Šta je novo?

Srbija ekonomski tigar?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442631#p442631:2ougvvdz je napisao(la):
vradovic » 27 Mar 2017, 02:15[/url]":2ougvvdz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442613#p442613:2ougvvdz je napisao(la):
tragac » 26 Mar 2017 11:01 pm[/url]":2ougvvdz]Vradoviću, osnovna kultura je kad otvoriš topic ne ignorišeš one koji ti na tom istom topicu postave neko pitanje.

Ovaj topic je postvljen sa pitanjem i ciljem je da otkrijemo sta je uzrok ovako masovnom zaposljavanju u Srbiji i ovako dobrim ekonomskim rezultatima. Ti na to pitanje odgovaras pitanjem.

Ipak da pokusm da ti odgovorim na tvoje pitanje "Reci mi molim te u kojim si malim opštinama u Srbiji boravio otkako je SNS na vlasti.".
Razlog sto sam preskocio pitanje je bio taj sto nisam umeo da razumem sta zapravo mislis.

Sta znaci rec 'boravio'? Da li se pod 'boravio' smatra i ako sam u toj opstini proveo dan-dva, par sati ili mesec dana?
Ako mislis na kratkorocan boravak onda u gotovo svim opstinama?
Ako te interesuje dugorocan boravak onda Beograd centralne gradske opstine najvise. Naravno u buducnosti nadam se posebna nova opstina "Savamala". :)
plus iz ranijeg posta
Ne zaboravimo samo uspeh ove drzave da dva puta proda jednu te istu firmu "Zelezaru Smederevo". Toliko lepih i dobrih projekata je pokrenuto

Neverovatno je da imamo toliki pad nezaposlenosti i konacno rast cena nekretnina i akcija na berzi. Evo Belex nize takve pozitivne rezultate da je to impresivno.
Ljudi, meni ovo što sam podvukao svedoči da je ipak reč o trolu, tako da pozivam moderaciju da izbriše temu.
A ako nije, postavlja se pitanje kome se ovi sendvičari obraćaju na ovaj način...
 
Ni meni nije jasno kako mi je toliko trebalo provalim da lik troluje
 
Postoje gole činjenice koje su lako merljive i uporedive, i možda najbolji pokazatelj je poređenje rasta BDP-a sa zemljama regiona. Rast (sam po sebi) je oko 2013. zadesio ceo region, kao što je 2008. bio pad.

Ono što treba da nas brine je da smo u regionu po tom rastu najgori, i to 2014. (razumljivo zbog poplava), ali i 2015. i 2016. pa čak i 2017. sa prognoziranim rastom od preko 3%. Ono što još više treba da brine je što kod nas postoji neka svest da smo u regionu najbrži i najbolji i to baš po tom parametru.

Naime i Crna Gora i *Kosovo i Makedonija i Albanija beleže više stope rasta. Bosna tu i tamo. I to nam je taj famozni zapadni Balkan. Ako smo tu najgori onda stvarno mislim kakav crni tigar........
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442722#p442722:2jsnrp2l je napisao(la):
GOJE » 27 Mar 2017, 14:33[/url]":2jsnrp2l]Postoje gole činjenice koje su lako merljive i uporedive, i možda najbolji pokazatelj je poređenje rasta BDP-a sa zemljama regiona. Rast (sam po sebi) je oko 2013. zadesio ceo region, kao što je 2008. bio pad.

Ono što treba da nas brine je da smo u regionu po tom rastu najgori, i to 2014. (razumljivo zbog poplava), ali i 2015. i 2016. pa čak i 2017. sa prognoziranim rastom od preko 3%. Ono što još više treba da brine je što kod nas postoji neka svest da smo u regionu najbrži i najbolji i to baš po tom parametru.

Naime i Crna Gora i *Kosovo i Makedonija i Albanija beleže više stope rasta. Bosna tu i tamo. I to nam je taj famozni zapadni Balkan. Ako smo tu najgori onda stvarno mislim kakav crni tigar........
Ako smo crni tigar, onda smo možda pre gepard.
Dodati u formulu i stopu zaduživanja...
 
Poplave su nas sje*******ale za 2015tu i 2016tu, tu smo izgubili 1.5% rasta bdp-a
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=442752#p442752:sak70wgy je napisao(la):
spatiotecte » 27 Mar 2017 02:44 pm[/url]":sak70wgy]Poplave su nas sje*******ale za 2015tu i 2016tu, tu smo izgubili 1.5% rasta bdp-a
2015. u vr' glave 1% - a zaostajali smo preko 2% za ostalima. a 2016. mnogo manji efekat, uz opet značajan zaostatak.
 
Kad sam napisao 1,5% BDP-a mislio sam na 2015 i 2016 zajedno, dakle 1% za 2015 i 0,5% za 2016.
 
Danas su toplane radile ceo dan iako je temepratura bila iznad 15 stepeni. Ne verujem da je većina ljudi zatvarala radijatore, koliko sam video svoma su prozori bili otvoreni. Koji je to gubitak energije i nemilice trošenje uvoznog gasa i nafte

Ekonomski tigrovi ne moraju da štede - ako ne verujete pitajte Šveđane ili Nemce
 
To nema veze sa ovako dobrim ekonomskim rezultatima niti ih objasnjava.
 
Hahahaha
:D
"Ti si nas idol!
Ajd sad, radimo "
;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
avatar_c6223d5a9730_512.png


Otvaranje ove teme je zasluženo nagrađeno ... sad se već opušteno kucka! :lool:
 
Vučić bi mogao da dovede Subway u Srbiju, tj mogao bi njegovom burazeru da da lovu za franšizu. Pa pred neke sledeće izbore da sam deli sendviče narodu.
 
hm,,, a kad se tako nahranimo dal ce nam malko zasmetati
taj strani okovratnik u upravljanju
pa tigar ne postane tudja ofucana kucna macka..... :roll:
 
Od Fijata i Er Srbije u budžet samo "mrvice"

Ekonomista Dragovan Milićević je na osnovu izveštaja o novčanim tokovima najvećih srpskih kompanija došao do zanimljivih podataka po kojima najveći državni projekti, Fijat i Er Srbija plaćaju najmanje novca u budžet uprkos ogromnim investicijama od strane države.

Tako je prema bilansima iz 2015. godine, s obzirom na to da još nisu objavljeni finansijski izveštaji za 2016, Fijat koji je četvrta kompanija u Srbiji po visini poslovnih prihoda uplatio 173,7 miliona dinara javnih prihoda u koje spadaju porez na dodatu vrednost, akcize, carine i ostale dažbine, od toga nula dinara poreza na dobit. To je svega 0,12 odsto poslovnih prihoda kompanije. Drugi veliki državni projekat, Er Srbija je u 2015. godini uplatila je 90 miliona dinara, od čega 12,8 miliona poreza na dobit, što je 0,27 odsto poslovnih prihoda kompanije. Ove dve kompanije učestvovale su u poreskim prihodima države 2015. godine sa 0,01 odsto u slučaju Er Srbije i 0,02 odsto u slučaju Fijata.

Nastavak na:
http://www.danas.rs/ekonomija.4.htm...+i+Er+Srbije+u+budžet+samo+"mrvice"


Uraaaa za subvencije stranim investitorima :dil:
 
Tigar je malo prehladjen pa kaslje i kaska
 
Tigar je u zoo vrtu, ima ograničeni radijus kretanja i goji se od mnogo sendviča koje mu daju.
 
Ko je otvorio temu cudi i da nije neka egzoticnija, agresivnija i agilnija zivotinja u naslovu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
5. mart kao novi Dan nladosti? Eto argumenta za veliki stadion sa pokretnim krovom ;)
 
Rajić: Plate manje nego u dve trećine afričkih zemalja
Prosečne neto plate (bez poreza i doprinosa) su prošle godine u čak 21 afričkoj zemlji bile veće nego u Srbiji, a samo u 12 država su bile niže, rekao je agenciji Beta direktor Mreže za poslovnu podršku u Srbiji Dragoljub Rajić.

On je podsetio da je u 2016. godini prosečna neto pata u Srbiji iznosila 397,49 dolara ili 46.097 dinara.

Rekao je da su više prosečne plate od građana u Srbiji u prošloj godini imali zaposleni u Angoli, Libiji, Zambiji, Lesotu, Južnoafričkoj Republici i Malaviju, gde su iznosile od 1.806,50 do 1.126,12 dolara.

"Srbiju su pretekli i Liberija, Namibija, Gabon, Svazilend, Kongo, Bocvana, Sudan, Džibuti, Obala Slonovače, Čad, Tanzanija, Ekvatorijalna gvineja, Maroko, Mozambik i Zimbabve, gde su plate iznosile od 998,93 do 397,78 dolara", rekao je Rajić.

"Ovakvi rezultati pokazuju da koncepciju razvoja ekonomije u Srbiji treba pod hitno preispitati jer je Srbija po stanju u ekonomiji na nivou srednjerazvijenih afričkih zemalja u kojima vlada bezakonje i korupcija", ocenio je Rajić.
Većini tih zemalja, prema njegovim rečima, nedostaju osnovne životne namirnice i prinuđene su da ih uvoze, za razliku od Srbije koja ima i viškova za izvoz.

Niže prosečne neto plate nego u Srbiji u prošloj godini imali u zaposleni u Mauritaniji, Gani, Keniji, Ruandi, Tunisu, Togu, Nigeriji, Somaliji, Ugandi, Egiptu, Senegalu i državi Mali, gde su zarade bile u iznosu od 332,68 do 114, 20 dolara, rekao je Rajić.

"Do 2008. godine neto zarade u Srbiji osetno su rasle jer je to bio period privatizacije pa je država punila budžet za zarade u javnom sektoru koje u značajnoj meri utiču na prosek zarada u zemlji jer u javnom sektoru, javnim preduzećima, državnoj upravi i lokalnim samoupravama radi više od 42 odsto zaposlenih u Srbiji", rekao je Rajić.

Dodao je da je 2008. godine započela svetska kriza ali da je značajan broj afričkih zemalja i u tom periodu imao stalan razvoj i rast u odnosu na Srbiju.

Privrednici u Srbiji, prema njegovim rečima, godinama traže promene u privrednom sistemu zemlje i drugačiji pristup razvoju u kome će se dati veći prostor preduzetničkim idejama i obrazovanim i kreativnim pojedincima.

Dodao je da se parafiskalni nameti moraju ukinuti i smanjiti birokratija da bi se olakšalo poslovanje.
http://rs.n1info.com/a249134/Biznis/Plate-manje-nego-u-dve-trecine-africkih-zemalja.html
ekonomski tigar
 
I to je relativno, većina tih zemalja ima jako visok populacioni rast pa rast bdp per capita bude mnogo niži.
 
Poražavajuće je da po najnovijim prognozama MMF-a, koje su danas objavljene, Srbija će i ove i naredne godine (po već ustaljenoj praksi) nastaviti da kvari prosek regiona po rastu BDP-a.
 
Dobro, slažem se sa većinom koji su ovde odreagovali, ovako kako je postavljena tema je besmislena. Ali hajde da je preokrenemo. Šta je to što bi moglo da utiče na oronulu srpsku privredu da je pretvori u pravog tigra?

Od odgovora na ovo pitanje zavisi samo budućnost naše dece, ništa više.
 
Ja ako bih rekao šta mislim, rekli bi mi: nije ti ovo socijalizam.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh