Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

prvo pročitati ovo

izvor: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=07&dd=18&nav_id=526208
Srbija | ponedeljak 18.07.2011 | 13:17
Mlad, a upravlja sa dve mlrd. evra
Izvor: 24. sata

Beograd -- Nikola Pandrc (26) radi kao zamenik direktora Sektora za javne nabavke u RZZO, instituciji čiji je godišnji budžet veći od dve milijarde evra.

U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje (RZZO) je počeo da radi čim je diplomirao, sa 23 godine, a posle samo godinu i po dana napredovao je do mesta načelnika Odeljenja za sprovođenje javnih nabavki.

"Veliki je izazov raditi u instituciji kakva je RZZO. Radeći na najsloženijim poslovima kao zamenik direktora Sektora za javne nabavke susrećem se sa brojnim problemima koje timski rešavamo. Velika je odgovornost na meni, pogotovu što sam mlad rukovodilac u sektoru u kom se sprovode javne nabavke velikih vrednosti, kako bi se zdravstvenim ustanovama omogućilo redovno snabdevanje lekovima i medicinskim sredstvima"; priča Nikola.

Kaže i da njegova mladost ne predstavlja problem pri komunikaciji sa starijim i iskusnijim kolegama, već da njihovo dugogodišnje iskustvo i energija koju nose mladi ljudi poput njega predstavljaju odličan spoj za postizanje vrhunskih rezultata.

Nikola je tokom protekle tri godine stekao značajno iskustvo kako u oblasti javnih nabavki tako i u oblasti finansija i zdravstvenog osiguranja, a prema sopstvenom priznanju, dobio je na čvrstini, znanju, ali i iskustvu u rukovođenju. U svom radu imao je priliku da sarađuje sa Evropskom komisijom.

"Dobio sam priliku da pokažem šta znam i umem. To želim svim mladim ljudima jer sve prepreke koje nas očekuju na putu ka Evropskoj uniji moraće da iznesu na svojim plećima mladi, energični i obrazovani ljudi"; poručio je Nikola.

Uporedo sa ovako odgovornim poslom Nikola privodi kraju doktorske studije na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, gde je završio osnovne i master studije iz oblasti ekonomije.

a zatim pročitati ovo

izvor:http://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2011&mm=07&nav_id=525956
Vesti | nedelja 17.07.2011
Bolnice bez sapuna i lekova
Izvor: Blic.rs

Verovali ili ne, ali u 21. veku Klinički centar Srbije dobio je sredstvo za higijenu - najobičniji sapun, kao humanitarnu pomoć, jer drugačije nije mogao da se nabavi.

Pored elementarnih stvari koje mora da ima svaka bolnica, poput tolet-papira, toplomera i ubrusa, najveća zdravstvena ustanova na Balkanu kuburi i sa ugradnim materijalom, ali i brojnim lekovima neophodnim za zbrinjavanje pacijenata. Jedan od njih je „heparin“, najosnovniji lek u koronarnoj jedinici, koji se daje bolesnicima nakon infarkta, saznaje „Blic“.

Da situacija u zdravstvu nije toliko sjajna i da u ovom trenutku ne postoji nijedna zdravstvena ustanova u Srbiji kojoj nešto ne nedostaje, pored ogorčenih pacijenata u poslednje vreme ukazuju i sami zdravstveni radnici. Kako „Blic“ saznaje, zaposleni u KCS više puta su se pismeno obraćali rukovodstvu da mnoge stvari nedostaju, ali to nije urodilo plodom.

Lekari kažu da imaju „medikoetičke“ probleme, tačnije profesionalno i etički mogu da pogreše jer nemaju adekvatne lekove da prepišu pacijentima. - Polovinom aprila prvo su se požalile medicinske sestre. Uputile su rukovodstvu pismo, i to nakon noćnog dežurstva. Spisak koji su napravile je poduži, a između ostalog tada nije bilo brojača, kapi, flastera, insulinskih špriceva, ampula „dormicuma“, terapija koja može da ugrozi život pacijentima - kaže izvor „Blica“.

Zbog svih nedostataka bile su prinuđene da ove osnovne stvari traže po drugim odeljenjima. Ono što nisu htele da obrazlažu, jer su smatrale da nije potrebno, jeste nedostatak temperaturnih lista (na njima piše dijagnoza svakog pacijenta i lekovi koji mu se daju), papirnih ubrusa, sapuna, toplomera. Nakon toga, krajem juna, usledila je i molba lekara. Oni su, takođe od uprave tražili da se hitno nabave određeni lekovi, bez kojih ne mogu da sprovedu adekvatno lečenje bolesnika sa akutnim infarktom, nestabilnom anginom i akutnom srčanom slabošću.

Ukupno je nedostajalo 11 lekova i epruvete za krvnu sliku. - U poslednjih godinu dana u bolnicama u Srbiji postoje povremeni problemi s nedostatkom lekova, potrošnog materijala, ali i osnovnih stvari za higijenu. Postavlja se pitanje da li je to mera štednje, jer ako jeste - onda je to pogrešan način. Često se dešava i da direktori bolnica za nestašicu nekih lekova kao argument i opravdanje iznose da je tender u toku. Ipak, to je samo stvar loše organizacije, jer javna nabavka treba da se organizuje kada su zalihe lekova pri kraju kako ne bismo bili u situaciji da pacijentima ne možemo da pomognemo - objašnjava izvor „Blica“.

Međutim, zbog čega je sve tako i zašto se lekovi na vreme ne nabavljaju, juče nismo mogli da saznamo, jer do direktora KCS dr Đorđa Bajeca nismo mogli da dođemo. S druge strane, u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje kažu da je za Klinički centar Srbije za ovu godinu opredeljeno 13.564.226.000 dinara za plate zaposlenih, prevoz, sve vrste lekova, ugradni materijal, sanitetski materijal, energente... - Ustanove su dužne da shodno svojim potrebama same sprovode postupak javne nabavke.

Samo za lekove za hemofiliju, citostatike sa C liste, ugradni materijal u kardiohirurgiji, kardiologiji, vaskularnoj hirurgiji i dijalizni materijal postupak javne nabavke sprovodi Republički zavod za zdravstveno osiguranje - kaže Sanja Mirosavljević iz RZZO. U Ministarstvu zdravlja kažu da, prema njihovim podacima, u Kliničkom centru Srbije trenutno ne postoji nestašica lekova. Ministarstvo, inače, svakoga meseca dobija izveštaj iz KCS o snabdevenosti lekovima.

A to da li je komunikacija između apoteke i uprave KCS loša, u Ministarstvu zdravlja nisu hteli da komentarišu jer to nije u njihovoj nadležnosti.
 
Dalje, ako otkucate u guglu F101/04 pandrc biće vam jasno koji je fakultet ovaj kvazi stručnjak završio....
 
@vucko
+1 :)

Ako ne da ostavku , treba ga motkom najuriti kad to radi za moje - naše pare
mada ne znam ni ime a kamoli iz čije partije potiče :shok: :rant: :shok:
 
kad bi nas austrija usvojila!!
da li postoji podatak koliko uopste ima ljudi u srbiji koji su clanovi bilo kakve partije???
 
dusanjf":1lrx5410 je napisao(la):
kad bi nas austrija usvojila!!
da li postoji podatak koliko uopste ima ljudi u srbiji koji su clanovi bilo kakve partije???
Zar zaista mislis da se u austrijskom parlamentu se ovo ne radi?? Politicari su isti, svuda u svetu, i svuda su govna! I svigde rade za svoj interes, a ne nteres naroda. I svugde usvajaju zakone, koje nisu ni procitali, a to je najizrazenije u britanskom domu, i americkom Kongresu.
 
stf":yhasg0nr je napisao(la):
dusanjf":yhasg0nr je napisao(la):
kad bi nas austrija usvojila!!
da li postoji podatak koliko uopste ima ljudi u srbiji koji su clanovi bilo kakve partije???
Zar zaista mislis da se u austrijskom parlamentu se ovo ne radi?? Politicari su isti, svuda u svetu, i svuda su govna! I svigde rade za svoj interes, a ne nteres naroda. I svugde usvajaju zakone, koje nisu ni procitali, a to je najizrazenije u britanskom domu, i americkom Kongresu.

jeste ali kradu sa stilom, ai tebi nesto ostane..:)
 
Не знам да ли сте видели ово:

Komšije mu ne veruju da hoće da očisti reku Toplicu

Био је прилог на РТС-у, овај човек је посекао свако дрво поред реке. Инспектор лепо каже да му нико не брани да уклања отпад из реке, али не сме да сече дрвеће, јер обала може да се уруши. Наравно, у првој верзији ове вести коју су пренеле новине, друга страна није ни питана за коментар, па је испало да Држава неправедно напада јадног човека.

Наравно, коментари на Блицу показују колико је народ дебилан, јер су одмах кренуле приче да је и требао да посече то дрвеће, јер се ради о тополама, а оне изазивају алергију. Као да је дрвеће криво што су деца погрешно одгајана, па масовно имају алегрије.

Слично је било и са коментарима о оној одвратно офарбаној тераси на Булевару, и коментарима који подржавају "уношење боје у беживотно офарбану зграду".

Убеђен да је у нашем случају максима "народ има власт какву заслужује" потпуно тачна.
 
Juce sam bila u ulici Milana Rakica na Zvezdari i ziva sam se namucila da stignem do kuce koja mi treba. Nisam mogla da verujem da su ljudi izbacili ograde do same ulice, neki i kuce cak, trotoara jedva da ima, vise od pola putanje sam morala po ulici da idem, i na svu muku tamo gde ima bar malo trotoara tu padaju grane od nekog nezgrapnog drveca pa sam morala da savijam glavu da mi ne izbiju oko... Prvi put sam bila u tom kraju i stvarno sam sokirana koliko su ljudi bezobrazni, pa sta mu znaci to parce trotoara pobogu... Juce sam usla iz Mite Ruzica, iduci put cu morati da proucim plan plus i nadjem neku drugu putanju jer stvarno ne bih da se setam po prometnoj ulici...
 
Ne radi se o tome da su ljudi bezobrazni vec je vlast.Milana Rakica je trebala da se siri na 4trake od Olimpa do onog spustanja ka Mirijevu.Grad je planirao do 2002. godine da se siri ulica bas za te strane,zato i nema kuca blizu ulice ali ima velikih dvorista.

I onda diletanti 2002. godine prepravise urbanisticki plan po kome treba ulica da se siri ka Bulevaru(nizbrdo),a zahvaljujuci tome ce investitori dobiti masne i velike placove sa leve strane,gde su sada velika dvorista.

Grad Beograd jedini ima pravilo po kome trotoar moze biti najuzi 0.8 metara,dok je u drugim gradovima minimum 1.5 metara.
 
Cekaj, cekaj, koja leva strana :D Kada idem od Olimpa ili kada ulazim iz Mite Ruzica?
Ja sam cula da su trebali tu levu, kad udjes iz Mite Ruzica pa ono sto ti je sa leve strane da srede i da se prosiri ulica. Zaovina kuca je sa te strane, a i to su neke montazne kuce od nekog preduzeca, neka prica boze sacuvaj, nista od tih montaznih nije legalizovano niti im dozvoljavaju. Zaova zato i nije htela ranije da sredjuje tu kucu jer su pricali da ce se sigurno ovog puta rusiti i siriti ulica...
 
leva je bar meni ona ka sumi,a desna je ka olimpu.

I dalje nije usvojen plan za taj deo nizbrdo to jest desnu stranu od olimpa.

Mozda za 20 godina prosire tu ulicu jer moraju da ruse puna kuca i nasipaju teren.A da su uradili da se siri na levu stranu samo bi kupili zemljiste i mogli bi skoro da grade,ne bi morali cak ni jednu kucu da ruse!

Znam te montazne,jedna drugarica iz osnovne je zivela tamo.Ima nekoliko tih kucica u nizu na pola puta izmedju olimpa i mite ruzica.
 
Skontala sta je levo a sta desno :D Sorry, ja sam sa druge strane reke, malo mi lose ide snalazenje po Zvezdari :D
Ta ulica je iznenadjujuce prometna, ja kad sam usla delovala mi je kao mala mirna ulica, medjutim kad se sedi u dvoristu tek onda vidis koliko tu vozila prodje. Lepo moja zaova kaze, da ja to sredim, dok oni stignu do rusenja ja cu pet puta pohabati to sto sredim :)
 
Увек је лева страна улице са не парним бројевима, а десна са парним и онда нема никакве забуне ! То важи за сваку улицу, не само у Београду.
 
Frajla je sa NBG pa ne znam kako je tamo,ipak smo mi bili pod Turcima,a vi pod Svabama :p

Cuo sam i da vozite kola levom stranom avlije,moracu to da proverim jednog dana.
 
Frajla":2ibfcpx3 je napisao(la):
Juce sam bila u ulici Milana Rakica na Zvezdari i ziva sam se namucila da stignem do kuce koja mi treba. Nisam mogla da verujem da su ljudi izbacili ograde do same ulice, neki i kuce cak, trotoara jedva da ima, vise od pola putanje sam morala po ulici da idem, i na svu muku tamo gde ima bar malo trotoara tu padaju grane od nekog nezgrapnog drveca pa sam morala da savijam glavu da mi ne izbiju oko... Prvi put sam bila u tom kraju i stvarno sam sokirana koliko su ljudi bezobrazni, pa sta mu znaci to parce trotoara pobogu... Juce sam usla iz Mite Ruzica, iduci put cu morati da proucim plan plus i nadjem neku drugu putanju jer stvarno ne bih da se setam po prometnoj ulici...

Ух и мене ово иритира, на жалост власт се сети тога само ако треба да прође неки важнији пут, тротоаре ко шиша. А свашта ће људи да раде да би се проширили, чак сам виђао и да затрпавају одводне канале да би се мало проширили. Да не причам о онима који на самим раскрсницама подигну бетонску ограду и елиминишу сваку прегледност.
 
Скоро сам разговарао са једним капетаном са швајцарског теретног брода. И кад сам му кроз шалу рекао да нисам знао да Швајцарска има морнарицу он ми је рекао да би се изненадио када би знао колико имају бродова што теретних што путничких.
Наравно ово за агенцијама је туга једна.
 
Da svjacarksa ima veliku flotu putnickih i tretnih preko okeanskih brodova jer su napravili dobar zakon .Koji privlaci brodare da na svoje plovilo istaknu svajcarku zastavu zbog raznih pogodnosti.Srbija je imala namjeru da napravi zakon ala svajcarski da dosta ljudi bira nasu zastavu ali nekima idiotima od posranika u parlamentu nije bilo u interesu posto sam ja gledo orginalni nacrt zakona koji su oni urnisali.Da podsjetim za one koji neznaju brod koji pod Srpskom zastavom smatra se teritorijom Srbije i na njemu vaze svi domaci zakoni i propisi isto vazi i za vazduhoplove. :kafa:
 
Vrh