Šta je novo?

Stambeni kompleks Zemunske kapije - državna stanogradnja

Cisto da javim da ljudi iz GDS prate veoma pazljivo ovaj forum, tako da se nadam da ce uzeti u obzir ove primedbe vezane za parking mesta i to resiti bez da se zovu inspekcije i zatezu odnosi.
Ako nista onda im je u interesu zbog prodaje stanova u preostalim zgradama jer smo sa ove 3 zgrade na samom pocetku izgradnje celog naselja.
Drago mi je da se ova tema pokrenula sada kada jos ima prostora i vremena da se to sredi.
Racunajte na moju podrsku ukoliko bude trebalo.
 
Мени су рекли када сам куповао стан да та места неће бити слободна тако да се ја не осећам превареним што се тиче паркинг места. Да ли су само мени рекли да та паркинг места неће бити слободна?
Ако су вама рекли да ће та места бити слободна онда је то стварно превара и то велика.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 
Govorili su da ne znaju, da ce videti, nije odluceno.
U svakom slucaju sta su pricali je rekla-kazala. Ako su znali da su ovo posebni delovi objekta moraju biti posebno obelezeni i oznaceni, kao sto su sada uradili. Obelezavanje i ogradjivanje je moralo biti predoceno kupcu prilikom prodaje. Morali su da naglase da ce to biti privatno vlasnistvo, ponavljam, poput mape Belvila.
 
Da su kupcu na prezentaciji prodaje uredno i nedvosmisleno pokazani svi delovi objekata, narocito oni ispred samih njihovih ulaza, svako bi se potpuno drugacije ponasao prilikom kupovine. To je nedvosmisleno i precizno moralo da se predstavi kupcu, to nije informacija o kojoj se prica tisim tonom, sa nesigurnoscu, izbegavanjem, a na planu koji ti prezentuje nikakve naznake o buducem knjiznom statusu objekta.
Da su ucrtane rampe na ovih 186 mesta, mislis da bi bar pola od sadasnjih kupaca kupilo stan?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=588691#p588691:20bqycx6 je napisao(la):
Fenix » Sub Dec 15, 2018 7:01 pm[/url]":20bqycx6]Cisto da javim da ljudi iz GDS prate veoma pazljivo ovaj forum, tako da se nadam da ce uzeti u obzir ove primedbe vezane za parking mesta i to resiti bez da se zovu inspekcije i zatezu odnosi.
Ako nista onda im je u interesu zbog prodaje stanova u preostalim zgradama jer smo sa ove 3 zgrade na samom pocetku izgradnje celog naselja.
Drago mi je da se ova tema pokrenula sada kada jos ima prostora i vremena da se to sredi.
Racunajte na moju podrsku ukoliko bude trebalo.

Daj boze da citaju forum..mada cisto sumnjam. Da citaju, onda vec sad ne bismo imali postavljene stubice i obelezena parking mesta.
Bice ovde povuci potegni, jer ovo ovako ne moze ostati, pa makar morali da se ganjamo sa inspekcijama, i sudom
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=588693#p588693:1r4phpt2 je napisao(la):
Кошутњак » Sub Dec 15, 2018 7:09 pm[/url]":1r4phpt2]Мени су рекли када сам куповао стан да та места неће бити слободна тако да се ја не осећам превареним што се тиче паркинг места. Да ли су само мени рекли да та паркинг места неће бити слободна?
Ако су вама рекли да ће та места бити слободна онда је то стварно превара и то велика.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk

A sta su rekli da ce raditi sa njima? Prodavati ih, iznajmljivati?

Iskren da budem, ja nisam ni pitao. Oni su precutali. Sto kaze Kanta, da sam video rampe na maketi verovatno bi mi palo na pamet da pitam....
 
Oni su ih mozda i prodali, nebitna stvar. Ovo nije za inspekciju, ako dobiju upotrebnu dozvolu gde ce ih uknjiziti kao privatno vlasnistvo tu je kraj. Ako im je volja mogu i bodljikavu zicu da postave jer imaju pravo. Zato je i bitna upotrebna dozvola i tuzba sudu da pokusamo nesto ako se to desi.
 
Meni nije jasna jedna stvar. Kako mogu da prodaju parking mesto? To apsolutno nije po zakonu.

Parking mesto ne može biti predmet prometa ( kupovine, prodaje, poklona…)
S obzirom na to da parking mesto ne predstavlja poseban deo zgrade na kojem se može steći pravo svojine, a samim tim ni nepokretnost, u smislu Zakona o prometu nepokretnosti, ono ne može biti u prometu, te ugovori o prometu ovih nepokretnosti nemaju pravno dejstvo, odnosno ništavi su, budući da su protivni prinudnim propisima.

Prema članu 18 stav 2 Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa (“Službeni list SFRJ“, br. 6/80 i 36/90, “Službeni list SRJ“, broj 29/96 i “Službeni glasnik RS“, broj 115/2005 – dr. zakon) zajednička svojina je svojina više lica na nepodeljenoj stvari kada su njihovi udeli odredivi ali nisu unapred određeni. Članom 19 stav 1 ovog zakona propisano je da pravo svojine na posebnom delu zgrade može postojati na stanu, poslovnoj prostoriji ili garaži, odnosno garažnom mestu. Stavom 2 istog člana propisano je da na zajedničkim delovima zgrade i uređajima u zgradi vlasnici posebnih delova zgrade imaju pravo zajedničke nedeljive svojine.

Pravilnikom o opštim pravilima za parcelaciju, regulaciju i izgradnju (“Službeni glasnik RS“, broj 50/2011) propisano je da za parkiranje vozila za sopstvene potrebe vlasnici porodičnih i stambenih objekata svih vrsta po pravilu obezbeđuju prostor na sopstvenoj građevinskoj parceli, izvan površine javnog puta i to – jedno parking ili garažno mesto na jedan stan.

Pravilnik o uslovima i normativima za projektovanje stambenih zgrada i stanova (“Službeni glasnik RS“, broj 58/2012) u članu 3 stav 3 propisuje da se pod garažom u stambenoj zgradi podrazumeva zatvoreni prostor za parkiranje vozila.

Što se tiče prodaje parkinga na placu na kom se objekat nalazi, direktor novosadskog Zavoda za urbanizam, Aleksandar Jeftić kaže da se to može uraditi samo ukoliko je ugovorom o prodaji stana novi vlasnik potpisao da se tog prostora odriče. U suprotnom, objašnjava Jeftić, taj prostor je zajednički, i svaki pravni dokument kojim se odobrava uzurpacija dela dvorišta bilo od strane određenog vlasnika stana odnosno poslovnog prostora ili samog investitora nije validan.

__________________________________
Takodje jedan slican slucaj sa odgovorom advokata:

Prema Zakonu o osnovama svojinsko-pravnih odnosa, pravo svojine na posebnom delu zgrade može postojati na stanu, poslovnoj prostoriji ili garaži, odnosno garažnom mestu. Dakle Zakon kaže da se može vršti promet samo nad garažom i garažnim mestom, ali ne i parking mestom ispred zgrade, što dalje navodi na zaključak da Investor želi da Vas obmane i ućari još koji evro.
Garanciju nemate da neko sutra neće parkirati na tom mestu i moraćete da zivkata pauka na svakih sat vremena da diže tuđe automobile.
Dalje, Zakon o prometu nepokretnsti kaže:

Члан 3.

Преносом права својине на згради истовремено се преноси и право својине на земљишту на коме се зграда налази, као и на земљишту које служи за редовну употребу зграде. Преносом права својине на згради изграђеној на земљишту на коме власник зграде нема право својине, већ само право коришћења, преноси се и право коришћења на земљишту на коме се зграда налази, као и на земљишту које служи за редовну употребу зграде.

Baš me je ova tema zaintrigirala, s obzirom da sam na suprotan način tumačio ovu odredbu iz ZOSPO-a koju sam naveo "pravo svojine na posebnom delu zgrade može postojati na stanu, poslovnoj prostoriji ili garaži, odnosno garažnom mestu", jer izgleda da upravo iz nje Investori crpu svoje pravo da prodaju garaže, odnosno parking prostore posebno i nezavisno u odnosu na stanove u istom objektu.
I upravo tako kao što rekoše kolege je naša praksa ustalila svoj put. Ako ih nema u projektnoj dokumentaciji i nisu ucrtana kao takva i obeležena, kao što reče kolega "onda ste kupili maglu" i Investor želi da ućari samo.
Ako ih ima u toj dokumentaciji, onda postoji mogućnost prodaje takvih mesta, što je meni baš zanimljivo (jer tumačenjem nekoliko odredbi tri zakona dolazi se do ovakve mogućnosti).

Znači iz svega proizilazi, da je neophodno samim projektom predvideti i vezati određene prostore za određeni stan (na način na koji je to učinjeno sa podrumima, garažama itd.), te bi na taj način bilo omogućeno svakom kupcu da kupovinom stana stekne u svojinu i tačno određeni deo parcele na kojoj se nalazi parking mesto. Da bi se parking mesta prodavala potrebno je odovjiti ih od objekta i izvršiti preparcelaciju i izgraditi parking mesta koja nisu sastavni deo objekta.

Vama je sad kao što je rekao kolega potreban je ugovor ili aneks ugovora koji to reguliše u kom ce se navesti primera radi parking br.2,3,4 itd. pripada tom i tom stanu i to neki ugovor koji uređuje način korišćenja parcela određenih za parkig mesto.
 
Numerisana parking mesta po projektu nisu definisana kao mesta na parceli, vec kao parking mesta na 0 nivou iznad krova garaze. Pitanje je da li je to zakonski u redu i da li je to hvatanje neke rupe u zakonu.
 
Prijatelj koji je advokat ali se ne bavi ovom vrstom problematike, kaze da bi trebalo odmah reagovati, ne cekati jer oni ovim verovatno kupuju vreme kako bi stekli pravo svojine nad posebnim delom, a onda im ne mozes nista. U tom slucaju jedino tuzba za dovodjenje u zabludu jer investitor na parceli na kojoj postajes suvlasnik ne kaze sta su sve objekti i koji su posebni delovi objekta
 
Bojim se samo da nas ne uslove ponovo necim na primopredaji stanova...mislim da bi to bila kap koja ce preliti casu..

Sto se tice doplate za vecu kvadraturu, zena u banci je bila u cudu posto placam bez potpisanog anexa. Rekla je da to nije po proceduri ali uzela je stari broj ugovora i prosla je uplata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Samo da pokazem primer, ovako je Belvil prodavao stanove, bila je mapa sa otvorenim parking mestima gde je definisano sta je za "prodaju", a sta je slobodno za posetioce. Mislim da nisu knjizena ova mesta i da oni imaju ugovore o najmu, klasika kod privatnika, ali je uredno receno sta je za sta i sta je dostupno.
Pogledajte prilog 1

Ako bi prodaja u ZK bila transparentna prema sadasnjim uslovima kupovine slika treba da izgleda ovako:


Na pitanje sta je sa parking mestima da se kaze:
1. Za kupovinu su iskljucivo dostupni stanovi i garazna mesta u okviru podzemne garaze.
2. Mesta koja su prekrizena su nase privatno vlasnistvo i ne mozemo da vam damo informaciju sta cemo raditi sa njima.
3. Slobodna parking mesta su ona koja nisu precrtana (ako mozete da ih nadjete uopste).

Bilo kakva drugacija formulacija, obecanja o izdavanju, kasnijem prodavanju, sta god su ciste price za kupovinu vremena i ne mogu biti predmet predstavljanja, ona su cista laz i nagadjanja. Jedino sto je navedeno pod 1, 2, i 3 je relevantan podatak.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=588691#p588691:313qq03p je napisao(la):
Fenix » Sub Dec 15, 2018 7:01 pm[/url]":313qq03p]Cisto da javim da ljudi iz GDS prate veoma pazljivo ovaj forum, tako da se nadam da ce uzeti u obzir ove primedbe vezane za parking mesta i to resiti bez da se zovu inspekcije i zatezu odnosi.
Ako nista onda im je u interesu zbog prodaje stanova u preostalim zgradama jer smo sa ove 3 zgrade na samom pocetku izgradnje celog naselja.
Drago mi je da se ova tema pokrenula sada kada jos ima prostora i vremena da se to sredi.
Racunajte na moju podrsku ukoliko bude trebalo.
Hvala.

Problem je sto ovde nema mogucnosti nekog dogovaranja i pregovaranja.
Ukoliko se ostvari knjizenje ovih 186 parking mesta u naselju od strane Gradjevinske direkcije Srbije projekat je definitivno propast, a mi koji smo kupili stanove smo tesko izigrani. A obzirom da su oni vec zavrsili numeraciju i ogradjivanje, ocigledno je da imaju informaciju da ce njihov plan da se ta mesta uknjize biti ostvaren.
 
Mora se organizovati, ne vredi ovako pojedinacno, i pisati ovuda...Treba da saznamo sta je definitivno cilj, mada se to vec vidi. Organizovati se i ne pristati na tako nesto, pa makar i po cenu suda.
 
Posto je ponedeljak prvi dan za primopredaju, da li je neko odavde dobio poziv?
Mozda nam on moze dati najverodostojnije informacije vezane za parking izmedju zgrada.
 
Ukoliko gds isparcelise recimo povrsinu parkinga tako da svako parking mjesto postane parcela zasebna npr
Parcela 435 KO Zemun se podjeli na 435/1 435/2 435/3...itd onda to moze da se knjizi uz to da uovoru stoji da je iskljuciva namjena parking...
A ta mjesta sto su na krovu garaze ako sam dobro razumio a garaza je suvlasnistvo kupacagaraznih mjesta i boksova njihov je i krov ne moze neko drugi da vas krov prodaje ...
Kao sto su marbovci uzurpirali krov gatraze u cara dusana stavili novi prilaz i rampu i prave se blesavi ....
 
Direktore, gradjevinska dozvola je ROP-MSGI-14855-CPI-1/2017.
Evo dela, gde su u spisku posebnih delova objekata navedena ova parking mesta "i na nivou 0 (iznad ploce garaze).

Mi cemo tuzbu podneti protiv Ministarstva zapravo. Zasto su oni pogresili ako je ovo nedozvoljeno ovako ubaciti parking mesta koja nisu u okviru nekog objekta, ili je to njihov dogovor da to tako prodje, ne znam.
 
Koji id*** je dosao na ideju da napravi naselje sa 1500+ stanova sa pedeset slobodnih parking mesta?

Prvenstveno niko nista ne sme da potpise pri primopredaji sto im omogucuje da donose odluke u nase ime, trebali im ili ne za vecinu ako je uslov bilo cega...

Ako uspeju da izguraju ovo onda mislim da mogu da imaju problem da prodaju stanove u novim zgradama jer cemo za pocetak ovde svaki dan da postavljamo slike haosa koji ce da nastane, lako je napraviti i neku negativnu kampanju i po medijima, majstori izvodjaca nece imati mesta da se parkiraju bilo gde, kada neko od njihovih izvodjaca stane negde gde nam smeta lepo cemo zvati komunalnu, a morace da staju na zelene povrsine okolo jer prosto nema mesta gde drugo.

Da su regulisali npr. vojvodjansku i ulicu ispod mislim da je zaduzbinska - tako da se prosire, pa iscrta parking i sl. pa da kazemo ok obezbedili su makar van naselja adekvatan broj mesta oni su odlucili da naprave svesno haos.

Ukoliko ima osnova za pravnu akciju ja cu podrzati svakako.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=588740#p588740:306ednia je napisao(la):
Brzibrz » Sub Dec 15, 2018 11:40 pm[/url]":306ednia]Koji id*** je dosao na ideju da napravi naselje sa 1500+ stanova sa pedeset slobodnih parking mesta?
Bolje je pitanje: Ko bi to zapravo kupio?
I tu se dolazi do odgovora koliko su kupci zapravo potpuno bili neupuceni sta kupuju, ukljucujuci i mene.
 
Takodje podrzavam... A svakako cu ih pitati pri primoredaji sta su planirali sa parking mestima.
 
Gradjevinska direkcija nista nije uradila nezakonito sto se tice dozvole. Ona je kao investitor nesto trazila i to je dobila.

Prvi problem je kako je takva dozvola dobijena ako se otvorena parking mesta ne mogu knjiziti i da li se moze provuci formulacija "iznad ploce garaze" da bi se definisala u okviru objekta kao posebni deo objekta i uknjizila.

Drugi problem jeste prodaja Gradjevinske direkcije Srbije. "Maskirala" je deo posebnih delova objekta i tako dovela kupce u zabludu. To bi isto bilo kao kada bi prodavala stanove i pokaze samo deo zgrade gde je taj stan i kaze ti da te ostatak ne zanima jer nije tvoj. Kupac MORA biti upoznat sa svim posebnim i zajednickim delovima objekta u kom kupuje poseban deo objekta. Ovo uopste nije zakonski marginalizovan propust u informaciji kupca. Mi ne govorimo ovde kao u Stepi da li je obecala vrtic, skolu i sl, govorimo o tome da je bukvalno sakrila posebne delove objekta u kom smo kupovali stanove i garaze i nije zelela da nam da tacnu informaciju o tim delovima. Zapravo nas kroz makete i slike laze kako bismo poverovali da su to zajednicki delovi objekta kojima cemo kao stambena zajednica upravljati, a sada vidimo da stvarno stanje nije takvo.

Opet ponavljam konstataciju koliko smo kao kupci bili obmanuti: Ko bi zaista kupio stan u naselju sa takvim odnosom stanova i slobodnih parking mesta? Bukvalno ne bi prodali nijedan.

Uprskali su zajedno i GDS i Ministarstvo. GDS je mozda mislio da ce da kapne jos koji evro od parkinga, sto da ne. Ne znam samo kakvu su strukturu kupaca zamislili u ovom naselju. Njih zarada od tih parking mesta moze da dovede do strahovitih gubitaka u vrednosti projekta jer ce nastati haos.
Jedino resenje je da ta mesta niposto ne budu "posebni delovi objekta" vec slobodna parking mesta u okviru parcele. Ostavljanjem problema da se zavrsi ovako knjizenjem nece ici u prilog ni GDS-u ni Ministarstvu. Neka sednu i neka se dogovore kako ce to da rese, to sa kupcima nema sta da raspravljaju.
 
Koliko vidim iz ove dozvole, oni su to vec zavrsili, moguce da su vec poceli overe kod notara za ova mesta. Za nas kupce i dalje ne znaju nista, pitao sam u petak i rekli su da nemaju informaciju sta ce raditi sa tim mestima!? Krije se od nas dok sve ne zavrse papiroloski, sad zamislite kako nas tretiraju, da ja i sada kao kupac stana ne mogu da dobijem informaciju na osnovu cega je stavljen stubic ispred mog ulaza u zgradu, i sta ce se raditi sa tim parking mestima. A ovde se prica kako je trebalo da znamo od pocetka pre kupovine, a ni sada nece da kazu kad je sve prakticno gotovo.
 
Vrh