Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Nenad":twdnwjv6 je napisao(la):
Pa zar nije opste poznato da je ceo daj potes u stvari jedno veliko divlje naselje? Ne znam zasto bi bio problem da se sve to srusi - od dozvola verovatno svi ti ljudi ni D nemaju. Koliko se vidi na onim starim slikama Sajmista, pored njega uz vodu se ne nalazi nista, tj. mocvara. Kada je uopste pocelo naseljavanje tog dela Savskog amfiteatra??
Ako misliš na prostor između današnjeg tramvajskog mosta i Gazele, Savski amfiteatar perko puta Železničke stanice na NBG strani, taj prostor je bio naseljen i pre rata, imam kod kuće slike iz nemačkog aviona iz maja 1941na kojima se vide poplavljene kuće na tom prostoru. Na prostoru odmah do Sajmišta, u pravcu zapada, gde su danas ovi servisi, tehnički pregledi i sl je bilo nekih zgrada, verovatno u funkciji Sajma.


Ja sam skoro razgovarao sa predstavnikom nekih stranih investitora koji su hteli da grade i na Sajmištu, kaže da ljudi nisu mogli da veruju da je to zaštćeno područje :lol:
Stvar je u tome što je neko nekada davno neko s punim pravom i u najboljoj nameri proglasio neke delove grada i neke gradjevine za zaštićena kulturna dobra, sve u želji da se to obnovi u skorijoj budućnosti. Na žalost ,ljudi u našim vlastima, na svim nivoima, uglavnom reaguju samo kad imaju neke opipljive koristi od ovakvih akcija. Tako je i moguće da grad ne čini ništa po pitanju Sajmišta jer treba da rešava i 1000 problema koji idu uz rekonstrukciju, a vlasti na nižim nivoima izdaju papire u okviru svoje nadležnosti za gradnju ovih servisa, kioska i sl. A vreme teče i Sajmište polako nestaje....

Da neka volja postoji, dokazuje rekonstukcija parka izmedju starog i novog dvora, tenderi za stare stubove za rasvetu, stepenice Brankovog mosta, najavljene rekonstrukcije Đumurkane, Karađorđeve, velikih stepenica, Kalemegdana...ali sve te projekte ne prate problemi kakve ima neserćno Sajmište.
 
relja":hqogs34f je napisao(la):
Nenad":hqogs34f je napisao(la):
Pa zar nije opste poznato da je ceo daj potes u stvari jedno veliko divlje naselje?
- Ako misliš na prostor između današnjeg tramvajskog mosta i Gazele, taj prostor je bio naseljen i pre rata....
- Ja sam skoro razgovarao sa predstavnikom nekih stranih investitora koji su hteli da grade i na Sajmištu, kaže da ljudi nisu mogli da veruju da je to zaštćeno područje .......
Taj prostor su beograđani koristili za bašte ili pra-vikendice odvajkada, pre svih modernih ratova.
I danas se sve to vodi kao bašte, a DUP još nije urađen - radi se, navodno.

Kad pomenu strane investitore : prostor St.Sajma treba ponuditi ... Izraelcima ( Jevrejima ).
Tu bi se našla neka matematika da izgrade Memorijalni Centar u rekonstruisanom St.Sajmu.
Uz neizbežne komercijalne sadržaje, koji ne bi narušavali osnovnu koncepciju prostora.

Samo treba ih privoleti da se usude da uđu u 'zaštićeno područje' .....neki detalji :

ssajam1ic9.jpg

Izgleda prilično divlja, neodržavana šuma u kojoj je S.Sajam

ssajam2nx6.jpg

Ima više vrsta objekata i raznih stilova gradnje.

ssajam3ko0.jpg

Ulaz od Save....prilično divlje,a nekom su trebali točkovi od kante za smeće.

ssajam4vt8.jpg

Komšija pali neko motorno vozilo,nisam vide marku ...izgleda da je 'ručni rad'.

ssajam5xa4.jpg

Komšija je 'ono upalio' i odjurio na posao.

ssajam6oo3.jpg

Jedan od 'zaštićenih' objekata ..viri iz šumarka

ssajam7pn9.jpg

Izlaz prema mostu ..treba i naći izlaz iz St.Sajma, jer neki i zalutaju. :)
 
Paintball ?! ....to nikako ne bi prošlo, samo zamisli da ovako opremljen uđeš ...

paintball-01.jpg


....odmah bi se sručili rafali i kašikare na 'igrača' ....a ti im pokušaj da objasniš igru. :D
 
Dragane, da li imaš fotografiju prvobitnog spomenika?

Uzgred budi rečeno, čovek sa koji mi je rekao da su njegovi šefovi hteli da grade na Sajmištu baš i radi za Izraelce.
 
spomen2fq8.jpg


Ako si mislio na ovaj spomenik ...samo je oko njega sveže pokošeno.

spomen1do7.jpg


spomen3ut7.jpg


Parče ploče nedostaje, polupano je ... Zavod bi bar to mogao da rekonstrujiše i popravi.
 
^^Au! Izlomljeni spomenik. Stvarno jako ruzno. Ne zelim da znam kako je to nastalo ali naslucujem vec. Tuga...
 
Staro sajmishte je mozda i najveca bruka ovog grada..njegov trenutni izgled.
Prolazim tuda chesto i vidim..bilo iz busa ili tramvaja na shta to lichi...faktichki najelitnije zemljishte u gradu propada iz nerazumljivih razloga.
Da ima i malo svesti kod nashih politichara o vaznosti nekih stvari za chitavu naciju,obnova ovog dela NBG-a pre svega mozda vishe i iz politichkih razloga imala bi prioritet...jer u poslednjih nekoliko godina i na lokalnom i na globalnom planu,meni se chini da postoji pokushaj prekrajanja nekih stvari koje su chinjenice istorije zarad neke vishe politike....jednostavno potrebno je imati na 1 mestu memorialni centar zrtava holokausta,i staro sajmishte i zbog svoje nesretne istorije kojoj je bilo svedok i atraktivne lokacije idealno je za to.....da se na jednom mestu nadje svedochanstvo crno na belo o tome shta su chinjenice i shta se deshavalo na ovim prostorima pre vishe od pola veka.Tako bi se cirkuzantima koji bi da relativizuju lako zapushila usta.Naravno ne ceo komplex koji bi se mogao lako izkombinovati sa komercijalnijim sadrzajima koji su nuzno zlo.
Pozdrav,ja sam novi...pratim vec neko vreme al nisam imao neku zelju da uchestvujem postovima.:)
 
Bloq72":3mb0em4n je napisao(la):
Da ima i malo svesti kod nashih politichara o vaznosti nekih stvari za chitavu naciju,obnova ovog dela NBG-a pre svega mozda vishe i iz politichkih razloga imala bi prioritet......
Gradski čelnici su nam pričali o izgradnji Trećeg (banatskog) Beograda, pa o području Ada Huje,
pa o Savskom amfiteatru koji je uslovljen izgradnjom Prokpa, pa ......a, o St.Sajmu i naselju St.Sajmište
ni reči, kao radi se DUP.
Na ovom području nema izmeštanja Luke ili Želj.stanice sa šinama, ali ima raseljavanje
iz bespravno podignutih objekata i razne divlje gradnje/dogradnje.

Ovaj problem može da se rešava odmah, čim se donese DUP, jer onda će se moći
raspisivati tenderi za lokacije.Ali, grad mora da obezbedi stanove ( samo za one koji imaju
legalne papire ) da bi investitorima oslobodio lokacije....a, to je posao koji nije započet.

Znači, ovde između mostova, posao za Grad je otvoren ...ali ga on ne radi.

stsajmitezv7.jpg
 
Po oštećenju ne verujem da je to neko namerno uradio da oskrnavi spomenik, da je imao nameru uradio bi to "kvalietnije." Moguće i da kamena ploča nije bila nekog kvaliteta...Nebitno, ovakvo stanje je potpuno neprihvatljivo.

Skrenuo bih pažnju na nešto: ovaj spomenik je sasvim ok, ali je iz nekog čudnog razloga zaboravljen, toliko nepoznat da je podignut drugi, veći, skuplji, i po meni barem, totalni promašaj.
Imamo dva spomenika posvećena istoj stvari na 100 metara jedan od drugog, zbog neupućenosti ljudi koji treba da donose odluke?!?!

Jedino logično objašnjenje mi je da zbog sopstvene sramote nisu hteli da polažu vence pred kamerama na onaj spomenik okružen sramotnim ruinama i favelom, pa su lepo sebi podigli ogroman apstraktni monoumentalni spomenik na obali Save. E, to mi liči na mentalni sklop naših političara.
 
Evo, kako izgleda "ogroman apstraktni monoumentalni spomenik na obali Save" iz neuobičajnog ugla.

sp1xp6.jpg

Započet je i neki put do njega ...

sp3tx9.jpg

Ni meni se ne dopada, ali se bar kosi trava oko te apstracije
 
dragan":3d3iqvkr je napisao(la):
Bloq72":3d3iqvkr je napisao(la):
Da ima i malo svesti kod nashih politichara o vaznosti nekih stvari za chitavu naciju,obnova ovog dela NBG-a pre svega mozda vishe i iz politichkih razloga imala bi prioritet......
Gradski čelnici su nam pričali o izgradnji Trećeg (banatskog) Beograda, pa o području Ada Huje,
pa o Savskom amfiteatru koji je uslovljen izgradnjom Prokpa, pa ......a, o St.Sajmu i naselju St.Sajmište
ni reči, kao radi se DUP.
Pa ja mslim da i ne spominju upravo iz razloga jer nema objektivnih prepreka kao u ostalim sluchajevima-nema izgovora.Da spomenu morali bi neshto konkretno i da urade.
Ne znam....ne bi zeleo da zalazim u politiku je to nije za ovakvu vrstu diskusija o urbanizmu u Bg,i dobro je shto je tako,ali moje mishljenje je da je chitav taj prostor bash iz politichkih razloga posle 45. namerno ostavljen da propada....da se zaboravi....a sada....mozemo sam da spekulishemo o motivima nastavljanja takovog stanja(blizina deltinih genex apartmana je meni indikativna kao potencijalni motiv za "zamrzavamnje stanja oko sajmishta,ili nesposobnost ili jednostavno nedovoljna zelja da se stvari pomere sa mrtve tachke...itd.)
Taj deo izmedju Starog Savskog mosta i Gazele je bloq 18,i nastavlja se na staro sajmishte....ceo taj prostor je urbanistishki haos najblaze recheno...glavni problem koji se tu javlja je gde i kako iseliti ljude koji tu zive da bi se sve to srushilo(mislim naravno samo na bloq 18 ne sajmishte koje treba obnoviti koliko je to moguce).Ja ne znam ima li neko informacija da li je ishta na tom potezu legalno izgradjeno?Tu predpostavljam zivi bar 2000 ljudi...znachi treba obezbediti u bilo kojij kombinaciji prvo jedan ceo Belvil da bi to moglo da se rushi.
Ne bih zeleo da me pogresho protumache kao nekog stalnog kritichara....garnitura od 2000.na ovamo je ipak napravila neke pomake,i to im treba priznati ali u odnosu na to kako je bilo pre,to nije neshto chime se treba hvaliti i svakako nije neshto shto je zadovoljavajuchi pomak....premalo je.
 
Bloq72":1l344i9c je napisao(la):
Pa ja mslim da i ne spominju upravo iz razloga jer nema objektivnih prepreka kao u ostalim sluchajevima-nema izgovora.Da spomenu morali bi neshto konkretno i da urade.......
....Ja ne znam ima li neko informacija da li je ishta na tom potezu legalno izgradjeno?
Pa, o tome se radi : nemaju izgovora, a ništa ne preduzimaju.
Zato nam i pričaju bajke o Trećem Bgd., dok Drugi truli na St.Sajmištu, a Prvi čeka Prokop.

Sumnjam da je tamo bilo šta legalna gradnja/dogradnja jer se celo područje vodi kao bašte
bez Det.Urban.Plana - koji se još radi.
A, kada ga završe ispostaviće se da sve treba rušiti ili će 'legalizovati' da bi pojedinci mogli
posle da prodaju i objekte osim parcela.

Treba početi od St.Sajma pa etapno rešavati deo po deo celog naselja sa raseljavanjem.
 
U slucaju da se krene sa legalizacijom tih objekata da bi se onda takvi ponudili buducim investitorima, onda ce ta lokacija (ceo blok 18) zavrsiti kao Treci bulevar sa puno lepih palanackih dvospratnih kucica!

Taj ceo prostor mora da se posmatra kao celina i kao takvoj mora da se pristupi strateski! Znaci, za nju, kao i za drugu stranu obale moraju da se naprave planovi kao za recimo Hafen City u Hamburgu!


Ipak je taj potes buducnost Beograda... ako su vec mnoge lokacije sa ogromnim potencijalima upropascene, ovoj to NE SME da se desi!
 
Treba prvo doneti DUP.
Onda će korisnici parcela videti šta i koliko je planirano da se gradi.
Pa, ako oni nisu u stanju TO da izgrade, prodavaće lokacije.
Takav slučaj je sa mojim prijateljem u T.Bunaru,pored 'Interx'-a.
Nema kapitala i traži suinvestitora,a na kraju će prodati objekat,tj. lokaciju.

Na osnovu novog DUP-a može da se raspiše konkurs za Idejni projekat
kao za bl.26, da bi se videle mogućnosti prostora i dozvoljena spratnost.
 
relja":1p59w1lg je napisao(la):
Posle 60 godina - beogradjani prolaze pored Sajmišta svakog dana, 90% ni ne zna šta je tu bilo.
I ne znaju da je Beograd u avgustu 1942. proglasen za prvi "judenfrei" grad u Evropi, sto je Hitler pohvalio. Niti da je u Beogradu patentirana "pokretna gasna komora".*


* Mada, mnogi nasi sugradjani nastavljaju tu tradiciju zatvarajuci svaki moguci dovod kiseonika u autobuse GSP-a.
 
Ambassador":2x5ptf5n je napisao(la):
relja":2x5ptf5n je napisao(la):
Posle 60 godina - beogradjani prolaze pored Sajmišta svakog dana, 90% ni ne zna šta je tu bilo.
I ne znaju da je Beograd u avgustu 1942. proglasen za prvi "judenfrei" grad u Evropi, sto je Hitler pohvalio. Niti da je u Beogradu patentirana "pokretna gasna komora".*


* Mada, mnogi nasi sugradjani nastavljaju tu tradiciju zatvarajuci svaki moguci dovod kiseonika u autobuse GSP-a.
Prvo, nije Beograd proglasen, vec su se time hvalili oni koji doneli holokaust u ove krajeve, oni koji su pobili sve te ljude.
A poredjenje iz drugog dela tvog komentara ne da nije duhovito, vec je veoma neukusno i neumesno.
 
^^ Ne razumem komentar da nije proglasen, vec stagod. Molim te objasni mi.
Poredjenje jeste hevi i nije duhovito (niti mi je namera bila da bude duhovito), jer je njegova svrha da provocira, a ne da zasmeje. Zao mi je ako je prva stvar na koju si pomislio da to treba da bude smesno.
 
Ambassador":qatfk31j je napisao(la):
^^ Ne razumem komentar da nije proglasen, vec stagod. Molim te objasni mi.
Poredjenje jeste hevi i nije duhovito (niti mi je namera bila da bude duhovito), jer je njegova svrha da provocira, a ne da zasmeje. Zao mi je ako je prva stvar na koju si pomislio da to treba da bude smesno.
Nije zato sto me moliš, već da se ta priča ne širi dalje, bar na ovom forumu:
nemci, koliko god da su bili manijaci i uspešni u svom bolesnom naumu, nisu se baš toliko javno hvalili svojim nedelima. Beograd nije proglašen, to je samo citat iz izveštaja koji je poslat u Berlin. Termin "proglasen" od skora potiče od direktorke Istorijskog arhiva Beograda, i od tada se intenzivno koristi kao "argument" na "nekim" sajtovima i forumima na internetu. Isto važi i za dušegupku, konstukcija da je Beograd patentirao pokretnu gasnu komoru nema veze sa razumom, pa valjda su nemci ti koju su imali nameru da zatru te ljude, valjda su oni ti koji su doneli kamion u Beograd i potrpali ljude u njega. Meni je takvo "blago drugačije" predstavljanje činjenica bolesno, morbidno. A ta direktorka i ima običaj da se ponaša kao došljak, stranac u Beogradu.
Inače, sve sto piše na Internetu piše zato što je to neko postavio na Internet, a o ovoj temi ima dosta objavljenog, ali uglavnom na papiru, najmanje na Intenetu. Na internetu se stalno prežvakavaju jedni te isti članci, a lajt-motiv im je isto "Judenfrei", pa ti vidi. Ta površnost na interenetu ide dotle da se sistemom gluvih telefona dodje do "činjenice" da je Nedić rekao - "Serbien ist Judenfrei", kako sam negde pročitao.

Tako da nisi toliko upoznat sa temom da kritikuješ beogradjane šta znaju a šta ne znaju.


A sad, molim te, objasni tvoj motiv da na takav način provociraš na ovakvoj temi?
 
Zbog teme i rasprave koja se ovde razvila zelim da obrisem svoj post (#42) koji sam bez ikakve namere da uvredim nekoga postavio. Mozda je zbog toga Ambassador-ov post drugacije protumacen nego sto je trebalo da bude (nagadjanje). Moja konstatacija se odnosila iskljucivo na ovu recenicu
"Mada, mnogi nasi sugradjani nastavljaju tu tradiciju zatvarajuci svaki moguci dovod kiseonika u autobuse GSP-a."
i nema apsolutno nikakvih veza sa ostatkom Ambassador-ovog posta. Jos jednom se izvinjavam i ogradjujem se od ove teme oko koje je po mom misljenju svaka rasprava suvisna. To sto se tada desavalo je za svaku osudu i svako izvrtanje cinjenicnog stanja je nemoralno...
Toliko od mene.
 
Milanče, nisam pomenuo tvoj post, stvarno nema problema i ne verujem da ga je neko pogrešno protumačio.
 
^^ Nisam bas upucen u tematiku - jel se to u nasoj javnosti ponovo polemise o "Judenfreie Belgrad"?

Cemu sad to odjednom?
 
Nenad":2kavbg1b je napisao(la):
^^ Nisam bas upucen u tematiku - jel se to u nasoj javnosti ponovo polemise o "Judenfreie Belgrad"?

Cemu sad to odjednom?
Ne znam čemu, ali s vremena na vreme neko to potegne i onda se desi svašta. Zato i reagujem ovako.
Ma pusti....
 
Vrlo dobro se zna sta je Beograd a i nas narod proziveo tih strasnih godina tako da takvi zluradi komentari koji se mogu cuti po raznim medijima nisu korektni. Ono sto nama preostaje je da probamo da rekonstruisemo deo istorije tj staro sajmiste cija je funkcija sticajem okolnosti bila zloupotrebljena. To bi ujedno postao spomen park (kompleks) jednog vremena i jednog naprednog grada u to vreme cija je ekspanzija na kratko zaustavljena
 
Vrh