Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Dovoljan pokazatelj koliko se roditelji ne bave svojom decom.
Neki su spreceni opravdano jer rade 2 posla d prehrane porodicu.
Neki su jednostavno idi*ti, zakucani na telefonu po ceo dan, ili na Tv gledaju Zadrugu.
Mnogo je ovo drustvo upropasceno, sistem mora da se menja, kompletno!
Kakve veze ima porodica sa ovom tragedijom? rekao bih da više ima obrazovanje, no adolescenti u pubertetu su to, em pijani em (u tim godinama) poseduju ceo svet i niko im ništa ne može. I da je bilo čuvara pitanje je da li bi nešto uradili kada naleti grupa od 100tinak pijanih pubertetlija.
 
Svakako bi bilo bolje da je bilo spasilaca i da je sezona otvorena, mada se u tom delu ne pliva..
Što se virova tiče, slušam malopre spasilac reče da ih nema na jezeru, on je naveo verovatnije uzroke, uticaj alkohola, hladna voda, neiskusni plivači itd.

Ni ja ne mogu da optužim roditelje, prosto je nemoguće iskontrolisati 16togodišnjaka...

Ja se sećam da sam pomalo rizično vozio bajs po celom gradu i najprometnijim ulicama, danas ne bih nikad tako, a danas ima i daleko više staza za bajs... Tad ne sagledavaš rizike na pravi način...

Da ne pominjem edukaciju... Razgovarao sam sa jednim momkom 99to godište pre neki dan, za pola polnoprenosivih bolesti nije čuo da postoje. Da je imao zdravstveno obrazovanje, makar i u okviru nekog drugog predmeta, da se upozna sa svim rizicima bilo bi bolje od verske nastave od koje nema koristi... Svako će raditi šta je naumio al barem nek zna rizike...
 
Ja sam video slucaj kad sam bio mali. Klinac od 14 godina igrao fudbal po vrelom danu. Skocio u hladnu reku da se rashladi. Isplivao mrtav.
Infarkt.
Iako je bio mlad i zdravo srce. Ali Napolju bilo 35 a voda mozda 15, a on jos vruc i znojav.

Mnogo godina kasnije resih da po vrelom danu rashladim noge u izvoru koji je izbija ispod stene. Udjem u vodu do pojasa i ostanem tako 15 min.
Uvece dobijem temperaturu zbog prehlade.
I to je znaci moguce.

Da klinci zive na ulici, a ne ispred ekrana znali bi vise, sta mogu, sta ne mogu.
On ne znaju nista o zivotu. Na socijalnom planu, vecina su poluimbecili.
 
Dovoljan pokazatelj koliko se roditelji ne bave svojom decom.
Neki su spreceni opravdano jer rade 2 posla d prehrane porodicu.
Neki su jednostavno idi*ti, zakucani na telefonu po ceo dan, ili na Tv gledaju Zadrugu.
Mnogo je ovo drustvo upropasceno, sistem mora da se menja, kompletno!
A kako mogu roditelji da budu id*** kad su kao mali gledali Kockicu i druge naucno obrazovne emisije, i isli u skolu u vreme kad je nastavnik bio autoritet?

Sta se desilo pa od takvih roditelja ispadose ovakva deca?
 
Шездесетих би се у Србији на рекама и језерима за сезону утопило неколико стотина људи. На Ади је, колико деведесетих, лети било свакодневних трагедија. Чини ми се да је то једино место на којем је СПО-ова градска власт увела ред, поставивши озбиљнију спасилачку службу.
 
Poslednja izmena:
Sve se desilo planski: osiromaši narod tako da roditelji moraju da rade ili po ceo dan ili dva posla, da nemaju vremena za decu, da rade subotom i nedeljom, da nemaju vremena za decu, da jure za dinarom, da nemaju vremena za decu... kada sam ja bio klinac sedamdesetih, otac radio samo radnim danima od 7-15, majka radnim danima od 7-15 i svaku drugu subotu od 7-11. Svo ostalo vreme sa mnom i burazerom, selo, Zvezdaraska šuma, Avala, Kosmaj... danas deca ni ne znaju gde je Avala...
 
Не знам да ли је тачно то да деца не знају где је Авала, пошто је Авала пуна људи кад је лепше време и слободан дан.

Углавном, према књизи "Београд шездесетих година двадесетог века", варљивог лета 1968. до почетка августа у Београду су се на Сави и Дунаву утопила 42 купача. Такође, ту пише и да је те године сваки десети Београђанин био алкохоличар (и сугурно су те породице биле срећне и складне).
 
Sve se desilo planski: osiromaši narod tako da roditelji moraju da rade ili po ceo dan ili dva posla, da nemaju vremena za decu, da rade subotom i nedeljom, da nemaju vremena za decu, da jure za dinarom, da nemaju vremena za decu... kada sam ja bio klinac sedamdesetih, otac radio samo radnim danima od 7-15, majka radnim danima od 7-15 i svaku drugu subotu od 7-11. Svo ostalo vreme sa mnom i burazerom, selo, Zvezdaraska šuma, Avala, Kosmaj... danas deca ni ne znaju gde je Avala...
Upravo to. Ceo svet je postao rob kapitala i pohlepe, a međuljudski odnosi su srozani nsčisto.
Dobra nam je omladina, to je najzdravije tkivo ovog društva.
confused-meme-confused.gif
 
Ja znam decu gradjanskih roditelja (predratna burzoazija, danas dekadentna) sa Vracara koja nikada nisu bila na Kalemegdanu, a bila su u Parizu.
Masa doseljenika iz Beograda zivi ovde vikendom i kad imaju vremena vracaju se da obidju svoje stanove.

Klnci od 10 godina nika dnisu culi za II sv rat, njihova saznanja o svetu su katastrofana, uglavnom iz americkih filmova. Veruju npr da je moguce da postoji Chaki, lutak koji ubija.

Sta se tice davljena, tu si u pravu. Spasioca sedamdesetih nije bilo. Ljudi su bili i hrabriji, manje uplaseni nego danas, radili su ludje stvari.
Recimo, u moje doba sa Dorcola se islo na Kalemegdan na penjanje na zidine bez opreme.
Mnogi su poginuli tako.
Neki su se udavili, junaceci se da preplivaju Dunav.

U svakom slucaju, jedno hrabrije doba, hrabriji ljudi, normalno da su ginuli u pokusajima da se ostvare.

Sto se tice alkoholozma, tacno je. Bilo ih je mnogo, ulice su bile ispovracane petkom uvece, skoro kao u srecnoj Svedskoj.
 
Па то их изгледа није водио пијани тата из Минулог Златног доба просветљења Господњег.
 
Sta se desilo pa od takvih roditelja ispadose ovakva deca?
U subotu sam radio na Dedinju (diplomatska kolonija) gde su razne Vile, i dok sam na video nadzoru motrio na sve 4 kamere, obratio sam paznju ko sve ulazi i izlazi u Vilu, i zvoni mi na interfon.
To je kraj gde su milioneri, nema klosara tu.
U jednom momentu, na kameri koja gadja na ulicu, prolaze mlade odbojkasice u opremi jednog odbojkaskog kluba, koji je ocigledno igrao utakmicu. Njih tri. Nemaju vise od 13-14 god.
Uz ogradu su ostavile svoju sportsku opremu. (naravno, one ne znaju da ja posmatram na kameri nit me vide uopste)
Jedna od njih je spustila telefon vertikalno na dno radi slikanja, a druge dve devojcice su legle na asfalt gde prolaze automobili, da glume kako leze mrtve.
Ova treca snima/slika.
SOKIRAO SAM SE I ZAPREPASTIO!
Danasnja deca su id***, cast izuzecima. Sve rade za Instagram ili TikTok.
Sto neko rece danas ako nemas Instagram... bukvalno NE POSTOJIS. Srozan si u drustvu. Manje vredis.
Ja recimo nemam nijednu sliku na IG, prosto ne mogu da se bavim time, malo sam staromodan.
IG me zanima samo u vezi promocije proizvoda ili neke prodaje, a nista na personalnom nivou.

Kad se setim, pre 20 godina, da je moj pokojni otac ziv, da vidi ove devojcice kako leze na asfaltu i slikaju se (tamo bas na beloj isprekidanoj liniji), izasao bi iz auta i podelio po 2 samara.
Sada, kako to uraditi, kad su deca zapustena, a moze neko da pozove policiju da te tuzi?
Gde smo zapeli oko vaspitanja? Jel policija treba da lupa samare ili neko drugi?
Kako deci uopste padaju ovakve stvari na pamet? Kako meni nije palo na pamet recimo to, niti ijednoj mojoj drugarici u to vreme devedesetih?
 
Uspeo sam da sprecim cerku da koriste isntagram, da joj ogranicim i otezam, dok nije dovo9ljno odrasla da se i njoj zgadi.
To smatram velikim uspehom.
 
Meni je uspeh sto deca tek od cetvrtog razreda koriste mobilni.
Mnogim roditeljima deca kupe mobilni u sestoj godini. Pre polaska u skolu. Odmah ih naprave debilima.
A fond reci im je katastrofa, jedva sastave dugacku recenicu, padeze ponekad brkaju ili pocetnu rec ponove dva-tri puta pre nego sto nastave.
Ja sam se trudio da sto vise razvucem vreme mojima, a da nemaju mobilni. Prosto, preterano koriscenje mobilnog unistava kognitivne sposobnosti deteta.

Moj skolski drugar iz srednje, koji je bas veliki patriota i desnicar, pravi atleta i fakultetski obrazovan, je na vreme predosetio sve ovo.
Ima dva sina, nisu jos posli u skolu, svakom je ogranicio gledanje crtanog po dva sata dnevno. Za sve ostalo slobodno vreme, POSVECUJE IM SE. Ne znam kako. Videcu ga uskoro i pitati.
Kvalitetno provodi vreme s njima. Nije od onih sto skinu piratske cd-ove s neta i puste im da gledaju Pepu Prase pola dana... taman posla.
 
Evo kod mene deca se igraju od jutra do mraka, trenutno prepun i fudbalski i kosarkaski teren.
toga ima jos u blokovima. Ne znam da li tamo zivis?

ovo nije vezano Srbiju, ali...


Skoro jedna trećina generacije Z kaže da bi im bilo sasvim u redu sa državnim nadzornim kamerama u svakom domaćinstvu pod maskom smanjenja nasilja u porodici i drugih nezakonitih aktivnosti.
 
U subotu sam radio na Dedinju (diplomatska kolonija) gde su razne Vile, i dok sam na video nadzoru motrio na sve 4 kamere, obratio sam paznju ko sve ulazi i izlazi u Vilu, i zvoni mi na interfon.
To je kraj gde su milioneri, nema klosara tu.
U jednom momentu, na kameri koja gadja na ulicu, prolaze mlade odbojkasice u opremi jednog odbojkaskog kluba, koji je ocigledno igrao utakmicu. Njih tri. Nemaju vise od 13-14 god.
Uz ogradu su ostavile svoju sportsku opremu. (naravno, one ne znaju da ja posmatram na kameri nit me vide uopste)
Jedna od njih je spustila telefon vertikalno na dno radi slikanja, a druge dve devojcice su legle na asfalt gde prolaze automobili, da glume kako leze mrtve.
Ova treca snima/slika.
SOKIRAO SAM SE I ZAPREPASTIO!
Danasnja deca su id***, cast izuzecima. Sve rade za Instagram ili TikTok.
Sto neko rece danas ako nemas Instagram... bukvalno NE POSTOJIS. Srozan si u drustvu. Manje vredis.
Ja recimo nemam nijednu sliku na IG, prosto ne mogu da se bavim time, malo sam staromodan.
IG me zanima samo u vezi promocije proizvoda ili neke prodaje, a nista na personalnom nivou.

Kad se setim, pre 20 godina, da je moj pokojni otac ziv, da vidi ove devojcice kako leze na asfaltu i slikaju se (tamo bas na beloj isprekidanoj liniji), izasao bi iz auta i podelio po 2 samara.
Sada, kako to uraditi, kad su deca zapustena, a moze neko da pozove policiju da te tuzi?
Gde smo zapeli oko vaspitanja? Jel policija treba da lupa samare ili neko drugi?
Kako deci uopste padaju ovakve stvari na pamet? Kako meni nije palo na pamet recimo to, niti ijednoj mojoj drugarici u to vreme devedesetih?
Opet mi nisi odgovorio na pitanje.

Ako su tvoj otac a i moj otac, a i vecina roditelja te generacije bili ispravni, logicno bi bilo da smo i ti i ja ispravni, a i vecina nase genracije, kako su onda deca ovakva? Koja karika je pukla i kada?

Ne shvataj ovo licno, pricam uopsteno, ne odnosi se konkretno na tvoju decu.
 
Eto svako vreme ima svoje idiote.

Ovi čovekoliki majmuni iz MC-jeve mladosti su ginuli jer su "bili hrabri" i "pokušavali da se ostvare" pa su nespremni preplivavali Dunav. Kako romantično. jedna topla gradska angdota, isto kao i ove čovekolike majmunice iz centarforove priče koje hrabro pokušavaju da se ostvare kao filmske glumice snimajući se na otvorenoj saobraćajnici na Dedinju.
 
@NedeljkovicOliver
Mislim da smo mi ta karika koja je pukla. Ali u sustini, nismo mi krivi sto smo mi ta karika, nego se tako zalomilo.
Prvo smo imali chat-ove poput Serbiancafea, pa smo imali Fejsbuk, kada krece dodatno udaljavanje, a onda slag na tortu stize Instagram i TikTok.

Prvih 10 godina je otislo na chat i facebook, a onda sledecih 10 godina na Insta i TikTok.
Sta ce biti u sledecih 10 godina, ne zna se, ali nece biti dobro, niti se krece u pravcu da ljudi budu drustveno povezani a s sto manje tehnologije.
Put vodi u vecu izolaciju i usamljenost, cim stigne cetvrta industrijska revolucija.
Karika ce oslabiti dodatno.

Danas kako sto rece MC, ljudi sve teze stupaju u seksualne odnose.
Verovatno uzivo niko nikog ne startuje, sve ide prvo preko aplikacije sto je bas lose.

Skoro sam pio pivo s drugarom koji je razvedeni gay (ima dve cerke iz starijeg braka, Nokiju sam ga ranije spominjao), da je tog momenta kada je ostavio momka mladjeg 15 godina, posle pola sata na jednom od prometnih mostova u Beogradu se javio i hteo da skoci u Savu. Taj momak ima manje od 30 godina. Na kraju dosla policija da ga spreci i da izjavu i odveli ga kratko u Lazu da provere jel se smirio ili mozda ima neku skrivenu dijagnozu. Posle par dana se smirio i nastavio da radi, ali je tesko podneo.

Prosto, ja ne razumem mentalitet ljudi koji su mladji 15-20 godina od mene.
Drugar ozenio devojku koja je 1990. godiste, a izgleda predrkano, ima dobre sise, facu, visinu i sve... ali je dosadna i nezanimljiva. Boluje od paznje na Instagramu.
Ne vidim sebe da bih mogao biti u semi s njom bez obzira na izgled, jer ako me smara, smara me.
Pre bih uzeo neku matoriju 1980. godiste, makar ima zanimljivu pricu, a neka i losije izgleda. Bilo kao devojku, zenu, ili ljubavnicu.
 
Poslednja izmena:
Opet mi nisi odgovorio na pitanje.

Ako su tvoj otac a i moj otac, a i vecina roditelja te generacije bili ispravni, logicno bi bilo da smo i ti i ja ispravni, a i vecina nase genracije, kako su onda deca ovakva? Koja karika je pukla i kada?

Ne shvataj ovo licno, pricam uopsteno, ne odnosi se konkretno na tvoju decu.
Možda bi trebalo malo kritičkije da posmatrate svoje očeve, mada to ide teško u patrijarhalnim sredinama gde roditelji od nultog dana detetovog postojanja rade sve da ga održe ubeđenog u svoju nepogrešivost i moralnu superiornost.

Ja sam recimo svojom srećom ili nesrećom bio malo inteligentnije dete, pa sam pažljivo slušao svog oca i njegove dogodovštine iz mladosti, kao npr. sankanje sa skoro pa vertikalnog bedema na Kalemegdanu, razne tuče i makljaže iz perioda osnovne škole na Dorčolyy od kojih je imao ozbiljne ožiljke, i zaključio da taj čovek u mojim godinama nije baš bio mnogo pametan.

S druge strane, o tom čoveku može da se priča kao o jednom hrabrom i neustrašivom detetu, dorćolskom mangupu, mladiću i muškarcu, fakultetski obrazovanom, koji je sebe i bukvalno svoj goli život patriotski stavio na raspolaganje oružanim silama i založio junački u odbranu naše države, izrađao nove sinove otadžbine, osvetlao prezime i tako slično u tom tonu.

Sad vi sami razmislite koju od ove dve interpretacije jednog istog čoveka i njegovog života je verovatnije da čujete. A ono što je realno, jeste da je mogao da završi vrlo lako u crnoj hronici kao ova dvojica juče.
 
Vrh