Zime su hladne, ali postoje zimske fotografije koje su toliko lepe da zrače toplinom. Pred nama je jedna takva fotografija na kojoj je Gaja nedavno prepoznao Tiršovu ulicu u delu izmedju Deligradske i Kralja Milutina. Snimljena je 1940. godine, a autor je niko drugi do veliki majstor Branibor Debeljković koji tih dana, u svojoj 24. godini života, nije ni sanjao da će postati legenda srpske i jugoslovenske fotografije i jedan od naših najpoznatijih fotografa 20. veka. Izuzetno je zadovoljstvo otkriti neke od njegovih najranijih snimaka koji su danas deo kolekcije njegovog sina Dušana Debeljkovića.
Ova sjajna fotografija ovekovečila je zdanje koje se nalazi na veoma malom broju sačuvanih snimaka. U pitanju je Dom Društva "Kralj Dečanski" koje se brinulo o gluvonemoj deci. Zgradu su projektovali u eklektičnom stilu arhitekte Milorad Ruvidić i Dragutin Djordjević 1898. godine. Sa stilske strane je zanimljivo to što se na bočnim rizalitima oseća uticaj secesije koja će tek narednih godina smelije kročiti u beogradsku arhitekturu. U vreme kad je sagradjena, ova zgrada je bila jedna od najvećih u Beogradu i po mišljenju savremenika spadala je u red najreprezentativnijih arhitektonskih ostvarenja u gradu.
Iz nekog razloga, pomoć koju je država davala Društvu "Kralj Dečanski" ukinuta je 1904. godine, tako da je Društvo bilo primorano da svojim pitomcima nadje skromniji smeštaj, a da zgradu (koja je te 1904. godine upravo završena) izda pod zakup. Zgradu je zakupilo Ministarstvo prosvete i crkvenih poslova koje je tu uselilo Bogosloviju Svetog Save sa internatom. Kasnijih godina su se u zgradu useljavali i Ministarstvo pošte i telegrafa (posle Prvog svetskog rata), Druga ženska gimnazija (1931-1933), Zavod za obrazovanje i vaspitanje gluvoneme dece (1933-1941) i vojni sud (posle Drugog svetskog rata). Zgrada je srušena 1956. godine.