Šta je novo?

Teslin toranj

Samo da ne bude ono ''gradnja visokih objekata nije dozvoljena tu, tu, tu i tu jer narusuje pogled na Hram,Usce,Geneks,Sunce,nebo,zvezdu Sirijus,bla bla bla.....Ako i bude bio gradjen,zbog ovih gluposti o visinama,gradice ga u Vrcinu...Mada i tamo zaklanja pogled kornjacama na Avalski toranj. :kafa:
 
Дозволиће ако буде висине 3 спрата и буде пресвучен стаклом и плеКом.
 
sI041.png
Izvor: http://www.24sata.rs/vesti.php?id=90064
 
Ideja o dizanju tornja je izvanredna i treba je podržati. Lokacija - nikako u Hajd parku koji bo time bio uništen. Najbolja lokacija je na Novom Beogradu i to u onom delu koji je još neizgrađen - blok 64. Ako ne tu onda na vrhu Zvezdare (ako ne bi smetao opservatoriji). Treća mogućnost je Torlački vis iznad Kumodraža.
 
Mislim da nema ništa od svega toga , to služi samo za promociju spomenutih aktera iz teksta ...
kao i gomila ne ostvarenih projekata iz predhodnih vremena.....
ali za ulepšavanje sve crnje svakodnevnice , nije loše za razbrigu... :)
 
dedinje":sxiyy06u je napisao(la):
Ideja o dizanju tornja je izvanredna i treba je podržati. Lokacija - nikako u Hajd parku koji bo time bio uništen. Najbolja lokacija je na Novom Beogradu i to u onom delu koji je još neizgrađen - blok 64. Ako ne tu onda na vrhu Zvezdare (ako ne bi smetao opservatoriji). Treća mogućnost je Torlački vis iznad Kumodraža.
Opservatorija se vise ne koristi za vizuelno osmatranje vec samo obradu podatka i radio ispitivanje zbog svetlosne zagadjenosti.

U planu je da na vrhu Zvezdarske sume naprave vidikovac od 35 metara,nesto kao mini avalski toranj pa taj toranj pobija teslin toranj.Meni bi bilo draze da se taj toranj tu sazida umesto vidikovca.
 
Možda nije bilo dovoljno usportivljenih glasova, pa hajde ja da se javim - ovo je apsolutno očajna ideja.

Pored toliko potrebnih i pametnih stvari, izgradnja ovog rogobatnog tornja je pandan brodu-crkvi.
 
Jovanovm, ne brini nama je nauka i kultura na zadnjem mestu, ja još uvek ne verujem ni da će se raditi NT park na Zvezdari a ovo je tek za nas SF
 
U ovoj situaciji lako je biti protiv Teslinog tornja. Ali mi koji smo za ni ne mislimo da će se toranj graditi ove godine ili iduće ili 2015. Toranj se može podići oko 2030, Srbija će onda sigurno biti u Evropskoj uniji. 20 godina će brzo proći, ne znam za vas ali meni je fantastično brzo prošlo vreme od 1991 do 2011
 
jovanovm":gtkksuw2 je napisao(la):
Možda nije bilo dovoljno usportivljenih glasova, pa hajde ja da se javim - ovo je apsolutno očajna ideja.

Pored toliko potrebnih i pametnih stvari, izgradnja ovog rogobatnog tornja je pandan brodu-crkvi.
Slazem se, ruzna zdepasta karikatura od gradjevine...
 
Pa taj toranj nema estetsku već naučnu ulogu. Tesla ga je gradio za svoje eksperimente a ne da ulepša okolinu. Tačno je da je toranj zdepast (takav je trebalo da bude) ali ipak impresivno deluje pogotovu što je Teslin.
 
То су говорили и за Ајфелов торањ и хтели су да га поруше.....
 
Iskreno se nadam da ce se realizovati. Daj Boze:)
 
Ja se samo nadam da neće biti zastakljen, kao što mi deluje na renderu, već da će biti više baš kao Ajfelov.
 
Neprijatno me iznenadio Vučkov post u kome kaže da se opservatorija više ne koristi za vizuelna osmatranja. Pa ako je zastarela što ne daju studentima astronomije da vežbaju na njoj. Njena optika je odlična, vrhunska, čuveni Karl Cajs. Dobijena je na ime reparacija posle WWI. Odlična je vest da će se graditi vidikovac na zvezdari. Na vrhu Zvezdare (mislim da je dobila ime po opservatoriji, staro ime je Bulbulder turski odnosno srpski Slavujevac) sam bio samo dva puta u razmaku od više godina. Očekivao sam lep pogled ali ga nije bilo - smeta drveće. Vidikovac će biti odlična stvar a ti manji (35 m) i od drveta nisu uopšte skupi.
 
jlaki":2vj9upeq je napisao(la):
Shiny disco ball

Kada su Francuzi, uz burnu polemiku, podizali Ajfelovu kulu ta je gradjevina bila svedocanstvo moci francuske industrije i umeca njihovih inzenjera. Posto je Ajfelov projekat spojio tehnicku genijalnost i eleganciju kula je postala simbol Pariza pa i Francuske.
Sta mi treba da pokazemo sa Teslinim tornjem ? da umemo da trosimo energiju uzalud? da to bi bila savrsena ilustracija savremenog drustva u Srbiji. Zapocni projekat, nije vazno da li je koristan, samo neka se prica o tome, bio to prokop ili megalomanski most za cenu kojeg je moglo da se sagradi tri komada i umnogome olaksa saobracaj u gradu.
Uz to, lepo je sto se ponosimo sto je Tesla naseg roda, ali kada sa pre sto pedeset godina Tesla rodio u mucenoj Lici morao je da pobegne u Bec da bi se skolovao pa u SAD da bi postao genije.
Kakva je situacija danas? Kada se danas u Srbiji rodi jedan novi mali Tesla, da li ce i on morati da bezi u Bec pa u Njujork da bi se ostvario kao genije?
Odgovor znamo, a toranj i ploca na aerodromu nece mu nimalo pomoci.
Srbiji trebaju skole i pravni sistem a ne hleb i igre.

A ako vec treba kakav toranj da se dize, neka to bude snazni wi-fi odasiljac koji ce pokriti celu teritoriju grada. Ta utrosena energija imace onda svrhu a klinci umesto ih ucitelji vode da se nemo dive munjama, imace besplatan internet, lakse ce doci do informacija i veza sa svetom, i imace alat da preuzmu stvar u svoje ruke i od ove zemlje naprave lepse mesto za zivot.

Toranj sa munjama: panem et circenses
Besplatan internet za sve: buducnost i smelost
 
zidar":1e142ui7 je napisao(la):
jlaki":1e142ui7 je napisao(la):
Shiny disco ball

Kada su Francuzi, uz burnu polemiku, podizali Ajfelovu kulu ta je gradjevina bila svedocanstvo moci francuske industrije i umeca njihovih inzenjera. Posto je Ajfelov projekat spojio tehnicku genijalnost i eleganciju kula je postala simbol Pariza pa i Francuske.
Sta mi treba da pokazemo sa Teslinim tornjem ? da umemo da trosimo energiju uzalud? da to bi bila savrsena ilustracija savremenog drustva u Srbiji. Zapocni projekat, nije vazno da li je koristan, samo neka se prica o tome, bio to prokop ili megalomanski most za cenu kojeg je moglo da se sagradi tri komada i umnogome olaksa saobracaj u gradu.
Uz to, lepo je sto se ponosimo sto je Tesla naseg roda, ali kada sa pre sto pedeset godina Tesla rodio u mucenoj Lici morao je da pobegne u Bec da bi se skolovao pa u SAD da bi postao genije.
Kakva je situacija danas? Kada se danas u Srbiji rodi jedan novi mali Tesla, da li ce i on morati da bezi u Bec pa u Njujork da bi se ostvario kao genije?
Odgovor znamo, a toranj i ploca na aerodromu nece mu nimalo pomoci.
Srbiji trebaju skole i pravni sistem a ne hleb i igre.

A ako vec treba kakav toranj da se dize, neka to bude snazni wi-fi odasiljac koji ce pokriti celu teritoriju grada. Ta utrosena energija imace onda svrhu a klinci umesto ih ucitelji vode da se nemo dive munjama, imace besplatan internet, lakse ce doci do informacija i veza sa svetom, i imace alat da preuzmu stvar u svoje ruke i od ove zemlje naprave lepse mesto za zivot.

Toranj sa munjama: panem et circenses
Besplatan internet za sve: buducnost i smelost
Aleluja!

Da samo dodam par stvari: Ajfelova kula je bila gradjena kao najvisa gradjevina na svetu u svoje doba (i to ostala par decenija), a i sluzila je kao kapija za veliku svetsku izlozbu krajem devetnestog veka (koja se uzgred sada odrzava u Sangaju, u pitanju je major event). Kao takva, morala je biti graciozna, mene malo asocira na zirafu, mada su i takvu planirali da je sklone. Medjutim kada nesto ponese titulu najvise zgrade na svetu, tesko ti je da ga sklonis. U medjuvremenu izbija prvi svetski rat i toranj se koristi za komunikacije i pomaze Francuskoj da se odbrani, a bilo je gusto. Time svaka prica o uklanjanju otpada.

Ovaj toranj ne samo da je zdepast (OK, ako je takav i trebao da bude onda bolje sagraditi original nego nekakvu verziju umotanu u nekakav staklasti i svetlucavi bling), nego je i koncept takav da ga ne bi ni "macka s maslom" pojela. Laboratorija u kugli, restoran-vidikovac, umetnicka galerija i suvenirnica u "telu", i jos muzej sa eksponatima u prizemlju. Pa dobro, gde su tu burekdzinica, kafic, i kladionica? I zar nemamo vec muzej Nikole Tesle? I kako mali Djokica zamislja istrazivacki centar? Uz 500 hiljada turista koji se tu muvaju?! GDE to ima i KAKO to uopste moze da ima bilo kakvog smisla?

Ovo su ciste halucinacije i prodavanje magle narodu. Ako smo toliko ozbiljni po pitanju nauke 'ajde da malo upristojimo univerzitet. Sta nam je sa institutima u Vinci i Pupinom na Zvezdari? Izgleda se u to teze ugraditi. I jos je teze koristiti u promotivne svrhe politicara. Ajde da sagradimo jedan toranj pa ce sve da bude super, umesto da se uozbiljimo i gradimo institucije (pre svega pravne da se prestane sa ovim ludilom od kradje i reketom, a i obrazovni sistem nam je u haosu, a mi bi ovako cinicno da "popularisemo nauku"), mi haluciniramo o nekakvom carobnom stapicu-tornju koji ce nas razviti i ubaciti u 22-gi vek a da se mi kao drustvo uopste ne promenimo. E pa ne moze. Dok god budemo nasedali na ovakve politicarske "brze pruge" ili "kuce fudbala", nema nam spasa.
 
Драго ми је да је већина форумаша за то да се ова идеја преточи у стварност. Теслин торањ треба да буде баш онакав како га је и сам Тесла пројектовао. То значи истог облика, исте висине и истог пречника саме кугле на торњу. Торањ јесте можда мало здепаст, али је тако замишљен и изграђен. Да се уради нешто другачији торањ то више не би био Теслин торањ.

http://img203.imageshack.us/img203/5511/teslin18.jpg
http://img101.imageshack.us/img101/2339/teslintoranjvordenklifn.jpg
http://img842.imageshack.us/img842/2718/wardenclyffetowersamunj.jpg

Укупна висина торња са куглом исноси 57 метара и постављен је на 12 ногу, а пречник кугле је 17 метара. Подземни део испод самог торња је дубок око 37 метара и сачињен је од спиралних степеница, четири коса камена тунела кроз које је Тесла требао да се провлачи и 91 метар цевовода. Ево графичког приказа који показује подземну структуру торња.



Uploaded with ImageShack.us

Позната је чињеница да торањ никад није завршен из финансијских разлога, али да је којим случајем Тесла могао да га изфинансира до краја и да 1917. године није торањ срушен, изгледао би овако:



Uploaded with ImageShack.us

Поред садржаја који су предложени да се ураде у унутрашњости торња и саме кугле, било би јако лепо да се негде у самој околини торња, која ће се сигурно исто лепо оплеменити разним садржајима, уради и чувена Теслина фонтана. Без обзира што Теслина фонтана већ постоји у Београду која је 2007. године испред његовог музеја пуштена у рад, мислим да би било јако лепо једну исто овакву фонтану поставити и код овог његовог торња. Ако не ту фонтану можда једну овакву његову фонтану са његовом бистом (овај рендер не знам где сам пронашао, али га имам већ дуже време).

http://img535.imageshack.us/img535/2795/teslinafontanaslika.jpg
http://img202.imageshack.us/img202/5863/fontanap.jpg

Иначе сама идеја о Теслином торњу није баш потекла од Српске академије иновационих наука ! Идеја је потекла још давно, скоро пре 25. година од Душана Синадиновића из Лесковца, који промовише ову идеју и бори се за њу заједно са својим сарадницима. Има доста видео записа на Јутјубу о томе и кад укуцате само „душан синадиновић“, а може и преко Гугла, добићете све видео записе о томе.

На овој вези (или ти линку) http://www.teslascience.org/ се налази јако интересантно представљање Тесле (Tesla Wardenclyffe Project), а у оквиру сајта под “Visit our Photo Archive” је лепа архива фотографија самог Тесле, његових радова са краћим објашњењима тих радова.

Ако желите да се играте са Теслом тј. са видео игрицама на основу разних Теслиних патената, посетите сајт удружења Тесла у Швајцарској (Tesla Society Switzerland & EU): www.teslasociety.ch, сајт је иначе само на немачком језику, и на делу где су „вести“ »NEWS« : 04.01.11 Alle Video Tesla-Games aufgelistet von einem grossen T-Fan (XBOX360-liga.ch)--, ту кликните и имате списак, а ево и тог списка:

Games with Tesla Weapons / Xbox 360 and PS 3:
Dark Void:
http://www.teslauniverse.com/blogs/tesla-universe-news-entry_15
Wolfenstein 3D:
http://www.google.ch/images?um=1&hl...biw=1197&bih=718&tbs=isch:1&sa=1&q=wolfenstei
n+tesla+weapon&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Battle_eld Bad Company 2:
http://www.youtube.com/watch?v=7dTmfubbWm4
Fallout 3:
http://www.giantbomb.com/nikola-tes...s/52-482472/nikola_t4esla_and_you/51-1540857/
Command and Conquer Red Alert:
http://tesladownunder.com/Red Alert Tesla.htm
Blazing Angels 2 "Secret Missions of WW2"
http://www.eurogamer.de/artic! les/blazing-angels-ii-secret-missions-of-wwii-erster-eindruck?page=2
Destroy all Humans!
http://destroyallhumans.wikia.com/wiki/Tesla_coil
Ratchet and Clank
http://ratchet.wikia.com/wiki/Tesla_Claw
Tomb Raider Legend (no Link or Pictures)
Boarderlands (no Link or Pictures)
Tesla Game for Mac and PC:
http://www.planetozkids.com/ozzoom/...he-secret-legacy-of-nikola-tesla-mac-game.htm
 
da,da, obavezno neka bude sa zabatom i dorskim stubovima, krajnje avangardno.

a cemu ce tacno da sluzi Beogradski Teslin toranj?
da trosi energiju radi proizvodnje velicanstvenih munja?
Teslin toranj nije osmisljen da bi proizvodio munje vec za bezicni prenos energije. Lako je nacrtati munju na renderu, voleo bih da mi neko objasni kako to prakticno moze da se realizuje.
Jedino ako EPS zeli da daruje energiju ostatku sveta, e to bi vec bilo revolucionarno i avangardno.

Usamljeni zdepasti toranj bez svrhe je isto toliko koristan i turisticka atrakcija koliko i vodotoranj bez vode i pumpe.

pritom je vec postojeci vodotoranj u kosutnjaku elegantniji.
kosutnjak.jpg
 
Kljucna stvar

**Teslin toranj nije osmisljen da bi proizvodio munje vec za bezicni prenos energije. Lako je nacrtati munju na renderu, voleo bih da mi neko objasni kako to prakticno moze da se realizuje.

Nazalost taj plan velikog genija se nije ostvario.Ja bih mozda mogao i da progutam neku malo modernizovanu verziju tornja sa nekim osvetljenjem koje simulira munje,to je jedino ostvarivo.Samo ne znam koja bi bila lokacija.U ovom tornju bi morao biti vidikovac,s obzirom da grad planira toranj od 35 metara na vrhu zvezdarske sume mozda ne bi bilo lose da teslin toranj bude vidikovac na vrhu sume koji ce postati jos jedna tacka po kojoj ce Beograd biti prepoznatljiv.Dakle teslin toranj koji je istovremeno vidikovac,a na 5 minuta peske od njega se nalazi opservatorije i muzej astronomije u kojem mozete zaviriti u svemir.Verujem da bi to bila izuzetna stvar za Beograd sa aspekta turzima.

Vodotoranj na kosutnjaku izgleda lepo i upecatljivo iz daljine dok je ovako iz blizine uzasan,kao onaj jedan sto postoji na Adi Ciganliji ali je od metala.
 
zidar":3bvdqfl0 je napisao(la):
Usamljeni zdepasti toranj bez svrhe je isto toliko koristan i turisticka atrakcija koliko i vodotoranj bez vode i pumpe.

pritom je vec postojeci vodotoranj u kosutnjaku elegantniji.
:kk: :gobb: :lol:
 
S' obzirom na to da se u medijima pojavi ova ideja s vremena na vreme, a veoma je interesantna, bilo bi lepo da se čuju i neke ideje Beobuildovaca.

Kako bi Teslin toranj izgledao na Slaviji
BEOGRAD - O najboljoj lokaciji za Teslin toranj, prvi pravi spomenik koji će veliki naučnik dobiti u Srbiji, uveliko se vode polemike. Nedavno se u njih uključio i predsednik Boris Tadić i za Teslin toranj predložio Trg Slaviju i Novi Beograd.
Jedna od opcija je da Teslin toranj bude izgrađen usred kružnog toka na Slaviji

Iako oko druge lokacije nema spora, mogućnosti Slavije nisu ohrabrujuće: premali kružni tok, nacionalizovana “Mitićeva rupa” i sadašnji parking za “pauka” - sve je što nudi “prebukiran” trg u centru grada.

Malo ko je bio oduševljen i kada je usred kružnog toka na Trgu Slavija podignut spomenik istaknutom vođi socijalističkog pokreta u Srbiji Dimitriju Tucoviću. I danas mnogi smatraju da ovaj kružni tok kao nedovoljno uređeno i veoma prometno, saobraćajno mesto nije pogodan za odavanje pošte znamenitim istorijskim ličnostima, a naročito ne za jednog od najvećih srpskih naučnika.

- Svojevremeno je bio raspisan konkurs da se tu podigne spomen fontana Zorana Đinđića, ali je taj predlog odbačen. Teslin toranj je važan monument koji zaslužuje adekvatnije mesto sa, pre svega, boljom vizurom, dostupnošću i preglednošću - ističe arhitekta Đorđe Bobić.

Razmišljali i o Tašmajdanu, kao i o okolini Hrama i Kalemegdanu...
Prema rečima Petra Rajačića, predsednika Srpske akademije inovacionih nauka koja je podnela inicijativu za izgradnju Teslinog tornja, kao potencijalne lokacije razmatrani su i Tašmajdan, okolina Hrama Svetog Save, odnosno blizina Meteorološke stanice u sadašnjem parku Milutina Milankovića i Kalemegdan. "Od svega jedino nisam pristajao na Kalemgedan jer je on posebna celina u koju se ova savremena građevina nikako ne bi uklapala. Važno je da Toranj bude na lepo uređenom mestu kakvo mu i dolikuje", kaže Rajačić.

Ni parking za pauka na mestu nekadašnjeg bioskopa “Slavija” ne zvuči mnogo bolje. Teško da se grandiozna kula posvećena Nikoli Tesli može zamisliti na sličnoj lokaciji, pa makar i pod izgovorom da je u samom centru grada. Isto se može reći i za mesto čuvene “Mitićeve rupe” na Slaviji, gde još nisu rešeni ni imovinsko - pravni odnosi.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/253029/Kako-bi-Teslin-toranj-izgledao-na-Slaviji
 
Vrh