Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Utihnuli topovi čuvaju ratne priče
Zoran Nikolić | 16. jul 2015. 11:36 | Komentara: 0

Prošlost ratovanja decenijama izložena ispred Vojnog muzeja na Beogradskoj tvrđavi. Izložba na otvorenom vodi posmatrača u dva svetska rata, ali i u duboku prošlost, čak i među topove koji su bili punjeni spreda

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... atne-price
 
Oduvek mi je bila ne primerna i glupava postavka orudja i oružija iz I i II svetskog rata na Kalemegdanu
Primerenije bi bilo da umesto topova stoje , ,, ovnovi,, , katapiulti i ostala orudja iz predhodnih epoha
Kacuša, tenkovi i ostalo treba da nadju sebi drugo izložbeno mesto mesto
gotovo isa situacija kao sa zoo vrtom
čudna logika: jest da ne ide da se nalaze na tvrdjavi, ali je zgodno ....
 
Boco mislim da oni nemaju ovnove i katapulte iz tog doba, a da naprave nove mislim da takodje ne bi imalo neku istorijsku vrednost.

Slazem se sa tobom da tenkovi iz I i II svetskog rata nemaju mnogo veze sa tvrdjavom ali bar ima dosta primeraka ocuvanih koji su izlozeni jer u suprotnom ne znam sta bi stavili drugo?
 
Боцо, слажем се са тобом да тенковима и топовима није место на тврђави, али пре свега због самих експоната који труле на отвореном. Било би боље да се пронађе одговарајући смештај и формира музеј оклопне и артиљеријске технике, као деташман Војног музеја.
Заправо штета је што и Војни музеј није добио адекватан смештај и што није остварен победнички пројекат са конкурса за нову зграду музеја на НБгд. Уз њега би било места и за хангаре за технику, а у старој згради Војно - географског института на Калемегдану се могао формирати музеј Београдске тврђаве.
Овако, као привремено решење, можда не би било лоше да се музеј оклопне технике отвори у некој од касарни, на пример "Васа Чарапић" у којој је ионако својевремено био оклопни пук и има капацитете да прими овакву поставку, којој треба придодати и сређене примерке из каснијих епоха по угледу на Центральный Музей Бронетанкового Вооружения и Техники http://www.mbtvt.ru/.
 
Vojni muzej i zoo vrt smešteni na Kalemegdanu ima više negativnih uglova od same te jedne ,, zgode,,
Osim da eksponatima iz I i II sv. rata nije mesto na tvrdjavi
Kvari i oštečuje vrednost kulturno istoriskog spomenika
Sužava prostor turističke ponude Bg. (ne dozvoljava dr. delovima grada za razvoj u tom pravcu)
Posredno smanjuje broj radnih mesta (na pr. za kustose, turis. vodiče i sl )

Zamisli samo staru kafanu ,,Znak pitanja,, okicenu disko kuglama kakav bi to onda bio simbol starog Beograda

Pod pojmom stari Beograd podrazumevaju se razne epohe koje su ,,zbrčkane,, na Kalemegdanu
a tim ,,podvezanim krilima,, je i njihova prikazna vrednost umanjena
kada bi bile malo jasnije razdvojene , bile bi ne samo jasnije i lepše nego i daleko vrednije

Spomenuti eksponati I i II sv. rata mozda bi se bolje ukolopili u ambijent zaštićene Zvezdarske šume
a inače se tamo nalaze adekvatni ostaci kasarne , što nadzemnim što pdzemnim dela Bgda ( vidi Bgd ispod Bgd)
Preselenje bi bitno uticalo na ,,proširenje,, turističke ponude
da turisti prilikom obilaska Bgda ,,zadju,, i u taj deo grada
a ne samo u zoni Kneza (da injima kane koj dinar)

Prostor ,,bivšeg,, zoo vrta mogao bi se revitalizovati sa izgradnjom objekata iz odredjene epohe a pride da budu tipa hostela, apartmana....
te bi ne samo arhiktektonski, urbanistički , turistički već i debolo finansiski
promenilo taj deo Kalemegdana tj. slike starog Beograda ( a i Krnjača bi dobila koj dinar od novog Zooa)

Revitalizacijom starog Beograda
proporcijalno utičemo na razvoj buduceg Bgda

Ovako ko onaj stari pas,
nit kosku glodje nit drugome daje,....obična bara, mrtvilo...
:vops:
 
Ja се нажалост плашим да би без Зоо врта и војног музеја Калемегдан опустео, а да у Зоо врт у Крњачи и војни музеј у некој од касарни не би обилазило ни пола од садашњих посетилаца. А видели смо како смо ревитализовали "терасу" између Јакшића куле (костурнице браниоца Београда из 1. светског рата!) и цркве Ружице, аутетнтични објекат из епохе, ресторан-башта-кафе Калемегданска тераса. А хостел/апартмани из епохе су могли да буду и у Беку.
 
ja ne znam za neki grad da je zooloski vrt tako blizu centra i da zivotinje zivotinje zive u toliko "nehumanim" uslovima. Zooloski vrt treba preseliti negde na periferiji. Posetioca ce biti, mozda i vise nego sada.
 
Београдска тврђава мора бити археолошки истражена, заштићена и онда у складу са њеним статусом и потребама грађана уведени нови садржаји.
Не бих се сложио да би хостели на тврђави били добро решење.
Зоо врт треба изместити на адекватно место, где би и животињама и посетиоцима било пријатније.
Нова зграда Војног музеја је планирана на Новом Београду, колико ме сећање служи, са адекватним смештајем за презентацију војне технике. Касарну "Васа Чарапић" на Бањици сам предложио као прелазно решење да део поставке који се налази на отвореном не би потпуно пропао.
Калемегданска тераса је постала ресторан пре Другог светског рата.
 
Svako ima pravo na svoje mišljenje, a ova tema neće uticati na premeštanje muzeja.

Čisto da se pročitaju i drugačija mišljenja:

Postavke vojnog muzeja se od samog počekta izlaganja nalaze - na Tvrđavi.
U eksterijeru se nalaze i neka oruđa iz kojih su trvđava i Beograd napadani, ali i iz kojih su i branjeni.

Mislim da je postvka dobro uklopljena u prostor u kojem se nalazi. Sam šanac bi izgledao bez veze da nema postavke, a i postvaka ne bi bila ovako efektna, zanimljiva i ne bi privlačila posetioce da se nalazi na nekom drugom mestu, dalje od turističkih ruta i posetilaca, u nekom modernom prostoru. Imate primer muzeja u Pivki - lepo su sredili, ali to jednostavno nije to, ovo je ipak rustičan park-tvrđava, prijatno zelenilo, sloboda kretanja...

Ja bih čak upotpunio zbirku sa ostalim tenkovima i vozilima iz II svetskog rata: Šermanom, Helketom, M-36, Patonom (Koreja) onim američkim poluguseničarem, okrenuo bih T-34 da stoji kako treba...

Da dodam i da je postavka na Kalemegdanu jedan od simbola Beograda, svidelo se to nekome ili ne.
 
Ок, различито мишљење има основа, али мислим да морамо гледати у будућност.

Тачно је да се поставке Војног музеја одувек налазе на тврђави, али је исто тако тачно да је објекат у коме је смештен Војни музеј није наменски и већ сада постао премали и да је сама поставка застарела и недовољно обимна, да је спољна поставка изложена атмосферским приликама и неприликама склона пропадању, што би се догодило и са осталим средствима која би била довучена и постављена, а која би се такође суочила са недостатком простора.

Нови простор за смештај би омогућио и нове могућности за сам музеј, на пример представљање возила у ратним условима, борбени комплет, начине употребе, опрему чланова посаде и тако даље. На пример, могао би имати и минијатурно стрелиште, каквих има по касарнама за комплетан угођај туриста у употреби наоружања једног борбеног возила.

Генерално простор Ушћа јесте погодан за читав низ културних институција, од опере до музеја и као склоп би био атрактиван за туристе, уз пешачки мост који би спајао подграђе тврђаве низводно од пристаништа са овим делом Новог Београда, а који би могао постати модерни културни центар Београда са довољно простора за сваку од институција.

Са друге стране, Београдска тврђава нема музеј, иако би то било потребно, јер већина људи нема начина на самој тврђави да се о њој информише, а музеј града нити у близини, нити је отворен. Наравно да би топови који су бранили тврђаву припали овом музеју. Шанац би био употпуњен на пример реконструкцијама справа које су служиле за одбрану и напад на тврђаву, од оних у средњем веку до топова. Такође, тврђава може организовати реконструкције витешких турнира у доњем граду..
http://www.youtube.com/watch?v=tf8SIGWZXrI
http://www.youtube.com/watch?v=kR_EiXYzp6A
 
Relja , poštujem različito poimanje , mada mi se ne dopada ikakva podrška geslu ,, da nije dobro... ali je zgodno,, :mrgreen:
srecemo Vozd je strpljivo i hvala mu :kk: na razložnom tumačenju
dodatnih razloga za izmeštanje vojnog muzeja sa najstarijeg dela Beograda
 
boca-ica":jbwrt2de je napisao(la):
Relja , poštujem različito poimanje , mada mi se ne dopada ikakva podrška geslu ,, da nije dobro... ali je zgodno,, :mrgreen:
srecemo Vozd je strpljivo i hvala mu :kk: na razložnom tumačenju
dodatnih razloga za izmeštanje vojnog muzeja sa najstarijeg dela Beograda



Nismo se razumeli.
Ja mislim da je Kalemegdan prava lokacija za Vojni muzej.
Tvrđava je, dok se JNA nije povukla iz nje, bila pre svega vojna instalacija - utvrđenje, kasarna, komanda.
Vremenom se pretvorila u prelep park, kada je posađeno cveće, drveće se razgranalo i kada su narasle puzavice, ali nikada to nije bio Diznijev zamak, već utvrđenje.

I to je njegov karakter - mesto oko kojeg su se vodile mnoge bitke, mnogi hteli da ga zauzmu, mnogi ga branili.
I konačno se više ne vode bobre oko ove tvrđave.
Nema prikladnijeg mesta za Vojni muzej - mesto tolikih bitaka, koje su držale mnoge vojske i mnoge druge pokušavale i uspevale da ga osvoje...
 
Slažem se , zajednička veza ,,vojno ,,
samo kada budemo postavljali prikaz Kraljevica Marka i nj, Šarca
nemoj da se buniš ako bude bude naouružan vojnim laserima

(izmenjen ) odlomak iz pesme МАРКО ПОЗНАЈЕ ОЧИНУ САБЉУ

....Дођ' у руке Краљевићу Марку,
Сам му се ласер извадио
Кад је Марко ласер загледао,
Ал' на ласеру три слова хришћанска:
Једно слово Новака ковача,
Друго слово Вукашина краља,
Треће слово Краљевића Марка....

:laugh: :lool: :laugh:
 
Боцо, а коико заиста знамо о тој историјској личности да би била представљена у Војном музеју?
Ипак је то музеј који се бави проучавањем и чувањем једног сегмента прошлости, а не забавни парк.

Ти се спрдај, али Војни музеј нису само оних неколико тенкова који се на њему сигурно нису користили (амерички), већ и све оно што се налази у згради, изложено или у депоима и архивама.
А нпр. Т-34 јесте коришћен у току ослобађања Београда. Нека друга возила су и видела употребу на улицама Београда. Све има своје.
 
По тој логици цела Београдска тврђава би требала бити војни музеј..

Ако на Београдској тврђави треба да буде музеј, то је свакако музеј Београдске тврђаве.

Историја српске и југословенске војске, али и других војски у којима су Срби војевали, па и мировних организација, садашњост, па и будућност је огромна и треба да буде представљена како доликује. То се наравно неће десити скоро, али о томе треба размишљати. Потреба за адекватнијим простором се већ сада намеће и решење се мора тражити.
Као што рекох, моје размишљање иде у правцу формирања кварта културе на простору ушћа, чији су "мостобрани" већ Музеј Савремене уметности и потенцијално Старо сајмиште као Музеј Геноцида. Колико знам, на самом ушћу планирана је и опера. У будућности, тај простор треба да задржи парковски карактер, али мислим да га треба оплеменити објектима племенитих садржаја, какав је и Војни музеј.
И још нешто, Војни музеј не би требало само да задржи садашњу улогу, већ да буде нека врста центра за промоцију саме војске и њене будућности.
 
Лоша ти је логика и њена уопштена и упрошћена примена, не знам шта друго да ти одговорим.

Пишите коме треба, ако мислите да треба.
 
А уствари је теби лоша логика и њена примена.

ЈА/ ЈНА је набављала силна средства од Т-34 до данас, када би их све поставио заузео би готово целу тврђаву. А са друге стране, имаш их разбацане по касарнама и једног дана би требало да их ставиш у музеј. Да ли ћеш их начичкати по тврђави, па да прођу попут она два гусенична тегљача, који су за врло кратко време док су били изложени девастирани, или ћеш им наћи адекватан смештај..?

Са друге стране, да ли би ти онај једини преостали Фиат Г 50 ставио испред Музеја ваздухопловства или унутра..? Ето, ја бих га ставио унутра. Овде имамо на пример, како каже чланак Новости, једину сачувану пољску танкету која труне напољу и наравно једини сачувани примерак тенка Тип А.. Ја бих и њих, као и остале вредне примерке у заштићени простор, ма шта неки мислили о томе.. А заштићеног простора типа хале на тврђави нема, нити му је ту место. Дакле - друга локација.

Што се тиче унутрашње поставке, сви знамо да је то адаптирана зграда института, те да је богата збирка сабијена унутра, да је на пример српски средњи век оскудно приказан, а косовска битка заузима цео један ћошак до тога да је целокупан развој ЈНА и ратови деведесетих у излазном ходнику.
Уместо монументалних приказа, који ће на посетиоца оставити снажан утисак, имамо нешто што се може назвати прелазним решењем, због чега је нормално и пројектована и планирана нова зграда музеја на НБгд.

Такође, једном озбиљном музеју су потребне сале за предавања, конференције, гостујуће изложбе, а то садашња зграда - нема.
 
relja":1l36s9xc je napisao(la):
...музеј који се бави проучавањем и чувањем једног сегмента прошлости, а не забавни парк....
Ne brini sve je ovo daleko daleko od skorog izmeštanja vojnog muzeja ,
da treba treba... ali na listi prioriteta šta treba sve uraditi u Bgdu , to je na dnu te liste pod nekim milionitim red. br.

Naj realnije i na vrhu prioriteta za stari Beograd je pitanje Kosančicevog venaca a
to pitanje j je u poslednje vreme gotovo zamrlo , a nekim čudom na vrh liste isplivila Sava mala ...

A tvrdjava .... držace se ona još dugooo :)
 
Jedno su lični stavovi i želje.
Činjenice su drugo.
Eksponati - ne trunu.
 
Чињенице да ово друштво и све власти није брига за наслеђе.
Труну итекако.
 
Ево и ова не тако честа зверка по музејским збиркама, коју ето ми имамо у својој калемегданској..

Пре последњег фарбања..
208036459529838kalemegda.jpg


Убрзо после последњег фарбања, поново се појавила корозија. И знаци небриге.
2080364595457904.jpg

sdkfz2506.jpg
 
Eкспонати ВМ нису у баш најбољем стању, али се мени некако лично не допада идеја да буду смештени у неки хангар, некако су ми природнији на отвореном простору него да су нагурани на затвореном. Иначе много што шта фали у ВМ, и доста технике се налази у касарни у Старчеву, али колико сам ја начуо ЈП Београдска тврђава не дозвољава војним камионима улаз. Мада ми нова зграда ми звучи као добро решење, плашим се да би онда и ВМ постао скрајнут као МНТ. И опет, плашим се да ни музеј саме тврђаве не би био довољно атрактиван туристима и посетиоцима. А опет, сама тврђава има доста неискоришћеног простора, зашто се цела не би адаптирала у неку врсту музеја, толико је ту пролаза, сводова, пролаза, а углавном су запуштени.

А слажем се да и унутрашња поставка ВМ заслужује велике промене. Многи експонати би могли бити маштовитије изложени (нпр. униформе да буду изложене уз пушке, карте да буду интерактивне уз снимке, да буде више макета и диорама битака...).
 
Vrh