Šta je novo?

Tašmajdan

Ako je ova njuska,ne veruj mu nista,to je direktor zelenila

13813_draskic-fonet-fonetmasanori-joida_f.jpg
 
Vrlo verovatno, ali bez obzira , stoji da je vrlo lepo, sto ce Tasmajdan imati

kutak za manju decu (sa mobilijarom)
kutak za stariju decu (sa mobilijarom)
kutak za šah (velike figure)
kutak za fitnes (sa mobilijarom)
kutak za lake medicinske preglede
i ograđen kutak za šetnju pasa

upravo ono o čemu smo ovde pisali , ok smile ok

E sad, kako će to izledati i gde raspoređeno , ne znam,
ali je siguran dokaz , da je ipak NEKO razuman , čuo i uslišio vapaje sa Beobuilda :kk: :) :kk: :gobb:

Usput kutak za lake medicinske preglede
može biti tako dobra novotarija, da će svi veliki parkovi to dobiti , i iz ostalih koristi koj proizilaze iz toga
(manje gužve u ordinacijama gde samo mere pritisak i sl) a i uopšte sviđa mi se zamisao iz mnogih dr. razloga
 
Trebalo je biti,al eto nekome se svidi a nekom ne.Nego,evo istorijata Tasmajdanskog parka

Ташмајдански парк једна од најзначајнијих и највећих јавних зелених површина
на територији Општине. Ташмајдански плато се деценијама формирао под утицајем
две концепције, као централни градски парк и као простор за изградњу
репрезентативних јавних зграда у зеленилу, да би свој данашњи облик и уређење
попримио почетком шездесетих година прошлог века. Генералним урбанистичким
планом из 1950. године, Ташмајдан је решен као градски парк у чијем нижем делу
према улици Илије Гарашанина, лоциран спортско – рекреативни центар. Парк је
подигнут је 1954. године према пројекту архитеката Александара Ђорђевића и
Радомира Ступара, а план озелењавања је урадио шумарски инжењер Владета
Ђорђевић. Пројекат парка је урађен у класично геометријском стилу, са изразитим
барокним елементима. Централни мотив чинила је водена каскада на главној стази у
осовини црква – музеј, која није изведена. Водене каскаде замењене су партерно
решеним зеленилом које данас представља главни мотив парка. Пројекат за преостали
део парка (Мали Ташмајдан) израдио је архитекта Радомир Ступар, којим је измењен и
допуњен план за први део парка. По њему је на узвишици у близини цркве, приближно
на месту где је 1830. године прочитан Хатишериф, припремљено и цвећем засађено
место – рондела будућег споменика овом значајном чину. Решење другог дела парка
дато је слободније, ближе пејзажном начину уређења. На платоу изнад спортско-
рекреативног ценрта, изграђен је педесетих година угоститељски објекат „Последња
шанса“ са терасом према парку. Саставни део парка јесте и башта кафане „Мадера“
која даје посебан шарм боемском Ташмајдану. У парку постоје два дечја игралишта.
 
Počeli radovi na Tašmajdanu
M. L. JANKOVIĆ | 11. februar 2011. 21:53 | Komentara: 0
Sa lepim vremenom krenula i nova faza radova u najvećoj zelenoj oazi u samom centru glavnog grada. Montiran plastenik, koji održava toplotu i štiti od padavina. Završetak 15. aprila

bgd-tasmajdanski-park.jpg


Radovi bi trebalo da budu gotovi do sredine aprila

SRODNE VESTI

Pavićeva skulptura na Tašu u aprilu
Taš iz kamenoloma
INTENZIVNI radovi su, sa toplijim vremenom, ponovo počeli na Tašu, pa je uveliko u toku postavljanje ploča za bočne i centralne staze. Kako je temperatura protekle nedelje konstantno varirala, radnici su u parku montirali plastenik, koji održava toplotu i štiti od padavina.

U parku su, dosad, urađeni svi zemljani i grubi građevinski radovi. Postavljeno je oko 4.000 kvadrata ploča i razvedeni su kablovi za električnu instalaciju. Doveden je i glavni strujni vod do fontane, koja će uskoro biti ugrađena. Radnici su uspostavili celokupnu hidrantsku mrežu, a trenutno se nabavljaju dva najmodernija dečja igrališta.


STRUČNJACI
VLADA Azerbejdžana, koja finansira rekonstrukciju Tašmajdana, angažovala je Arhitektonski fakultet i profesora, arhitektu Jovana Mitrovića, da sa srpske strane projektuje obnovu parka. Preduzeće "CIP" radi kontrolu i nadzor nad radovima, a partner vlade Azerbejdžana je turska firma "Efekta". JKP "Zelenilo-Beograd", zajedno sa svojim kooperantima, realizuje ovaj projekat. Obnova će stajati oko 2.000.000 evra.
- I u zimskom periodu radovi u parku Tašmajdan se nisu prekidali već su se svodili na minimum - kaže Gordana Miljojković iz JKP "Zelenilo Beograd". - Niske temperature najviše su štetile završnim radovima u građevinarstvu, pa tako smetaju pri postavljanju behatona za bočne staze i granita, od kojeg se pravi centralna staza.

Da bi se materijal za staze postavio bezbedno, bilo je neophodno da se 24 časa održi temperatura od pet speteni. Zato su stručnjaci odlučili da postave grejna tela u parku, koja ujedno štite od padavina.

U naredna dva meseca, koliko ima do završetka obnove ove zelene oaze, biće postavljen i fitnes centar na otvorenom sa modernim spravama, ali i kutak za penzionere, u koji će povremeno dolaziti lekar i kontrolisati njihovo zdravlje. Gradi se i velika šahovska polja sa figurama, a u radionicama "Beogradskog zelenila" pravi se oko 200 klupa koje će biti postavljene na Tašmajdanu.

Na dva mesta u parku na informativnim pultovima, turisti će moći da dobiju sve podatke i brošure o Beogradu.

http://novosti.rs/vesti/beograd.74.html:318927-Poceli-radovi-na-Tasmajdanu
 
Nadam se da će mobilijar biti od Korala iz Kraljeva.
Mislim, to mi zvuči kao najmodernije dečije igralište, njihovo u blokovima ovde je baš lepo, a i klupe fantastično izgledaju, kante i ostalo. Dosta Beobildovaca se složilo, a za one koji nisu videli:

qDIyd.jpg


d7cX3.jpg
 
Тај парк има најбољи мобилијар у граду. А фотке дају утисак да се ради о Француској или Шпанији, а не Србији. :gobb:
 
I Novi Sad je za svoj kej uzeo mobilijar od njih. Mislim da su čak i svetiljke njihove tamo.

Uzgred, interesuje me da li će ovako dobro kao na fotografijama taj park izgledati i ovog leta.
 
stf":2d3vzi6c je napisao(la):
Тај парк има најбољи мобилијар у граду. А фотке дају утисак да се ради о Француској или Шпанији, а не Србији. :gobb:
Upravo ! :kk:

Prosto neverovatno :p
 
Primetio sam da kad god vidim dobar mobilijar u Srbiji, primetim da je proizveden u Kraljevu, verovatno kod istih Korala :)
 
Drago mi je da se razvija industrija van BG-a,recimo osvetljenje u bulevaru i za stadione je radila Amiga Kraljevo.Nadam se da ce biti taj mobilijar sto pominjete i na tasu.

Nego,sto se radi oko tasa je da su sve pesacke staze trebale biti prekrivene granitom.A ove kockice koje se postavljaju su zapravo behaton,naravno radi ih MN loznica kao i u Bulevaru.
 
Zapravo bilo je centralna staza granit, bocne staze stampani beton sa teksturom drveta. Ali onda je neko pitao "a, gde je tu MN Loznica?" i eto nama voljenog behatona i na Tasu.
 
Корал Краљево је за сваку похвалу. Прате дизајн иностраних фирми, не би ме чудило и да извозе. И нараавно, похвално је што фирма није из БГ-а.
 
Prosetao sam Tasmajdanom i bas mi je zapalo za oko da su sve staze, osim centrale, suzene i to dosta. Mislim da je to losa ideja, jer je Tas i onako bio ''opterecen'' setacima, a sad posle rekonstrukcije ce ih biti jos vise, a staze za setnju duplo uze... gde je tu logika?
 
Акценат је на централној штрафти, остало су "приступни путеви".
Ја сам приметио да су ивичњаци нижи од површине плочника, што је занимљиво.
 
Iskreno receno nemam velika ocekivanja jer azerbejdzanci uopste nemaju kontrolu kako se novac trosi,samo im je vazno da se postavi statua i muzicka fontana.Da su japanci u pitanju ne bi bilo svrljanja.Moguce je da sada postavljaju uske staze za koje ce se pokazati da su nedovoljne pa ce se za neki mesec posle otvaranja dodatno siriti,ali od drugog novca.Nadam se da gresim.
 
Mene isto zbunjuju ti spusteni ivicnjaci... Sad onako lupetam, ali mozda ide nesto jos sa strane na tim bocnim stazama.
 
Darivali su i neki park u Becu.Samo je stvar sto to kod njih nije glavni kao nas
 
gradjanin":1qf401ft je napisao(la):
jlaki":1qf401ft je napisao(la):
... To su uradili u Gruziji, Albaniji i Moldaviji.
Ma ekipa je fenomenalna, samo smo mi tu falili da upotpunimo drustvo... :)
U Albaniji teško..... Bejah u tim krajevima prošlo leto.... S ozbirom da smo mi sada Azerbejdžanska braća (znaš ono mi ne damo Kosovo oni nedaju Karabah), tako da nemaju neki pozitivni sentiment prema Albaniji.
A jesi ti bio u Gruziji pa znaš da je tamo tamo loše?
 
Šta se nas tiče šta Azerbejdžan radi u drugim zemljama. Prem nama su postupili prijateljski, dali veliku donaciju za najveći park u gradu koji će izgledati izvanredno kad se završi. Uslov koji su postavili i nije neki uslov - da bista njihovog prvog predsednika bude u parku. O njemu ne znam ništa ali umro je i sigurno je bio zaslužan za svoj narod inače mu ne bi postavljli bistu. Kad su se odlučili za nas sigurno su imali dobre i prijateljske namere. Azerbejdžan nije učestvovso ni u jednom agresivnom ratu koliko ja znam. Hvala Japancima za mnogo toga, hvala Švajcarcima za tramvaje i hvala Azerbejdžanu za lep park. Jednog dana i Srbija će biti bogata (to joj garantuje izvanredan geograski položaj) pa ćemo i mi davati donacije drugima.
 
Sta fali svecana bista Heydara Aliyeva u parku u Beogradu? Covek je bio uzorni demokrata, skolovan i ceo zivot radio u sovjetskoj instituciji za odnos sa civilnim sektorom poznatijom kao KGB. Odradio je dva predsednicka mandata a da pritom niko nije ni posumnjao da su izbori bili namesteni. A u Azerbejdzanu pravda cveta, od korupcije ni traga. Prihodi od nafte koriste se za dobrobit sirokog sloja stanovnistva a nikako za obogacivanje uske elite odane vlasti i ubrzanog naoruzavanja drzave. Naoruzavanje naravno nije ni potrebno jer Azerbejdzan kao dugogodisnji promoter mira u regionu odrzava bratske odnose sa susednom Jermenijom i Jermenskom manjinom u svojoj pokrajini Nagorno-Karabah jos od rata 1988-1994. Mudri Aliyev, pobornik gradjanskih sloboda i istinski postovalac demokratskog izbornog sistema, svoje znanje preneo je svom sinu Ilhamu koji danas izvrsava svoj drugi predsednicki mandat, osvojen sa zasluzenih 87% glasova.

Jedno je donacija svajcarske ili japana (da li su ikada japanci trazili da se lik cara naslika na autobusima?),
drugo propagandni pokloni Libije ili Azerbejdzana.
 
praguc":2cuavuyd je napisao(la):
A jesi ti bio u Gruziji pa znaš da je tamo tamo loše?
Da, bio sam. Pod tim ne smatram da je lose. Samo mi drustvo u kojem smo se nasli bas ne prija preterano... Alo to i nije bitno. Samo sam dao komentar...
 
Vrh