Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=830532#p830532:2z841ju7 je napisao(la):
Drakche » 12 Mar 2021 02:43 pm[/url]":2z841ju7]Ako se desi rekonstrukcija treba zadrzati sva stabla - gde god je to moguce.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=830018#p830018:2z841ju7 je napisao(la):
Дошљак » 10 Mar 2021 08:58 pm[/url]":2z841ju7]Доста људи ту су избеглице. Верујем да нису ни знали а да нису ни бирали.

Ima neceg uznemirujuceg u tome sto su ratne izbeglice smestene na mestu gde je bio logor smrti, ali sa druge strane i plemenitog, jer je na tom mestu stradanja poceo neki novi zivot ljudi koji su stradanje izbegli. Ne verujem da je to bio cilj odluke da se izbeglice tamo smeste, vec da je prosto sudbina tako namestila, uprkos losim, nepromisljenim odlukama.

Otkud da "ih je neko smestio", po "odluci"? Ljudi su morali sami da se snalaze...
 
Verujem, stvarno ne poznajem citavu pricu, samo mi je logicno da su izbeglice ipak navigirane gde da dodju, kao sto ih ima u drugim "privremenim" kampovima - Pionirskom Gradu na Kosutnjaku i drugim "kolektivnim centrima", kako su ih tada zvali.
 
Запуштање је и последица послератног режима који је смарао постављање каменог цвета и спомен плоче довољним обележјем за бивши концентрациони логор, уз дозвољавање становања и привредне активности на тој локацији.
 
Da li neko prati Zorana Cirjakovica (@autosovinizam) na Tviteru? Da li mi se cini da on o obnovi sajmista prica u negativnom kontekstu?
 
172749952_4415487285174203_4674472853017982372_n.jpg

https://www.facebook.com/crnobeli.beogr ... 275174204/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835721#p835721:byljzmem je napisao(la):
Babyaardvark » 28 Mar 2021 07:39 am[/url]":byljzmem]Da li neko prati Zorana Cirjakovica (@autosovinizam) na Tviteru? Da li mi se cini da on o obnovi sajmista prica u negativnom kontekstu?
Čovek je problematičan i lično je napravio probleme nekoliko osoba koje poznajem. Bolje slušati onog Dj Vlogzillu nego njega.
 
Ко би рекао да је самопроглашени аутошовиниста лош човек
 
Беше из куле исељени неки уметници, а уселили се на дивље ови секундарци?
 
Tu je posle Drugog svetskog rata, koliko ja znam, bila umetnička kolonija, koja se između ostalog i bavila spomeničkom umetnošću i kulturom pamćenja logora Staro Sajmište. Na ulazu u naselje, između pumpe i Brankovog mosta, je (po mom skromnom mišljenju) fenomenalan spomenik koji su pravili ti umetnici. Imam par grafika umetnice kojoj je bio tu atelje. Jovan Bajford je u svojoj istoriji Starog Sajmišta pisao i o tom periodu umetničke kolonije.

Ateljei su iseljeni 2015. godine, bar po RTS-u.
 
Покретна канцеларија Горана Весића са грађанима Старог сајмишта

Заменик градоначелника Горан Весић данас је у оквиру акције „Београд побеђује” својом покретном канцеларијом обишао Старо сајмиште на Новом Београду где је са становницима овог дела града разговарао о проблемима које имају и могућностима њиховог решавања.

Весић је том приликом истакао да се Старо сајмиште и Блок 18 налазе у центру Београда, а да је њихова инфраструктура као да живе у средњем веку. Он је нагласио да овде људи имају озбиљне егзистенцијалне проблеме које годинама нико није решавао што из објективних што из субјективних разлога.

Како је рекао, данас је дошао да разговара са њима и по одзиву људи види се колико је важно да се прича и колико се проблема реши само једним обичним разговором.

- За мештане је најважније да ћемо почети да пројектујемо канализацију, нећемо више да чекамо инвеститоре који би то решили када почну да граде, а до тада људи да живе са септичким јамама у центру Београда. То значи да ће Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда почети пројектовање кишне и фекалне канализације, а у међувремену ћемо помоћи људима да испразне септичке јаме. Поред тога договорили смо се и око уклањања грања јер има пуни старог дрвећа као и побољшања чишћења овог дела града – рекао је Весић.

Када је реч о самом меморијалном центру Весић је подсетио да је усвојен закон којим је предвиђено да се овај простор претвори у меморијални комплекс, место сећања на све ужасе Холокауста. Он је нагласио да ће сви људи који овде живе бити обештећени и добиће нове станове.

Заменик градоначелника је посебно нагласио да је Блок 18 веома атрактивно грађевинско земљиште и да, за разлику од Београда на води где је 99 одсто земљишта припадало држави, овде више од 70 процената припада људима који у власници.

- Они ће сами моћи да преговарају са инвеститорима јер ће им вредност плацева бити битно већа него што је данас. Грађани су се жалили да имају проблем и са легализацијом, а како кажу имају све услове за то. Моја је намера да дођем овде негде у мају или јуну јер хоћу да људе погледам у очи и видим шта смо све урадили. Видећемо и како да се реши то што им је укинута амбуланта иако Град није за то надлежан – рекао је Весић.

Он је поновио да једним разговором може доста проблема да се реши, нису сви проблеми решиви, али када се отворено, како је рекао, прича онда је све лакше.

На крају је за децу овог дела града организована позоришна представа која је малишане веома обрадовала.

izvor: beograd.rs
 
Весић посетио Данијелу Торлак која живи у централној кули на Старом сајмишту

Заменик градоначелника Горан Весић посетио је данас дом Данијеле Торлак која деценијама живи у централној кули на Старом сајмишту.

Како је рекао централна кула ће бити прва реконструисана када буде почео да се ради меморијални комплекс.

- Ту живи још једна породица, тако да ће те две породице у складу са законом, а они већ разговарају са Дирекцијом за имовину, добити нове станове и када буду изашли из ове куле она ће бити потпуно реконструисана. Било је крајње време и они су то очекивали деценијама да се уради - нагласио је Весић.

Према његовим рецима, то је место страдања, убијени су Јевреји, Срби и Роми и време је да се оно обележи као место сећања на Холокауст и на све свега што се дешавало у Београду за време Другог светског рата.

- Ови људи живе овде не својом вољом, неко их је неко ту сместио и време је да добију пристојне услове за живот. Тако ћемо решавати проблеме и у другим павиљонима. Драго ми је што су и ови људи задовољни разговорима које воде, а у вези са становима које ће добити. Мислим да ћемо већ на пролеће, председник Вучић је најавио да ће се у априлу обележити Дан холокауста, почети радове на овој кули. Ми смо већ 2015. године одавде иселили оне који су имали атељее и добили су нове, а сада је остало да још имовински решимо ове станаре и моћи ћемо да почнемо радове на централној кули - закључио је Весић.

izvor: beograd.rs
 
Старо сајмиште није блок 18 већ блок 17. Блок 18 је насеље Сајмиште између Газеле, Владимира Поповића и пута за стари мост.
 
Кула о којој Весић прича се налази у блоку 17.
 
Vrh