Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Zgradu svakako treba sačuvati. Sad sam proverio, zgrada se ne nalazi na listi nepokretnih kulturnih dobara
http://beogradskonasledje.rs/kulturna-d ... vi-beograd

Dakle, bojazan da će da je ruše je opravdana.


A sa druge strane, u tekstu ima dosta netačnosti i nepreciznosti, npr:
Kažu da je nelogično da zgradu, u kojoj su pravljeni avioni koji su branili Beograd od rušenja - danas sruše sami Beograđani.
Beograd je branio 6. lovački puk sa avionima Meseršmit Me-109E (Nemačka), IK-3 (Rogožarski, Jugoslavija), i nekoliko Hoker Harikena (po britanskoj licenci - Zmaj iz Zemuna, ne Ikarus koji nije ni započeo izradu "svog" dela)
U to doba, predratna Jugoslavija slovila je za jednu od malobrojnih država koja je u potpunosti osvojila avio-proizvodnju.
Da, može i tako da se kaže, pravljeni su avioni, motori, instrumenti i dr, ali krajnji rezultat nije baš bio tako sjajan - ključni delovi i sklopovi su mahom bili nabavljani u inostranstvu, ni jedna domaća konstrukcija nije ušla u velikoserijsku proizvodnju (o masovnoj nije moglo ni da se sanja), proizvodnja je bila više radionička pa je čak i za licencne tipove bia sporija i skuplja nego u zemlji porekla, a industrijalci su se ponašali monopolistički (isto kao i naši današnji tajkuni) i "muzli su" državu kako su hteli.


Koliko je tekst površan, govori i biografija Dimitrija Konjovića
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%94%D0%B ... 0%B8%D1%9B
tj. period do 1918, koji je izostavljen verovatno da ne bi narušio afirmativnost i da ne bi izazvao kritike (koje bi svakako bile neosnovane).
 
Свима који се иоле разумеју у тематику је лако уочљиво где је аутор чланка грешио, то што си поменуо није све, на концу стручна литература је доступна и није тешко доћи до тачних података, ко то жели, а ономе кога не занима не би значило ни да је написао да је КЈ имала и свемирски програм, уосталом као што је и Википедијин чланак, чији си линк поставио бременит нетачним подацима.

Корист од текста о згради некадашње фабрике Икарус је у томе што он треба да да до знања плебсу да је дотична зграда нешто што је значајно и што не сме да се дира (но - но, пец - пец!), управо у светлу најава њеног могућег уклањања, те да изврши притисак на власти да се наслеђе заштити и измени евентуална штетна одлука.

А када будућност објекта и његова друштвена улога буде осигурана, лако ће људи којима су струка историја, музеологија и друге науке презентовати егзактне податке јавности у на пример - Музеју Ваздухопловне индустрије, или чему сличном.
 
milos.tro":8z1ak75f je napisao(la):
"Početkom 1914. godine nepoznati snimatelji su za srpskog filmskog producenta Svetozara Botorića snimili do tada prvi film o glavnom gradu Srbije, Beogradu. Na filmu su zabeležena najvažnija mesta i ulice u Beogradu: izletište Topčider sa čuvenom crkvom, konakom (dvorom) kneza Miloša Obrenovića i najstarijim platanom u gradu zasađenim u njegovom dvorištu, zatim Botanička bašta, led na rekama Savi i Dunavu i kod naselja Karaburma, spomenik naučniku Josifu Pančiću, Velika pijaca kod Gospodar Jovanove ulice, trg Slavija, vojna bolnica, Ministarstvo spoljnih poslova, zgrada Sedmog puka, Železnička stanica, Karađorđeva ulica, Botorićev hotel „Pariz“ na Terazijama (ovaj snimak je verovatno napravljen u leto 1913. godine), Novo groblje sa nadgrobnim spomenicima istaknutih Srba, Seizmološka stanica. Na filmu se vide i garde (barijere) postavljene na rekama za zaštitu brodova i šlepera od ledenih santi sa Save i Dunava. Kamera je snimila i do tada neviđeno pokretanje ledenih santi 13. februara 1914. godine po starom (26 februara po novom kalendaru)"

dokumentarni film imate na linku
http://www.europeana1914-1918.eu/sr/eur ... rettyPhoto

Fantastican video, hvala!!!
 
120321541020807978626086.jpg

120684128387792429071203.jpg

121092851020807976830041.jpg
 
Пази на задњој слици у левом доњем ћошку лепо се препознаје албанац са кечетом :)
 
Beogradske priče: Ko nas to gleda sa fasade?
Zoran Nikolić | 02. oktobar 2015. 11:35 | Komentara: 1

Neobični detalji sa beogradskih fasada zbunjuju prolaznike na Zelenom vencu. Glave domaćih životinja prikazane na Domu Mesarske banke gotovo osam decenija "nadgledaju" sve što se događa na "Zelenjaku"

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -sa-fasade
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qMb5WndgCbc[/youtube]
Karavansaraj Mehmed-paše Sokolovića u Beogradu v3
 
Moguca rekonstrukcija zdanja na Obilicevom vencu 17

Opis : Велики српски задужбинар Никола Спасић подигао је ову зграду 1913. на Обилићевом венцу 17. Пасаж, познат као Спасићев пасаж, повезује зграду са Кнез Михајловом. Архитекта Никола Несторовић.

После II светског рата зграда је наказно дозидана.

Sadasnje stanje sa nakaznom nadogradnjom
241mtt5.jpg


Vracanje friza na fasadu
dykjo7.jpg


Finalno resenje
3583ms4.jpg


Zoom
2lcqw5d.jpg
 
Malo bih se bavio zazidjivanjem prozora na zadnjoj etazi unakazili je mogla bi zaduzbina i otkupljivati stan po stan lagano
 
Pa jedino da se odradi otkup...ali znas kako to kod nas ide...prvi put sam je video u originalu i zaprepastio se kako su je brutalno unakazili + sadasnje stanje.

edit:

xg08yg.jpg
 
Pa to kazem da zaduzbina otkupi stanove i tako su oteti od iste i dati za otkup korisnicima stanarskih prava .Mada treba provjeriti mozda su u vlasnistvu zaduzbine onda mozda ne bi bio problem
Odlicna montaza
 
@Zex,

Ne mogu da verujem da si nabo zgradu u kojoj sam od rođenja živeo!

Milion pluseva!
 
Odlicno kao i uvek hocemo jos! :mrgreen:

Prva varijanta je bolja od ove nakicene do poslednjeg sprata. Zadnja dva nadzidana bi izgledala ok kada bi bojom ili materijalom bila u kontrastu sa ostatkom stare rekontruisane fasade.
 
direktor":10ou598h je napisao(la):
Goje pa kakvi su vlasnicki odnosi ako nije tajna
Živeo sam do svoje 9. godine, i to kao podstanar na 2. spratu u fantastičnom ogromnom saloncu. Ne bih znao ništa o vlasničkim odnosima. Najviše se sećam vožnje bicikla po celoj garaži prekoputa (garaža Obilićev venac). Kako je to bilo dobro!!!
 
После отварања Моста краља Александра, председник Београдске општине Влада Илић одлучио је да се свечано пуштање у саобраћај трамваја број 14, између Београда и Земуна, обави 5. новембра 1935. године, на годишњицу ослобођења Земуна крајем Првог светског рата, 1918. године.

12107164_10153646036464320_1033422568054873630_n.jpg
 
ŽIVOT NA IVICI
STANOVANJE SIROTINJE U BEOGRADU 1919–1941

http://www.academia.edu/2250755/%C5%BDi ... 1919-1941_


Интервју са ауторком поводом књиге..

Архитектура беде

Однос власти према сиротињи између два светска рата и однос власти према сиротињи данас веома је сличан. У оба случаја изостаје брига, каже за НИН Злата Вуксановић Мацура



Живот на ивици је не само занимљива, већ и веома драгоцена књига која документовано разбија сваку илузију о лепотама и богатству Београда између два светска рата, како се о томе данас све чешће ламентира. Јер, главни град Краљевине Југославије насељавало је близу осамдесет одсто сиротиње, становништва на ивици беде! Архитекта Злата Вуксановић Мацура је то доказала књигом чији је поднаслов Становање сиротиње у Београду од 1919.-1941. За њу је саговорница НИН-а 2012. добила награду на Салону урбанизма и награду Ранко Радовић, а у марту ове године и награду Салона архитектуре.

Данас се често може чути да богати живе на Дедињу, Сењаку, Врачару... сиротиња је на периферији? Како је било између два рата?

Може се говорити о сиротињским деловима града, о сиротињским насељима, али се може говорити и о сиротињским енклавама у центру града. Нису само богати живели на Теразијама. Ту сте могли да нађете највећу сиротињу, као и у блоковима око Кнез Михаилове, или на Дедињу. Помешаност сиротињског и богаташког света је била врло присутна. Наравно, постојали су изразито сиротињски делови града као што су Јатаган мала, Пиштољ мала, али и Душановац, односно Предграђе Петра Мркоњића (сада почетак Браће Јерковића), Вождовац, Савинац, Грантовац...

Да ли је тако данас?

Добрим делом јесте. И даље постоји социјални микс између сиротих и богатих и то је предност Београда у односу на неке друге европске престонице. Београд је данас огроман просторно и сиромашни живе на целој територији.



Како бисте, као архитекта, описали становање људи на ивици беде?

Ако имате ситуацију да у 16 квадратних метара живи њих осморо, одраслих и деце, онда је то минимум минимума. Још ако нема струје, воде, низак је плафон, питате се колико је ту било кубних метара ваздуха. Сам начин градње кућа, станова, одавао је сиротињу. То су ретко биле зграде на спрат, углавном приземне куће од приручног материјала, које су зидали сами власници уз помоћ комшија.

Колики је био проценат сиротиње у Београду у том времену?

На основу свих расположивих података, може се рећи да је било између 70 и 80 одсто сиромашног становништва које је једва састављало крај са крајем. Слободан Видаковић, тадашњи уредник Београдских општинских новина, један светао лик захваљујући коме данас имамо много драгоцених података, информација и фотографија како се у Београду живело између два рата, потврђује ове проценте. Он је, иначе, записао и ову реченицу: „Београд је до Првог светског рата био град чиновника, а после рата град сиротиње.“ До Првог светског рата Београд је имао око100. 000 становника, а пред Други светски рат око 300. 000 житеља. Делом су то биле избеглице, али је било и оних из једнако сиромашне Србије и из других сиромашних крајева. Сиротиња је заправо била и просторно распоређена у целом Београду.



Колико су богати људи тога времена помагали сиротињу, јер се често говори да су они били велики задужбинари?

Јесу били задужбинари, али то не значи да су помагали сиромашне. Веома је мали број примера попут госпође Персиде Миленковић која је имала кућу у Коларчевој улици. Била је веома богата и помагала је Цркву, Универзитет, трговачку омладину, а дала је новац да се сазида једна кућа са 16 станова за престоничку сиротињу. Та кућа је била иза Аутокоманде, у Табановачкој улици, и срушена је шездесетих година када су зидали солитере. Имамо и пример породице Јаћимовић која је имала велику циглану на данашњој Цветковој пијаци. Они су помагали својим радницима који су ту били запослени. Давали су им бесплатно грађевински материјал, циглу, цреп да сазидају куће у којима би становали. Мало је, веома мало доказа, односно података о помоћи сиромашнима од стране богатих. Поједини богаташи су давали помоћ за народне кухиње, за тзв. зимску помоћ, што је била нека врста бесплатне зимнице, али све је то било више пропагандно него што је била суштинско решавање проблема. Ако неко даје новац за болницу, а радници раде у условима који су били ужасни, ако немају кров над главом, ако умиру од болести, онда је то пре лицемерје него филантропија.

Тај период о коме пишете је занимљив и по томе да је за тих двадесет година Београд имао и двадесетак градоначелника. Колико су они, уопште, имали времена да решавају овај проблем?

То су биле константне промене власти које нису стигле да се устале, тачније због тога није могло да дође до формирања система који ће бити подршка у решавању социјалних проблема. Најдуже је градоначелник Београда био индустријалац Влада Илић који је лепо живео, а његови радници нису били те среће. Мада га данас хвалимо, иако подаци нису склони томе. Кад је реч о решавању ових проблема о којима говоримо, ниједан од тих људи није оставио никакав лични печат.

Како бисте описали данашњи, архитектонски облик београдске сиротиње?

У Београду и даље имате остатке из тог времена, станове од собе и кујне, заједничка дворишта, скромне кућице од две собе са двориштанцетом. Не може се говорити о архитектонској предности тог наслеђа, то је историја града. Многа од тих дворишта замењују вишеспратнице, нажалост, једнако ружне.



Београд има најлепше зграде управо између два рата, које сведоче о богатству оних који су их градили?

Оне су углавном у центру града. Међутим, ако зађете у унутрашњост блокова, видећете да то није баш све тако светло и раскошно. Понегде то више делује као добра фасада којом су власници желели да покажу свој материјални статус. Наравно, треба знати да мерено у оквирима европских престоница у Београду и није било много великих богаташа. Они су били богати у локалним оквирима и мерилима, сем Милоша Савчића који је био индустријалац, градоначелник Београда, министар, и један од десет најбогатијих људи у Европи. Многи знају да је његова кућа била у Ужичкој 15, која је одузета његовим потомцима и у којој је после Другог светског рата становао председник Југославије Јосип Броз Тито, а потом и председник Србије Слободан Милошевић.

Шта је, по вашем сазнању, основна разлика између периода о коме сте писали, и овог после Другог светског рата?

После Другог светског рата друштво се уздизало, постајало је имућније, имали смо и изражен средњи слој, али оно што је непромењено је ромска популација која је и данас једнако на маргини друштва као и онда. У турско доба смо у Београду имали разне махале, грчку, турску, српску, ромску... које су се временом изгубиле. Данас су једино остале ромске махале које су препознатљиве, етнички чисте, и у њима су услови становања веома лоши. Те ромске махале веома се разликују од слике града. А у основи је чињеница да популација људи једноставно није уклопљена у живот града, као што није била ни у времену између два рата. Утолико је небрига данашњег друштва, односно власти, озбиљнија. У Београд је пуно људи избегло током деведесетих, нарочито са Косова, и они такође имају углавном лоше услове живота. Однос власти према сиротињи између два светска рата и однос власти према сиротињи данас је веома сличан. У оба случаја изостаје брига о тој популацији и онда и данас. Стално се покрећу нека питања тим поводом, формирају се комисије, неко време се прича да ће се урадити ово и оно, али се проблем изгуби у времену и ништа се не уради. Као што се у оном времену бежало од неких тема и проблема, чини ми се да се веома слична ситуација препознаје и данас. 



Радмила Станковић

http://www.nin.co.rs/pages/article.php?id=80423
 
zexland":54e9li08 je napisao(la):
GOJE":54e9li08 je napisao(la):
@Zex,

Ne mogu da verujem da si nabo zgradu u kojoj sam od rođenja živeo!

Milion pluseva!

Goje, zgrada bi ti bila prava lepotica...samo kada bi je vratili u predjasnje stanje :)
Da, puno je takvih primera, ali zato imamo tebe i virtualne rekonstrukcije. :gobb:
 
Vrh