Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

та кола нису ничије приватно власништво. та кола су власништво грађана србије, и купљена су од пара које грађани србије уплаћују у буџет.
 
Tako su ivta bila drzavno vlasnistvo a ovi su imali plodouzivanje
 
belgrade-knezmilos-1934.jpg
 
"Базен у Таковској
Почетком педесетих година прошлог века базен у Таковској затрпан."
165268337907099905292055.jpg

Slavica Bajić‎ - MOJ BEOGRAD DUŠU IMA
 
Dimitrija Tucovića - Ruzveltova - nadvožnjak
ibax69.jpg


Kosovska ulica
wch63s.jpg


Terazije
i73gub.jpg


Agrarna banka sa spratom manje pre rata
3538itj.jpg


Kaliemegdan
relja":22ezmrl0 je napisao(la):
Uništili su ga Austrougari 1916. Na tom mestu je kasnije podignut Spomenik zahvalsnosti Francuskoj.
2qbbozm.jpg


Prva muška gimnazija i centrala u pozadini
35n26mo.jpg


Kosančićev venac - biblioteka (mada mislim da sam je video ranije na toj temi ili bar sličan ugao iste zgrade pre rata)
r2qgex.jpg


Edit: postoji ista slika biblioteke na temi Kosančićev Venac, pa ako smeta, skloniću je da bude manji post.
Edit: Reljino pojašnjenje za srušeni spomenik na Kalemegdanu
 
teshke":yxo6uldn je napisao(la):
......
Kaliemegdan spomenik pre premeštanja
2qbbozm.jpg

......

NIje izmešten. Uništili su ga Austrougari 1916. Na tom mestu je kasnije podignut Spomenik zahvalsnosti Francuskoj.

Spomenik kod Narodne biblioteke i ispred tada napuštenog gradilišta Hrama sv. Save je podignut 1979.

Malo o tom srušenom spomeniku:
http://beogradskesetnje.rs/prvi-spomenik-karadjordju/
 
Bilo skolovanih ljudi u zelenilu pocev od obicnog radnika ne samo sefova
 
"Ово је једна од најстаријих слика Београда из мислим да је слика из 1860 године на слици се види Калемегдан и џамија на њему као и саборна црква и студентски парк аутор је Анастас Јовановић"
110204561020623326353189.jpg

izvor:Небојша Јовановић - MOJ BEOGRAD DUŠU IMA
 
relja":h61rfau4 je napisao(la):
teshke":h61rfau4 je napisao(la):
......
Kaliemegdan spomenik pre premeštanja
......

NIje izmešten. Uništili su ga Austrougari 1916. Na tom mestu je kasnije podignut Spomenik zahvalsnosti Francuskoj.

Hvala za pojašnjenje Relja. Izmenio sam i u postu da ne bi bilo nejasno ako neko nekada pogleda post.
 
teshke":1rsih6lh je napisao(la):
relja":1rsih6lh je napisao(la):
teshke":1rsih6lh je napisao(la):
......
Kaliemegdan spomenik pre premeštanja
......

NIje izmešten. Uništili su ga Austrougari 1916. Na tom mestu je kasnije podignut Spomenik zahvalsnosti Francuskoj.

Hvala za pojašnjenje Relja. Izmenio sam i u postu da ne bi bilo nejasno ako neko nekada pogleda post.


Zato i služi internet :)

Jedan deo ove kompozicije je sačuvan i lociran (figura guslara i još po nešto). Kakav bio, spomenik stvarno ne liči ni na šta. Meni je čudnije da Karađorđevići nisu ponovo podigli neko obeležje svom pretku posle oslobođenja. Doduše, drugi čovek je postao glava porodice... I na kraju je vožd dobio spomenik kada su o tome krajnju reč imali drugovi.


Interesantno je da se uprava tvrđave trudi u poslednje vreme da se pronađu dela koja su se nalazila na Kalemegdanu.
Da bi se nešto pronašlo, treba da prvo da bude izgubljeno. U ovim slučajevima su ta dela više bila zaboravljena nakon što su sklonjena.
Da ne bih pisao naširoko:
http://arhiva.24sata.rs/vesti/beograd/v ... 9787.phtml
takođe, locirani su i:
- ostaci kamene klupe/vidikovca koje su okupatori podigli na mestu sa kojeg je nemački car posmatrao ušće. Ta kompozicija nije dirana između dva rata, a uklonjena je možda i zbog preuđenjenja prilaza platoa sa Pobednikom
- hrast posađen 1935 u zank sećanja na Luja Bartua, preko puta ambasade Francuske (u Parizu je posađen jedan u člast kralja Aleksandra)....stablo je pod zaštitom države od ranije, ali se zaboravilo zbog čega :)
 
"Mestrovicev "Pobednik" 1925. godine u skladistu starog gvozdja i vodovodnih cevi na Senjaku, gde je proveo 12 godina dok su vlasti odlucivale gde u gradu da ga postave."
110246951020657166847886.jpg

izvor: Branka Djordjevic-Nakanishi‎ - MOJ BEOGRAD DUŠU IMA
 
ova poslednja fotka moze u temu o TC Rajiceva :)
 
U pitanju je neka sahrana zastave su na pola koplja a crni barjaci takodje

.
 
Ja ne videh ni da su zastave na pola koplja, ni crne barjake.
Ako misliš na ove zastave u dubini fotografije, kada se uveća vidi se da su to državne zastave.
Malo vara to što je na ovim crno belim fotografijama, donje, crveno polje zastave Kraljevine Jugoslavije, tamnije od gornjeg, plavog.

Plava na zastavi Kraljevine Jugoslavije je bila svetlija od nijanse koju pamtimo iz vremena SFRJ i SRJ.
Na primer, na svim fotografijama aviona iz tog perioda plava na zastavama na repu i na oznakama na krilima je svetlija od crvene...
 
converted.jpg

U pravi su direktore,pozadi se vidi povorka.Asocira me na sahranu Kralja Aleksandra 1934g,mada se na netu pominje da je fotka iz 1933g. :(
 
Relja turi sliku detektivima na fpz da cujemo misljemje eksperata
 
milos.tro":3sffnohg je napisao(la):
....
U pravi su direktore,pozadi se vidi povorka.Asocira me na sahranu Kralja Aleksandra 1934g,mada se na netu pominje da je fotka iz 1933g. :(


Da li je u pitanju povorka ili se vidi nešto drugo, ne znam.
Ali ovo ne može imati ikakve veze sa sahranom kralja Aleksandra.
Osim što je telo kralja dopremljeno vozom, izloženo u Starom dvoru i potom u koloni iz Starog dvora ispraćeno za Topolu putem Kralja Milana-Kneza Miloša, Nemanjina, Savski Trg (Vilsonov), Savska (kako se već zvala), postoji mnogo snimaka, filmskih i fotografskih, na kojima se vidi ozbiljna organizacija, red i primereno ponašanje kao i gomila vojske i žandarmerije.

A zastave nisu na pola koplja.
 
Vrh