Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Moze li neko da mi objasni, jer se bas i ne razumem, posto zgrade nisu uknjizene i investitor ima rok oko 5 god, da li mi mozemo pre toga prodati stan kreditnom kupcu i prodati uopste? Ne? Budi me to sto sada moze da se kupi stan na kredit od investitora iskljucivo, podizvodjaca ne.
 
Moze li neko da mi objasni, jer se bas i ne razumem, posto zgrade nisu uknjizene i investitor ima rok oko 5 god, da li mi mozemo pre toga prodati stan kreditnom kupcu i prodati uopste? Ne? Budi me to sto sada moze da se kupi stan na kredit od investitora iskljucivo, podizvodjaca ne.
Stan ne mozete prodati bez upotrebne dozvole nekome na kredit. Mozete za kes iskljucivo.
 
Prodat stan se ne moze prodati kreditnom kupcu bez obzira na gradjevinsku dozvolu. Bez upotrebne ne moze. Ne moze ni povrat pdv-a drugom kupcu.
Takvu informaciju je dobila moja koleginica pre 3 meseca od banke. Iz tog razloga je odustala od jednog stana.
 
@koledaf , može, ja sam svoj stan kupio na kredit od firme kojoj je Sunnyville prodao stan tj. verovatno dao u neku kompenzaciju. Povrat pdv naravno nisam imao ali mi se isplatilo jer sam kasno ušao u priču i u tom trenutku već bili rasprodati svi frontalni stanovi, a nisam mnogo čekao ni na useljenje, pri tome sam i dogovorio dosta povoljniju cenu, nego da sam od investitora kupovao... Ali sam imao bar oslobađanje od poreza na prenos.
 
Mene čudi da ove prethodno izgrađene zgrade A,B,C i D još nisu dobile upotrebnu dozvolu, a građevinska važi 5 godina od dana izdavanja, još malo i ističe rok ako nije već!
Kako javni beležnik upisuje kupoprodaju stana bez upotrebne dozvole, stana koji je u potpunosti za useljenje a komisija nije odradila ili jeste i našla je neki nedostatak koji traže da se otkloni i neće da daju pozitivan stav za odobrenje upotrebne dozvole. Kako to javni beležnici prometuju, treba neko od pravnika da pojasni to.....
 
@SunnyJ
Stvarno ne znam. Samo prenosim sta su njoj rekli.
Mozda je to drugacije kada ide prenos sa firme na fizicko lice. Ona je gledala stan na kraju bulevara i cekala je 3 meseca da zgrada dobije upotrebnu da bi mogla da uzme kredit. Neka hipoteka, pa neka cuda...
Na kraju je odustala i uzela drugi.
@Grale Obnovili su gradjevinsku po isteku 5 godina.
 
@Grale, koliko znam dokle god je aktivna građevinska i postoji prijava radova, a nije pribavljena upotrebna, dotle se vodi da je zgrada u izgradnji, sve i da je ona fizički izgrađena.
Ja mislim da je za naše zgrade A, B, C, D valjda čak bila i istekla, pa su je produžili još 2 godine na konto nekih sitnih preostalih radova. Svakako napeta situacija, čim još nema upotrebne... Ali nadamo se najboljem. 😬
 
@koledaf možda je tu bio neki drugi slučaj. Ja sam bez problema dobio kredit od banke, jer je zaista još uvek zgrada bila u izgradnji, nije bilo bitno što je stan već, prodavan... Podrazumevalo se da nema upotrebnu, jer je u izgradnji i nisu pravili nikakav problem.
 
Sad sam proverio- zapravo, u martu '21. je izdata nova građevinska dozvola za naše A, B, C, D zgrade i u njoj piše da se u roku od 5 godina mora pribaviti upotrebna, što znači da investitor ima fore do marta' 26. godine. 😲
Evo, u prilogu stavljam tu novu građevinsku, ako nekog zanima da pogleda.
 

Prilozi

  • Грађевинска дозвола - Верзија за објављивање_20220416205642.pdf
    274,1 KB · Pregleda: 213
Mene čudi da ove prethodno izgrađene zgrade A,B,C i D još nisu dobile upotrebnu dozvolu, a građevinska važi 5 godina od dana izdavanja, još malo i ističe rok ako nije već!
Kako javni beležnik upisuje kupoprodaju stana bez upotrebne dozvole, stana koji je u potpunosti za useljenje a komisija nije odradila ili jeste i našla je neki nedostatak koji traže da se otkloni i neće da daju pozitivan stav za odobrenje upotrebne dozvole. Kako to javni beležnici prometuju, treba neko od pravnika da pojasni to.....
Javni beležnici po službenoj dužnosti samo proveravaju da li je predmet ugovora (u ovom slučaju nepokretnost u izgradnji) predmet duple prodaje ili tako nešto. Oni vam saopstavaju ono što piše u zemljišnim knjigama vezano za tu nepokretnost i to je to, za sve ostalo se ograđuju. Naravno, duzni su da upozore na njihova ovlašćenja, ograde, vaša prava itd.
S obzirom da svesno kupujete stan u izgradnji, jasno je da ono što još uvek (na papiru) nije izgrađeno nema upotrebnu dozvolu. Bitno je sa druge strane da vas notar (pošto pojedini to smuljaju a vrlo je bitno), upozna sa stanjem u katastru PRE sklapanja predugovora/ugovora - tj. Da vas upozna da li nepokretnost u izgradnji ima teret, kakve je vrste, da li ste upoznati sa tim itd. Naravno, onog trenutka kad vi na kraju sklopite predugovor/ugovor, notar ima rok od 24 sata da to ubelezi u rgz, kako se ne bi dalje prometovala vasa nekretnina.
 
Poslednja izmena:
Pametovati nije svrha jer ukoliko niste strucnjak onda osobu koja je gore postavila pitanje mozemo dovesti u ogroman problem. Svako moze procitati zakon i ako ne ume da ga protumaci onda je pravnik taj koji mu treba. To sto ja ili neko drugi nesto "zna" ne znaci da je tacno. Nikoga ne omalovazavam vec ukazujem da je pravi odgovor moguce dobiti kod pravnika. Ja to nisam a opcija " nisam majstor ali mogu da opravim" je neodgovorna i nedobronamerna
 
Pametovati nije svrha jer ukoliko niste strucnjak onda osobu koja je gore postavila pitanje mozemo dovesti u ogroman problem. Svako moze procitati zakon i ako ne ume da ga protumaci onda je pravnik taj koji mu treba. To sto ja ili neko drugi nesto "zna" ne znaci da je tacno. Nikoga ne omalovazavam vec ukazujem da je pravi odgovor moguce dobiti kod pravnika. Ja to nisam a opcija " nisam majstor ali mogu da opravim" je neodgovorna i nedobronamerna
Slažem se, OK mislio sam da imate neke proverene informacije koje bi značile.
 
Da, imam provereno tumacenje zbog moje kupovine. Verovatno je moj komentar pogresno shvacen.
1. Pravno valjan posao je onaj koji je u skladu sa zakonima.
Promet je moguc samo ukoliko je nekretnina UKNJIZENA .
Nekretnina u izgradnji je dozvoljena ukoliko investitor ima gradjevinsku dozvolu.
2. Notar kod objekta u izgradnji ukazuje da posao nije pravno perfektan vec pravno dozvoljen.
3. Gr. dozvola vazi 5 god i moze se produziti za jos 2. To nije obaveza investitoru ni da pribavi upotrebnu, ni da uknjizi objekat. Uknjizenje je moguce usloviti u ugovoru ukoliko investitor prihvati datum.
Ne postoji nacin da naterate investitora na uknjizenje osim da trazite raskid ugovora zbog ne postovanja ugovorne tacke uz nadoknadu stete i povrata para ( dug i naporan dokazni sudski spor)
4. Notar ne upisuje uvek ili retko bilo kakvu zabelezbu u rgzo vec evidentira promet u njihovom internom sistemu da bi sprecio dupli promet.
5. Pdv se vraca nakon isplate kupoprodajne cene ( useljenje), izdavanja racuna i jos potrebnih papira.
6. Useljenje je dozvoljeno u momentu dobijanja upotrebne dozvole a u posed se moze uci i pre nakon tehnickog prijema. ( u praksi je uvek useljenje nakon tehnickog prijema) .
7 . Fizicko lice NE MOZE prometovati stan u izgradnji kao ni bilo koji drugi NEUKNJIZEN stan.
8. Kupovina stana u izgradnji je pravni posao visokog rizika ukoliko prodavac bankrotira ili dodje u blokadu kod projektnog finansiranja.
Jedino obezbedjenje je bankarska menica investitora ako vam je da, sto sigurno nece.
Ima jos objasnenja ali da ne smaram.
Sve ova tumacenja su od pravnika specijalizovanog za promet nekretnina i kostalo je 225 evra uz izradu ugovora po mojoj zelji.
I opet ove informacije uzmite sa rezervom jer mozda sam ih pogresno preneo.
 
Pa u nasem slucaju useljenja su bez tehnickog prijema,jel tako i za Pemium?
Dakle investitor ne garantuje ni tehnicki prijem ni upotrebnu i knjizenje,a komplet pare trazi na 80% izgradnje
 
Kupovina stana u izgradnji je kupovina macke u dzaku a da neznate ni da je u dzaku macka. Pravnici mogu da vam osiguraju da je macka bar u dzaku. Ulazak u posed je bar nesto , jer dolazite u fizicki posed stvari. Pravno tek uknjizbom ste vlasnik . Do tog momenta vas moze stititi samo sud i vera da niste lose srece da ce nesto krenuti po zlu.To sto nema tehnickog prijema, upotrebne i uknjizbe u roku znaci da nesto nije u redu a Vi se niste zastitili bar malo. Jedina 100% zastita je kupovina uknjizenog stana ili bankarska menica. Ugovor, predugovor je mozda malo iznad 50% zastite. Ali sta je u zivotu 100% sigurno? Uradis ono sto moras i sto zavisi od tebe a na kraju sta bude. A resenje je prosto, ako te prevare dozivotni zatvor pa nek trosi pare koje vam oteo kopajuci krompir u zatvoru.
 
Deluje da je desna strana urađena, provučeni kablovi i još nešto, zatrpana, sada to rade isto sa levom stranom, nadam se da će se konačno malo ubrzati radovi.
 

Prilozi

  • 20220417_175602.jpg
    20220417_175602.jpg
    267 KB · Pregleda: 529
  • 20220417_175607.jpg
    20220417_175607.jpg
    268,3 KB · Pregleda: 548
  • 20220417_180039.jpg
    20220417_180039.jpg
    269 KB · Pregleda: 528
  • 20220417_180141.jpg
    20220417_180141.jpg
    214,7 KB · Pregleda: 501
  • 20220417_180143.jpg
    20220417_180143.jpg
    249,8 KB · Pregleda: 497
  • 20220417_180218.jpg
    20220417_180218.jpg
    304,8 KB · Pregleda: 493
  • 20220417_180221.jpg
    20220417_180221.jpg
    278,9 KB · Pregleda: 545
Posto vidim da je opet krenula masovna histerija netacnih informacija na forumu i sirenje panike NN likova koji nisu cak ni kupili stan u kompleksu evo jos jednom ukratko iako sam pisao vec sto puta:
1) investitor moze da vam preda stan nakon sto uradi tehnicki pregled i dobije pozitivan zapisnik komisije i preda zahtev za upotrebnu dozvolu. Samo izdavanje upotrebne dozvole nakon toga moze da traje i godinu dana (nazalost i duze zbog neazurnosti rada gradskih sekretarijata) naravno pod pretpostavkom da je investitor dostavio svu potrebnu dokumentaciju. Naravno da ce investitor da vas tera da se uselite odmah da ne bi placao penale, a da li cete to vi da prihvatite zavisi samo od vas i nikog drugog. Po zakonu investitor ne moze da vas natera i duzan je da vam placa penale dok ne ispuni zakonske uslove za primopredaju.
2) zbog tacke 1) nijedan investitor nece da vam garantuje kada ce biti dobijena upotrebna dozvola vec samo da ce ista biti pribavljena u roku koji dozvoljava zakon (5+2 godine);
3) stan u izgradnji mozete kupiti kao i bilo koji drugi stan. Notar proverava da li investitor ima pravosnaznu gradjevinsku dozvolu kao i da li je stan vec prometovan i upozorava vas da kupujete buducu stvar koja ne postoji u momentu overe ugovora;
4) kod projekata koji imaju projektno finansiranje (kao sto oba premiuma imaju) banka koja finansira izgradnju garantuje izgradnju objekta jer banka investitoru odobrava namenski kredit ciju potrosnju kontrolise banka. Sav novac koji mi kupci placamo za stan ide direktno na racun banke projektnog finansijera i investitor njima ne moze da pristupi niti raspolaze bez saglasnosti banke sve dok se projektno finansiranje ne završi. U slucaju da se investitoru nesto desi, banka preuzima projekat i zavrsava ga (zato vase pare stoje na racunu banke);
5) banke projektni finansijeri imaju interes da investitor u roku probavi upotrebnu dozvolu jer ne zele da rizikuju da neko tuzi investitora i trazi svoj novac nazad zbog cega uslovljavaju investitore da pribave upotrebnu dozvolu u skladu sa zakonom u zakonom propisanom roku;
6) dok se ne podnese zahtev za izdavanje upotrebne dozvole stan možete da kupite iz kredita banke. Nakon toga morate da sacekate upotrebnu dozvolu. Medjutim stan mozete normalno da prometujete kes kupcima. Ovde se radi o poslovnim odlukama banaka ne o zakonskoj zabrani prometovanja;
 
Kupovina stana u izgradnji je kupovina macke u dzaku a da neznate ni da je u dzaku macka. Pravnici mogu da vam osiguraju da je macka bar u dzaku. Ulazak u posed je bar nesto , jer dolazite u fizicki posed stvari. Pravno tek uknjizbom ste vlasnik . Do tog momenta vas moze stititi samo sud i vera da niste lose srece da ce nesto krenuti po zlu.To sto nema tehnickog prijema, upotrebne i uknjizbe u roku znaci da nesto nije u redu a Vi se niste zastitili bar malo. Jedina 100% zastita je kupovina uknjizenog stana ili bankarska menica. Ugovor, predugovor je mozda malo iznad 50% zastite. Ali sta je u zivotu 100% sigurno? Uradis ono sto moras i sto zavisi od tebe a na kraju sta bude. A resenje je prosto, ako te prevare dozivotni zatvor pa nek trosi pare koje vam oteo kopajuci krompir u zatvoru.
Радиш ли ти нешто,или само пратиш шта ко пиише по форумима?Видим актуелан си и јављш се по свим могћим пројектима у изградњи-Од земунских и вождових капија, скајлајна, градског превоза,београда на води,пауновог брега до санивила. Како можеш на све стране,да стигнеш,да те то све интересује и да дискутујеш.-Свака част.
 
Радиш ли ти нешто,или само пратиш шта ко пиише по форумима?Видим актуелан си и јављш се по свим могћим пројектима у изградњи-Од земунских и вождових капија, скајлајна, градског превоза,београда на води,пауновог брега до санивила. Како можеш на све стране,да стигнеш,да те то све интересује и да дискутујеш.-Свака част.
Bukvalno covek ide od foruma do foruma i prica sta bi ko treba da radi, kako se svi da nas z***** itd i naglasava kako eto on tu nije kupio stan jer je to sve prevara ali je kupio negde drugo gde nije. 😂
 
Svi bi voleli da se drugi za**** a ti da ispadneš pametan,to nam je valjda u krvi.
 
Zdravo svima,

Da ne bi trazio po grupi imam par pitanja pa ako je neko voljan da odgovori.

Naime, rezervisali smo stan u P zgradi, lamela D2 . jos uvek nismo potpisali predugovor, a usmeno su nam rekli da je rok zavrsetka radova oktobar 2022.

Da li je neko uspeo da u predugovoru regulise penale?

I ako neko zna, kada bi otprilike trebalo da se stvore uslovi da zgrada bude na 80 posto radova? Pitam zbog kredita.

Hvala
 
Vrh