Šta je novo?

Tašmajdan

Tašmajdan će zablistati krajem aprila


Završetak radova na rekonstrukciji Tašmajdanskog parka očekuje se krajem aprila, a na prostoru gde se nekada nalazio majdan za vađenje kamena, ovog proleća građani će uživati u “muzičkoj” fontani, fitnes centru na otvorenom, dok će za najmlađe biti napravljena dva igrališta.
Budući izgled Tašmajdanskog parka

89155_bgtas1_ig.jpg


- Trenutno se u parku postavljaju baštenski ivičnjaci i betonske ploče, do sada su razvedeni kablovi za javnu rasvetu i hidrantska mreža, a u narednom periodu, biće urađeno nasipanje humusnog zemljišta, zatravljivanje i postavljanje oko 200 klupa - ističe Gordana Miljojković iz “Zelenila Beograd”.
U parku će biti postavljena dva velika dečija igrališta sa gumenom podlogom, a moći će i da ih koriste i deca sa posebnim potrebama, dok će rekreativci moći da koriste fitnes centar na otvorenom.
Poseban kutak u “novom” Tašmajdanskom parku imaće i penzioneri, koji će dobiti mali paviljon, gde će povremeno dolaziti lekar i kontrolisati njihovo zdravlje, dok će turisti moći da dobiju sve informacije na dva informativna punkta.
Inicijativu za uređenje ovog parka, pokrenula je Vlada Republike Azerbejdžan koja finansira sve radove, a u parku će biti postavljeni spomenici prvom predsedniku nezavisne države Azerbejdžan Gajdaru Alijevu i srpskom piscu Miloradu Paviću.
Izgradnja parka počela je 1950. godine i trajala je do 1954. godine.


Izvor: BLIC
 
@Horus

Hvala za +1. I ja jedva cekam da ga zavrse pa da jedan vikend zablejim sa ortacima kod fontane, da pijemo pivo i slusamo idilicnu pesmu vode. I naravno da nazdravimo uspesnoj rekonstrukciji :))))
 
Super fotke!

Nesto odlazu rok,prvobitni plan je bio 15 april
 
Радови у Ташмајданском парку напредују по плану

Радови у Ташмајданском парку обављају се према предвиђеном плану, a до сада су завршени сви земљани и груби грађевински радови.

Радници „Зеленила” тренутно раде на нивелацији терена и насипању хумуса, а до сада је постављено и око 80 одсто баштенских ивичњака, коцки од бехатон и гранитних плоча. Постављени су каблови за јавну расвету, и у току је постављање канделабара. У међувремену је разведена хидрантска мрежа, доведен главни струјни вод до фонтане, а сами радови на фонтани доспели су до фазе облагања гранитом.

–У наредном периоду очекује се завршетак постављања бехатон плоча на споредним стазама и гранита на централној стази, након чега ће бити насуто око пет хектара хумусног земљишта, а цео простор затравити. Парк ће добити и два велика дечја игралишта, фитнес на отвореном са модерним справама, као и парковски мобилијар намењен за Ташмајдан. У радионици „Зеленила” увелико се израђује 200 посебних клупа, које се праве по пројекту архитекте Митровића, а биће уведен и видео-надзор, како би се спречиле крађе и уништавање у парку – рекла је за Беоинфо Гордана Миљојковић, координаторка у ЈКП „Зеленило – Београд”.

Дечја игралишта ће бити опремљена посебном гуменом подлогом ради безбедније игре, а моћи ће да их користе и деца са посебним потребама. Сами реквизити биће најмодернији који су се до сада постављали код нас. Једно од игралишта биће уређено за децу узраста до шест година, а друго за старију децу, од 7 до 12 година. Посебно ће бити уређен и кутак за пензионере, који ће добити мали павиљон (застор полуотвореног типа), где ће повремено долазити лекар и контролисати њихово здравље. Радници „Зеленила” опремиће део парка великим шаховским пољима са фигурама, а планирано је да се комплетно обнове и два тоалета.

Један део Ташмајданског парка биће намењен туристима, где ће на два информативна пункта туристи добијати брошуре и све потребне информације о Београду.

Завршетак радова у парку зависи пре свега од временских услова, а предвиђен је за крај априла.

Иницијатива за обнову централног градског парка покренута је током разговора између представника Владе Републике Азербејџан и града Београда. Влада Републике Азербејџан практикује да пријатељским земљама поклања средства за обнову паркова, а такве донације улепшале су до сада Букурешт, Истанбул и друге велике градове.
 
Meni nije jasno još uvek šta je sa Crkvom Svetog Marka. Piše na tabli da je završetak radova planiran za 15. april, a ja na crkvi ne vidim ama baš nikakve razlike od ranije, osim što ima skele. :notok:
 
Još neke sličice sa Taš-a

Napravili su i stazicu oko seizmološkog zavoda...

Naravno još uvek ima magaraca koji voze kola do kafića preko novih staza (u ovom sličaju ide iz kafića)...

262umc2.jpg

nd4p5i.jpg

21anuc.jpg

33aze41.jpg

wc0i94.jpg

a9tytg.jpg

16jkeif.jpg

ozg4k.jpg

3gffl.jpg
 
Izgleda veoma lepo ali su me danas razocarali jer su u delu od seizmoloskog zavoda ka Beogradskoj ulici postavili previse staza koje ranije nisu postojale pa zelenilo izgleda kao da je izmedju pesackih staza,a ne obratno.danas ih pravise po onoj kisi,vidi se da jure neki vremenski rok koji im je zadat.Fontana je i dalje pod satorom.
 
Vusko na te staze se stavlja tartan i to je staza za trcanje takodje se dans postavljaju sprave na dva djecija igralista ,iza sanse u onom cosku bice postavljene sprave za vjezbanje ,bice novih dodatnih cesmi svi spomenici ce biti osvetljeni ,Trava je sijana nece stavljati tepih zbog cjene.Spomenici kasne :kafa: bice to fino na kraju
 
А чему треба да служи простор до окретнице 6? Пошто га ограђују, видех данас. Претпостављам, за пуштање љубимаца, тј. паса?
 
Mislim da bi trebalo da je to to,ne vidim da bi nesto drugo bio.

Inace one dodatne staze kako kaze direktor su zapravo za tartan a ne behaton jer ce sluziti za trcanje
 
Radovi u Tašmajdanskom parku pri kraju

R. B. | 07. 04. 2011. - 14:12h | Komentara: 0
Većina radova u Tašmajdanskom parku biće završena do 15. aprila. Do sada su završeni svi infrastrukturni i grubi građevinski radovi, kao i oko 90 odsto finih završnih radova, kažu u JKP „Zelenilo Beograd”.


U Tasmajdanskom parku u toku je sadnja travnog semena i nivelacija terena
U ovom preduzeću kažu da završetak radova zavisi pre svega od vremenskih uslova.


Na terenu je sada oko 100 radnika, a njihov broj će se povećavati. Oni trenutno vrše nivelaciju terena, nasipaju i humiziraju 50.000 kvadrata zemljišta.

U toku je i setva travnog semena, a danas će početi i sa sadnjom 80.000 sadnica begonija u centralnoj leji, takozvanoj cvetnoj zoni, koja se nalazi imeđu Beogradske ulice i crkve Sv. Marka.

Napravljeno je i 200 klupa koje će uskoro biti postavljene, baš kao i 20 ležaljki za odmor.

Biće izgrađeno šest česmi
U narednom periodu biće završena behaton ploča na sporednim stazama i granita na centralnoj stazi. Biće postavljeni rekviziti na dva velika najmodernija dečja igrališta sa posebnom, gumenom podlogom, radi bezbednije igre dece, a moći će i da ih koriste i deca sa posebnim potrebama.
- Postavićemo rekvizite za fitnes na otvorenom, kao i parkovski mobilijar namenjen baš za Tašmajdan. Biće izgrađeno i šest česmi. Ogradiće se prostor koji je predviđen za slobodno puštanje pasa, a biće postavljeni i rekviziti za kućne ljubimce, kao i česma - kažu u JKP „Zelenilo Beograd”.
- U toku je postavljanje kamera za video nadzor na kandelabrima, kako bi se sprečile krađe i uništavanje u parku. Ugrađena je guma na dva dečja igrališta, kao i podloga za fitnes na otvorenom. Postavljeno je 600m2 podloge od betona za trim stazu, a završni sloj će se raditi od tartana. Radi se nadstrešnica nad restoranom „Šansa“, a u toku su i radovi na fontani, koja će u ritmu muzike sa svetlosnim efektima biti usklađena sa ritmom vodoskoka - kažu u JKP „Zelenilo Beograd”.

Novina, koja je uvedena prilikom rekonstrukcije sanitarnog objekta u Tašmajdanskom parku, je rampa za lica sa posebnim potrebama koja će biti izvedena u nivou staza, kako bi se olakšao sam pristup sanitarnom objektu.

Posebno će biti uređen kutak za penzionere koji će dobiti mali paviljon gde će povremeno dolaziti lekar i kontrolisati njihovo zdravlje.

Biće sagrađena i velika šahovska polja sa figurama.

Deo parka biće namenjen i turistima, koji će na dva informativna punkta dobijati brošure i sve potrebne informacije o Beogradu.
 
Juce samse prosetao kroz Tas po prvi put otkad je pocela rekonstrukcija, i koliko god to cudno zvucalo, bio sam neprijatno iznenadjen losim kvalitetom izvedenih radova, cak i po aktuelnim nazovi standardima putara.

Granit postavljen na centralnu trasu je tanak kao flis papir, i kako stvari stoje, za koji mesec ce izgledati jadno i zdrobljeno kao plato ispred Hrama. Neke ploce su vec ispucale.

Sto se tice okolnih staza, behaton i aljkav rad vec su poceli da pokazuju svoje pravo lice. Kao prvo, one minijaturne kockice su postavljane bez jasnog sablona, kako je ko bio raspolozen, tako da na nekim mestim izgleda kao sveze iskopani rimski put a ne moderna park staza. Da stvar bude gora, podloga je takodje uradjena lose, pa je na mnogim mestima behaton poceo da tone i giba se. Posto su granicne bankine staza ispod nivoa kocki iz nekog razloga, sav behaton koji se nalazi na ivicama staza polako je poceo da se odlama i odvaja. Jos ako se na sve to dodaju kamioni koji vrsljaju tamo vamo, ni ovo nece potrajati duze od par kisnih dana.

E sad, pitao sam se zasto su odlucili da sve staze popune onim najmanjim i ubedljivo najodvratnijim behatonskim kockicama. Veoma jednostavno - u racunima se trebuje i naplacuje kolicina upotrebljenih kocki, bez jasno navedene dimenzije. Tako, umesto da napr. koriste behaton klasicnog profila kao sto je to u ostatku grada, trebovali su 4 puta vise, a bez obzira sto su kocke ujedno i 4 puta manje. Naplatili su ga isto jer dimenzije sigurno nisu navedene u racunu. Naravno, nije potrebno dugo mozgati o tome ko je pokupio razliku u ceni.

Potvrdilo se strahovanje da ce Tas biti samo jos jedna u nizu prevara, i sto se mene tice, rec je o jednom od eksera u zutom kovcegu. Iskreno se nadam da ce i pop uskoro da zapeva...
 
Bio sam danas na Tašu,

počeli su da sade begonije u prostoru između centralnih šetališta, ali klupe koje postavljaju su blago rečeno užas i katastrofa...

Evo par sličica


effq6e.jpg

35n4ml2.jpg

faa6mf.jpg
 
Svaki park drugi mobilijar. Koliko oblika klupa mi koristimo po gradu ? Sta fali onim klupama po Kalisu ? Sto su to menjali ?
Ova boja je neka zastita, podloga ili ? One klupe na Kalisu su lakirane i drvo je boje drveta,a ovo ne znam sta je.

Evo nasao sam fotografiju neke klupe sa Kalisa, pojma nemam ko je na fotki, nebitno je.
klupa.jpg
 
Te klupe su proizvod Zelenila... Oni sklapali...
 
Bulevarac":3m82jyoa je napisao(la):
Svaki park drugi mobilijar. Koliko oblika klupa mi koristimo po gradu ? Sta fali onim klupama po Kalisu ? Sto su to menjali ?
Taкав приступ и треба да постоји. Свака целина, треба да има посебно дизајниран мобилијар. Сваки парк треба да има другу атмосферу. Нема ништа горе од униформизације паркова.
Bulevarac":3m82jyoa je napisao(la):
Ova boja je neka zastita, podloga ili ? One klupe na Kalisu su lakirane i drvo je boje drveta,a ovo ne znam sta je.
Ове на Ташу су клупе са челичном подконструкцијом и дрвеним гредицама фарбаним у сиво. И такве ће остати. И изгледа јадно.
 
stf":2in4hshc je napisao(la):
Bulevarac":2in4hshc je napisao(la):
Svaki park drugi mobilijar. Koliko oblika klupa mi koristimo po gradu ? Sta fali onim klupama po Kalisu ? Sto su to menjali ?
Taкав приступ и треба да постоји. Свака целина, треба да има посебно дизајниран мобилијар. Сваки парк треба да има другу атмосферу. Нема ништа горе од униформизације паркова.
Bulevarac":2in4hshc je napisao(la):
Ova boja je neka zastita, podloga ili ? One klupe na Kalisu su lakirane i drvo je boje drveta,a ovo ne znam sta je.
Ове на Ташу су клупе са челичном подконструкцијом и дрвеним гредицама фарбаним у сиво. И такве ће остати. И изгледа јадно.
Ok, znam da je lepo imati razlicite mobilijare, dopadaju mi se neki novobeogradski, koje sam video na forumu, ali mi ovde govorimo o standardnoj gradskoj klupi, pa sigurno necemo imati za svaki park u gradu razlicitu klupu ?
Slazem se da ukoliko postoje mogucnosti, imamo i drugi mobilijar, ali bi neki minimalni standard trebalo imati.
Po meni minimum za gradsku klupu je ona sa Kalisa. Sve ostalo mora da bude bolje, ili deo neke celine, a ne sada samo novi model klupe, koji su prvi majstori smislili na samom gradislistu, i sklepali.
 
To je osnovna boja rekose majstori tako da kozna koja nas ceka mozda i roze ako se bude pitala ministarka sporta jer su za nju mig 21farbali roze dok je bila u ministarstvu odbrane :bash:
 
direktor":3602b4ot je napisao(la):
To je osnovna boja rekose majstori tako da kozna koja nas ceka mozda i roze ako se bude pitala ministarka sporta jer su za nju mig 21farbali roze dok je bila u ministarstvu odbrane :bash:
i pored svog ovog interneta informacija i ostalog..pa ako ne znaju nek kopiraju,...strasno....
 
na projektima tipa ovog beograd ima neverovatnu priliku da uhvati korak sa ostalim velikim gradovima..takve sanse, tako olaki promasaji...
 
Nove klupe su odvratne... Nemaju nikakav anatomski oblik, deluju strasno neudobno.
...........................................................................................................................................................
Ove, koje vec imamo su mnogo bolje:

21293881.jpg
 
Vrh