Београд
Стари млин ново градилиште
На комплексу површине 80 ари у Булевару војводе Мишића нићи ће 25.000 квадрата хотелског простора, пословна кула и гараже, а први гости очекују се 2013. године.
Фото Д. Јевремовић
Обновом главног здања из 1902. године, у Булевару војводе Мишића почела је реконструкција зграде старог парног млина. На комплексу површине 80 ари нићи ће 25.000 квадрата хотелског простора, пословна кула и гараже, а први гости очекују се 2013. године. Инвеститор „Соравија група” са партнерима Ерсте банком и Европском банком за обнову и развој у тај посао уложиће 55 милиона евра, каже Бернхард Ебнер, директор „Соравија групе” за Србију.
Стари млин, заштићен као споменик културе, биће потпуно обновљен, задржаће аутентичне делове зграде под чији кров ће се уселити хотел са четири звездице. „Соравија” већ месецима разговара са познатим хотелским брендовима, тражећи онај чија ће плочица засијати на новом објекту.
– Још преговарамо. Очекујем да ћемо до краја године знати ко ће бити оператер за нови хотел – каже Ебнер.
Почетак градње пролонгиран је неколико пута од 2009. године, када је Секретаријат за урбанизам инвеститору издао све потребне дозволе.
– Кашњења су директна последица финансијске кризе. Зато нас радује да смо упркос свим недаћама успели да покренемо Стари млин. Период до почетка реконструкције искористили смо да прилагодимо хотелске стандарде туристичкој и пословној клијентели – навео је Ебнер у писаном саопштењу за наш лист.
Обнова је више пута одлагана и зато што је годинама највећи проблем атрактивне локације била нерешена имовина.
Млином је некада газдовала Врачарска задруга, у којој је већински власнички удео имала породица Богдана Вељковића. После Другог светског рата нова власт одузела је земљиште и 18 објеката породици Вељковић. Никада није враћена старим власницима, а 1994. године део Старог парног млина, под нејасним околностима, изгорео је у пожару. Годину дана касније, општина Савски венац на чијој територији је млин, даје локацију фирми „Колинг” у замену за 800 квадрата стамбеног простора. Пре четири године планска комисија Скупштине града прихватила је урбанистички пројекат „Старог млина”, а „Колинг” је израдио идејно решење, али никада није започео градњу, јер је у међувремену продао комплекс „Соравија групи”.
Д. М.
-----------------------------------------------------------
Жрвањ историје
Као Прво акционарско-лебарско удружење за прераду хране у Краљевини Србији, парни млин је основан 1901. године. Саграђен је годину дана касније и био је први млин – акционарско друштво у Србији. Осим парног погона, имао је и динамо машине, а 1912. први је млин у Србији који је електрификован. Између два светска рата, по обиму производње постао је један од највећих и најважнијих у Југославији.
објављено: 19.09.2011