Šta je novo?

Teslin toranj

Teslin toranj je nešto najbolje što može da se dogodi Beogradu koji će konačno dobiti prepoznatljiv simbol u svetu poput Ajfelovog totrnja,Atomijuma i sl. Mesto mu je;
Lokacija br.1 na samom Ušću jer je to i najvažnija tačka po kojoj se Beograd i prepoznaje u svetu, a sam pogled sa Kalemegdana na novi simbol i isijavanje munja bi oduzimao dah,bolju turističku atrakciju kao i počast Tesli nisu mogli da smisle.sama lokacija Ušća bi dozvolila da toranj bude impozantnih razmera i visine a prostor iko njega dozvoljava održavanje velikih manifestacija i sadržaja.
Lokacija br.2.Slavija.Također može dati prepoznatljivu tačku straog dela grada,ali limit je nedovoljan prostor na kružnom toku,izmeštanje saobraćaja ispod zemlje ali to je teško ostvarivo jer je tu predviđena i Metro stanica,blizina hrama bi ostavljala utisak pretrpanosti na toj lokaciji a i toranj bi morao biti znatno viši od hrama a pomeranje tornja na Mitićevu rupu je neozbiljan predlog,jer jedino kružni tok je reper lokacija koja može da se uzme u obzir gledajući Slaviju realno tu nema dovoljno prostora za toranj veličine i visine Ajfelovog a ako misle da prave nešto manje od Ajfela bolje da ne rade jer toranj zaista mora da postane globalno prepoznatljiv simbol kada neko u svetu pomisli na Beograd prvo bi trebalo da mu slika bude Teslin toranja sa isajavanjem munja,i reper kao recimo prepoznatljiv toranj u Torontu..
Lokacija br 3.Eto jedna nova koju još niko nije predložio je na vrhu Bulevara K.Alesandra dakle na mestu sadšnje raskrsnice toranj veličine Ajfela bi dominirao zvezdarom,bulevarom i brojne turiste bi usmerio ka tom delu grada,kroz lepo uređeni Bulevar a i turisti bi dolazili do samog tornja Tramvajem ili Metroom a duž bulevara na mestu sadašnjih udžerica bi nikli hoteli i tržni centri a sam centar grada bi se protezao od vrha bulevara do kalemegdana..
 
BEOGRAD - O najboljoj lokaciji za Teslin toranj, prvi pravi spomenik koji će veliki naučnik dobiti u Srbiji, uveliko se vode polemike.
Tesli je prvi spomenik podignut ispred ETF-a.
Ja bih rekao da je pravi.


Malo ko je bio oduševljen i kada je usred kružnog toka na Trgu Slavija podignut spomenik istaknutom vođi socijalističkog pokreta u Srbiji Dimitriju Tucoviću. I danas mnogi smatraju da ovaj kružni tok kao nedovoljno uređeno i veoma prometno, saobraćajno mesto nije pogodan za odavanje pošte znamenitim istorijskim ličnostima, a naročito ne za jednog od najvećih srpskih naučnika.
Na Slaviji se nalayi grob Dimitrija Tucovića.

- Svojevremeno je bio raspisan konkurs da se tu podigne spomen fontana Zorana Đinđića, ali je taj predlog odbačen. Teslin toranj je važan monument koji zaslužuje adekvatnije mesto sa, pre svega, boljom vizurom, dostupnošću i preglednošću - ističe arhitekta Đorđe Bobić.
Samo ne Bobić!!!

Prema rečima Petra Rajačića, predsednika Srpske akademije inovacionih nauka ....
Predsednik čega?

Ne mogu da budem apriori protiv ideje "Teslinog tornja" kada niko još nije objasnio da li će to da bude samo visoki stub sa kuglom na vrhu, veliki gromobran, stanica mobilne telefonije ili besplatnog bežičnog interneta (jeste, baš će TO da bude), ili nešto deseto.
 
E da i pod Obavezno raspisati međunarodni konkurs za izgled tornja ako želimo da dobijemo najbolje rešenje za svetski prepoznatljiv simbol Beograda i da ponovim veličina i visina tornja mora da je jednaka Ajfelovom tornju jedino to će tornju dati važnost kakvu takva građevina zaslužuje, uostalom sa visinom pilona mosta na Adi su nas razmazili pa ne očekujem ništa niže ili manje :vops:
wardenclyffe_tower.jpg
tesla-tower-150x150.jpg
tesla%20wardenclyffe%20tower%20shot.jpg
 
A evo i reakcije članak u Wienna International ,at
11-block030.jpg


The inspiring scientific spirit of Nikola TeslasThe name of Nikola Tesla, the famous scientist of Serbian origin, continues to be on people’s lips. In Belgrade, many places – such as the international airport – have already been named after him. Now, the Serbian capital is also dedicating its annual motto for 2011 to him.

Indeed, science seems to be experiencing a general boom in Belgrade, as can be seen from numerous construction projects. This year and next year, Serbia’s scientists will benefit from 13 projects involving science parks, compounds and apartments worth a total of about 200 million Euros.

The tower – a symbol of Europe’s eastThe Tesla Tower could well become a new attraction, not only for Belgrade but also for the whole of Eastern Europe. Assuming, that is, that the idea thought up by the Serbian Academy of Innovative Sciences (SAIN) comes to fruition. The plan is not to build a reconstruction of Tesla’s famous tower on Long Island in the USA (1901 to 1917), with the help of which the renowned inventor was able to develop wireless telecommunications across the Atlantic Ocean, thereby demonstrating the wireless transmission of electrical energy. Instead of a copy of the original steel construction, which calls to mind the Eiffel Tower in Paris, a modern building is due to be erected in Belgrade to house important national science institutions. As the SAIN president Petar Rajačić explains to wieninternational.at, the building is supposed to exert influence beyond the Serbian borders.
12-block030.jpg

The Zvezdara Science Park in Belgrade


“The building is planned as the scientific gate to Eastern Europe, a place for questions and answers which will be open to all people in the world who want to make a positive difference in the name of progress,” says Rajačić.

His idea is for the tower to be more than 50 stories high and it would represent a structural symbol for the path trodden by the land and the region into a new century and scientific era. The building would dominate the Belgrade landscape and its basic shape would recall Tesla’s tower in the United States. Lighting effects on the tower would add to the building’s special attraction. The scheme has attracted plenty of attention among the Serbian public.

Centre for Promotion of Science
The new Tesla tower will be located in a modern part of the Serbian capital. One choice is Novi Beograd, the district in which one new building will most certainly soon stand, namely the Centre for Promotion of Science. This ultramodern building is being constructed according to the design by the Austrian architect Wolfgang Tschapeller that won an international competition attracting 232 entries from 47 countries. The project is costing around 20 million euros and is due to be completed in 2012.

The centre will serve as a place where people can be exposed to science in an entertaining and interactive way, as well as being an exhibition space for Serbian inventors, according to the Serbian Vice-President and Minister for Science and Technological Development, Božidar Đelić. The centre is supposed to hold a planetarium, a scientists’ club, laboratories, teaching rooms, conference halls, restaurants, garages and parking spaces. In this way, scientific achievements will gain exposure among as much of the population as possible, particularly among young people, thus arousing interest in studying and science. The Centre for Nanoscience and New Materials is due to be built close to the Centre for Promotion of Science, while also in the neighbourhood is the Faculty of Drama, which has been training Serbian actors, directors and other stage artists for decades. All these institutions will together form the future science and art campus of Novi Beograd. The projects for the campus are currently being worked on.




The Serbian vice-president and minister for science and technological development Božidar Đelić (photo) and the Austrian minister of science Beatrix Karl signed an agreement on scientific and technological cooperation between their two countries in Vienna in July 2010

13-block020.jpg
13-block021.jpg


Project funded by the EU
The Centre for Promotion of Science project is part of the investment programme for scientific infrastructure that is financed by funds from the European Investment Bank (EIB). Before arranging the loan with the EIB, a strategy for the centre’s scientific and technological development from 2010 to 2015 had to be drawn up. This strategy identifies the areas of priority and the infrastructure projects that are of the greatest importance for the development of Serbian science. The government also hopes that the construction of the science and technology park will lead to intensified activity on the part of innovative Serbian and foreign companies. The aim is also to improve conditions for the creation of so-called ‘spin-off’ undertakings at technical faculties, whereby students and professors work together to develop innovative products.

Read more about this topic:
Nikola Tesla – an inventor who shed light over the face of the earth
wardenc.jpg

Artist's conception of what the Wardenclyffe tower would have looked like if it had ever been completed. (Lee Krystek, 2002)
 
To znači gotova stvar, novac odobren za projekat
ostalo je samo pronaci mesto za Teslinu građevinu od 5O spratova , :)
ili nisam razumeo dobro :( ...financed by funds from the European Investment Bank (EIB).
 
Jedina mesta gde ima uopste smisla podizati ovaj toranj su Blok 39 ili NTP Zvezdara. Spomenik nauke pored naucnog centra. Gde ces veci smisao.
Sve ostalo bi bilo neozbiljno.
 
covece, isijavace munje :))) aj sad ozbiljno, kako ce to da radi?

medjunarodni konkurs za idejno resenje teslinog tornja? pa to ko kad bi neko sada raspisao konkurs za idejno resenje ajfelovog tornja. jel teslin il nije?

kaze covek mora da bude ko ajfelov (300m) il nista. jest, pa da nam se saudici smeju.. il 800 metara ko burj khalifa il ne priznajem, zar da se nikola stidi pred nekim pokondirenim jahacem kamila?

zasto vrh bulevara, to je vec sad centar i ljudi hrle tamo metroom vec decenijama. kumodraz je mnogo bolji.. ima da niknu hoteli sve do avalskog puta, krug dvojke ce da bude do banjice a ovi jeftini stanovi u kasarni od soma i trista ima da vrede 10k po kvadratu.

ja bih isao korak dalje i napravio par komada pa kad krenu munje da sevaju ima da budemo ko las vegas bre

"The scheme has attracted plenty of attention among the Serbian public" - kod srba mrtva trka izmedju tornja i natase i dace. moglo bi da se nesto iskombinuje, da se spoje dva popularna projekta pa da gore recimo imamo natasinu sisu il dacinu kapicu
 
Kakva crna zvezdara,dajte bre na prokop. Na zvezdari vec planiraju da prave vidikovac ali na vrhu ne kod naucnog centra ;)
 
shvatio sam da kumodraz ne moze zbog avalskog tornja, zaklanjace pogled na njega.. steta, al studija visokih objekata tako kaze i tu nema cile mile.. nego pade mi na pamet.. sta mislite o brodogradilistu.. zajedno sa pilonom i dimljakom toplane simbolozovao bi i srpska tri prsta a obzirom na visinu on bi ujedno predstavljao i onaj srednji izmedju dva savijena, taman da pokazemo svetu sta mislimo o njima
 
Razgrađevinar pitaše zašto međunarodni konkurs?,pa kada bi Teslu pitali danas verovatno bi hteo da vidi predloge svetskih arhitekata jer je verovao u univerzalne vrednosti..uostalom pa zar bi se odabralo najbolje rešenje za naučni centar u bloku 39.da nije međunarodnog konkursa koji bi samo još više doprineo popularnosti gradnje tornja u svetskoj stručnoj javnosti,a i Nbg je građen na osnovi međunarodnih konkursa da podsetim, a da sam u pravu video sam sve radove za naučni centar izložene na kalemegdanu i zaista nagradu je dobio najbolji dok je desetak timova domaćih arhitekata dao jako loša i rekao bih ružna rešenja..a s obzirom da je Tesla stvarao najviše u Americi bilo bi zaista nefer da i Američke arhitekte ne daju barem svoj predloge a i poželjno da USA finansiraju deo radova kao i Američki Srbi kao znak unapređenja odnosa ili čak da se poseta Obame utanači da se prisustvujue otvaranju tornja,može se puno koristi izvući iz ovakvog projekta pored toga što će postati simbol br.1 i asocijacija na Beograd u svetu ili deliti prvo mesto sa hramom SV.Save ,zato toranj treba da bude zaista grandiozan a ne neko lokalno rešenje, dajte kada s gradi neka se gradi za buduće generacije da ih podseća na doprinos jednog Srbina globalnojj zajednici..velika je to stvar što je brojčano mali Srpski narod podario svetu.. :vops:
 
Stvarno, ovaj toranj ako se bude gradio, treba da se gradi da bude impresivan i grandiozan.
Možda neka varijanta Višnjica / Vinča, da se vidi i sa severa i istoka. jer sa severa BG nema "kapiju".
 
izvini ne kapiram zasto bi se onda zvao teslin toranj a ne recimo lojanicin ili libenskidov? verovatno bi i stari grci danas voleli da cuju misljenje strucne javnosti i angazovali bi neki svetski studio za projekat akropolj, koloseum bi imao atletsku stazu i sobu za doping a ni turci se ne bi mucili oko nebojsine kule nego bi lepo svima stavili narukvice oko noge.

ja bih obamu zvao da dodje na otvaranje ambasade jer dok mi napravimo toranj predsednik ce biti kinez a ne crnac. tog kineza cemo da zovemo na otvaranje milankovicevog kosmodroma u bataji a ako ne bude mogao uprilicicemo koktelcic kad mehmed pasa djilas sacini andricevu cupriju na adi huji

svidja mi se ova javna rasprava i super sto je pokrenuta na vreme kako bi svi mogli da daju svoje misljenje a ne da nam se tako nesto pravi iza ledja pa da posle kukamo kako nas niko nista ne pita. voleo bih da cujem jos predloga, i sto se tice lokacije, oblika, visine, funkcionalnosti, simbolike.. ovako nesto se gradi jednom u hiljadu godina i mora se shvatiti krajnej ozbiljno
 
Ipam mislim da to treba da bude centralno mesto u gradu, Ušće je najbolje rešenje 50 spratova jedino Ušće može da trpi a uz to ne radi se o poslovnoj zgradi već o simbolu/svetioniku i mesto mu je pored reke a njegovoj pozadini mogla bi se nadovezati zgrada nove Opere u obliku piramide to bi uveliko podsećalo na simbol Sidneja i čuveno zdanje Opere
Slavija bi mogla biti rešenje ako na se na kružnom toku ukine saobraćaj što podrazumeva izgradnju Metro stanice i pretvaranje poteza Terazije-Slavija u pešačku zonu..
 
2012, meni su tvoji predlozi neozbiljni. pricas o 300 metara i 50 spratova znaci da je jedan sprat 6 metara? objekat te visine na uscu, plus mini keops pored bi potpuno zaklonio vizuru na stari beograd a dugogodisnji simbol beograda, statua pobednika (danas tek shvatih da sam u zabludi i da je to u stvari hram) bi izgledao kao cackalica. kad smo kod hrama, voleo bih da mi objasnis kako mislis da nakon sto napravimo metro stavimo 300m svetionika na 100 metara od hrama, jedino da nekih 250 metara bude u podzemnim etazama? koliko bi bio precnik osnove i da li bi morali da rusimo mekdonalds, bojim se da obama ne bi bio srecan i da ne bi dosao. dalje, jel se ti to sprdas sa nama i kazes da bi svetionik sa piramidom uveliko podsecao na sidnejsku operu?
 
Ovo bi trebalo izgraditi, svakako da bi Teslin toranj postao landmark Beograda, bas ono sto nam fali a itekako ima smisla. Jedina logcina lokacija za mene je Usce- umesto one kerefeke zvane Vecna vatra, sa najlepseg vidikovca Beograda pruzao bi se pogled na najprepoznatljiviju gradjevinu Beograda
Tako bi znacajno podigli atraktivnost tog prostora i oziveli prostor od Usca preko muzeja sve do zemusnkog keja. Uporedo sa tim projektom resio bih i pitanje one rusevine u praku kod Siv-a, opera npr.?
 
vucko":1rmkn9b8 je napisao(la):
Kakva crna zvezdara,dajte bre na prokop. Na zvezdari vec planiraju da prave vidikovac ali na vrhu ne kod naucnog centra ;)
ja sam isključivo za prokop. pa da imamo tri nezavršene građevine u 100 metara..... prokop stanicu, klinički centar i toranj....
 
stf":1p9u0nzl je napisao(la):
Jedina mesta gde ima uopste smisla podizati ovaj toranj su Blok 39 ili NTP Zvezdara. Spomenik nauke pored naucnog centra. Gde ces veci smisao.
Sve ostalo bi bilo neozbiljno.
Apsolutno jedina logicna lokacija.
 
NTP zvezdara... kako cudno ime za siprazijem obrastao obronak brda. blok 39.. jel to bese ona livada pored autoputa? ne znam, ne uklapa mi se u ambijent.. to mi je vise za spomenik pancicu, da napravimo jednu dzinovsku omoriku

ja i dalje mislim da je kumodraz idealan, tamo su svi ludi ko struja a ima i naucni centar na okretnici busa.. jes da je osnovna skola al makar postoji
 
djordje*******g":2tjdxpmn je napisao(la):
Ovo bi trebalo izgraditi, svakako da bi Teslin toranj postao landmark Beograda, bas ono sto nam fali a itekako ima smisla. Jedina logcina lokacija za mene je Usce- umesto one kerefeke zvane Vecna vatra, sa najlepseg vidikovca Beograda pruzao bi se pogled na najprepoznatljiviju gradjevinu Beograda
Tako bi znacajno podigli atraktivnost tog prostora i oziveli prostor od Usca preko muzeja sve do zemusnkog keja. Uporedo sa tim projektom resio bih i pitanje one rusevine u praku kod Siv-a, opera npr.?
ne mora da se uklanja spomenik Vecna Vatra (jer taj plato je suvishe mali za takav toranj iovako), nego mozemo da iskoristimo temelje nikada zavrshenog Muzeja Revolucije
 
razgradjevinar":2p6fiqt1 je napisao(la):
blok 39.. jel to bese ona livada pored autoputa? ne znam, ne uklapa mi se u ambijent..
Kako се не уклапа. Ту је планиран Центар за промоцију науке. А шта је Теслин торањ, него промоција науке.

Какво црно ушће, тамо би требало, евентуално оперу, и ништа више.
 
По мени, торањ би било оправдано изградити ако би се користио за оно чему је и намењен - истраживању! И због тога га је потребно изградити или у блоку 39 или у оквиру НТП Звездара, и онда дати студентима и научницима да истражују оно за шта Тесла није имао прилике, пошто торањ никад није био завршен. Теслине белешке се налазе у музеју Николе Тесле у Београду, и то би била добра полазна основа. Нема везе да ли би се до резултата дошло за 20, 50 година, или никад, али би сама чињеница да може да се врши неко истраживање у овој земљи била значајна за напредак на дуже стазе.

И, наравно, никакви конкурси нису потребни, пројекат постоји и такав треба да се гради. А не шљаштеће диско кугле... :mad:
 
Uglavnom razgradjevinar je sve objasnio, ja bih samo dodao da kada konačno podignu toranj u prizemlju obavezno moraju da nabudže kafić s baštom, kiosk, ćevabdžinicu i kladionicu, kako bi sve ostalo u duhu nove srpske vekovne tradicije.

Pričati o idealnoj lokaciji u smislu ovog ili onog dela grada je zamka jer potpuno prenebregava duh savremene srpske urbanističke svesti. Ispravan odgovor na to pitanje glasi: na krovu drugog objekta. Možda bi idealno bilo na krovu Staklenca, centrar grada, visok položaj. Ili ukoliko bi neko to uspeo da nabudži na kosi krov s crvenim crepom - još bolje.

Materijal - najprostije i najvulgarnije čelične grede, od rđajućeg čelika, po mogućstvu L profil da seljaci ne moraju više da idu do dalekovoda kada im zatreba nosač za korpe na traktoru.

Mislim, ako već moramo da svojatamo američkog naučnika kojem je Srbija dok je još bio njen građanin dva puta odbila da dâ stipendiju (u kritičnim momentima, kada mu je bila najpotrebnija) - pa red bi bio da mu dosolimo do kraja! Onaj spomenik na aerodromu očigledno nije bio dovoljan.
 
stf, bio sam cinican, pricas o ntp zvezdara i centru za promocije nauke kao da su to oksvord i kembridz a ne livada i teren za paintball.

sad ozbiljno, kad si ih vec spomenuo pade mi na pamet... zar ne bi bilo dovoljno da se pocast velikanu oda tako sto ce na promer ntp zvezdara nositi teslino ime (naravno prvo mora da postoji, a o tome na drugoj temi) a da od novac za 300 metara visoki toranj koji generise munje i magnetski u nas grad privlaci milione teslinih fanova sa svih merdijana napravimo tematski park Teslalend, nevidjenu atrakciju sa rolokosterima i cudesima. ja bih pre recimo otisao negde u zabavni park nego da gledam u neki toranj, munajma svaka cast al to moze i u Teslalendu... ako vam Teslalend zvuci kicerica onda da od tih para svim srbima napravimo po zlatnu ikonu sa likom tesle i da svako novorodjence dobije po jednu, automatski.. kao neki miraz koji ce ga pratiti u zivotu.. otvara se niz novih mogucnosti, samo moramo da napravimo koncenzus oko toga kako da iskoristimo teslino ime. ideja sa tornjem je dobra ali treba videti da li je i najbolja, ne bih voleo da se rasplinemo i da od svega ne bude nista, nit tornja, nit centra nit zvezdare, nit teslalenda
 
Mogu da potpisem da od ovoga (srecom) nece biti nista. A sredstva o kojima se govori nisu odobrena za tzv. Teslin toranj vec, izmedju ostalog, za Centar za promociju nauke.

Teslino ime pocinje opasno da se zloupotrebljava za sve i svasta, dodje mi da krenem da pravim sir, nazovem ga Teslin sir i prodajem ga na foru da je proizveden po posebnoj tehnologiji nedavno otkrivenoj u skrivenim spisima slavnog naucnika.
 
Vrh