Šta je novo?

Terazijska terasa

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=810891#p810891:1cyuqwce je napisao(la):
Дошљак » Сре Јан 06, 2021 8:34 pm[/url]":1cyuqwce]Нажалост, од овога би данас могао да се изведе само средишњи део, лучна колонада на врху, и парк испод. Околне зграде које окружују терасу није могуће изградити.

То је пре свега идејно решење вртног уређења, тако да здања која су приказана не би тако изгледала све и да је решење примењено.Али како се сада лако преправљају зграде, могле би и тренутно модерне да се конвертују у класичне. Наравно тешко је то очекивати, али очигледно је да се све што је класично са лакоћом уклања, а када треба да се обнови или изгради или копира, е то иде много теже, позива се на неприлагођеност савременом окружењу или да не припада епохи или да вуче на кич... Примера ради - конкурс за Савски трг је забранио решења било ког стила сем тзв. савремене архитектуре, иако су на тргу у већини здања премодерних стилова као и кип који је класични. Са Трга републике је уклоњено симетрично класично вртно решење партера које је настало пре једног века као мали градски врт, један од првих у напору да се уреди послератна престоница, тако да се не ради само о пејсажној архитектури, екологији, естетици, него и једном детаљу које сведочи о једном историјском тренутку и тежњама људи тог времена. Слично је и са уклањањем кућа у класичним стиловима...

У сваком случају било које класично решење Теразијске терасе, па и то, би било извесно боље него било које савремено, судећи по предлозима и свему што видимо по граду...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=810889#p810889:17c4tp0i je napisao(la):
Koniljo » Сре Јан 06, 2021 9:31 pm[/url]":17c4tp0i]Voleo bih da vidim ovako nešto u 2021. godini pa neka bude "kič". Naravno, uz određene izmene samog rešenja.
p.s. Nemam ništa lično protiv glavnog grada Severne Makedonije.
Не би у томе било ничега кич, под условом да би квалитет градње и естетика били на нивоу. На једној другој теми, колега Калиан и ја смо објаснили зашто историцизам није кич, и зашто је идеја старомодног крајње субјективна и поприлично бесмислена.

Оно што примере из Скопља чини кичом је чињеница да су омашили, како у поглету естетике, тако и избора материјала и квалитета градње (стубови су дословно од гипса на жичаној арматури).

То не значи, нужно, да је нормално у датом времену потпуно се окренути историцизму, али имавши у виду да је историцизам саставни део нашег савременог градитељства (посредством сакралне архитектуре), и да је овде протојао пројекат (дакле, није ово пало с неба), ја баш и не видим проблем.

Проблем настаје онда када се с тим претера, у покушају изградње историје које нема, што вас претвара у предмет подсмеха.
 
397_001.jpg
 
Једно од главних мерила kича је много украса за мало пара и масовни тираж

Занчи кич би били лавићи и орлићи на циганским кућама или они патуљци по баштама. Исто так значи, ако се мени нешто не свиђа и ако је урађено у неком од историјских стилова укључујући и барок, то није кич.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=810393#p810393:1maz9gs3 je napisao(la):
Riki » 05 Jan 2021 01:47 pm[/url]":1maz9gs3]
file.php
Da li je neko uopšte svestan visinske razlike? Ovde izgleda kao da je ravno, a zapravo ovde pada Terazijski greben prema Savi.
 
Изгледа равно на први поглед, али то је оптичка варка због закривљених стаза и колонада. Када се погледа зграда десно јасно се видид како јој се приземље "продубљује".
 
Ovo bi trebalo da se realizuje. bilo bi veličanstveno. Pa bar danas da Beograd da dobje raskoš koja mu je oduzimana silnim razaranjima.



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815039#p815039:zslfxh6g je napisao(la):
vucko » Sre Jan 20, 2021 3:03 pm[/url]":zslfxh6g]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=810393#p810393:zslfxh6g je napisao(la):
Riki » 05 Jan 2021 01:47 pm[/url]":zslfxh6g]
file.php
Da li je neko uopšte svestan visinske razlike? Ovde izgleda kao da je ravno, a zapravo ovde pada Terazijski greben prema Savi.
 
Lepo je
plus 1 :)
al siguran sam da projekat nije realizovan jer nije imao predvidjene kioske za pljeskavice :lol:
 
потребан је бољи смајли за превртање очима од овог :roll: да би се квалитетно одговорило на ово
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=817088#p817088:30jl9rgj je napisao(la):
Kailan » 26 Jan 2021 09:59[/url]":30jl9rgj]потребан је бољи смајли за превртање очима од овог :roll: да би се квалитетно одговорило на ово
Kad se vec spominje prevrtanje

Lomina je sastavni deo terase
Kakva je to Lomina bez prostitucije ?
Nikakva...
Novi projekat treba sihronizovati i sa potrebama ne malog broja gradjana
koj bi prevrnuli po nešto ljudski jasno za pare,
a ne zamaskirano ko u ,,Silikonskoj dolini,, a sto znaju i Bg. vrapci da se sve svodi na materijalnu protiv zakonsku dobit za pruzenu uslugu.

Ovako u nedostataku onoga sto svaka metropola ima, a mi nemamo,
svakojaki prevrcu koje kakve gluposti i po novinama , tv i forumima
:sesir:
 
Postoji i nekoliko problema u projektu Terazijske terase. Iako ova ideja zamišljena da se može realizovati u etapama, to jest, da se svaka kaskada s parkovskom površinom i novim blokovima zgrada zasebno projektuje, za to više ne postoji realna potreba. Arhitekta Dobrović zamislio je da se Terazijska terasa kaskadno spušta do savske obale i da se sa nje pruža pogled na sremsku ravnicu, ali izgradnjom Beograda na vodi, spuštanje terase do Save više nema poentu jer se pogled sada završava na novoizgrađenom stambeno-poslovnom kompleksu. Time je uslovljeno da se terasa prostire od Terazija do ulice Kraljice Natalije.

Milsim da Terasa treba da se projektuje sve do Karadjordjeve, bez obzira na to sto 'Beograda na vodi zaklanja pogled na sremsku ravnicu'.
I dalje je potreban 'prodor' iz centra do savske obale, pogotovu zbog toga dole postoji Beograd na vodi.
 
Ова силна бетончина коју предлажу последњим радовима је ужасна.
 
Koje plitke izjave - ne prevazidjeno Dobrovicevo resenje - :lol:

Pa resenje naseg Zeksa sa denivelisanim saobracajem , zelenom kaskadnom terasom ,
po ideji - vidjenju i sagledavanju - prevazisao ga za tri koplja uvis .

(deo iz starijeg posta sa ove teme )
... ima sve zadovoljeno : park, kaskade i pešaci a i auto tuneli ... sve do Save :D
file.php

:sesir:
 
Jedini problem koji imam sa ovim sravnjivanjem oba bloka sa zemljom je sto u njima postoje odredjene istorijske kuce za koje bi bila steta da nestanu. Vecina drugih zgrada je zrela za šut.
 
Elem, naleteo sam u svojoj arhivi na ovu montazu, koju sam jednom pravio radi licnog istrazivanja (vecinu stvari ne objavljujem, jer, blago receno, nisu reprezantativne za javnost).

Izmerio sam 4 kolovozne trake i 2 siroka trotoara (kao u ul. Kralja Milana), sto je neki minimum komotnog prostora da se otvori prolaz za saobracaj i pesake od Terazija do Kradjordjeve ul. Poenta je bila da ovaj poduhvat prodje sa sto manje rusenja i sa sto manje novogradnje.
 

Prilozi

  • terazijska terasa sat.jpg
    terazijska terasa sat.jpg
    810,4 KB · Pregleda: 9.411
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825061#p825061:flgfqi00 je napisao(la):

To se svakako ruši zbog tunela valjda.

Nego mene interesuje kakve su šanse da se I sa desne strane napravi jedna pristojna zgrada koja bi uokvirila prostor I sakrila I sakrila Karićev promašaj. On je očigledno Računao da se tu ništa neće graditi obzirom da je zadnja fasada od granita, a prednja alubond.
 

Prilozi

  • 9108CA14-D201-45F7-A60D-A5CAA28EED16.jpeg
    9108CA14-D201-45F7-A60D-A5CAA28EED16.jpeg
    117,5 KB · Pregleda: 8.768
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=789765#p789765:2yd9yf4z je napisao(la):
Milei » 03 Nov 2020 03:34 am[/url]":2yd9yf4z]i kao što su mnogi na ovoj temi predlagali treba izgraditi nešto slično sa Jeravanom ali u kombinaciji sa Zagrebačkim rešenjem (cable car).
file.php

Vidim da mnogi na forumumu predlazu uspinjace za svaki malo veci nagib u gradu, od Balkanske do Kalemegdana…

I mogao bih razumeti takva sredstva za osobe sa invaliditetom, ali zdrav covek da zeli tako nesto, nikako mi u glavu ne ide…
 
Išlo bi ti lako da ti je u detinjstvu Zagreb bio željen a teško dostupan grad. :lol:
Meni nikada nije od mojih neko reko da mu u Bgdu za igde fali uspinjača , pa ni kasnije kad sam odrasto videh da mi Bgdu fali svašta ali uspinjača ni gondola ni za K. ne treba , možda neka žičara al za Avalsku ski stazu.... :)

Teraziskoj terasi treba samo kaskadni spust do Save , otprilike kako je to naš Zeks ovde i slikom predstavio sve sa nj. saobracajnim rešenjem ( stariji postovi)

Al djaba ... upravo to nikako nadležnima ne ide u glavu.... verovatno zbog nasledjene trvrdoce nj. glave :lol:
 
Ma to je zato sto se NBGD siri i sad imamo sve vise ljudi koji su rodjeni i citav zivot proveli tamo xD Sta ce nekome sa Dorcola, Senjaka, Banovog brda... uspinjaca? Mi smo u treningu citav zivot xD
 
Vrh