Šta je novo?

Stari savski most - Most Miladina Zarica

Gde sa Starim savskim mostom?

  • Povezati Blok 70 sa Adom Ciganlijom

    Glasovi: 177 36,8%
  • Povezati Veliko ratno ostrvo sa Zemunom

    Glasovi: 62 12,9%
  • Neka druga gradska lokacija

    Glasovi: 30 6,2%
  • Pokloniti most drugoj opštini u Srbiji u skladu sa potrebama

    Glasovi: 163 33,9%
  • Most treba da ide u staro gvožđe

    Glasovi: 29 6,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 20 4,2%

  • Ukupno glasača
    481
Поређење парка Луке Ћеловића и Митићеве рупе и није баш на месту.
 
Али Митићева рупа није плански парк, већ плац који је привремено уређен као зелена површина. Док је парк Луке Ћеловића од самог почетка смишљен као парк, па су га нацистички инжињери вермахта деградирали и осакатили за повезивање Београда и Земуна, у оно кобно време, два града у два различита ентитета - НДХ и војној управи за Србију (тзв. Недићева Србија). Сличност обе појаве јесте одсуство основних принципа урбанизма и уређења простора.
 
To što nešto nije planski rađeno kao park, nego je sticajem drugih okolnosti postalo park, ne znači da sada treba da idemo do neolitskog doba i utvrđujemo šta jeste planirano, a šta nije planirano da bude park ili zelena površina, originalno. S jedne strane kukamo nad sudbinom parka koja se desila decenijama unazad, a sa druge strane jedva čekamo da se danas neki drugi park izgradi. Bilo je prilika da se situacija unapredi, ali osim izgradnje Gazele, ništa značajnije se nije uradilo, nego se sve ostavljalo i ostavlja za neka bolja vremena, a ta bolja vremena nikako da dođu, i tako neke stvari ili odu u đubrište istorije, jer nije moguće da budu realizovani, ili i dalje čekaju bolja vremena.
 
Митићева рупа није парк него грађевинско земљиште, и одувек је била грађевинско земљиште које ће се изградити када се за то стекну услови. То што смо сви ми приватну имовину користили годинама без надокнаде власнику је привилегија којој долази крај.

Стари Савски мост је од старта био привремено решење и саобраћајна крпачина планирана за трајно решење када се за то стекну неопходни услови.


Оба случаја повезује годинама, па и деценијама неспроведен урбанистички план. Решење оба проблема и јесте у томе да се коначно реализује оно што је пре много година и планирано, а не да се зарад дневне политике врше корекције планова. Подсетићу да су управо због таквих, дневнополитичких мандатних корекција планова уништавани и уништени током година многи делови града.
 
Još jedan primer koliko je dobar trenutni most, jedan sudar blokira oba smera i tramvaje na dve najjače tramvajske linije u gradu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838557#p838557:cm1hk1us je napisao(la):
Žika » 04 Apr 2021 08:25 pm[/url]":cm1hk1us]Jutrošnji zastoj


file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838996#p838996:1y79dvf3 je napisao(la):
stf » 06 Apr 2021 08:33[/url]":1y79dvf3]Митићева рупа није парк него грађевинско земљиште, и одувек је била грађевинско земљиште које ће се изградити када се за то стекну услови. То што смо сви ми приватну имовину користили годинама без надокнаде власнику је привилегија којој долази крај.

Стари Савски мост је од старта био привремено решење и саобраћајна крпачина планирана за трајно решење када се за то стекну неопходни услови.

Оба случаја повезује годинама, па и деценијама неспроведен урбанистички план. Решење оба проблема и јесте у томе да се коначно реализује оно што је пре много година и планирано, а не да се зарад дневне политике врше корекције планова. Подсетићу да су управо због таквих, дневнополитичких мандатних корекција планова уништавани и уништени током година многи делови града.
Mitićeva rupa jeste park, a sad što se vodi u katastru kao građevinsko zemljište, to je druga stvar.
Drugo, mnogi delovi grada jesu uništavani, neki i uništeni, ali se sa time ne staje, nego se i nastavlja aktivno da se radi danas. Ko zna gde bi nam bio kraj da smo realizovali sve ono oko samog Savskog mosta, te neke druge stvari.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839123#p839123:a7rd2xvu je napisao(la):
solecar » 06 Апр 2021 12:54 pm[/url]":a7rd2xvu]Mitićeva rupa jeste park, a sad što se vodi u katastru kao građevinsko zemljište, to je druga stvar.

Митићева рупа је приватна имовина нелегално узурпирана од стране државе. Власницима да је правде, не треба само вратити непокретност, већ исплатити ренту тог простора у трајању од 80 година.
 
Takvih stvari imamo koliko god se hoće po gradu, jer su se time mnogo više bavili posleratni drugovi. Nekima je vraćeno, nekima nije, nekima je isplaćeno koliko je smatrano da treba i tako...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839373#p839373:20msaoa0 je napisao(la):
stf » Sre Apr 07, 2021 10:05 am[/url]":20msaoa0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839123#p839123:20msaoa0 je napisao(la):
solecar » 06 Апр 2021 12:54 pm[/url]":20msaoa0]Mitićeva rupa jeste park, a sad što se vodi u katastru kao građevinsko zemljište, to je druga stvar.

Митићева рупа је приватна имовина нелегално узурпирана од стране државе. Власницима да је правде, не треба само вратити непокретност, већ исплатити ренту тог простора у трајању од 80 година.

Malo žmurimo na leks specijalis i Savamalu (jedan od primera) jer to nam treba da bi sve bilo brže, jače i bolje. Ali kad ljudi žele da se ostavi park negde, u gradu koji ima ekološke probleme i zagađen vazduh, postanemo slepi sledbenici prava i pravde.

A što se restitucija tiče, mislim da tu Srbija stoji odlično za razliku od ostalih indikatora vezanih za vladavinu prava, sloboda ovih i onih, korupciju. Siguran sam da postoji način da se sve lepo reši i dogovori sa naslednicima kojima je već vraćen deo zemljišta. Postoji i mogućnost sa isplatom obeštećenja za one korisnike restitucije za koje nije moguća naturalna restitucija.

I kada krene priča o zakruživanju Slavije - pa što nije umesto platoa napravljeno nešto da se zaokruži? Ili na mestu parkinga? Nego baš od parka da se krene.
 
A na sve to još i kuknjava na uklanjanje 1/3 parka Luke Ćelovića zarad izgradnje Starog savskog mosta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839465#p839465:2y4bdx2q je napisao(la):
Trejsi » 07 Апр 2021 02:09 pm[/url]":2y4bdx2q]
Malo žmurimo na leks specijalis i Savamalu (jedan od primera) jer to nam treba da bi sve bilo brže, jače i bolje. Ali kad ljudi žele da se ostavi park negde, u gradu koji ima ekološke probleme i zagađen vazduh, postanemo slepi sledbenici prava i pravde.

Не. Барем се лично залажем за поштовање урбанистичких планова свуда, а не селективно и по личној потреби, као што то радите ви. На хаос се не одговара хаосом. То није решење, него продубљивање проблема. Ви сте ти који се залажу да се урбанистички планови крше онда када то вама одговара, а да се поштују када вама одговара. То је лицемерје најгоре могуће врсте. Са таквим ставовима нисте ништа бољи ни од најгорих власти. Па такви као ви су и уништили овај град до непрепознатљивости, од додавања вишка спратова, доградњи, надградњи, подградњи .... Као што ти сматраш да у случају Митићеве рупе треба да се прекрши урбанистички план, и неки опскурни инвеститор исто то сматра и сагради два спрата више. По чему се вас двојица разликујете?

Лекс специјалис се може донети и за Славију, да се све откупи, поруши и сагради парк. Питање је да ли треба. Не треба. То је поента дискусије. Лажна тврдња да је Митићева рупа парк и да се он отима од грађана. Нити је то икда био парк, нити се од грађана ишта отима - грађанима се враћа отето 1945 и коначно ће моћи да капитализују своју имовину.

Ево тог "парка" на Славији 1941:
slavija-1941.jpg


Дакле горња половина одавно изграђена вишеспратницама а у Митићевој рупи ископана темељна јама и побијени шипови.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839655#p839655:fx7lwst0 je napisao(la):
stf » Čet Apr 08, 2021 9:00 am[/url]":fx7lwst0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839465#p839465:fx7lwst0 je napisao(la):
Trejsi » 07 Апр 2021 02:09 pm[/url]":fx7lwst0]
Malo žmurimo na leks specijalis i Savamalu (jedan od primera) jer to nam treba da bi sve bilo brže, jače i bolje. Ali kad ljudi žele da se ostavi park negde, u gradu koji ima ekološke probleme i zagađen vazduh, postanemo slepi sledbenici prava i pravde.

Не. Барем се лично залажем за поштовање урбанистичких планова свуда, а не селективно и по личној потреби, као што то радите ви. На хаос се не одговара хаосом. То није решење, него продубљивање проблема. Ви сте ти који се залажу да се урбанистички планови крше онда када то вама одговара, а да се поштују када вама одговара. То је лицемерје најгоре могуће врсте. Са таквим ставовима нисте ништа бољи ни од најгорих власти. Па такви као ви су и уништили овај град до непрепознатљивости, од додавања вишка спратова, доградњи, надградњи, подградњи .... Као што ти сматраш да у случају Митићеве рупе треба да се прекрши урбанистички план, и неки опскурни инвеститор исто то сматра и сагради два спрата више. По чему се вас двојица разликујете?

Лекс специјалис се може донети и за Славију, да се све откупи, поруши и сагради парк. Питање је да ли треба. Не треба. То је поента дискусије. Лажна тврдња да је Митићева рупа парк и да се он отима од грађана. Нити је то икда био парк, нити се од грађана ишта отима - грађанима се враћа отето 1945 и коначно ће моћи да капитализују своју имовину.

Ево тог "парка" на Славији 1941:
slavija-1941.jpg


Дакле горња половина одавно изграђена вишеспратницама а у Митићевој рупи ископана темељна јама и побијени шипови.

Мислим да си паметан дечко, немам ништа лично против тебе и зато покушавам да разменим аргументе. Не припадам никоме нити сам Југослав Ћосић и Н1 да мислим да је све што ова власт уради у старту лоше. Нажалост много, много више је ствари које ми се не свиђају. Верујем да за кредибилитет критике човек мора бити спреман и да похвали кад је нешто добро.

Апсолутно сам против вишка спратова, доградње, надградње, подградње и осталих ствари, не знам о чему то уопште причаш. Оно што бих волео је да се планови заиста не доносе по селективној и личној основи већ да се узима у обзир и потреба заједнице и друштва. Сведоци смо колико пута су планови усвајани вођени искључиво интересима инвеститора, чији се интереси донекле и морају узети у обзир али не смеју бити једина водиља. Градити било шта и било како само да би се градило или рекло да се гради је по мени погрешно.

У овом случају, а исто бих причао за било коју зелену површину (осим можда петље Петлово брдо где су у питању људски животи), мислим да морамо не само да очувамо зелене површине које имамо већ и да стварамо нове. Представљаш ситуацију као да је немогуће доћи до решења које би очувало парк и задовољило наследнике господина Митића и да би свако решење осим изградње ту било неко кршење правних норми.

На погрешној смо теми, ако желиш можемо да наставимо на Славији. До тада, поздрав и леп остатак дана.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839519#p839519:3oj3zhqq je napisao(la):
Дошљак » 07 Apr 2021 05:33 pm[/url]":3oj3zhqq]Вучко кренуо Вождовим стопама :D
Našao sam njegovog dilera fotki :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839675#p839675:zrrs5lu9 je napisao(la):
Trejsi » 08 Апр 2021 08:47 am[/url]":zrrs5lu9]

Апсолутно сам против вишка спратова, доградње, надградње, подградње и осталих ствари, не знам о чему то уопште причаш. Оно што бих волео је да се планови заиста не доносе по селективној и личној основи већ да се узима у обзир и потреба заједнице и друштва. Сведоци смо колико пута су планови усвајани вођени искључиво интересима инвеститора, чији се интереси донекле и морају узети у обзир али не смеју бити једина водиља. Градити било шта и било како само да би се градило или рекло да се гради је по мени погрешно.

Када сам написао "ви" мислио сам на људе који деле мишљење поводом питања Митићеве рупе, нисам мислио на Н1, Шолака, Ђиласа и којешта. Поређење са вишком спратова сам узео да бих пластично објаснио зашто је погрешно инсистирати на чувању "парка" Митићеве рупе - парк на том месту је део једнаког урбанистичког несклада и хаоса као и било која нелегална надоградња зграде. Сваки градски простор треба да се формира како је изворно замишљен јер су то замишљали учени људи. Урбанизам није сликовница са бојама, то је математичко-друштвена наука.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839675#p839675:zrrs5lu9 je napisao(la):
Trejsi » 08 Апр 2021 08:47 am[/url]":zrrs5lu9]У овом случају, а исто бих причао за било коју зелену површину (осим можда петље Петлово брдо где су у питању људски животи), мислим да морамо не само да очувамо зелене површине које имамо већ и да стварамо нове.
У потпуности се слажем да је Београду потребан много већи број зелених површина, уређених зелених површина (ливада има колико хоћеш), али не на погрешном месту. Ту се ти и ја разликујемо. Није свака тренутно зелена површина урбанистички исправна. Рецимо, чување Звездарске шуме је потпуно на месту. Ја бих ишао дотле да град откупи све објекте никле деведесетих и поврати шуму на тим местима. Случај "петог паркића" је такође оправдан - грађани су потпуно у праву у том случају. Али овде нису. Овде парку није место, а није ни урбанистички и еколошки потребан. Или слућај парка на Бановом брду који је доста сличан случају Митићеве рупе. Више зеленила свакако да, али не где му место није.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839675#p839675:zrrs5lu9 je napisao(la):
Trejsi » 08 Апр 2021 08:47 am[/url]":zrrs5lu9]Представљаш ситуацију као да је немогуће доћи до решења које би очувало парк и задовољило наследнике господина Митића и да би свако решење осим изградње ту било неко кршење правних норми.

Па званично предложено решење је више него добро, у старту је компромисно. Прво, проценат парцеле под зеленилом је предвиђена на 50% а иначе је у староградском језгду 10% а често ни толико. Друго, планом су предвиђени попречни пешачки коридори кроз будући плац што значи да ће зеленило бити јавно доступно а не приватно(како се наводи). Треће, у односу на све урбанистичке планове до сада, никада на Славији није планиран јавни простор толике површине коју смо добили реконструкцијом трга. Говорим о платоу испред НБС. У свим плановима до сада је и он предвиђен за изградњу.

По мени би требало деловати у смеру да се тај плато разбије и претвори у парк, додатно пошуми, затим да се на планираној новоградњи у Митићевој рупи инсистира на зеленом крову, и да се рецимо тражи да приземље објекта буде потпуно отворено и јавно (наткриневи трг). То је по мени смислен, логичан и коректан правац деловања. А бити против изградње у Митићевој рупи је идиотски. Боља реч не постоји.
 
Можда да се поруке које се више дотичу Митићеве рупе пребаце на тему о Славији, како би се сасекло скретање са теме.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839005#p839005:3obtqaa3 je napisao(la):
vucko » Uto Apr 06, 2021 6:52 am[/url]":3obtqaa3]Još jedan primer koliko je dobar trenutni most, jedan sudar blokira oba smera i tramvaje na dve najjače tramvajske linije u gradu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838557#p838557:3obtqaa3 je napisao(la):
Žika » 04 Apr 2021 08:25 pm[/url]":3obtqaa3]Jutrošnji zastoj


file.php

Dokle ova zamena teza. Novi most većeg kapaciteta je neophadan. I to ne jedan nego više njih. Mene lično više ne interesuje koliko će se neko ugraditi i nakrasti, to se ovde neizbežno. Ali bar malo nek se neko zamisli nad ludilom da se u gradu na ivici konstantnog saobraćajnog kolapsa (pogledati na primer Kalkutu i Istanbul) "demontira" most pre nego što se napravi novi.
 
Svi mostovi na lokaciji Savskog amfiteatra su otpali, ostala je jedino mogućnost izgradnja ovog novog mosta. Zbog gradnje stanova za BNV pored mosta ne postoji mogućnost gradnje novog mosta nigde drugde već jedino na postojećoj lokaciji. To svaku strnau ponavljam. Drago mi je da se slažemo da potreban novi most, a to je sve posledica toga što niko nije imao hrabrosti da napravi novi most ovde.

Ponovo je bila pre neki dan bila prikupljana peticija na ulici da se sačuva ovaj most i ovde ista zamena teza i predlaganje izgrade novog mosta. Kada kažem ti partijašima da nema prostora odma kažu da sam bot vlasti. :bash:

Evo ga snimak tog dela grada iz 1944. godine gde se jasno vidi most i to da pristupne saobraćajnice idu istom trasom, šteta što to nije ispravljeno već most bez potrebe ide bliže Ušću i Dunavu a trebao je biti usmeren više uzvodno sa NBG strane.
 

Prilozi

  • most 3.jpg
    most 3.jpg
    362,9 KB · Pregleda: 944
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839005#p839005:16cx8zmj je napisao(la):
vucko » 06 Апр 2021 07:52 am[/url]":16cx8zmj]Još jedan primer koliko je dobar trenutni most, jedan sudar blokira oba smera i tramvaje na dve najjače tramvajske linije u gradu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838557#p838557:16cx8zmj je napisao(la):
Žika » 04 Apr 2021 08:25 pm[/url]":16cx8zmj]Jutrošnji zastoj


file.php

Ovo je vise problem do tramvaja kao prevoznog sredstva koje ne moze da manevrise nego do mosta.
 
To stoji, ali da ima jos koja saobracajna traka autobus bi mogao, ali tramvaj nikako :).

Juce je isto bio haos na Slaviji zbog tramvaja i losih skretnica, svaki tramvaj mora da stane u kruznom da vozac rucno pomeri skretnicu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840342#p840342:cr16kt3g je napisao(la):
vucko » 10 Apr 2021 11:09[/url]":cr16kt3g]Evo ga snimak tog dela grada iz 1944. godine gde se jasno vidi most i to da pristupne saobraćajnice idu istom trasom, šteta što to nije ispravljeno već most bez potrebe ide bliže Ušću i Dunavu a trebao je biti usmeren više uzvodno sa NBG strane.
file.php
U ono vreme je bila bitna što kraća veza starog Beograda i Zemuna, jer NBG praktično nije ni postojao.
 
Vrh