Ovde je detaljni pregled najvažnijih delova maratonskog video prenosa lansiranja Američkih astronauta koji je trajao punih 19 časova, ovde sabijeno u dva izveštaja, u 28 minuta o događajima pre njihovog termina za spavanje (u orbiti, na putu do stanice), i u 44 minuta posle njihovog buđenja (priprema za spajanje, ulazak u Međunarodnu Svemirsku stanicu i video obraćanje iz stanice). Zaista vredi pogledati sve redom zbog dugačkog niza sjajnih prizora koje do sada nismo mogli videti. Odmah je jasno da to više nije NASA i njihov način razmišljanja, nego privatna kompanija i nešto sasvim različito (neverovatni broj kamera na svim mogućim mestima i medijski spektakl najvišeg mogućeg reda).
Zbog čega je ovo lansiranje veoma značajno za sve, a ne samo za Amerikance? U pitanju je prekretnica na mnogo načina. Ono što je do sada ometalo razvoj svemirske tehnologije je bila ogromna cena lansiranja materjala u orbitu koje je posledice velike gravitacije Zemlje, što za sobom povlači i ogromnu energiju potrebnu za dizanje jednog kilograma bilo čega. Sve dok je to trebalo da finansiraju države iz poreza, a političari da opravdaju svojim biračima, od svega nije moglo da bude ništa (sem ako nije za vojsku). Jedna od prethodnih NASA adminstracije je najzad shvatila da se to mora prepustiti privatnom kapitalu, a Elon Mask je prvi razumeo kako da se to tehnički izvede tako da bude isplativo (tako što se rakete ne bacaju, nego na Zemlju vraćaju cele, a da to ipak nije toliko skupo kao bivši Spejes Šatl).
I pošto je to uspešno uradio, to je bukvalno promenilo sve. Ovo lansiranje ljudi njegovom raketom (a ne samo tereta kao do sada) nije značajno zbog toga što je to "Američka raketa sa Američkog tla" što oni naravno izrazito naglašavaju, nego zato što je to tehnički dokaz zrelosti i pouzdanosti Maskove nove i drastično jeftinije svemirske tehnologije. On je tu bukvalno promenio sve iz korena: i materjale koji se koriste, i tehnologiju, i motore, pa čak i sam način razmišljanja sa veoma brzom iteracijom novog dizajna. Dakle umesto da se troše godine da bi se unapred osiguralo da nešto toliko skupo, što se sastoji od desetina hiljada delova, SIGURNO radi u svemiru (što se na Zemlji često ne može testirati), i da svaki taj deo bude od početka zaista krajnje pouzdan i predimenzioniran za svaki slučaj, što je bio NASIN pristup, on je svuda išao na najjefinija moguća, brza i najjednostavnija rešenja, pa ako ne uspe jedna verzija "tornja za vodu", upeće neka od sledećih 10 (što je finansijski izdrživo jer su TAKVE test verzije jeftine). Zbog toga su mu sve SN verzije budućeg "Staršipa" do sada eksplodirale, uključujući i poslednju. Ali uvek je odmah spremna nova.
Ova razvojna filozofija je međutim dovela do razvoja za sada pozudane Crew Dragon kapsule i noseće Falkon rakete koje je pre neki dan ponela i astronaute. Ako pogledate dva videa videćete i zašto je ovo značajan događaj za sve. Kapsula izgleda kao nešto iz naučno fantastičnih filmova. Nema više skučenih kapsula u kome su astronauti spakovani kao sardine, tako da jedva mogu i da uđu bez pomoći čitavog tima "gurača". Ovo više liči na manju dnevnu sobu, sa puno slobodnog prostora, sa tač skrin ekranima i skoro bez ijednog prekidača, a po čitavom nizu detalja se vidi da je čak i na dizajn broda obraćeno puno pažnje. Po svemu se vidi da je u pitanju prvenac sasvim nove generacije i tehnologije, nešto što će će svemir najzad otvoriti za komercijalnu eksploataciju svih. Neće se više čekati decenijama na sledeći korak, recimo na povratak na Mesec, jer kapital više neće biti problem. A sve zato što je Mask pokazao kako se to može napraviti da bude i jeftino i isplativo.
Pogledajte:
"Meditacija" pred sam ulazak u kapuslu i, za njih kao test pilote, mogući poslednji pogled u životu na ovaj izuzetni prizor sa lansirnog tornja:
Prvi astronautski dan (priprema na Zemlji, pozdrav sa porodicom, ulazak u raketu, lansiranje, obraćanje iz orbite):
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=K_IjoAdYIco[/youtube]
Drugi astronautski dan (muzičko buđenje u orbiti, približavanje ISS, testovi manuelnih kontrola i odziva Dragona, spajanje, ulazak u ISS, media event):
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gmOsmstAebg[/youtube]