Надам се да ћете (можда и ''акламацијом'') прихватити текст који управо почињем да шаљем на мејлове свих иоле релевантних политичких фактора и медија у овој земљи. Молим Вас да га преузимате и сами шаљете где год може неко да нас разуме и бар мало подржи. Хајде да у среду за наше породице најзад направимо нешто велико и добро. Дуго сам био заговорник дипломатског решења, али сада гланцам пиштаљку!
*****
Поштовани:
Обраћамо Вам се у име хиљаду преварених београдских породица – учесника кункурса Скупштине Града Београда за куповину социјално-непрофитних станова на кредит, из децембра 2007. Године. Услови су били: 20 % учешћа пре усељења уз плаћање и ПДВ-а од 8%, кредит на рок од 20 година индексиран у еврима, камата 0,5%, и куповина станова по производним ценама.
Уместо добро замишљене и са огромним олакшањем прихваћене идеје да Град омогући онима који деценијама у њему и за њега раде у школству, здравству, комуналним предузећима, полицији... да најзад прекину подстанарска потуцања и купе своје станове по заиста економским ценама – већ пету годину доживљавамо само разочарења. Укратко, недопустиви пропусти градских власти се, у нашим случајевима, огледају у следећем:
1. Немаром градске администрације или намерно – нас хиљаду смо једини купци првог стана у Србији који плаћају ПДВ пре усељења и у целости, са изгледима да буде рефундиран тек после двадесет година, у номиналном динарском износу. Иначе, током конкурса и приликом уручења решења о куповини конкретних станова градски службеници су изјављивали да ће уплаћени ПДВ бити враћен за месец до два. Првоусељени из децембра 2009. године га још нису рефундирали. Иначе, износ ПДВ-а је уплаћиван, као и учешће, на жиро-рачун Града Београда. Решење проблема које је град недавно понудио кроз одређене анексе уговора је поново неповољно по нас, јер огроман терет све већих курсних разлика, које настају грешком његове администрације, поново падају на наш терет. Бројна обећања градских власти да ће издејствовати измену спорног члана Закона о ПДВ-у до сада нису испуњена.
2. Кашњења у роковима усељења се већ мере годинама. Иако је последњи стан из овог програма требало да буде усељен још пре више од годину дана – до сада је у своје станове ушло само 270 породица. Највећи део, 730 станова у насељу западно од улице Др Ивана Рибара, се још увек гради. У непосредном разговору са нашим представницима пре двадесетак дана градоначелник Ђилас се веома изненадио како ’’не зна ништа о кашњењу толиког броја станова’’, па је после више важних телефонских разговора изричито обећао да ће сви бити усељени до краја јула ове године. Јутрос у медијима надлежни функционер Зоран Костић то демантује, и за део тих станова најављује тек јесен као термин завршетка. Током свих ових година наше породице су непланирано дале нове хиљаде евра за закуп туђих станова, а многи су пропустили и неке повољније прилике да стекну свој кров над главом.
3. Цена по којој нам Град продаје ове станове је све сем ’’непрофитне’’ и ’’производне’’, како је наведено у одлуци градске скупштине и конкурсним условима. Иако је градоначелник 30. новембра 2009. на конференцији за медије (тај снимак поседујемо) изјавио да ће цена наших станова бити 800 евра, она је до сада увек износила преко хиљаду, са тенденцијом раста.
Дошли смо до релевантних података да су недавно још неке локалне самоуправе својим грађанима продавала непрофитне станове, па су се тако учесници сличних конкурса у Смедереву у своје станове уселили за 550 евра по квадрату, у Кладову за 450, а у Косјерићу за 440 – са истим ценама грађевинског материјала и пратећих трошкова.
По званичним подацима предузећа која су градила наше станове, они су за изграђене зграде од Града Београда наплатили произвођачку цену квадрата од 31,167 до 39.254 динара по квадрату (’’Интеркоп’’ Шабац за зграде у Војвођанској и Др Ивана Рибара), али и само 202 (две стотине два!) евра за једну готову зграду у истом комплексу (’’Денеза М’’, уговорена цена за ’’грађевинске, завршне и инсталатерске радове’’ за седмоспратни објекат Б3Б.2-3).
Индикативно је и да поменута предузећа граде и комплекс ’’Војвода Степа’’ по произвођачкој цени од 42.660 динара по квадрату, али и станове за потпуно профитно отворено тржиште (Звездара, Улцињска улица), по цени 48.148 динара за квадратни метар изграђеног објекта.
Претходних година смо више пута безуспешно покушавали да од надлежних градских структура добијемо релевантну документацију која би објаснила структуру продајне цене наших ’’непрофитних’’ станова, али смо увек добијали само уопштену документацију без захтеваних података.
Молимо Вас да употребите Ваш политички утицај и да нам помогнете да напокон, после више деценија рада, остваримо основно људско право – право на дом. Нико од нас не жели да добије бесплатно нешто што му не припада – само имамо невероватну амбицију да наших хиљаду подстанарских породица што пре по обећаним, економским и фер-условима купи своје прве станове, да при томе не будемо дискриминисани ускраћивањем законског ослобађања од ПДВ-а - и да највећу ствар у нашим животима обавимо без осећаја да смо (и овде) преварени.
Позивамо да нам се придружите у среду, 11. априла 2012. године у 12.00 часова испред зграде Скупштине Града Београда (Стари двор), где ћемо поново упитати градску администрацију зашто нам се ово дешава. Ваша подршка и савети, као и сваки добронамерни гест подршке би нам у овом тренутку био заиста драгоцени.
У Београду, 9. Априла 2012. С поштовањем,
хиљаду београдских породица – купаца социјално-непрофитних станова
*****