Šta je novo?

Tašmajdan

Evo, odlucih i ja od danas da se prikljucim forumu, koji inace pratim vec par meseci... :) Zivim inace u blizini Tasmajdanskog parka i jako sam srecan sto se rekonstruise. Prolazim i sam parkom i naravno na osnovu ovih slika park polako ali sigurno dobija svoju formu... Ono sto mi je zapalo za oko a i steta da se ne rekonstruise, kada vec rekonstruisu park, a to je sredjivanje platoa ispred i oko crkve Svetog Marka. Steta ako to ne urade.
 
To je dobro razmišljanje.
Meni je palo na pamet kako bi se taj potez mogao urediti da i ta Ruska crkvica dođe do izražaja. Totalno je zasenjena Crkvom Sv. Marka i rastinjem...
 
Apsolutno. Mogao bi taj prostor da se poploca i preuredi tako da izgleda na mini trg kao na primer ispred katedrale Sv. Istvana u Budimpesti. S tim sto je ipak ta katedrala neuporedivo veca od crkve Sv. Marka. ;)
 
Rekonstrukcija tog platoa je svojevremeno najavljivana kao deo rekonstrukcije parka. Sećam se toga još iz Bobićevog vremena. Mislim da im je ova ponuda za park došla iznenada, pa se nije uskladilo. A i čak i da su hteli da sad krenu sa tim, niko nije nikada došao sa nekim dobrim idejnim rešenjem za taj plato. Ima velike potencijale ta lokacija, ne bih voleo da je uporpaste, kao plato ispred hrama Sv. Save.
 
Mislim da to ima veze sa planiranom garazom od strane parking servisa.U njoj je planirano 32 i parking mesta na jednoj etazi sto je sasvim dovoljno parking mesta.Time se izbacuju autobilski saobracaj ob Bulevara ka crkvi.

http://www.parking-servis.rs/lat/projekti/nove_podzemne_garaze

U svakom slucaju rekonstruise se park a i crkva Svetog Marka.Jos da se napravi garaza i na osnovu konkursa ureti taj trg kako valja i bice kao bombonica.Naravno da se izbaci asfalt odatle i da se poploca nekim granitom slicno onom kod hrama. :kk:
 
Mi imamo dosta zanimljivih crkava, ali je dosta njih isto tako i zavučeno prilično, tako da ne dobijaju pažnju koju zaslužuju. U Sofiji oko skoro svake crkve postoji trg, plato... I to čak i one nezanimljive crkve čini zanimljivim. Bilo bi super da je i u Beogradu tako.
 
Koliko ja znam, od skora se spominje pravljenje podzemne garaze sa velikim brojem parking mesta ispod Malog Tasmajdana, na uzor onog parkinga ispod gradske skupstine. To bi veoma efikasno resio problem parkiranja citavog kraja no po meni, to je trebalo dosta ranije da se uradi, tacnije da se uradi u onom trenutku kada je bila obnova Malog Tasmajdana ( to je bilo 2007 godine, na leto). Jednom recju-Srbija.
 
Pogledaj mapu na linku,pod brojem 40 je ta planirana garaza ispod malog tasa a pod brojem 50 ova kod crkve svetog marka.

http://www.parking-servis.rs/lat/projekti/nove_podzemne_garaze

Izgradnja te garaze jedino dolazi u obzir ako se ukine pumpa i ukinu parking mesta sa strane na kome je Tasmajdan.

Moj san je da se jednog dana denivelise Beogradska tako da mali i veliki tas budu povezani,dakle da pesacki prolaz bude od zgrade bazena do zgrade pravnog.Valjda ce se i to jednog dana ostvariti.

Uzgred receno,Dobrodosao Henry na forum,ocekujemo neku foto reportazu kad se ulepsa vreme,kad si vec u komsiluku :)
 
Dobrodosao Henry a sto se tice garaze ispod platoa kod crkve svetog Marka cini mi se da se ispod istog nalazi dobrim djelom crkvena riznica u nekoj prilagodjenoj pecini :kafa:
 
Bio je pre sto godina konkurs za taj plato ispred Crkve Svetog Marka. Na netu su bili neke makete, ali sada ne mogu vise da ih nadjem. Uglavnom, bilo je predvidjeno da se iza ove zgrade u kojoj je JAT napravi jos jedna sa lucnom fasadom koja bi pratila krivinu platoa ispred Crkve i da se plato poploca i sredi kao trg sa sve prilazom od Bulevara.
 
Henry_Chinasky":33twhnvs je napisao(la):
Tacno. I crkvena riznica i kripta. Zauzima bas ogromnu povrsinu ispod crkve.
Stvarno?? Prvi put cujem za to :( Obozavam takve pikanterije.
A sta se nalazi tamo, zna li se?
 
Zna se, naravno. Grobnica kralja Aleksandra Obrenovica i Kraljice Drage, sa svojim najblizim pristalicama ubijenih 29.5.1903 tokom Majskog prevrata. :)
 
Gospode boze!?
Zivim 28 godina u ovom gradu, volim ga do besvesti i (do danas) sam smatrao da znam sasvim solidan broj informacija koje nisu bas tako ocigledne i javne. Sramota me sad samoga sebe :bash: :D
 
Hvala na informaciji!Uopste nisam bio svestan ove cinjenice,pretpostavljam da nije kripta otvorena za javnost?Neko je pominjao da je otvorena u hramu svetog save.
 
Kad se uđe sa desne strane, iznad vrata piše kripta...Kao klinac bio sam dole gde uske stepenice vode u ogroman prostor ..... meni su tada rekli da je to za kosturnicu bilo sve belo okrečeno... i kao ne dovršeno nije nikad ni bilo interesantno javnosti ....
Tek što sam se pre dve godine iznenadio prilikom obilaska Fruškogorskih manastira.... gotovo sav vrh srednjovekovne Srbije leži tamo...

Edit
Da i Sv Savi ali nije to kripta nego ima oltar i drži se služba ispod
 
hehe e ako ni Vucko ne zna, onda nije tolika sramota :D

Kad smo vec oko crkve Sv. Marka i kripti...meni je potpuno bezveze sto je kivot Cara Dusana tu. Deluje neugledno, zapusteno...totalno neadekvatno za jednu od nasih najvecih istorijskih licnosti.
 
Uvek isti odgovor Dušan je bio osvajač zato ne može više od ovoga...
e.... da je znao za Tokio.... :laugh: :lool: :laugh:
 
Vucko ne zna jer nije vernik.Nemojte mu zameriti :)

To je ta stara teorija da je Dusan defanzivnim ratom oterao protivnike do halkidikija.

Nego,meni je zalosno sto prakticno niko ne zna ko je sahranjen u Sabornoj crkvi.
 
Ispred ili unutra ? Ima lepe simbolike za one ispred. :laugh:
 
U Crkvi Svetog Marka je grobnica kralja Aleksandra Obrenovića i kraljice Drage. Kralj Aleksandar Karađorđević je sahranjen 1934 na Oplencu. Markovu crkvu zaklanja ona vrlo lepa, solidna, masivna i dosta velika zgrada u kojoj je bio JAT ikoja je podignuta pre WWII. Mislim da su u toj zgradi stanovi. Ona zaklanja Markovu crkvu otprilike kao što biblioteka zaklanja Hram Svetog Save. Bilo je predloga da se zgrada na Tašmajdanu sruši ali se od toga odustalo. Bar za sada, možda kad dođu bolja vremena. onda će se moći formirati lep pešački trg ispred Markove crkve. Što se tiče Ruske crkve ne znam kako bi ona mogla postati uočljivija. Jedino da se otvori na suprotnu stranu prema televiziji.
 
Vrh