Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

To je na nivou rekla-kazala. Ima na internetu brdo dokumenata u vezi tog kratkog perioda od pada Berlinskog zida pa do zvaničnog raspada SFRJ.


SFRJ je mogla postati kandidat za članstvo i pristupiti EU 2004. godine da je bilo pametinijih političara. Umesto toga su samo Hrvatska i Slovenija ušle u EU a ostatak bivše države ostao da se davi u blatu.
Slovenija je postala clan 2004, a SFRJ da je ostala cela nije mogla ispuniti uslove pre Slovenije tj pre 2004.
 
1736534900067.png


Треба додати овде Србију у листу сада је скоро па званично већ..
 
Zašto Srbiju, a ne Češku ili Hrvatsku na primer?
Зато што ме не интересује шта су Чеси и Хрвати урадили од своје државе.

Иначе верујем да је ово Вучић понудио Хилу. Не заборави да је потурица од турчина гори.
 
Зато што ме не интересује шта су Чеси и Хрвати урадили од своје државе.

Иначе верујем да је ово Вучић понудио Хилу. Не заборави да је потурица од турчина гори.
Male zemlje moraju znati kako sa velikima. Srbija i dalje ne zna.
 
Imate ovde intervju sa čovekom koji priča kako je Jugoslavija dobila ponudu od US i EU da dobije 5 milijardi evra i ulaz u EU momentalno, 1990.

Овде имамо доказ како је устав из 1974. био темељ распада СФРЈ. Републичке власти су биле жељне новца само за себе, а СКС/СПС и СКЈ у ЈНА доминације и очувања моћи.
 
Овде имамо доказ како је устав из 1974. био темељ распада СФРЈ. Републичке власти су биле жељне новца само за себе, а СКС/СПС и СКЈ у ЈНА доминације и очувања моћи.
Da. Ali i pre tog ustava republicke oligarhije su bile zeljne da ne dele novac sa drugima.
Posto je SFRJ bila socijalisticka, bilo je jako puno drzavnog novca za podelu, u pocetku je sve islo tako.
Da nije bila socijalisticka mozda bi i potrajala jer razlog sukoba ne bi ni postojao.
Ponasanje republickih oligarhija bilo je donekle prirodno. Svako zeli da sam trosi svoj zaradjeni novac u svojoj kuci.
Zapravo jos od 1962. je to tako bilo, posle jednog velikog strajka rudara u Sloveniji, kada u slovenacki komunisti zakljucili da daju previse u saveznu kasu.

Npr, niko nije zeleo da daje za nerazvijene, CG i Kosovo i Makedoniju.
Ali bolje da ne diskutujemo o Jugoslaviji, jer to nije tema.
 
Pogresno je srljanje u sukob s velikima, ali pogresno je i slepo dodvoravanje.
I jedno i drugo su znaci da sa vlastima doticne zemlje nesto nije u redu.
Zemlja mora imati elitu koja će znati šta se mora, a šta ne. To što se mora uraditi na vreme i tražiti šta može da dobije za uzvrat.

Mi imamo elitu koja radi sve suprotno za svoj koruptivni račun.

Ne smetaju meni rusi toliko, koliko bolesna rusofilija na sopstvenu štetu.
 
Ne bih se iznenadio da odluče da ne diraju Gaspromov udeo u NISu, i da dozvole uvoz derivata kao što to rade države bez svojih rafinerija.

Rafinerija neće raditi, kao ni NISove stanice i ko zna šta još.

U svakom slučaju nema dobrih opcija za vlast u ovom trenutku.

 
Ne bih se iznenadio da odluče da ne diraju Gaspromov udeo u NISu, i da dozvole uvoz derivata kao što to rade države bez svojih rafinerija.

Rafinerija neće raditi, kao ni NISove stanice i ko zna šta još.

U svakom slučaju nema dobrih opcija za vlast u ovom trenutku.

Da, to i ja mislim da je najverovatniji scenario.

U tom slučaju će uvozno gorivo biti skuplje pa će krajnje cene biti više ili će akcize biti manje pa će ti značajno manje para ići u budžet.

I onda tako čekićaj i nadaj se da će Tramp da te spasi.

Ne bih se iznenadio.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Ar4
Skupo bi to bilo kockanje. I po budžet, i po vlast u trenutnoj političkoj atmosferi.

Prihodi države bi se smanjili dramatično i narasla bi nezaposlenost.

Ako Rusi to neće dobrovoljno da prodaju nema dobrih opcija.
 
Iz 2008 god
Ko makar malo zna i pamti odnose sa SSSR-om, a danas sa Rusijom, ne može ostati ravnodušan ni na ovaj aranžman, niti na sve priče koje se raspredaju oko njega.

Nije korektno kritikovati Rusiju čiji su predstavnici potpisali ovakav aranžman, rukovođeni interesom svoje države i svojih građana .

Zaboravljamo da su naši odnosi sa SSSR-om bili izuzetno razvijeni zahvaljujući pre svega ustrojstvu sistema njihove planske privrede, koja nam je omogućavala da na državnom nivou usaglašavamo robne liste i njihove okvirne vrednosti.

U tom periodu, realizaciju uvozno-izvoznih ugovora vršile su spoljnotrgovinske firme SSSR-a i Jugoslavije, koje su bile kadrovski osposobljene. Razmena roba i usluga iz tog vremena dostizala je blizu 10 milijardi klirinških dolara.

Prestankom klirinškog obračuna sa SSSR-om zatečeni smo sa debalansom u obračunu kliringa u iznosu od cca 2 milijarde klirinških dolara. Ovaj debalans ide na dušu ondašnjih vlasti, koja je dozvolila da se forsira izvoz bez realnih mogućnosti da se izbalansira našim uvozom. Sudbina toga duga kao i kako se on smanjivao ostala je ne sasvim razjašnjena. Možda su se od toga duga ovajdili i neki naši tajkuni?

Nestankom SSSR-a, Rusija je izvršila privatizaciju, nestale su državne robne liste. Mi smo umesto prilagođavanja promenama u Rusiji i ostalom svetu, a time i poboljšanju života izabrali rat, u kome smo izgubil mnogo, a dobili “elitu”, koja je iz rata izašla sa napunjenim džepovima iz kojih sada kupuje Srbiju.

Nikada nije postojala sumnja da Gasprom obustavi redovne isporuke gasa Srbiji. Neisporuku gasa mogli smo samo mi proizvesti, sa neredovnim plaćanjem i velikim dugom. Istine radi, Gasprom je i za vreme ekonomske blokade realizovao zaključeni ugovor o isporuci gasa, koga smo mi reeksportovali i ostvarivali preko potrebne prihode.

U cilju dugoročne isporuke gasa, Gasprom je inicirao osnivanje zajedničkih firmi u svim zemljama u koje su regularno prodavali gas. Tako je osnovana i zajednička firma Gas-Progres trading sa jednakim osnivačkim kapitalom sa firmom Progres.

Najveći problem u radu te zajedničke firme bio je u neredovnom plaćanju primljenog gasa. Prihvatali su da se umesto plaćanja u novcu, dug zatvara isporukom naših roba. Iz svega proizilazi da je isporuka gasa Srbiji bila i ostala obostrani interes.

Zbunjuje ponašanje naših predstavnika, koji su kako se vidi, bez prethodno izučene zakonske regulative, nespremni i nedovoljno stručno osposobljeni, otišli u Rusiju i predložili Državnim organima Rusije, da žele da prodaju Nis firmi Gaspromnjeft u kojoj država Rusija preko Gasproma učestvuje sa 20% kapitala i to za cenu od 400 miliona evra.

Odmah se digla prašina i počela hajka na Ruse, zbog uslovljene niske cene od 400 miliona evra i većinskog procenta od 51% vrednosti Nis-a.

Mora se svako od nas postideti, slušajući reakciju gospodina Šojgu, koji nam je u lice potvrdio, da predlog cene nije došao sa ruske strane, već od naših predstavnika!!!!. Zar su naši pregovarači očekivali da će ruska strana sama predložiti višu cenu i druge bolje uslove!!!!???

Dobro je što su dali većinski kapital Rusima i oslobodili Nis “Vrhunskih” menadžera po partijskoj pripadnosti.

Kažu da je jedan ugovor dobro zaključen, kada su obe strane nezadovoljne. Zato zbunjuje, kada se od strane pregovarača i njihovih navijača, nosilaca političkih funkcija sa imunitetom od svake odgovornosti , peva na sav glas oda sudbonosno potpisanim dokumentima kao da je saradnja sa Rusijom započela od njih. A od njih je, ustvari, započeo nastavak srozavanja ugleda Srbije, ekonomsko propadanje i urušavanje nade u bolji i časniji život. Od svog interesa, Srbiju i ne vide.

Ako bi se i složili sa Koštunicom, Ilićem i njihovim pomagačima i navijačima da su potpisivanjem ugovora o prodaji Nis-a i potpisom drugih dokumenata o projektima sa Gaspromom, napravili veliki uspeh, nije red da se toliko hvale zbog partnera koga treba uvažavati, kao i zbog drugih koji to nepromišljeno oduševljenje mogu drukčije razumeti.

Na kraju, kada se pogleda, kako smo rasprodali i privatizovali Srbiju, kako smo tamo nekim vlasnicima US Steel-a poklonili Sartid, a preuzeli ogromne dugove na leđa našeg pokoljenja , časnije bi bilo da smo Nis poklonili Rusima bez ikakve njihove obaveze plaćanja i davanja podrške.

Nas podržavati je besmisleno, pošto smo sami sebi najveći problem.

Alal vam vera gos. Koštunica , Iliću iI svima drugima, koji ste Srbiju doveli u ĆORSOKAK iz koga se ne vidi izlaz. Eh , kada bi nam Bog dao da vas više nikada ne bude za kormilom ove izmučene Srbije. Bog nam to sigurno neće dati, a narod je zaluđen!! U pravu je pametni seljak i domaćin: “ Imamo li mi šanse da izađemo na pravi put?”, odgovorio kratko i jasno: “ Nemamo, zato što su u vlasti ljudi slabog morala, loši domaćini, pohlepni za novcem, a časnim ljudima, dobrim domaćinima i stručnjacima tamo nema mesta”!
 
Vrh