograda. Na spratovima su razvijeni sadržaji hotela i tržnog centra sa pratećim funkcijama (kafei, restorani, dansing klub, sinepleks i sl.).

Ulazi u kompleks planirani su sa sve četiri strane objekta, a pristupi automobilima će biti iz ulica Kralja Petra (ekonomski prilaz) i Uzun Mirkove. Ispred objekta je ka Knez Mihailovoj ulici formirana pjaceta, koja povezuje ove sadržaje sa najpoznatijom beogradskom pešačkom zonom.

Nosilac ove investicije je ABD d.o.o. Beograd, inostrani partner je iz Ashtrom international Izraela, a od početka je kao partner projekta-projekt manager uvedene i beogradska firma Union-inženjering (Union engineering) , koja je u posao u ranoj fazi unela pravo na ovo izuzetno dragoceno zemljište zemljište.
Izvor: http://www.ekapija.com/website/sr/page/187936
 
Vrh