Šta je novo?

Svetska politika

Nema mesta cudjenju. Kapitalizam je sistem koji je uvek favorizovao najbogatije.
Razlika je sto sada bogati znaju da je ostatak populacije toliko.mentalno retardiran, emocionalno degradiramn i redukovakn na potrosace da vise ne moraju da se pretvaraju. Nema vise pretenzije i stremljenja da se drustvo poboljsa. Just make money. Mozda je i iskrenije ovako.
Vise nemaju potrebe za laznim principima drustvene kohezije kada drustvo vise ne postoji u SAD, vec samo kapital, vlasnici kapitala i pojedinci.
To stanje je logicna posledica kapitalistickog razvoja.
 
1992. Ukrajina je bila nezavisna drzava. Granicila se sa jednom velikom silom za koju su je vezivali tradicija, slican jezik , tehnoloske, energetske veze i mnogo toga. POmenuta velika sila je izvozila gas preko teritorije Ukrajine i Ukrajina je na osnovu toga imala subvencionisanu cenu gasa.
Udaljena supersila odlucila je da Ukrajinu iskoristi za postepeno unistenje gore pomenute velike isle. Potpomogla je ekstremne snage u Ukarajini sve dok nije na vlast dovela one partije koje ce do kraka zaostriti odnose sa susednom velikom silom. Zapocela je progon stanovnika koji nisu bili za taj raskid i dovela do gradjanskog rata.
Susedna velika sila u tom periodu i dalje je priznavala teritorijalni integritet Ukrajina. Postignuta su dva sporazuma za deesakalaciju Minsk I i MInsk II. Uz pomoc udaljene velike sile i evropskih saveznika Ukraijina je oba puta izigrala ove sporazume.
Susedna veliak sila pokusala je brzom vojnom akcijom da zaplasi ukrajinslki rezim i primora ga na sporazum, prilicno u korist Ukrajine kako je svedocio bivsi funkcioner Arestovich. Sporazumje bio toliko povoljan za Ukrajinu da se u Kijevu otvarao sampanjac. Velikoj sili iz susedstva bilo je vazno samo da Ukrajina na svoju teritoriju ne primi njoj neprijateljske vojne snage.
Medjutim, Velika Britanija je svojim uticajem sabotirala ovaj sporazum i Ukrajina je nastavila da se bori. Citav kolektivni Zapad je zapravo ratovao protiv susedne sile, cije su prirodne resurse odavno odlucili da opljackaju.
Susedna sila odlucila je da postepenom akcijom unisti Ukrajinsku armiju.
U odredjenom trenutku, doslo je do smene vlasti u udaljenoj supersili i podrska Ukrajini je smanjena.

Sta je pouka.
Ukrajina je vodeci se real politikom trebala da vodi racuna o interesima susedne sile. Trebalo je da trguje sa njom i koristi interes susedne sile kao polugu za potkusurivanje.
Ukrajinska elita je sluzeci interesima Velike Britanije i udaljene supersile dovela Ukrajinu do velikih ljudskih i materijalnih zrtava.

Politika Zapada pokazala se neprirodnom. Zasnivala se na simulaciji, ratovima u SRJ i Iraku, kada je bilo lako sklepati koaliciju "coalition of the willing". za vazdusni rat (bombardovanje). Ograniceni umovi sa MIT-a i drugih ergela za kondicioniranje nisu dobro shvatili problem i uzeli u obzir sve parametre.
Cilj Zapada i nije bila pobeda i odbrana Ukrajine nego slabljenje Rusije i smena tamosnje vlasti. Ukrajina jer izabrala da bude sredstvo za izvrsenje ovog cilja.

Ukrajina i ukrajinski narod platice cenu ove odlke.
Iskreno mi je zao sto americki narod nece platiti ovu cenu.
 
Znači po tvome Rusija je kao neka prirodna pošast koja nema nikakvu moć odlučivanja, prosto ili joj se pokoriš ili te sastavi sa zemljom.

Rusija vazalstvo okolnih država mora krvavo da zaradi, uključujući i Ukrajinu i zato se ovaj rat i dešava upravo. Ako hoće da imaju bafer zonu i vazala na granici, na njima je da ih nateraju na to. Ukrajina ima pravo da se brani i da odbije ruski uticaj ako može.
 
Znači po tvome Rusija je kao neka prirodna pošast koja nema nikakvu moć odlučivanja, prosto ili joj se pokoriš ili te sastavi sa zemljom.

Rusija vazalstvo okolnih država mora krvavo da zaradi, uključujući i Ukrajinu i zato se ovaj rat i dešava upravo. Ako hoće da imaju bafer zonu i vazala na granici, na njima je da ih nateraju na to. Ukrajina ima pravo da se brani i da odbije ruski uticaj ako može.
Ukrajina se ne brani, već ratuju za tuđe interese.
Država Ukrajina nema nikakve koristi od produžetka sukoba, tako da bi bilo dobro da odbiju američki i zapadni uticaj.
 
Ja sam onda očigledno pomešao ko je na koga izvršio invaziju i na čijoj se zemlji vodi rat.
Pravo pitanje u kojoj evropskoj zemlji se desio državni udar 2014. i gde se od te godine vodio građanski rat osam godina.
Nema šanse da pomešaš, samo je jedan takav primer na ovom kontinentu.

Nije mi jasno kako je neko u Ukrajini mislio da buđenje nacističkih ideja, zatiranje ruskog jezika i želja za članstvom u NATO paktu, uz dva prekršena sporazuma, neće dovesti do odgovora Rusije.
 
Aj daj bože da se Rusija onda odbrani od invazije ukrajinskih ekstremista.
 
Znači po tvome Rusija je kao neka prirodna pošast koja nema nikakvu moć odlučivanja, prosto ili joj se pokoriš ili te sastavi sa zemljom.

Rusija vazalstvo okolnih država mora krvavo da zaradi, uključujući i Ukrajinu i zato se ovaj rat i dešava upravo. Ako hoće da imaju bafer zonu i vazala na granici, na njima je da ih nateraju na to. Ukrajina ima pravo da se brani i da odbije ruski uticaj ako može.
Naravno da Ukrajina ima pravo da ne zeli da bude bafer zona. Moze i da vodi rat kao sada. Sve je ok. Zelim iim srecu.
Problem je sto je takva politika nerealna, ne pociva na realnom i odnosu snaga.

SAD ima realnu snagu da dominira u Severnoj Americi i dominirace, ali podrska ratu udaljenom hiljadama kilometara je skupa. Klub milijardera koji sada itvoreno vlada u SAD odlucio je da napravi otklon od te politike.
Politika SAD u vezi Ukrajine, pod Bajdenom je bila nerealna u sada ce biti delinicno napustena. Ukrajinske elite morale su imati to na umu.

Medjutim politika SAD pod Bajdenom daleko je od neuspeha. SAD su dobile sansu da odgode problene uzrokovane padom profitne stope isisavanjem evropskih resursa. SAD ima Evropu kao na dlanu. Tu je prethodna administracija sjajno odigrala.

U medjunarodnoj politici ne postoji pravoni pravda samo odnosi snage u sile. Najgore prolaze vazali kao asrbija. Oni koji osim ulizistva ne znaju da igraju nijednu drugu igru.

Cak i vazalna Danska pokazuje da razume pravila igre. Na veliko iznenadjenje Evrope juce su odlucili da dopuste GASPROMU da uzvrsinkonzervaciju i popravku ostecenog segmenta Severnog toka.
 
Poslednja izmena:
Примећујем непринципијелност.
Када је у питању Србија често могу да се чују и прочитају аргументи како смо окружени НАТО пактом и како треба да, без обзира на агресију 1999., постанемо члан НАТО пакта или бар имам што је могуће бољу сарадњу.
"Да им не гурамо прст у око" јер ће нас појести за доручак.
Заговорници таквих ставова то називају реалполитиком.
Са друге стране, када је реч о Украјини то што се граничи са Русијом и Белорусијом, то што је бафер и што је вековима у руској зони интереса одједном престаје да буде важно.
Реалполитика и однос снага одједном није важан.
Када се говори о бомбардовању од људи који заговарају чланство Србије у НАТО често може да се чује релативизавија и то и како се агресија НАТО на СРЈ "није десила баш из ведра неба и из чиста мира".
Одједном је јако битан контекст, битна је предисторија.
Са друге стране, када је реч о Украјини, контекст, предисторија (мајдан, миноризација руског становништва на истоку земље, грађански рат, мировни преговори, споразуми) све то одједном није важно и није тема већ историја почиње оног тренутка када Русија покреће напад на Украјину.

Или заступаш право и принцип или реалполитику.
Не можеш у једном случају да се позиваш и да заступаш једно а у другом друго.
 
Poslednja izmena:
Ako ćemo o realpolitici, realpolitika je i da je NATO zalegao finansijski, informaciono i u vojnoj opremi da pomaže Ukrajinu u ovom konfliktu. Dakle, svakako se ne radi o nekoj geopolitičkoj izvesnosti da Ukrajina mora biti ruski vazal, kad joj je već data mogućnost da tu pretpostavku izazove u ovom ratu. To je isto realpolitika. Uostalom, i Finska je na granici sa Rusijom, pa nad njom Rusi nemaju nikakvu kontrolu, niti se više zaluđuju tom idejom.

Kao što sam rekao, Rusija svoj imperijalni status i zonu interesa ovde mora da zaradi. Domaća rusofilija je iznervirana ovom činjenicom, ali to je bukvalno realpoltika. Pozivati se na istoriju i istorijsko pravo Rusije na bafer zonu (ovo je sigurno jedna od apsurdnijih stvari koje se mogu čuti u vezi sa konfliktom) je iluzorno i infantilno razumevanje stvarnosti. Dinamika geopolitičkih odnosa je promenljiva, i ono što je bilo juče ne mora biti danas - mnogo puta dokazano.
 
Наравно да је залегао.
Око тога се сви слажу јер је то једноставно чињеница.
Крајње је наивно мислити да то ради из неког принципа или због неких вредности.
То ради само и искључиво из својих интереса.
Реалполитика је да Русија жели да има контролу над државама са којима граничи као што је и реалполитика да НАТО-у сукоб у Украјини веома одговара јер Русију види као свог опонента.
Зато је и залегао.
 
Poslednja izmena:
Srbija to sto je bila bombardovana od strane NATO pakta treba da koristi u politickoj trgovini. Tu cinjenicu nasa politika moze da koristi kao izgovor.
Okruzena NATO paktom ona nikako ne treba da se igra ruske predstraze, nedutim moze da bude neutralna, kao Austrija.
Clanstvo u NATO paktu je skup i sve skuplji hobi otkada SAD zele ds evropske zemlje snose punu cenu reketa.
Pored toga, iako nije u NATO paktu Srbija je potpisala sramni sporazum koji onogucava NATO snagama da prelaze nasu teritoriju. Tako da NATO ima dosta od nas i bez naseg clanstva, sto nije prepreka da od nas dobiju jos nesto za nista.
 
Poslednja izmena:
Politika :
Среда, 29.01.2025. у 11:50

Данска даје руској компанији дозволу за радове на гасоводу Северни ток 2​


i ovo je realpolitika
 
Link na članak

Данска освета за „Гренланд”
Копенхаген одобрио „Гаспромовој” фирми да закрпи у саботажи оштећене цеви руско-западноевропског гасовода


Zanimljivo je da niko od "zelenih" do sada nije objavio da 9 - 10 miliona kubnih metara "gasa staklene bašte" i dalje stoji u OTVORENOJ cevi na dnu mora. Nego su se tek SAD, posle "Grenlanda", setili da to kažu.

Са ове стране Атлантика, Алис Вајдел, лидерка немачке десничарске АфД странке, изгледног фаворита на немачким фебруарским изборима, мисли сасвим другачије.

„Пустићемо ’Северни ток’ да поново ради. Можете на то рачунати”, истакла је Вајдел 11. јануара на изборној конференцији у граду Ризи у Саксонији. Убрзо потом, Трамп и данска премијерка обавили су телефонски разговор у коме је 47. председник САД тако изнервирао Фредериксенову да је потом кренула на турнеју по ЕУ да затражи подршку против Трампове иницијативе за Гренланд.

У међувремену, образложење дозволе Копенхагена швајцарском „Северном току 2 АГ” образложено је обавезама Данске сходно „међународним правним обавезама”, као и интересима за „еколошко и безбедоносно смањење ризика” од даљег цурења гаса из разваљене А цеви тог гасовода. У тој цеви, саботажом оштећеној на оба њена краја у данским територијалним водама, тренутно иначе још стоји око 9-10 милиона кубних метара природног гаса. Објављени детаљи те, по оцени појединих западних медија, веома неочекиване одлуке Копенхагена, указују да би заптивање уз вађење цеви са дубине од око 90 метара, у трајању од десетак дана могло бити обављено у другом или трећем кварталу ове године.

 
Poslednja izmena:
 
Trump does not want to help Ukraine and accept it into NATO, writes The Washington Post columnist Lee Hockstader.
He writes that the US president "does not want to provide Ukraine with more aid, let alone American troops; he also does not want Ukraine to be accepted into NATO." And he considers monitoring a possible ceasefire and ensuring Ukraine's security "a problem for Europe."

Bice zanimljivo kako ce evropske elite da vode ovaj rat. Njihova politika bila je do sada apsolutno neprirodna. Sa jedne strane neumereno vazalski odnos orema SAD, sa druge strane orezur i kolonijalizam prema ostatku sveta. Stanovnici EU danas veruju u svoju ekonomsku, intelektualnu i svaku drugu superiornost.
 
Нема сумње да је циљ био освајање тржишта, отимање ресурса и преференцијално даље цепање територија архинепријатеља. Мислим и даље је, можда ће опет за коју деценију, али тврдо, не ради више време за њих, па ће вероватно бити договор, само је битно да се Европа повеже са Русима и због ЕУ, али и нама је битно. Пошто ЕУ воде идиоти који је воде, вероватно ће договор подразумевати одређени проценат од енергије за САД, пошто је сад већ извесно да ће инфраструктура бити њихова. Балкан је био као генерална проба са невероватним сличностима и брљаријама бољшевичке банде и остављања већинског народа ван граница матичне државе/поклањања територија!

Срећа у нашој несрећи је што се не граничимо више са Русијом/СССР и нису ми јасни они који би радо видели Русе на Дунаву. Врло реална могућност је била и мало је фалило да ми преузмемо улогу несрећног украјинског народа. Место тога смо користили бесповратне кредите који су прилично маскирали ту планску економију и чинили је много бољом него што је заправо била.

Како год, нема ту чистих и исправних и свако навијање (а 90%+ је опредељено) је мени трагично! Једино навијање би требало бити да ово што пре престане!
 

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da želi da EU kupuje više američkog LNG-a i da će učiniti više gasa dostupnim, ali nije jasno kada će EU moći da obezbedi više LNG-a iz SAD-a, jer su izvozi već u punom kapacitetu.

Nova proizvodnja LNG-a neće biti dostupna pre 2030. godine, navodi Rojters.
 
Опредељивање и навијање у сваком рату који није наш је малоумно.
За нас би било најпаметније да се правимо мртви и бавимо својим унутрашњим проблемима уместо што често трипујемо да смо битнији него што заиста јесмо и волимо да будемо мирођија у свакој чорби.
У најидеалнијој варијанти, да силе и забораве на наше постојање и да тако што је могуће више продишемо.
 

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da želi da EU kupuje više američkog LNG-a i da će učiniti više gasa dostupnim, ali nije jasno kada će EU moći da obezbedi više LNG-a iz SAD-a, jer su izvozi već u punom kapacitetu.

Nova proizvodnja LNG-a neće biti dostupna pre 2030. godine, navodi Rojters.
Ovo je vrlo zanimljivo pitanje. Jos od 2008. i ranije imamo taj fracking pokret. Dobijanje gasa putem ubrizgavanja hemikalije pod pritiskom u zmeljinu koru. Medjutim, sada se ispostavlja da tog gasa nema beskonacno.
Da li SAD ima gasa i za sebe i za Evropu. Ako ga nema, odakle ce evropljani da kupuju vise.
 
Опредељивање и навијање у сваком рату који није наш је малоумно.
За нас би било најпаметније да се правимо мртви и бавимо својим унутрашњим проблемима уместо што често трипујемо да смо битнији него што заиста јесмо и волимо да будемо мирођија у свакој чорби.
У најидеалнијој варијанти, да силе и забораве на наше постојање и да тако што је могуће више продишемо.

Naravno. To je uostalom sada, u vreme globalnog rata, istovremeno i naša jedina preostala, iole razumna opcija. Zašto da budemo deo rata koji sa nama nema veze? To je bezumno.
 
Vrh